Budoucí vývoj audiofilních sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 13. 8. 2020 22:54

Koupil sluchátka s BT modulem, cca 290 USD. Bez něj stojí cca 220 USD. Konstrukce by mohla být lepší, ale zvuk a funkčnost jsou zatraceně dobré. Bez BT modulu dostane člověk v krabici jen 3,5mm kabel. BT modul (Blue Mini) je externí zařízení, které je specificky konstruováno pouze pro tato sluchátka, a s jinými ho v podstatě nelze použít. Na modulu je symetrický 3,5mm jack samec konektor, na sluchátkách samice. BT modul nemusí být připojen ke sluchátkám, aby fungoval, a lze ho separátně vypnout.
Deva má pouze jeden 3,5 mm konektor pro kabel. To znamená, že sluchátka nelze používat jako symetrická, protože je to v praxi příliš drahé a nepraktické. Ale Hifiman to vyřešil oklikou: Deva má 3,5 mm konektor symetrický. Jack 3,5mm, co se strká do Devy, je symetrický (tři vodiče), druhý jeho konec je ovšem standardní 3,5 mm jack samec (dva vodiče). To znamená, že si můžete koupit svůj symetrický kabel, kde na druhém konci je třeba XLR nebo 4,4mm pentacon nebo 2,5 mm. Což jsou ale výdaje navíc, symetrický kabel použitelný jen pro jedna sluchátka. Hifiman žádný takový kabel nenabízí, firma Hart Audio však ano. Blue Mini je BT DAC a zesilovač, do kterého Hifiman integroval všechny hlavní kodeky včetně LDAC. Blue Mini poskytuje hlasitější zvuk, než jaký byla schopna dodat většina BT sluchátek, se kterými se autor setkal. V porovnání s kabelovým připojením je BT horší, ale docela se mu přibližuje, což autor považuje za významný počin. Blue Mini umožňuje také používat sluchátka přes USB - stačí k modulu připojit dodávaný USB-C - USB-A kabel, ten do počítače. V takovém případě není třeba stahovat ovladač, jde o plug and play. Avšak je tu jeden problém, a za ten může Hifiman jen částečně. Připojování Blue Mini je lehce frustrující, není to tak jednoduché, jak by to mohlo být. Je třeba Blue Mini zapnout, pak rychle dvakrát zmačknout tlačítko zap/vyp, čímž se zahájí párování. Někdy není člověk dostatečně rychlý, a při pokusu zahájit párování modul vypne, takže může začít znova. Pokud máte jeden přístroj napárován na Blue Mini, tak na tom přístroji musíte BT vypnout, nebo spárování s BT Blue Mini smazat a spustit znova. Párování na iPhone 10 je jednoduché, člověk je pouze omezen na SBC a AAC. Párování s Androidem bylo nejdříve trochu frustrující, zkoušel LG V30. Přestože spojení bylo v pořádku, reprodukce nebyla plynulá. Pro BT připojování používal aplikaci HiBy, a buďto to nehrálo vůbec, nebo s výpadky. Použil aplikaci Fiio a výsledek byl stejný. Také zkusil Amazon Music HD se stejným výsledkem. Pak updatoval firmware v Blue Mini, a rovněžtak updatoval Android na V30. Poté začalo fungovat připojení přes aplikaci Fiio a Amazon Music HD, používal LDAC. Aplikace HiBy nefungovala ani poté. Pak zkusil HiBy R3 Pro, kde ačkoliv updatoval na nejnovější firmware, byl stejný problém. Pak zkusil Sony NW-ZX507, HiBy R5 a Astell & Kern SA700. Sony a R5 mají jako OS Android a fungují perfektně, rovněžtak A&K, kde používají silně modifikovaný Android. Zdá se tedy, že pouze nefungovala aplikace HiBy na LG V30 a HiBy R3 Pro, ostatní zařízení (PC, Mac, iPhone) fungovaly s Blue Mini též bez problémů. O zvuku více v pátek.
introvert
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 13. 8. 2020 23:02

Moc nechápu to pojednání o symetrickém 3,5mm jacku. Standardní nesymetrický stereofonní jack má tři kontakty - levý+pravý+zem Symetrické jacky mají čtyři kontakty - pro každý kanál dva.
iMAC -> Audirvana -> Chord Mojo -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 13. 8. 2020 23:42

To je jednoduché - zem asi autor nebral v potaz. A některé symetrické konektory mají počet vodičů různý. Viz. např. https://www.headphonesty.com/2019/05/ba ... nnections/ , obrázek Balanced Connection examples from DIY Audio Blog. Je to jedno, já to pouze překládal, a symetrický konektor to určitě bude - vzhledem k okolnostem. Předpokládám, že tím Hifiman chtěl dosáhnout vyšší hlasitosti?
Naposledy upravil introvert dne 14. 8. 2020 00:22, celkově upraveno 1
introvert
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 00:21

introvert: dík za rozšíření obzorů :)
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 14. 8. 2020 00:25

Není zač, jinak já nejsem přes symetrické konektory žádný odborník .. Podle mého je symetrické propojení vhodné do profesionální sféry (potlačení rušivých signálů), ale pro amatéry jde o pouhý gimik, který k ničemu není, a působí pouze problémy. Jde o zbytečnost, která má zajistit, aby si výrobci mohli opět namastit kapsu .. :-(
introvert
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 00:40

Já mám doteď stejnou zkušenost. Pouze to hraje hlasitěji, ale kvalitativní přínos jsem tam neshledal. Ale mám objednanej symetrickej kabek s 4,4 jackem, tak uvidím co iBasso.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lo-fi 14. 8. 2020 00:51

čoveče, zrovna symetrický výstup / propoj je jedna z věcí (narozdíl od třeba kabelů makových/ tvarohových), která opravdu nějaký přínos má....
JR Transrotor Leonardo+Ortofon Jubilee+Audio research LP1,SEAS Excel Pyramid,SWANS F 2.3B line array,JBL Ti10k,REL G1 x 2,SPaudio A400/P1/D1,active crossover Sykora/Riha/Lo-fi,tri amping monoblok Dudek/Riha/Lo-fi x 2,XDuoo X20/Tennmak Pro mod/Shure 940
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 01:20

Však píšu, že čekám, co to udělá. Zkoušel jsem symetrický výstup u Hiby R3 (2,5mm jack) a opravdu jsem neslyšel rozdíl (jedná se o normální R3, nikoliv R3 PRO). U toho iBassa DX160 jsem zvědavý, protože jsem kvalitou jeho zvuku velice příjemně překvapen, popravdě jsem to vůbec nečekal. Jinak já jsem teda po osobních zkušenostech začal věřit i na kabelovou magii u sluchátkových kabelů. Změny zvuku jsou velice výrazné a slyšitelné na první dobrou. K datovým kabelům se ale stále stavím rezervovaně :)
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 14. 8. 2020 08:24

Kupříkladu já mám Fiio Q5s. To má jeden nesymetrický výstup 3,5mm, a dále symetrické výstupy 4,4mm a 2,5mm. V přístroji jsou dva převodníky a dva zesilovače. Pokud používám 3,5mm výstup, jsou sluchátka připojena jen k jednomu ze zesilovačů. A co jsem tím získal? No, když připojím Sennheiser HD 600 (300 Ohm), tak místo, abych měl regulátor hlasitosti v pozici 95-100%, stačí jen 70%. V kvalitě zvuku jsem nepozoroval žádný rozdíl. A o co jsem přišel? Zaplatil jsem skoro půl přístroje navíc, a k tomu ještě symetrický kabel z eBay (dost drahý). Ostatní svá sluchátka připojuji jako obvykle přes 3,5mm.

Jak ukazuje firma Chord Electronics (Mojo, Hugo ..), je symetrické připojení zbytečné. Stačí dobře navrhnout nesymetrický výstup. Uživatelé pak ušetří na ceně přístrojů, i kabelů. Navíc všechna sluchátka budou použitelná ve všech přístrojích. A to nekomentuju chaos v konektorech, kde navíc XLR připomíná idiotenfest techniku vzor Wehrmacht 1937 8-D :-)
introvert
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 08:45

No já se budu pouštět do soudů, až to uslyším na pár zařízeních. Tu R3 neberu, to je opravdu levné jednoduché zařízení. A to, že něco jedna firma ignoruje neznamená, že je to zbytečné (viz spousta věcí u Apple, na které pak tiše přechází sto let za opicema). A myslím, že i ten Chord na některých zařízeních používá symetriku (zesilovače, předzesilovače, snad i Dave a Hugo TT).
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 14. 8. 2020 09:25

U toho Hifimanu Deva je dle mého skromného názoru použit symetrický výstup na BT modulu právě kvůli dostatečnému vybuzení měničů, autor to explicitně zmiňuje (že s modulem hrají sluchátka hlasitěji než cokoli s BT, co zatím slyšel)
introvert
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 14. 8. 2020 11:47

Devy mám pár týdnů a zatím jsem je vyzkoušel s klasickým kabelem 3.5, přes USB a pochopitelně BT.
z mého pohledu hraje nejlépe BT (!), no možná se to jen zdá, protože výstup je opravdu hlasitější.
Symetriku nemám a ani nevím, jestli ji mám kupovat, sluchátka jsem bral hlavně na BT a s ním jsem naprosto spokojen.

jako zdroj použito FiiO M11 a mobil Sony (zde je zvuk znatelně horší) - ještě vyzkouším výstup z AVR, ale tam žádné zlepšení nečekám
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doktor Trychtýř 14. 8. 2020 12:14

MHOE píše:Uběhlo zhruba půl roku od založení tohoto vlákna, přesto mě potenciál sluchátek s aktivní elektronikou nepřestává fascinovat!

Kolem tématu jsem zkraje tohoto roku nakračoval spíše zlehka a skrze akvizici Jabra Evolve 80 MS USB-C pro pracovní účely si potvrdil, že USB-C a ANC nemusí být nutně jen fancy zkratkami, nýbrž mohou za předpokladu vhodné implementace posunout ergonomii sluchátek mílovými kroky kupředu.
Obrázek

Později jsem se rozepsal o velmi zajímavých Hifiman Deva, jež doufám ztělesňují první vlaštovku plánovaného širšího hnutí v produktové řadě sluchátek této audiofilní značky. Tento kousek mě svým konceptem připevnitelného modulu pro digitální přenos zvuku do sluchátek (bluetooth, USB-C) v kombinaci s na papíře velmi vyrovnanou frekvenční odezvou zaujal natolik, že málem skončil u mě doma. :-)
Obrázek

Nakonec mi však došlo, že přece již dlouho marně pátrám po skutečně zajímavých uzavřených sluchátkách pro audiofilních poslech. Proč tedy nespojit toto nutkání dohromady s touhou odpoutat se od čistě pasivních modelů, říkal jsem si. Po dlouhých týdnech hloubkového průzkumu trhu tedy došlo na koupi fantastických Sennheiser Momentum 3 Wireless.
Obrázek

Momentum 3 Wireless jsou přesně ten typ sluchátek, který se snažím v tomto vláknu promovat:
1) Solidní pasivní design. (Slyšeno především v přirozených středech, pevném kopavém basu a dobrém témbru.)
2) Obohacující aktivní elektronika. (ANC, vestavěný ekvalizér, senzory usazení a složení sluchátek apod.)
3) Všestrannost konektivity. (Analogový kabel, USB-C kabel, Bluetooth s up-to-date kodeky.)
4) Všestrannost využití. (Kompaktní uzavřená konstrukce, fyzická složitelnost, mikrofon, hlasový asistent.)
5) Kvalita. (Kůže a nerezová ocel mezi použitými materiály.)

======================================

Co si ale nad rámec Sennheiserů určitě zaslouží pozornost jsou zdánlivé nuance, které mohou být pro výběr moderních audiofilních sluchátek klíčové, přitom se o nich v recenzích hovoří obvykle málo nebo vůbec.

Příklady?
1) Sennheiser PXC 550-II sice nabízí talkthrough mód, automaticky však při něm zastaví přehrávání hudby.
2) Sony WH-1000xm3 sice nabízí vestavěný ekvalizér, jenže jeho použití automaticky přepíná bluetooth na SBC kodek.
3) Razer Opus Wireless sice nabízí USB-C konektor, nepodporuje však přes něj audio přenos.
4) Sennheiser Momentum 3 Wireless sice nabízí mikrofon, aktivní je však jen při bluetooth přenosu.
5) Audeze Mobius sice podporuje LDAC, nepodporuje však AptX kompatibilní s nepoměrně větším množstvím zdrojů.

A to jsem ještě ani nezačal o kvalitě provedení. Takové Bose QC35 II se na papíře tváří potentně, jenže jeho aktivní elektronika při vyšších hlasitostech šumí a i přes tonální důraz na basech těmto sluchátkům chybí údernost a impakt.

======================================

Výhledově se těším na Drop THX Panda Wireless, které svými měniči a mušlemi připomínají Oppo PM3ky. Jakožto fanoušek příbuzných Audio Zenith PMx2 se mi možnost vlastnit obdobný uzavřený model s vestavěným DSP ekvalizerém zamlouvá, tak uvidíme.
Obrázek

Drop v prezentaci Pand zmiňoval zvuk bez DSP jako přednost. Nevím jak to je aktuálně, na druhou stranu vysloveně nevylučovali budoucí apku, případně i DSP. Mám objednané, touto dobou jsem už je měl mít, ale dodávka se zdrží :-(
Doktor Trychtýř
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 8. 2020 14:39

Cetl jsem update na Dropu ve smyslu, ze spolupracuji s nejakou spolecnosti na vyvoji mozne appky, ktera by dokazala vyuzit interni DSP elektroniku v Pandach pro permanentni ekvalizaci.

Vyuziti appky by bylo dobrovolne, pro zajemce.

Tusis, kdy by mohlo byt realne datum dodani?
SOURCE: Roon | HQPlayer
DAC/AMP: Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: PMx2 (rev2) | Auteur | Verum 1 (mod)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQed)
WORK: Jabra Evolve 80

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doktor Trychtýř 14. 8. 2020 18:13

Použitý čip Qualcomm QCC5124 by měl umět leccos, včetně ANC nebo DSP, takže je to “jen” otázka to naprogramovat.

Minulý týden tuším psali, že u té várky ještě zjišťuji kdy bude k dispozici. Když to do Vánoc dorazí, budu spokojený. Třeba mezitím doprogramují další funkce :-)
Doktor Trychtýř
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka