[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 29. 3. 2020 17:57

Jeste par mesicu nazpet byly svatym gralem sluchatkoveho poslechu na zdejsim foru Audeze LCDX. Vsichni je kupovali, vsichni se radovali. Bylo vcelku otravne cist porad dokola o jednom modelu, zvlast kdyz po vicenasobne osobni zkusenosti bych se zdrahal je oznacit za vic nez prumer ve sve cenove kategorii. Ale kdyz uz nic jineho, daly se posledni dobou sehnat za 30k CZK, coz by se jeste nemuselo nutne oznacit za "blaznovstvi" (No, osobne tu hranici v soucasnosti vidim spis u 25k, ale budiz.)

Rozumim tomu vsak dobre, ze AVmania nyni doporucuje svetu jako "safe buy" Empyrean za 75k? Tusim, ze jestli se doposud mozna naslo par neaudiofilnich "progresivcu", kteri nas nepovazovali v souvislosti s LCDX s nasim hobby za uplne blazny, tak nyni si uz na celo klepou i oni. :lol:
Naposledy upravil MHOE dne 29. 3. 2020 18:20, celkově upraveno 1
SOURCE: Roon | HQPlayer
DAC: Metrum Onyx (2xOS / NOS)
AMP: DNA Stratus (ver3)
PHONES: PMx2 (rev2, velour) | Auteur | Verum 1 (modded)
MEASUREMENTS: REW | Fulla 2 | MiniDSP EARS | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 29. 3. 2020 18:19

@MHOE: Ber do úvahy o akej kategórii sa bavíme. Ak rozmýšla niekto či si kúpi alebo nekúpi Empyreany, predpokladám, že mu to jeho finančná situácia umožňuje. Bavíme sa o pomerne exotickom produkte. Neviem či okrem Audiga to niekto predáva a už vôbec neviem, kde by si ich potenciálny záujemca mohol vyskúšať. Moje prirovnanie ako "safe buy" teda viac cháp v rovine, že o ich kvalitách som natoľko presvedčený, že si nedokážem predstaviť, že by po zvukovej alebo kvalitatívnej stránke niekoho sklamali aj v prípade nákupu bez predchádzajúceho posluchu.

Zároveň si ale myslím, že v cenovke slúchadiel cca nad 1500€ už to nie je o nejakých výrazných rozdieloch v kvalite zvuku, ale skôr už o individuálnych preferenciách. Napr. ak niekto počúva elektronickú hudbu, asi nebude v jeho najužšom výbere HD800S, ktoré sú super pri klasickej hudbe. A podobne by sme vedeli určite nájsť kopu ďalších príkladov. V tomto kontexte sú Empyrean veľmi univerzálna voľba a je prakticky jedno aký žáner človek počúva.
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 29. 3. 2020 18:42

Zeptám se ještě na jinou notu: Když se tedy lidé ozývají s tím, že mají zájem Empyrean koupit, podařilo se k tomu někoho nakonec přesvědčit?

Pokud ano, každý další názor by zde byl vítaný. Tím spíš, pokud by vykazoval snahu o vyváženost, poukázal i na možné stinné stránky modelu. V tomto zatím mají navrch zahraničí fóra, kde se názorové spektrum mezi posluchači rozevírá "zdravěji" (rozuměj víc).

Já bohužel přispět do mlýna nemůžu, neboť by mi bylo líto sluchátka kupovat jen na dva týdny. (Šance, že by konkrétně mě Empyrean přesvědčily, je mizivá.) V této krizové době se navíc zvyšuje riziko, že by prodejci nemuseli být úplně ochotní mi těch 75k při odstoupení od smlouvy vracet.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 29. 3. 2020 18:50

Ja som prakticky nikoho nepresviedčal, skôr som posúval kontakt na predajcu kde som kupoval ja. A či sa niekto odhodlá ďalší, uvidíme. Ja dúfam, že áno a dúfam, že aj názorov tu postupne pribudne.
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 29. 3. 2020 22:13

Jak píše zino333. Je třeba brát v úvahu, v jaké cenové kategorii se pohybujeme. Empyreany spadají do třídy sluchátek typu Audeze LCD 4z, Focal Utopia atd. A zde neznám víc univerzálně laděná sluchátka, která by zároveň ve všech dílčích aspektech nabídla očekávanou kvalitu vzhledem k ceně, než právě Empyreany. Hodně jim v tomto pomáhá možnost volby mezi dvěma typy náušníků.
Takže pokud bude někdo chtít špičková sluchátka bez ohledu na cenu, na prvním místě bych jednoznačně doporučil Meze Empyrean. Pokud to bude do 10k pak zase Senny HD 650 atd...

Co se týče LCD X, zde si musím nasypat na hlavu pořádnou dávku popela, protože jsem je na místním fóru v nemalé míře pořád dokola doporučoval a vychvaloval téměř až do nebes. Ale čím déle je znám, tím více si uvědomuji, že to rozhodně nejsou sluchátka pro každého. Jejich ladění je poměrně specifické a ne každému sedne. Sám bych dnes před nimi upřednostnil LCD 2C, které sice v nejednom aspektu nabídnou méně, ale zato jako celek se svojí realističtější prezentací paradoxně víc. Tím nechci říci, že jsou LCD X špatná sluchátka, naopak. Ale koupi na slepo už dnes nemohu doporučit.

PS: V souvislosti s tímto hobby mě už manželka nazvala bláznem nesčetněkrát. Tak na tom možná něco bude. :hm
Síťový filtr: Mudra Akustik
Datová cesta: HQPlayer/Audirvana - AQ Jitterbug - AQ Coffee
DAC: Chord Hugo TT2
RCA-RCA: AQ Water
AMP: Auris HA-2 SE (1x 7316 Amperex Ct0, 4x Mullard EL95)
Sluchátka: Meze Empyrean (kabel Empyrean Silver Plated PCUHD)
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod akburt 30. 3. 2020 06:56

Kdyz se nekomu nezasvecenému poví,co stojí slusná sluchátka,tak proste neverí a nechápe.A to jsou kolegové,chlapi s technickým rozhledem.
Tak manzelka na to právo má...:-),pokud nezakazuje,ale nepolemizoval bych s ní o tom.To je pak tenký led.
akburt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 30. 3. 2020 19:11

pavel1756 píše:Co se týče LCD X, zde si musím nasypat na hlavu pořádnou dávku popela, protože jsem je na místním fóru v nemalé míře pořád dokola doporučoval a vychvaloval téměř až do nebes. Ale čím déle je znám, tím více si uvědomuji, že to rozhodně nejsou sluchátka pro každého. Jejich ladění je poměrně specifické a ne každému sedne. Sám bych dnes před nimi upřednostnil LCD 2C, které sice v nejednom aspektu nabídnou méně, ale zato jako celek se svojí realističtější prezentací paradoxně víc. Tím nechci říci, že jsou LCD X špatná sluchátka, naopak. Ale koupi na slepo už dnes nemohu doporučit.

Ja neverim vlastnim ocim :-) Nepamatoval jsem si, ze bys LCDX vychvaloval do nebes, ale ze se tady najde i nekdo dalsi, kdo se dokaze na LCDX podivat s odstupem a shodnout se, ze LCD2C je obecne rozumnejsi volbou, to bych necekal. Ja pri pohledu na Audeze LCD radu porad tvrdim, ze idealne bud LCD2C (budget), nebo opravdovou kvalitu (LCD4).

Trochu je mi otazkou, zda je vnimany apel Empyreanu ve smyslu "kompletniho sluchatkoveho zazitku" zpusoben jejich znacnou pokrocilosti, nebo spis zpatecnictvim ostatnich vyrobcu. Kdyz se na Meze totiz podivam, nevidim za dane penize nic vylozene vyjimecneho - a to nemyslim spatne. Elegantni vzhled, slusna ergonomie, vlastni pohled na dany typ menice, prostorne nausniky dvou ruznych materialu, neotravujici zvuk, ruznoroda sluchatkova kabelaz, kufr - to vse bych ocekaval za ty penize automaticky. Minimalne.

Kdyz se vsak podivam na ostatni vyrobce (Audeze, Hifiman, Sennheiser, ...), tak objektivne vzato nevidim moc rozdil mezi 500-1000USD a vyssi cenovou kategorii. A to je trochu smutne. Jako by to jedine, co se u drahych modelu dramaticky navysuje, byla jejich vaha. :lol:

MHOE
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka