Budoucí vývoj audiofilních sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 1. 2020 17:41

Toto téma zakládám s pokud možno co nejvíce univerzálním názvem tak, aby jeho obsah bylo možné kontinuálně směřovat dle aktuálního vývoje trhu a potřeb diskutérů.

K založení tématu mě mimo jiné inspiroval jeden konkrétní sluchátkový model z poslední doby. Než se však k němu dostanu, nejprve bych vykopnul v obecné rovině především z pohledu náhlavních sluchátek.

Mé současné pocity ohledně čistě pasivních audiofilních (high fidelity / na věrnost zvuku orientovaných) náhlavních sluchátek by se daly shrnout v následujících bodech:

1) V posledních 5+ letech se zvukově již příliš neposouvají dopředu. Semtam se objeví pokus o implementaci nové sub-technologie (stavba / princip měniče), semtam se posune dopředu debata o neutrální tonalitě (výzkum společnosti Harman), v praxi se však ani zdaleka nedá hovořit o něčem revolučním. Sluchátka typu Sennheiser HD800, Hifiman HE6 nebo Stax SR-009 zkrátka stále bez problémů snesou srovnání s tím, co se na trh dostává dnes. A co teprve legendární Sennheiser HE90 či Sony MDR-R10 - tyto top produkty jsou ještě daleko starší.

2) Nabízí zpravidla nízkou hodnotu za svou cenu. V současné době je zřejmě nemožné objektivně obhájit koupi sluchátek i jenom 2x dražších než Drop/Sennheiser HD6XX (195 USD), přesto je 500-5000USD trh zaplaven doslova stovkami až tisíci modelů. Zkušení audiofilové na toto téma nekonečně debatují i v čistě subjektivní doméně. Reakce kohokoliv nezainteresovaného v tomto hobby, kdo si poslechne mé sluchátkové modely, se nese ve stylu "zní to skvěle, cenovka je však pro mne naprosto nepochopitelná". Nedivím se jim. Na téma věrnosti zvuku vs ceny byly publikovány i články v respektovaných periodicích (InnerFidelity), což existující kontroverzi jen podtrhuje. U tohoto segmentu sluchátek se zároven nedá argumentovat ničím než kvalitou reprodukce, nebot neumí "nic víc" než převádět dvoukanálový analogový elektrický signál na zvukové vlny. Címž se dostávám k...

3) Stále vykazují výrazné mezery v ergonomii. Možná až na velmi vzácné výjimky stále připomíná nošení náhlavních sluchátek helmu. Nedá se tedy zároveň hovořit ani o skutečné kompaktnosti či přenositelnosti. Tato sluchátka dále typicky potřebují doprovodné komponenty (zesilovač, popř. kvalitní zdroj a audio data), aby posluchač z jejich akustických výhod skutečně těžil. Pasivní nátura designu se projevuje i v nutnosti fyzického kabelu pro přenos signálu ze zesilovače/zdroje do sluchátek. Co víc, high endové modely obvykle nenabízí ani smysluplné tlumení zvuků mezi posluchačem a okolím, nebot se soustředí na maximalizaci zvukových kvalit. A jistě by se našly i další pointy.

Obrázek

Nechápejte mne špatně - jakožto velký fanoušek audiofilních sluchátek jsem vlastnil desítky kvalitních modelů, kdy mnohé z nich spadaly do high-endu. Toto hobby je mojí srdcovkou. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že změna status quo popsaného výše je nevyhnutelná. Navážu-li volně na své předchozí dva příspěvky z vedlejšího vlákna...
MHOE píše:To, že se tuzemští prodejci zaměřují především na sluchátka a méně již na zesilovače/převodníky, však plně chápu. Sluchátkový řetězec jednoznačně stojí na samotných sluchátkách a budoucnost patří právě sluchátkům - takovým, která budou mít AMP/DAC/DSP a jiné komponenty zabudované přímo v sobě.
MHOE píše:Gratulace k Anandám! Na těchto Hifimanech (Edition X V1/V2, Ananda, Arya, ...) se mi líbí kombinace rozumně vyrovnané frekvenční odezvy, dobré prostorovosti a otevřenosti zvuku, a velmi dobrého komfortu nošení.

..., jistý náznak změny nám potenciálně přináší model Hifiman Ananda BT, který je v těchto dnech již k dispozici skladem i na našem trhu.
Obrázek

Tento model je zásadní a vymyká se standardu především v tomto smyslu:
- Skutečně audiofilní sluchátka (ekvivalent pasivních Hifiman Ananda) s bezdrátovým přípojením.
- Podporuje bezdrátový (bluetooth) a zároveň kabelový (USB-C) digitální přenos audio dat ze zdroje do sluchátek.
- Podporuje funkci mikrofonu.
- Podporuje ovládání přehrávání pomocí tlačítek vestavěných do sluchátek.

Pokud se zeptáte mě, tak možnost pořídit si jeden model sluchátek, který umožní skutečně kvalitní poslech i hovory bezdrátovou cestou je skvělé samo o sobě. To, že pro co maximální kvalitu a stabilitu signálu mohu využít mezi sluchátky a digitálním zdrojem signálu USB-C kabel a přitom se vyhnout nutnosti jakýchkoliv externích doprovodných komponentů, je pro mě jakožto audiofila snad ještě lepší. Žádné zesilovače, DACy, DAPy, streamery, analogové kabely, sítové kabely - zkrátka jen laptop/mobil a sluchátka. Tady rozhodně vidím cestu do budoucna.

Byt si pro Hifiman Ananda BT umím představit využití u sebe doma, samozřejmě nejsou dokonalá. Co jim podle mě schází k pomyslné dokonalosti?
- (Polo)uzavřený design pro pasivní izolaci. Aktivní noise-cancelling bude asi vždy jen "šumící *****ítko zvuku". :-)
- Výrazně kompaktnější rozměry. Inspirací pro začátek by mohly být např. Dan Clark Audio Aeon 2.
- Přirozenější přiléhání k hlavě. Výrazné snížení hmotnosti? Gelové náušníky? Uchycení za uši nebo ramena? Kdo ví.
- Nenásilná DSP ekvalizace pro vyhlazení frekvenční odezvy.
- Flexibilnější tlačítkové ovládání. Jiná sluchátka již toto mají zvládnuté, Ananda BT je zde kompromisní.
- Podpora hlasového ovládání zdroje (laptop, mobil).
- Identická kvalita bezdrátového a drátového poslechu.
- Výrazně nižší cena. Rozhodně blíž k ceně Bose QC 35 II než současných 999 USD za Hifiman Ananda BT.

Obrázek

Závěrem asi ještě dodám, že trh náhlavních a in-ear sluchátek bude dle mého názoru i nadále koexistovat. Mnohé z mých výtek k ergonomii současných náhlavních modelů řeší právě druhá zmiňovaná kategorie, přesto v řadách audiofilů bude nejspíš vždy poptávka po modelech s velkými měniči, které obklopují celé uši posluchače. Zároveň bych neočekával, přes stále výraznější snahy o "3D sluchátkové audio", že by sluchátka zcela vystrnadila z trhu reproduktorové sestavy.

Jak vidíte budoucnost audiofilního sluchátkového poslechu vy?
SOURCE: Roon | HQPlayer | Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: PMx2 (rev2,velour) | HE-6 (mod) | Auteur
PORTABLE: THX Panda | Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Wolverine 14. 1. 2020 22:09

Já si nemyslím, že zrovna BT Ananda, je dobrý směr dalšího vývoje. Právě kvůli nemožnosti výběru DACu a zesilovače a problematického připojení, kdy je nutno se spolehnout na problematický BT, popř teda kabel, ale v obou případech s nutností využít vestavěný převodník a zesilovací prvek. Právě sestavy s DACem a zesíkem budou i nadále doménou audiofilů a podobné BT kreace spíš pro masovou veřejnost, ale spíš v provedení jak známe od Bose či Sony.

Popisovaná stagnace podle mě neznamená ani tak zastavení vývoje, ale spíš, že není potřeba se hnát už nikam dál. Výzkum Harmana s křivkou je na mrtvém bodě, navíc v poslední verzi ta křivka taky ideální není (moc basů). Výzkum by měl jít spíše směrem individuálních HRTF a jejich zabudování do DSP, které pak by bylo možnost aktivovat v přehrávacím softwaru.

Tedy nemyslím si, že i když stále je co zlepšovat, tak že se vývoj pohne někam výrazně dál, viz Sennheiser - dlouhé roky vývoje HD660/700/800/800S/820, přitom HD600/650 se poslouchají příjemněji. Co bych ocenil já, je vývoj v oblasti komfortu planárů, třeba Ether 2 jsou mi sympatické nízkou vahou.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 1. 2020 23:29

Možná, že máš pravdu a po zbytek našich životů bude jedinou výraznou změnou u nových produktů stále se zvyšující cenovka. No přesto doufám, že tomu tak nebude! :-)) Z mého pohledu je ta stagnace opravdu výrazná a to i z pohledu ergonomie, na kterou by se měli výrobci sluchátek dle tebe zaměřit především.

Mohu přidat do pléna jeden konkrétní příklad toho, co mě poslední dny velmi bavilo. Přítelkyně si totiž pořídila především pro pracovní účely Corsair Virtuoso RGB Wireless SE:

Obrázek

Nejedná se sice o žádnou audiofilní kvalitu, nadchlo mě však na nich následující:
- Velmi kvalitní mikrofon.
- Podpora bezdrátového (wifi) i drátového (USB) přenosu signálu. Navíc zachována možnost analogového přenosu.
- Možnost uložení vlastnoručního parametrického EQ profilu v rámci ovladače sluchátek.
- Absence noise-cancellingu, 3D audia a podobných konceptů, které v současnosti jen negativně ovlivnují zvuk.

Pozn.: Podpora digitálního přenosu drátovou i bezdrátovou cestou je u sluchátek vcelku vzácná věc. Což mě velmi překvapuje.

Po vybalení jsem sluchátka usadil na svoji měřicí aparaturu a procesem kontinuálního měření provedl základní narovnání tonality pomocí parametrického EQ (včetně následného "uchometrického" doladění). Sluchátka mají upravený profil uložen v rámci softwarového ovladače, tudíž jej aplikují bez rozdílu aplikace v rámci každého spárovaného zařízení. Pro někoho by se i tak jednalo o obyčejná sluchátka, má přítelkyně však díky nim nyní může snadno dosáhnout na vyrovnaný přednes s kvalitním záznamem hlasu. Může poslouchat s počítačem, tabletem i mobilem. Může být blízko i daleko mimo něj. Je plně mobilní i s drátovým přenosem, žádné nucené sezení na jednom místě. Nemusí řešit žádná další zařízení v signálové cestě. Znovu zopakuju, že skvělá mi koncepčně jakožto audiofilovi přijde hlavně ta digitální drátová cesta pomocí USB kabelu.

Řekl bych, že kvalita integrovaných řešení převodníkové a zesilovací sekce už je na dostatečné úrovni na to, aby se koncept alá Hifiman Ananda BT začal rozmáhat. Jeden multifunkční, všestranný set sluchátek s volitelnými EQ profily a audiofilní kvalitou zvuku by měl zkrátka smysl nejen finanční, ale i ergonomický. Kdo má taky všechna ta pasivní hi-fi sluchátka skladovat, že? :-) Je pravda, že jistý kompromis to oproti velmi drahým externím krabičkám bude zvukově nejspíš vždy, na druhou stranu však může ve finále převážit pohodlnost a síla DSP. A o tom, že DSP bude v budoucnu velký faktor, podle mě není vůbec pochyb už nyní.
Naposledy upravil MHOE dne 15. 1. 2020 18:43, celkově upraveno 1

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 15. 1. 2020 14:14

V posledním odstavci předchozího příspěvku zmiňuju pohodlnost a DSP jakožto možné faktory, které by mohly hrát klíčovou roli v postupném přerodu audiofilního sluchátkového poslechu směrem ke kompaktnějším, unifikovanějším, integrovaným řešením. Pojdme je trochu rozebrat.

POHODLÍ / ERGONOMIE / USNADŇOVÁNÍ
Ať už to pojmenujeme jakkoliv, tento motiv je viditelný všude kolem nás a audiofilní svět není výjimkou. Hifisté umí být velmi tvrdohlavou sortou :-)) , přesto i oni rádi hledají cesty, jak si zjednodušit život. Uvedu příklady ze současnosti:

1) DATA:
- Magnetofonové pásky, vinyly, SACD? Nikoliv, zjevnou přítomností (a budoucností) je raketově rostoucí streamování. A to i pro mnohé z těch, kteří zaznamenali mírnou degradaci kvality a/nebo stability oproti lokálně přehrávaným souborům. (Včetně mě samého.)
- Manuální tagování souborů, jejich organizace do složek, složité nastavování softwaru? Roon, audiofily hýčkaný moderní program, vše zmíněné výše překonává skrze automatickou integraci hudebních dat ze streamovacích a metadata servisů, a skrze schopnost flexibilně posílat tato data napříč různorodými zařízeními v sítí. Zaznamenaný trend mezi zákazníky Roonu - tedy audiofily - je posun směrem k řešením na klíč, k celkovému zjednodušování.

2) PŘENOS DO SLUCHÁTEK:
- Proč dnes existují i ve vysokém high-endu početné kombo krabičky, obsahující DD převodník, DA převodník, sluchátkový zesilovač, předzesilovač, wireless přijíímač/vysílač atd. v jednom? Nedávno tady Zino333 zmiňoval jím vysněný Hugo TT 2, což je perfektní příklad.
- Proč se Schiit Audio hodlá do budoucna výrazně věnovat segmentu "herních" a "kancelářských" audiofilů, na základě úspěchu Schiit Hel? Proč se snaží do všech svých zesilovačů zakomponovat modulárnost a umožnit tím integraci audio karet typu phono nebo DAC? Tato společnost při návrhu nových produktů začíná výrazně sázet na aktivní průzkum trhu, nejedná se tedy z její strany čistě o dojmologii.

3) ZPRACOVÁNÍ VE SLUCHÁTKÁCH:
- Jaké procento dnešních audiofilních sluchátek skutečně vyžaduje dedikované zesílení, oproti situaci před 10-20 lety? Naprosto mizivé množství. Citlivost a impedance měničů se neustále optimalizuje, pro zajištění kompatibility s mobilními (a do budoucna integrovanými) zařízeními. Proč jsou elektrostatická sluchátka stále vyloženě okrajovou záležitostí i ve světě audiofilů? Odpověd je v tomto odstavci.
- Proč i ryze audiofilní značky vydávají modely typu Audeze Mobius, Audeze LCD-GX, Hifiman Ananda BT, MrSpeakers Ether C Gaming Edition nebo AKG N90Q? Náhodný jev to nebude.

Můj předpoklad i na základě výše jmenovaného je, že posun k zjednodušení života posluchačů bude nadále pokračovat - a to na všech zmíněných frontách.

DSP / DIGITAL SIGNAL PROCESSING
DSP neboli digitální zpracování signálu by se mohlo, jak naznačil Wolverine, odehrávat i zcela mimo samotná sluchátka. Jaká řešení se tedy vlastně nabízí?

1) INTEGRACE DO ZDROJE AUDIO SIGNÁLU
- Řešení v rámci výpočetního zařízení (laptop, mobil, streamer) aka Roon, Jriver a podobné softwary
- Možné výhody: výpočetní síla zařízení pro složité DSP úkony; široký výběr a nastavitelnost dostupných řešení
- Možné nevýhody: fixace na konkrétní software/zařízení; limitace multitaskingu a stability zařízení u složitého DSP

2) INTEGRACE V RÁMCI PŘENOSU SIGNÁLU
- Řešení na signálové cestě aka Sonoma Model One System
- Možné výhody: Široký prostor pro optimalizaci řešení (neomezeno prostorem či multitaskingem)
- Možné nevýhody: Snížená kompaktnost/mobilita a nutně vyšší cena (dodatečné krabičky), absence univerzální kompatibility

3) INTEGRACE DO SLUCHÁTEK
- Řešení v rámci sluchátek aka Audeze Mobius nebo AKG N90Q
- Možné výhody: Kompaktnost, univerzální kompatibilita, automatizace (nasazení na hlavu = autoaplikace HRTF apod.)
- Možné nevýhody: Absolutní zvuková kvalita

Osobně mi nevoní neflexibilita softwarového řešení ve zdroji signálu (1), neboť i průměrný audiofilní uživatel bude chtít využívat různorodých zařízení/aplikací, k tomu žádá intuitivnost a stabilitu. Řešení přes dedikované krabičky (2) zase působí jak z 90. let minulého století, navíc limituje kompaktnost a přenositelnost řešení. Integrace v rámci sluchátek (3) bude sice výzvou z pohledu zvukové kvality, výrobci sluchátek (zatím povětšinou ne ryze audiofilních) se však touto cestou zjevně dávají a já jim v tom fandím.

Mojí (možná příliš smělou) představou je si nasadit sluchátka, zapnout je a během pár vteřin projít (polo)automatizovaným procesem aplikace HRTF, ekvalizace a dalších optimalizací zvuku. A poté už se jen snadno spojit s kterýmkoliv digitálním zdrojem signálu mě napadne, abych mohl poslouchat. :-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 15. 1. 2020 18:11

Tezko rict, co se bude dit za 5, 10, 15 let. Vyvoj nejake prevratne technologie? Kdo vi. Na druhou stranu, skutecna hifi a highend komunita je zvlastni sorta "podivnych" lidi, ktera umi jit neskutecne tvrdohlave proti proudu casu. Jako priklad samozrejme gramo prumysl nebo dokonce obnovena vyroba kotoucovych magnetofonu a tez tech kazetovych. Jiste, u tech cívek a kazet to muze byt posledni nostalgicka křeč hudbu milujících dinosauru, ale...... Tema jsou pochopitelne sluchatka, kde jsem zastancem ciste domaciho poslechu. Roli hraje pochopitelne vek, jsem padesatnik, co bude, az tu nebudou dnesni hifi sedesatnici a pak i my, nelze odhadnout. Kazdopadne masy pujdou vzdy s novinkami a vyvojem ulehceni, zjednoduseni, byť by to bylo na ukor kvality. Muze se stat, ze ty skutecne kvalitni nove veci uz budou cenove pouze pro vyvolene a my to s temi starsimi typy sluchatek skladem nejak dotlucem. Jedinou jistotou je pro me urcite dalsi zdrazovani v tomto segmentu a to i pokud budou dalsi zmeny a vyvoj pouze tzv. kosmeticke. Take jsem se nakonec dobelhal ke Staxům, ale tesi me, ze je nas po republice stale dost, mozna i krapet vic, tedy tech, kterym ucarovala elektrostaticka konstrukce.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 15. 1. 2020 20:10

Skúsim malý odhad z mojej strany.

- Súhlasím s bezdrôtovosťou. To je podľa mňa lákadlo snáď pre všetkých. Samozrejme, všetky tie prevodníky a zosíky majú svoje čaro a nikdy ich neopustíme, ale bezdrôtová technológia sa zlepšuje a zlepšovať sa bude. Technika sa zmenšuje a predstava, že človek bude variť alebo robiť domáce práce a bude si môcť dovoliť top zvuk pri tom je jednoducho lákavá. BT Ananda je možno prvá lastovička, ale určite nie posledná. Môžeme inak sem zaradiť do istej miery aj Audeze Mobius. Myslím, že ak výrobci prídu na trh s kvalitatívne super modelom, ktorý si stále zachová aj možnosť analógového pripojenia, bude to úspešný koncept. Skutočne o bezdrôtových TOTL riešeniach nepochybujem. Každý máme smartfón a trend zbavovania sa káblov je tu už dnes.

- Súhlasím s DSP.

- Predpokladám v blízkej dobe modulárne slúchadlá. Už teraz sa dajú čoraz jednoduchšie meniť náušníky. Myslím si, že časom sa objaví model, ktorý bude možné prispôsobovať hocijak. Pokojne aj hlavovým mostom alebo samotným meničom. Predstavte si napríklad úplne skvelo navrhnutú konštrukciu, ktorú si budete môcť customizovať ako sa Vám len zachce. Výrobca vyvinie nové meniče a budete mať možnosť si ich doma jednoducho vymeniť. Alebo rôzne ladený jeden druh meničov. Veď vlastne už teraz je tu Raal SR1A, kde môžete celý menič jednoducho vysunúť. Čo ak v budúcnosti vyvinú iný typ? Nemusí byť zákonite lepší/horší. Môže mať len inú tonalitu... Atď.

- Očakávam, že niekto začne experimentovať s novými typmi meničov. Určite uvidíme grafén v špičkových modeloch. HEDD prišiel tiež s novou technológiou. No, nechajme sa prekvapiť.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 16. 1. 2020 15:56

Houbičkar píše:Tezko rict, co se bude dit za 5, 10, 15 let. Vyvoj nejake prevratne technologie? Kdo vi. Na druhou stranu, skutecna hifi a highend komunita je zvlastni sorta "podivnych" lidi, ktera umi jit neskutecne tvrdohlave proti proudu casu. Jako priklad samozrejme gramo prumysl nebo dokonce obnovena vyroba kotoucovych magnetofonu a tez tech kazetovych. Jiste, u tech cívek a kazet to muze byt posledni nostalgicka křeč hudbu milujících dinosauru, ale...... Tema jsou pochopitelne sluchatka, kde jsem zastancem ciste domaciho poslechu. Roli hraje pochopitelne vek, jsem padesatnik, co bude, az tu nebudou dnesni hifi sedesatnici a pak i my, nelze odhadnout. Kazdopadne masy pujdou vzdy s novinkami a vyvojem ulehceni, zjednoduseni, byť by to bylo na ukor kvality. Muze se stat, ze ty skutecne kvalitni nove veci uz budou cenove pouze pro vyvolene a my to s temi starsimi typy sluchatek skladem nejak dotlucem. Jedinou jistotou je pro me urcite dalsi zdrazovani v tomto segmentu a to i pokud budou dalsi zmeny a vyvoj pouze tzv. kosmeticke. Take jsem se nakonec dobelhal ke Staxům, ale tesi me, ze je nas po republice stale dost, mozna i krapet vic, tedy tech, kterym ucarovala elektrostaticka konstrukce.

Nepochybuju o tom, že "hardcoráři" geekové zůstanou. A s nimi produkty vcelku podobné tomu, co se označuje za high-end dnes. Chci říct - čistě pasivní sluchátka mají své nezaměnitelné kouzlo, ta skutečně kvalitní bych se nebál označit za umění.

Upřímně tedy doufám, že lidé za nimi stojící minimálně předají své know-how dál tak, aby budoucí modely s DSP měly na čem stavět. Neb bez kvalitního akustického základu to nepůjde.

Zároveň si však myslím, viz mé příspěvky výše, že se jejich podíl na trhu audiofilních produktů bude nevyhnutelně ztenčovat.

Čeho se však obávám asi nejvíc je pokračování trendu nesmyslné cenové inflace, kdy tady máme jasný precedens v podobě reproduktorového světa. Ve finále by to totiž mohlo vést - jak naznačuješ - k situaci, kdy si audiofilní sluchátka se zvukově prvotřídním DSP nebude schopen běžný smrtelník dovolit. Na druhou stranu, pasivní audiofilní sluchátka by díky tomu mohla chytit druhý dech, nebot by mohla být oproti kompromisnějšímu DSP i nadále preferována.

Osobně jinak pro elektrostaty preferenci nemám, přesto si o nich rád přečtu. Pokud jsi ještě o své sestavě nic bližšího nezveřejňoval, budu rád, když tak učiníš ve vedlejším vlákně! :-)

zino333 píše:Skúsim malý odhad z mojej strany.

- Súhlasím s bezdrôtovosťou. To je podľa mňa lákadlo snáď pre všetkých. Samozrejme, všetky tie prevodníky a zosíky majú svoje čaro a nikdy ich neopustíme, ale bezdrôtová technológia sa zlepšuje a zlepšovať sa bude. Technika sa zmenšuje a predstava, že človek bude variť alebo robiť domáce práce a bude si môcť dovoliť top zvuk pri tom je jednoducho lákavá. BT Ananda je možno prvá lastovička, ale určite nie posledná. Môžeme inak sem zaradiť do istej miery aj Audeze Mobius. Myslím, že ak výrobci prídu na trh s kvalitatívne super modelom, ktorý si stále zachová aj možnosť analógového pripojenia, bude to úspešný koncept. Skutočne o bezdrôtových TOTL riešeniach nepochybujem. Každý máme smartfón a trend zbavovania sa káblov je tu už dnes.

- Súhlasím s DSP.

- Predpokladám v blízkej dobe modulárne slúchadlá. Už teraz sa dajú čoraz jednoduchšie meniť náušníky. Myslím si, že časom sa objaví model, ktorý bude možné prispôsobovať hocijak. Pokojne aj hlavovým mostom alebo samotným meničom. Predstavte si napríklad úplne skvelo navrhnutú konštrukciu, ktorú si budete môcť customizovať ako sa Vám len zachce. Výrobca vyvinie nové meniče a budete mať možnosť si ich doma jednoducho vymeniť. Alebo rôzne ladený jeden druh meničov. Veď vlastne už teraz je tu Raal SR1A, kde môžete celý menič jednoducho vysunúť. Čo ak v budúcnosti vyvinú iný typ? Nemusí byť zákonite lepší/horší. Môže mať len inú tonalitu... Atď.

- Očakávam, že niekto začne experimentovať s novými typmi meničov. Určite uvidíme grafén v špičkových modeloch. HEDD prišiel tiež s novou technológiou. No, nechajme sa prekvapiť.

Díky moc za příspěvek! Už jsem si říkal, jestli jsem na tomto fóru opravdu jediný, kdo budoucnost audiofilního poslechu nevidí tak staticky jak se vykreslilo posledních 5-10 let.

Jak moc neholduju recenzím na Head-Fi a jiných silně komerčních webech, tak v případě Hifiman Ananda BT jsem udělal výjimku. Zajímalo mě zkrátka, co na ten koncept různí random audiofilové říkají. Většina z nich se zdá být velmi pozitivně překvapena tím, jak skvěle Hifimany přes bluetooth zní za předpokladu, že má člověk zdrojové zařízení s nejnovějšími kodeky. Je ale pravda, že absenci analogového vstupu hodnotí rozpačitě, což chápu.

Jsem tak trošku exot, nebot v mých očích není až tak podstatný bluetooth, jakožto spíš možnost být se svým 10-palcovým tabletonotebookem maximálně flexibilní a přitom si udržet kvalitu drátového spojení. V minulosti jsem to zkoušel s Audioquest Dragonfly Red, nebylo to však ani takto dostatečně flexibilní a mobilní. Možnost mít audiofilní sluchátka s USB-C kabelem píchnutým přímo do laptopu je přesně to, co jsem hledal! Mohl bych volně přecházet z pokoje do pokoje, popřípadě z bytu na barák k rodičům. Musím odolat a neobjednat. :-)

Co se týče modulárnosti, napadl mě vzpomínaný Sennheiser. Dá se říct, že v rámci nejznámější časové řady HD580 až HD660S by se dala spousta fyzických součástí sluchátek volně zaměňovat. Roli by mohl zahrát i stále dostupnější 3D tisk. Modulárnost a zvýšenou dlouhověkost produktů už v praxi aplikuje Schiit Audio, mohlo by tomu tak tedy teoreticky být i u sluchátek. Z pohledu variability produktů si bude modulárnost fyzických částí výrazně konkurovat s možnostmi DSP, přesto by se možná i tam našel nějaký prostor k tomu to zavést.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod akburt 16. 1. 2020 17:48

Bohuzel nejsem Jules Verne,nejsem ani Steve Jobs,nejsem vizionar,jsem jen pasivní konzument.Zrejme budu tady na foru patrit k jednem z nejstarsích a velmi dobre pamatuju dobu,kdy byla obycejná skupinka(10 úcastníků na jedné lince a probíhal vzdy jen jeden hovor,ostatní meli smolíka).
Kdyby me tenkrát nekdo rekl,ze budu jeste já pouzívat "videotelefon",dnes Skype,asi bych se mu vysmál.A navíc zcela zadarmo,stací mít wifi.
Tak kdybych si mel tipnout,rekl bych,ze wi-fi vytlací v prenosu méne kvalitní bluetooth.Pouzívám Mojo/Poly a proti BT je kvalita nesrovnatelná.Ale kdoví,i BT můze mít jeste skryté rezervy a ze je nevidím já,neznamená,ze se na tom nepracuje.
Jinak se mi moc líbí myslenka modulárních sluchátek,kdy se zámenou jednotlivých cástí dostaneme k lepsímu zvuku,vetsímu pohodlí atd.
A mozná budeme mít(spís tedy vy mladsí)helmu s VR,která nás prenese prímo na koncert a dokonalý zvuk bude kopírovat nás pohyb.K tomu dokonalý obraz,který se bude rovnat panoramatickému,nebo 3D kinu.Takový smer by se me moc líbil,treba nejen koncerty ale safari v africe,cestopisy a samo i porno průmysl s napojeným masturbátorem,ale pak je nebezpecí,ze vyhyneme :-).
Rozhodne to bude velké dobrodruzství a pokud se do té doby nevyhladíme nesmyslným válecným konfliktem urcite to bude velká jízda a nase dnesní kousky budou lezet v muzeu a lidi nebudou verit tomu,ze tehdy stály sluchátka tolik,co auta.
akburt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Wolverine 17. 1. 2020 21:32

Já teda doufám, že zůstane zachována i klasická koncepce DAC - zesík - pasivní kabelová sluchátka. Nebo při požadavku na větší mobilitu DAP - pasivní kabelová sluchátka, jako je tomu už nyní, třeba takové LCD-X nebo modely Focal lze bez problému provozovat s nějakým lepším přehrávačem. Osobně mám největší problém se dvěma aspekty - dostatečnou kvalitou a stabilitou bezdrátového přenosu (chtělo by to lepší standard než LDAC či AAC, pokud chceme využít kvalitu zdrojových dat v řádu Tidal Master) a hlavně s tím, že bezdrátová sluchátka jsou další věc, která obsahuje akumulátor, tedy kterou je nutno dobíjet. Jednak na to člověk musí myslet, druhak lepší sluchátka bez problému vydrží sloužit léta a desetiletí, což je daleko za hranicí životnosti těch baterek, které pochybuju, že půjdou snadno (i v servisu) měnit. Příkladem nové generace dokonale všestranných sluchátek může být Mobius - bezdrát, indiv. HRTF, head-tracking, DSP apod., navíc jsou pohodlná a dobře hrají...no naštěstí se nezdá, že by to všichni houfně kupovali.
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 17. 1. 2020 22:30

Takový produkt si bude hledat kupce jen stěží. Pro vás audiofily to není dost dobré i vzhledem k velkému konzervatismu a pro nás běžné posluchače je zase úplně nesmyslná cena a to si myslím, že to platí i pro bohatší státy než ČR.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 18. 1. 2020 11:08

V případě Mobius to vidím shodně jako neis. Zároveň k těmto Audeze dodám, že z pohledu audiofilů je v tuto chvíli pokročilé DSP stále ještě v plenkách = zvuk spíše kazí než vylepšuje.

Problém zkrátka vůbec nevidím v konceptu, nýbrž v jeho provedení. Proto má toto vlákno ostatně v názvu "budoucnost" a ne "přítomnost". :-) Toto vlákno jsem tedy raději vykopnul na příkladu Hifiman Ananda BT, které už audiofilní měřítka snesou a zároveň se DSP (v tuto chvíli stále ještě správně) vyhýbají.

Otázku nabíjení pro mě osobně řeší možnost poslechu přes USB kabel, při kterém typicky rovnou probíhá i nabíjení. Další možností - pro mě méně lákavou - jsou odkládací stojánky s dobíjením, které se k některým modelům dodávají. Dlouhověkost a pozáruční servis baterie však v tuto chvíli "ergonomicky" vyřešené ještě asi u nikoho nejsou.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Wolverine 18. 1. 2020 23:52

Tak ono je tak nějak jasné, že sluchátka v budoucnosti budou chytrá, plná elektroniky a tak nějak na dvě věci... Co bych ovšem v bližší budoucnosti ocenil, kdyby se Audeze poučili z vývoje Mobius, EL-8 a LCD-1 v oblasti komfortu, designu a materiálů a nabídly nástupce vyšších modelů LCD s pořádně vyřešeným designem, nižší váhou a lepší konstrukcí, to by bylo teprve něco.
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 20. 1. 2020 10:52

Vzhledem k tomu, jak se Audeze v posledních letech cenově profilovali, bude asi nejlepší nakoupit kamión prasátek a začít ihned šetřit. Za jakýkoliv výraznější progres v rámci své audiofilní řady si posluchači téměř jistě velmi tučně zaplatí.

Můj osobní tip: Audeze LCD$ = $7995 8-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 20. 1. 2020 14:21

Zo začiatku som pri LCD-2C pociťoval vyššiu váhu, ale tak nejak som si časom zvykol a myslím si, že s novým hlavovým mostom sú to nadpriemerne pohodlné slúchadlá, ktoré som nemal problém mať na hlave dlhšiu dobu. Skôr som sa stretol s 2 ľuďmi, ktorým bol nepríjemný pocit akoby podtlaku, ktorý im spôsoboval. Ja nič také nepociťujem.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 20. 1. 2020 21:45

Nový hlavový most u Audeze značně pomáhá, pravda. Boční přítlak jsem přesto cítil s původními koženkovými náušníky o trošku víc, než bych chtěl. Naštěstí to vyřešily Audeze Vegan náušníky, jejichž jemný látkový povrch (a možná i nepatrně méně tuhá pamětová pěna) se mé hlavě při usazení lépe poddal.

Váhově jsou pro mě sluchátka typu Auteur (cca 530 g u mého dřeva) nebo LCD2 Classic (550 g) snesitelná, nebot dokáží docela slušně svoji hmotnost na mé hlavě rozložit. Audeze LCD4 (735 g) už však považuju za exces, ty mě pokaždé zaskočily jen při uchopení do rukou.

Takový ten pocit, když člověk "zapomene", že má sluchátka na hlavě, se každopádně v těchto váhových končinách asi nikdy nedostaví. Dát si na hlavu Sony MDR-MA900 (195 g) nebo Sennheiser HD650 (260 g) je zkrátka "úplně jiný kafe".

A já bych si to kafe velmi rád dal i v high-endu. Touto optikou mě tedy HEDDphone a podobné těžkotonážní záležitosti příliš neoslovují. Mělo by to jít cestou Ether 2, aby byl vůbec nějaký prostor pro tu aktivní elektroniku, o které zde bylo v souvislosti s budoucností řeč.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 7. 2020 17:36

Uběhlo zhruba půl roku od založení tohoto vlákna, přesto mě potenciál sluchátek s aktivní elektronikou nepřestává fascinovat!

Kolem tématu jsem zkraje tohoto roku nakračoval spíše zlehka a skrze akvizici Jabra Evolve 80 MS USB-C pro pracovní účely si potvrdil, že USB-C a ANC nemusí být nutně jen fancy zkratkami, nýbrž mohou za předpokladu vhodné implementace posunout ergonomii sluchátek mílovými kroky kupředu.
Obrázek

Později jsem se rozepsal o velmi zajímavých Hifiman Deva, jež doufám ztělesňují první vlaštovku plánovaného širšího hnutí v produktové řadě sluchátek této audiofilní značky. Tento kousek mě svým konceptem připevnitelného modulu pro digitální přenos zvuku do sluchátek (bluetooth, USB-C) v kombinaci s na papíře velmi vyrovnanou frekvenční odezvou zaujal natolik, že málem skončil u mě doma. :-)
Obrázek

Nakonec mi však došlo, že přece již dlouho marně pátrám po skutečně zajímavých uzavřených sluchátkách pro audiofilních poslech. Proč tedy nespojit toto nutkání dohromady s touhou odpoutat se od čistě pasivních modelů, říkal jsem si. Po dlouhých týdnech hloubkového průzkumu trhu tedy došlo na koupi fantastických Sennheiser Momentum 3 Wireless.
Obrázek

Momentum 3 Wireless jsou přesně ten typ sluchátek, který se snažím v tomto vláknu promovat:
1) Solidní pasivní design. (Slyšeno především v přirozených středech, pevném kopavém basu a dobrém témbru.)
2) Obohacující aktivní elektronika. (ANC, vestavěný ekvalizér, senzory usazení a složení sluchátek apod.)
3) Všestrannost konektivity. (Analogový kabel, USB-C kabel, Bluetooth s up-to-date kodeky.)
4) Všestrannost využití. (Kompaktní uzavřená konstrukce, fyzická složitelnost, mikrofon, hlasový asistent.)
5) Kvalita. (Kůže a nerezová ocel mezi použitými materiály.)

======================================

Co si ale nad rámec Sennheiserů určitě zaslouží pozornost jsou zdánlivé nuance, které mohou být pro výběr moderních audiofilních sluchátek klíčové, přitom se o nich v recenzích hovoří obvykle málo nebo vůbec.

Příklady?
1) Sennheiser PXC 550-II sice nabízí talkthrough mód, automaticky však při něm zastaví přehrávání hudby.
2) Sony WH-1000xm3 sice nabízí vestavěný ekvalizér, jenže jeho použití automaticky přepíná bluetooth na SBC kodek.
3) Razer Opus Wireless sice nabízí USB-C konektor, nepodporuje však přes něj audio přenos.
4) Sennheiser Momentum 3 Wireless sice nabízí mikrofon, aktivní je však jen při bluetooth přenosu.
5) Audeze Mobius sice podporuje LDAC, nepodporuje však AptX kompatibilní s nepoměrně větším množstvím zdrojů.

A to jsem ještě ani nezačal o kvalitě provedení. Takové Bose QC35 II se na papíře tváří potentně, jenže jeho aktivní elektronika při vyšších hlasitostech šumí a i přes tonální důraz na basech těmto sluchátkům chybí údernost a impakt.

Výhledově se těším na Drop THX Panda Wireless, které svými měniči a mušlemi připomínají Oppo PM3ky. Jakožto fanoušek příbuzných Audio Zenith PMx2 se mi možnost vlastnit obdobný uzavřený model s vestavěným DSP ekvalizerém zamlouvá, tak uvidíme.
Obrázek

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 20. 7. 2020 20:49

Už zhruba dva a půl roku mám sluchátka Sony MDR-1000X. Tam již byla ta budoucnost realizována, do jisté míry, samozřejmě. Jsou bezdrátová, ale pomocí kabelu je lze také připojit k zesilovači. Člověk by tedy čekal, že v takovémto případě je logické mít sluchátka vypnutá, že. Omyl! Pokud se sluchátka připojená kabelem k zesilovači zapnou, hrají zřetelně lépe, než když jsou vypnutá. Proč? Předpokládám, že Sony mají ve sluchátkách integrovaný DSP, který, pokud jsou sluchátka zapnutá (ať už připojená přes kabel, nebo Bluetooth), koriguje nedostatky v jejich kmitočtové charakteristice. Což se, pokud jsou sluchátka vypnutá, logicky neděje.

Je zajímavé, že v té době konkurenční model Sennheiser Momentum Wireless 2 takto nefunguje - ten hraje pořád stejně. Holt, Sennheiser není Sony :-)
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 20. 7. 2020 20:59

Otázkou je, jestli ten Sennheiser nehraje líp bez DSP než Sony s ním :D .
AMP: Gilmore Lite Mk2
DAC: Chord Qutest
Sluchátka: ZMF Auteur, Sennheiser HD 800
In-ear: Sennheiser IE800S
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 21. 7. 2020 16:24

No, oba jste docela uhodili hrebicek na hlavicku. A to v tom smyslu, ze zatimco u pasivnich modelu lide resi (podle me nekdy az prehnane) to, k jakemu retezci jsou pripojeny, u tech aktivnich mi prijde nezbytne se soustredit na to, jak presne jsou sluchatka pri zhodnoceni nakonfigurovana.

V tomto smyslu se mi moc nelibi nektere recenze na Audioreporter (Audigo), nebot na muj vkus jenom "skrabou po povrchu". Ale popravde jim to ani moc nezavidim, protoze vzhledem k tomu mnozstvi postrannich ficur aktivnich sluchatek se clovek muze do neceho pomerne snadno zamilovat nebo to naopak nenavidet, bez ohledu na akusticke kvality. A nebo se v tom rovnou ztratit. "User Experience" zda se jde ruku v ruce jako nikdy predtim v sluchatkovem svete.

Jako priklad uvedu, ze pro me je u Sennheiseru mimo jine klicova schopnost interni ekvalizace pri zachovani AptX prenosu stejne jako schopnost mit kontinualne zapnuty kvalitu nedegradujici talkthrough mod s idealne ztlumenou hudbou jako kulisou. Bez techto ficur bych ta sluchatka nemel, naopak s nimi je mam a diky nim posloucham hudbu tak frekventovane jako nikdy. Clovek ta sluchatka muze mit na hlave doslova cely den, at uz dela skoro cokoliv a kdekoliv. Je to fantasticky.

V Roonu jsem si dal pred par dny do queue celou svoji knihovnu alb a diky Momentum ji postupne proposlouchavam. :love:

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 21. 7. 2020 18:58

A ako sú na tom s izoláciou smerom von? Sú vhodné do lietadla, aby som nerušil človeka sediaceho vedľa aj pri hlasitom posluchu? A čo izolácia smerom dnu? Je tam ANC, ale ako mi odizolujú napr. ten hluk lietadla?

-- 21. 7. 2020 19:00 --

A ešte jedna otázka. Čo porovnanie zvukových kvalít so Sennheiser MOMENTUM True Wireless?
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 7. 2020 14:07

Subjektivne vzato zde Momentum 3 Wireless ani neexceluji, ani neselhavaji. Vidim je jako sluchatka, ktera lze na ven bez problemu uzivat, avsak neni to jejich nejsilnejsi stranka.

Pro cloveka poslouchajiciho dlouhodobeji VELMI nahlas tedy Senny nemusi dostatecne tlumit a tedy by spolucestujici v relativne tichem dopravnim prostredku mohly trochu rusit.

A byt ANC ovlivnuje zvuk sluchatek jen vcelku nepatrne (coz je super), takove Bose QC35 II nebo Sennheiser PXC-550 II bych oznacil za lepsi ANC alternativu pro lidi, kteri by chteli sluchatka primarne na cestovani a pritom pozadovali slusne vyrovnany zvuk. Za predpokladu EQ lze zaradit do vyberu i ty zminovane Sony.

Porovnani s True Wireless osobne nemam, me zamereni jde smerem k overearum. Snad nekdo jiny napovi. :-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 28. 7. 2020 22:00

BabetakCZE píše:Otázkou je, jestli ten Sennheiser nehraje líp bez DSP než Sony s ním :D .

No, jak se lze přesvědčit na rtings.com, tak ne. Ten Sennheiser je dost hrozný, zatímco Sony je excelentní. Předpokládám, že u Sony jde právě o výsledek práce DSP - na frekvenční charakteristice je nezvyklé množství jakýchsi “kudrlinek” ...
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JanF3 28. 7. 2020 23:13

Otázka na MHOE: Funguje chytrá pauza i při nadzvednutí levého sluchátka? Mě to reaguje jen na pravé, když ho odendám od hlavy.
Stolní:
PC|Pro-Ject DS2 (CDT, DAC, Head-Pre-Mono Amp, Power Box Amp-Sources)|Viablue
Přenosná:
Cowon PD|X7|Nokia 7.2
Repro:
Speaker Box 15 DS2
Sluchátka:
K701|ATH-AD1000|ATH-E40|DT 1990 PRO|RS2e|SR80e|SR125e|HD 25|HD 239|HD 600|MOMENTUM 3 W.|PX 95|UM3XRC
JanF3
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 29. 7. 2020 15:56

@introvert
S temi konkretnimi Sony zkusenosti nemam a rtings cas od casu sam vyuzivam, ale byl bych opatrny na zaklade jejich mereni neco vylozene chvalit nebo odsuzovat. Zminovane QC35 II tam hodnoti dost pozitivne, zatimco z meho pohledu dlouholeteho audiofila se na Momentum 3 v praxi (akusticky) nechytaji. A to rikam jako clovek, ktery se sam mereni sluchatek dlouhodobe venuje. Clovek se podle me musi smirit s tim, ze stale jeste nejsme v situaci, kdy by se dal produkt z pohledu spotrebitele zcela a snadno "uchopit" na zaklade sady mereni.

@JanF3
Pouze u praveho, protoze na prave strane se nejspis nachazi prislusny senzor. Osobne jsem ale nakonec tuto funkci deaktivoval, vice mi vyhovuje moznost manualni pauzy pres fyzicke tlacitko na sluchatkach.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JanF3 29. 7. 2020 16:21

Ok, díky moc za info. Myslel jsem, že ty senzory jsou ty "boule" pod látkou uvnitř sluchátka a že jeden nefunguje. :-)
Stolní:
PC|Pro-Ject DS2 (CDT, DAC, Head-Pre-Mono Amp, Power Box Amp-Sources)|Viablue
Přenosná:
Cowon PD|X7|Nokia 7.2
Repro:
Speaker Box 15 DS2
Sluchátka:
K701|ATH-AD1000|ATH-E40|DT 1990 PRO|RS2e|SR80e|SR125e|HD 25|HD 239|HD 600|MOMENTUM 3 W.|PX 95|UM3XRC
JanF3
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 9. 8. 2020 10:17

MHOE píše:Později jsem se rozepsal o velmi zajímavých Hifiman Deva, jež doufám ztělesňují první vlaštovku plánovaného širšího hnutí v produktové řadě sluchátek této audiofilní značky. Tento kousek mě svým konceptem připevnitelného modulu pro digitální přenos zvuku do sluchátek (bluetooth, USB-C) v kombinaci s na papíře velmi vyrovnanou frekvenční odezvou zaujal natolik, že málem skončil u mě doma. :-)
Obrázek

Tak Hifiman se skutečně svého Bluemini modulu držet bude, jak se zdá:
Obrázek

Revamp legendárních Sony MDR-R10tek ve dvou variantách (dynamická a planárně-magnetická), zajímavé. Byť popravdě nečekám zázraky, vítám snahu o to navázat na Ananda BT a tedy nabídnout další víc "high end" model s moderní konektivitou a mikrofonem. (Bluemini údajně má vestavěný mikrofon, což jsem původně nevěděl.)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 9. 8. 2020 10:22

Taky jsem to už zaregistroval a tímto u mě Hifiman klesl na nejhlubší dno.
Prý se dokonce Fang chvástal tím, že už vypršely patenty na vzhled R10, tak je Sony nemůže žalovat.
Co bude další model Hifimanu - HE-HD 800, HE-Orpheus? :oboze

Jinak další věc, stejný hlavový most jako u Devy za 299 dolarů? Lol.
AMP: Gilmore Lite Mk2
DAC: Chord Qutest
Sluchátka: ZMF Auteur, Sennheiser HD 800
In-ear: Sennheiser IE800S
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 9. 8. 2020 12:43

Je fakt, ze jsem mel asi jednim dechem dodat, ze Hifiman uz neni ten "stary dobry" Hifiman, ktery pred dekadou nastavoval zrcadlo ostatnim "high end" sluchatkovym znackam. Jakmile se zacali snazit o nastupce dua HE6/HE500, slo to s nimi IMHO z kopce.

Neda se jim vsak podle me uprit snaha kracet vstric budoucnosti nebo alespon sokovat v dobe, kdy zbytek trhu se nikam moc nehybe. S nimi je to mensi nuda! :-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 12. 8. 2020 23:54

Recenze Hifiman Deva zde https://youtu.be/qczp-t2K670 (včetně srovnání se Sundara a Audeze LCD-1 a pár dalšími)
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 13. 8. 2020 19:15

A co sis z té recenze odnesl, jaké jsou klíčové výstupy? :-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 13. 8. 2020 22:54

Koupil sluchátka s BT modulem, cca 290 USD. Bez něj stojí cca 220 USD. Konstrukce by mohla být lepší, ale zvuk a funkčnost jsou zatraceně dobré. Bez BT modulu dostane člověk v krabici jen 3,5mm kabel. BT modul (Blue Mini) je externí zařízení, které je specificky konstruováno pouze pro tato sluchátka, a s jinými ho v podstatě nelze použít. Na modulu je symetrický 3,5mm jack samec konektor, na sluchátkách samice. BT modul nemusí být připojen ke sluchátkám, aby fungoval, a lze ho separátně vypnout.
Deva má pouze jeden 3,5 mm konektor pro kabel. To znamená, že sluchátka nelze používat jako symetrická, protože je to v praxi příliš drahé a nepraktické. Ale Hifiman to vyřešil oklikou: Deva má 3,5 mm konektor symetrický. Jack 3,5mm, co se strká do Devy, je symetrický (tři vodiče), druhý jeho konec je ovšem standardní 3,5 mm jack samec (dva vodiče). To znamená, že si můžete koupit svůj symetrický kabel, kde na druhém konci je třeba XLR nebo 4,4mm pentacon nebo 2,5 mm. Což jsou ale výdaje navíc, symetrický kabel použitelný jen pro jedna sluchátka. Hifiman žádný takový kabel nenabízí, firma Hart Audio však ano. Blue Mini je BT DAC a zesilovač, do kterého Hifiman integroval všechny hlavní kodeky včetně LDAC. Blue Mini poskytuje hlasitější zvuk, než jaký byla schopna dodat většina BT sluchátek, se kterými se autor setkal. V porovnání s kabelovým připojením je BT horší, ale docela se mu přibližuje, což autor považuje za významný počin. Blue Mini umožňuje také používat sluchátka přes USB - stačí k modulu připojit dodávaný USB-C - USB-A kabel, ten do počítače. V takovém případě není třeba stahovat ovladač, jde o plug and play. Avšak je tu jeden problém, a za ten může Hifiman jen částečně. Připojování Blue Mini je lehce frustrující, není to tak jednoduché, jak by to mohlo být. Je třeba Blue Mini zapnout, pak rychle dvakrát zmačknout tlačítko zap/vyp, čímž se zahájí párování. Někdy není člověk dostatečně rychlý, a při pokusu zahájit párování modul vypne, takže může začít znova. Pokud máte jeden přístroj napárován na Blue Mini, tak na tom přístroji musíte BT vypnout, nebo spárování s BT Blue Mini smazat a spustit znova. Párování na iPhone 10 je jednoduché, člověk je pouze omezen na SBC a AAC. Párování s Androidem bylo nejdříve trochu frustrující, zkoušel LG V30. Přestože spojení bylo v pořádku, reprodukce nebyla plynulá. Pro BT připojování používal aplikaci HiBy, a buďto to nehrálo vůbec, nebo s výpadky. Použil aplikaci Fiio a výsledek byl stejný. Také zkusil Amazon Music HD se stejným výsledkem. Pak updatoval firmware v Blue Mini, a rovněžtak updatoval Android na V30. Poté začalo fungovat připojení přes aplikaci Fiio a Amazon Music HD, používal LDAC. Aplikace HiBy nefungovala ani poté. Pak zkusil HiBy R3 Pro, kde ačkoliv updatoval na nejnovější firmware, byl stejný problém. Pak zkusil Sony NW-ZX507, HiBy R5 a Astell & Kern SA700. Sony a R5 mají jako OS Android a fungují perfektně, rovněžtak A&K, kde používají silně modifikovaný Android. Zdá se tedy, že pouze nefungovala aplikace HiBy na LG V30 a HiBy R3 Pro, ostatní zařízení (PC, Mac, iPhone) fungovaly s Blue Mini též bez problémů. O zvuku více v pátek.
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 13. 8. 2020 23:02

Moc nechápu to pojednání o symetrickém 3,5mm jacku. Standardní nesymetrický stereofonní jack má tři kontakty - levý+pravý+zem Symetrické jacky mají čtyři kontakty - pro každý kanál dva.
iMAC -> Audirvana -> RME ADI 2 DAC FS -> Audeze LCD-X
Astell&Kern A&norma SR25 ->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E

Na prodej Chord Mojo
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 13. 8. 2020 23:42

To je jednoduché - zem asi autor nebral v potaz. A některé symetrické konektory mají počet vodičů různý. Viz. např. https://www.headphonesty.com/2019/05/ba ... nnections/ , obrázek Balanced Connection examples from DIY Audio Blog. Je to jedno, já to pouze překládal, a symetrický konektor to určitě bude - vzhledem k okolnostem. Předpokládám, že tím Hifiman chtěl dosáhnout vyšší hlasitosti?
Naposledy upravil introvert dne 14. 8. 2020 00:22, celkově upraveno 1
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 00:21

introvert: dík za rozšíření obzorů :)

Na prodej Chord Mojo
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 14. 8. 2020 00:25

Není zač, jinak já nejsem přes symetrické konektory žádný odborník .. Podle mého je symetrické propojení vhodné do profesionální sféry (potlačení rušivých signálů), ale pro amatéry jde o pouhý gimik, který k ničemu není, a působí pouze problémy. Jde o zbytečnost, která má zajistit, aby si výrobci mohli opět namastit kapsu .. :-(
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 00:40

Já mám doteď stejnou zkušenost. Pouze to hraje hlasitěji, ale kvalitativní přínos jsem tam neshledal. Ale mám objednanej symetrickej kabek s 4,4 jackem, tak uvidím co iBasso.

Na prodej Chord Mojo
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lo-fi 14. 8. 2020 00:51

čoveče, zrovna symetrický výstup / propoj je jedna z věcí (narozdíl od třeba kabelů makových/ tvarohových), která opravdu nějaký přínos má....
JR Transrotor Leonardo + Ortofon Jubilee + Audio research LP1, SWANS F 2.3B line array, REL G1 x 2, SPaudio D1, active crossover Sykora/Riha/Lo-fi, tri amping monoblok Dudek/Riha/Lo-fi x 2, XDuoo X20 RB/Tennmak Pro mod
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 01:20

Však píšu, že čekám, co to udělá. Zkoušel jsem symetrický výstup u Hiby R3 (2,5mm jack) a opravdu jsem neslyšel rozdíl (jedná se o normální R3, nikoliv R3 PRO). U toho iBassa DX160 jsem zvědavý, protože jsem kvalitou jeho zvuku velice příjemně překvapen, popravdě jsem to vůbec nečekal. Jinak já jsem teda po osobních zkušenostech začal věřit i na kabelovou magii u sluchátkových kabelů. Změny zvuku jsou velice výrazné a slyšitelné na první dobrou. K datovým kabelům se ale stále stavím rezervovaně :)

Na prodej Chord Mojo
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 14. 8. 2020 08:24

Kupříkladu já mám Fiio Q5s. To má jeden nesymetrický výstup 3,5mm, a dále symetrické výstupy 4,4mm a 2,5mm. V přístroji jsou dva převodníky a dva zesilovače. Pokud používám 3,5mm výstup, jsou sluchátka připojena jen k jednomu ze zesilovačů. A co jsem tím získal? No, když připojím Sennheiser HD 600 (300 Ohm), tak místo, abych měl regulátor hlasitosti v pozici 95-100%, stačí jen 70%. V kvalitě zvuku jsem nepozoroval žádný rozdíl. A o co jsem přišel? Zaplatil jsem skoro půl přístroje navíc, a k tomu ještě symetrický kabel z eBay (dost drahý). Ostatní svá sluchátka připojuji jako obvykle přes 3,5mm.

Jak ukazuje firma Chord Electronics (Mojo, Hugo ..), je symetrické připojení zbytečné. Stačí dobře navrhnout nesymetrický výstup. Uživatelé pak ušetří na ceně přístrojů, i kabelů. Navíc všechna sluchátka budou použitelná ve všech přístrojích. A to nekomentuju chaos v konektorech, kde navíc XLR připomíná idiotenfest techniku vzor Wehrmacht 1937 8-D :-)
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 14. 8. 2020 08:45

No já se budu pouštět do soudů, až to uslyším na pár zařízeních. Tu R3 neberu, to je opravdu levné jednoduché zařízení. A to, že něco jedna firma ignoruje neznamená, že je to zbytečné (viz spousta věcí u Apple, na které pak tiše přechází sto let za opicema). A myslím, že i ten Chord na některých zařízeních používá symetriku (zesilovače, předzesilovače, snad i Dave a Hugo TT).

Na prodej Chord Mojo
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 14. 8. 2020 09:25

U toho Hifimanu Deva je dle mého skromného názoru použit symetrický výstup na BT modulu právě kvůli dostatečnému vybuzení měničů, autor to explicitně zmiňuje (že s modulem hrají sluchátka hlasitěji než cokoli s BT, co zatím slyšel)
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 14. 8. 2020 11:47

Devy mám pár týdnů a zatím jsem je vyzkoušel s klasickým kabelem 3.5, přes USB a pochopitelně BT.
z mého pohledu hraje nejlépe BT (!), no možná se to jen zdá, protože výstup je opravdu hlasitější.
Symetriku nemám a ani nevím, jestli ji mám kupovat, sluchátka jsem bral hlavně na BT a s ním jsem naprosto spokojen.

jako zdroj použito FiiO M11 a mobil Sony (zde je zvuk znatelně horší) - ještě vyzkouším výstup z AVR, ale tam žádné zlepšení nečekám
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doktor Trychtýř 14. 8. 2020 12:14

MHOE píše:Uběhlo zhruba půl roku od založení tohoto vlákna, přesto mě potenciál sluchátek s aktivní elektronikou nepřestává fascinovat!

Kolem tématu jsem zkraje tohoto roku nakračoval spíše zlehka a skrze akvizici Jabra Evolve 80 MS USB-C pro pracovní účely si potvrdil, že USB-C a ANC nemusí být nutně jen fancy zkratkami, nýbrž mohou za předpokladu vhodné implementace posunout ergonomii sluchátek mílovými kroky kupředu.
Obrázek

Později jsem se rozepsal o velmi zajímavých Hifiman Deva, jež doufám ztělesňují první vlaštovku plánovaného širšího hnutí v produktové řadě sluchátek této audiofilní značky. Tento kousek mě svým konceptem připevnitelného modulu pro digitální přenos zvuku do sluchátek (bluetooth, USB-C) v kombinaci s na papíře velmi vyrovnanou frekvenční odezvou zaujal natolik, že málem skončil u mě doma. :-)
Obrázek

Nakonec mi však došlo, že přece již dlouho marně pátrám po skutečně zajímavých uzavřených sluchátkách pro audiofilních poslech. Proč tedy nespojit toto nutkání dohromady s touhou odpoutat se od čistě pasivních modelů, říkal jsem si. Po dlouhých týdnech hloubkového průzkumu trhu tedy došlo na koupi fantastických Sennheiser Momentum 3 Wireless.
Obrázek

Momentum 3 Wireless jsou přesně ten typ sluchátek, který se snažím v tomto vláknu promovat:
1) Solidní pasivní design. (Slyšeno především v přirozených středech, pevném kopavém basu a dobrém témbru.)
2) Obohacující aktivní elektronika. (ANC, vestavěný ekvalizér, senzory usazení a složení sluchátek apod.)
3) Všestrannost konektivity. (Analogový kabel, USB-C kabel, Bluetooth s up-to-date kodeky.)
4) Všestrannost využití. (Kompaktní uzavřená konstrukce, fyzická složitelnost, mikrofon, hlasový asistent.)
5) Kvalita. (Kůže a nerezová ocel mezi použitými materiály.)

Co si ale nad rámec Sennheiserů určitě zaslouží pozornost jsou zdánlivé nuance, které mohou být pro výběr moderních audiofilních sluchátek klíčové, přitom se o nich v recenzích hovoří obvykle málo nebo vůbec.

Příklady?
1) Sennheiser PXC 550-II sice nabízí talkthrough mód, automaticky však při něm zastaví přehrávání hudby.
2) Sony WH-1000xm3 sice nabízí vestavěný ekvalizér, jenže jeho použití automaticky přepíná bluetooth na SBC kodek.
3) Razer Opus Wireless sice nabízí USB-C konektor, nepodporuje však přes něj audio přenos.
4) Sennheiser Momentum 3 Wireless sice nabízí mikrofon, aktivní je však jen při bluetooth přenosu.
5) Audeze Mobius sice podporuje LDAC, nepodporuje však AptX kompatibilní s nepoměrně větším množstvím zdrojů.

A to jsem ještě ani nezačal o kvalitě provedení. Takové Bose QC35 II se na papíře tváří potentně, jenže jeho aktivní elektronika při vyšších hlasitostech šumí a i přes tonální důraz na basech těmto sluchátkům chybí údernost a impakt.

Výhledově se těším na Drop THX Panda Wireless, které svými měniči a mušlemi připomínají Oppo PM3ky. Jakožto fanoušek příbuzných Audio Zenith PMx2 se mi možnost vlastnit obdobný uzavřený model s vestavěným DSP ekvalizerém zamlouvá, tak uvidíme.
Obrázek

Drop v prezentaci Pand zmiňoval zvuk bez DSP jako přednost. Nevím jak to je aktuálně, na druhou stranu vysloveně nevylučovali budoucí apku, případně i DSP. Mám objednané, touto dobou jsem už je měl mít, ale dodávka se zdrží :-(
Doktor Trychtýř
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 8. 2020 14:39

Cetl jsem update na Dropu ve smyslu, ze spolupracuji s nejakou spolecnosti na vyvoji mozne appky, ktera by dokazala vyuzit interni DSP elektroniku v Pandach pro permanentni ekvalizaci.

Vyuziti appky by bylo dobrovolne, pro zajemce.

Tusis, kdy by mohlo byt realne datum dodani?

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doktor Trychtýř 14. 8. 2020 18:13

Použitý čip Qualcomm QCC5124 by měl umět leccos, včetně ANC nebo DSP, takže je to “jen” otázka to naprogramovat.

Minulý týden tuším psali, že u té várky ještě zjišťuji kdy bude k dispozici. Když to do Vánoc dorazí, budu spokojený. Třeba mezitím doprogramují další funkce :-)
Doktor Trychtýř
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 8. 2020 19:28

ANC by bylo bozi (to bych ta sluchatka mel uz objednana taky), jenze co chlapci uz asi nedoprogramuji je serie odposlechovych mikrofonu, na zaklade kterych by to ANC mohlo fungovat. :-l

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doktor Trychtýř 14. 8. 2020 23:16

Bohužel se dvěma mikrofony, navíc jen na jedné straně, by to ANC asi bylo jen na přehrávání písničky od Ebenů “Z prava dobrý”...
Doktor Trychtýř
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 15. 8. 2020 17:11

MHOE píše:A co sis z té recenze odnesl, jaké jsou klíčové výstupy? :-)

Hifiman Deva jsou velmi zajímavá sluchátka. Za cca 200 dolarů bez BT modulu dostanete sluchátka, která znějí docela čistě, průzračně a mají širokou scénu. Jde o důkaz, čeho může být dosaženo za nepříliš mnoho peněz. Aby se přesvědčil, jaká je kvalita zvuku po kabelu, použil autor různé zdroje - včetně HiBy R3 Pro, HiBy R5, LG V30, Astell & Kern SA700 a Monolith Liquid Spark se stackem Schiit Modi. Používal jak svoje FLACy, tak Amazon Music HD. Porovnával Devu s Hifiman Sundara a Audeze LCD-1. K porovnání používal A-B přepínač, se sluchátky dodané kabely, a hlasitost srovnal jak nejlépe mohl.

Basy u Deva jsou čisté a zřetelné, s dobrou separací nízkých a středních basů. Částečným důvodem toho je, že nízké basy nejsou nijak zvlášť zdůrazněny. Ve skladbách jako Mountains od Hanse Zimmera je slyšet nízkobasové hřmění, ale není to jako kdyby se jednalo o bůhvíjak dynamické měniče. Nízké basy jsou rychlé, ale u dané skladby ne příliš přesné. Kupříkladu, když nastupuje v Mountains gradace, objeví se varhany, s dalšími nástroji v pozadí, a hlubokým hřměním ve spodní vrstvě skladby. Deva prezentuje všechny tyto prvky, ale nízkobasová složka varhan je vůči ostatním potlačena. Varhany nekomprimují a neutápějí střední frekvence, hřmění má rychlé tranzienty a nemá dlouhý dozvuk. Střední basy jsou také trochu nevýrazné. Neuslyšíte středněbasový slam, jako u 1More Tripple Driver IEM nebo Sivga Phoenix. Střední basy jsou skoro stejně rychlé jako nízké basy. Hip Hop postrádají na Deva jejich charakteristické basové dusání (buch buch). Nechápejte to špatně, to neznamená, ze Deva má roll-off u basů, nemá. Jde pouze o to, že basy nejsou nikterak zvláště zvýrazněny. U skladeb jako Angel od Massive Attack můžete opravdu ocenit více kontrolovaný průběh basů sluchátek Deva. Tato skladba má více vrstev basů s duněním (hřměním), které je přehnané. Toto je skladba pro příznivce basů (bassheady). Pokud nejste příznivci tohoto typu hudby, krátce po začátku vás začne bolet hlava, takto na to reaguje autor pokaždé, když slyší tuto skladbu. Ale s Hifiman Deva jsou ony přehnané, přesaturované, nerealisticky přepálené basy pod kontrolou. Autor pak slyší dunění (hřmění), hlasy, jiné basové nástroje, a hlava už ho nebolí.

Nízké basy u Sundara jsou méně výrazné, než u Deva, autor slyší rozdíl několika dB. Tranzienty jsou podobné, oboje sluchátka mají rychlé nízké basy a krátký dozvuk. Ale u Deva jsou pouze o trochu výraznější. V Mountains H. Zimmera je nízkobasové hřmění u Sundara o trošku potlačeno. Vygradování ve střední části skladby znělo na Sundara trochu zřetelněji, a to proto, že varhany jsou u Sundara o několik dB více potlačeny, než u Deva. Efekt hřmění (dunění) byl více zřetelný na Deva. U Hip Hop skladeb je v basech (buch buch) mezi oběma sluchátky velmi malý rozdíl. Nejvýraznějším rozdílem je separace nízkých a středních basů, které je trochu lepší u Deva. Zkušenost u Sundara se skladbou Angel od Massive Attack byla podobná jako u Deva. Sundara má tendenci slévat nízké a střední basy trochu více než Deva. Středněbasový slam je o trochu výraznější u Deva. Tato sluchátka mají v mnoha ohledech podobnou basovou charakteristiku. Ani jedna nejsou “basová”, a oboje odvádějí dobrou práci v oblasti čirosti basů. Rozdíly, které je možno slyšet u Deva oproti Sundara, jsou malé. Lze snadno poznat, že oboje sluchátka sdílejí společné ladění basů.

Obecně řečeno, LCD-1 nemají zřetelné basy. Nicméně, na začátku skladby Mountains je na nich možno slyšet hřmění. Bylo rychlé a postrádalo detaily, ale bylo přítomno. Největším problémem byla zřetelnost. Deva ji má, a LCD-1 prostě ne. Nízkobasové hřmění bylo blátivé a postrádalo na LCD-1 detaily, zatímco u Deva bylo zřetelné a s detaily. U vygradování ve střední části Mountains LCD-1 jednoduše zkreslí varhany a vrstvy ostatních nástrojů se jaksi vytratí. Hip Hop skladby ztrácejí na LCD-1 jejich důraznost v basech. Měl by zde být středněbasový slam, ale LCD-1 končí u promíchání nízkých a středních basů do neupravených basů bez detailů. Ani Deva, ani LCD-1 nejsou basová sluchátka. Jsou si podobná v tom, že nízké basy zobrazují skoro neutrálně, avšak ne úplně. Nízké basy u LCD-1 nejsou příliš vzdáleny od těch u Deva, jsou pouze o několik dB méně zvýrazněny. Největším problémem je zřetelnost, průzračnost. Při přecházení mezi sluchátky sem a tam je okamžitě zjevné, že LCD-1 jsou temnější, že míchají detaily dohromady.

Středy jsou na Deva velmi zřetelné, je tu excelentní rozlišení mezi basy a středy. Hip Hop skladby mají vokály o dva stupně před zbytkem mixu, a mají všechny odstíny a jiskru, které byste čekali od tohoto druhu hudby. Nic nezní drsně nebo zkresleně. Skladba Orly Gartland “Why Am I Like This?” je dobrým příkladem sykavek, které Deva zdůrazňuje. Orla má přirozené sykavky, které jsou zaznamenány v nahrávce. Deva je nepotlačuje, sykavky jsou zcela zřetelné. Není to drsné nebo únavné, ale pokud jste nikdy předtím neslyšeli ve skladbě pořádné sykavky, můžou vám připadat trochu uřvané. Orla má také zrnitý hlas, který Deva významně zaobluje. Ve výsledku dostanete velmi zaoblenou tonalitu, se sykavkami typickými pro umělkyni. Ve skladbě skupiny HAIM “Want you back” má sólistka také přirozené sykavky. Deva je příliš nezvýrazňuje. Ve skladbě můžeme také snadno rozlišit další dvě zpěvačky díky jejich tonalitě. Když však zpívají všechny tři, tyto dvě zpěvačky v pozadí se lehce slévají, ale pokud se budete snažit, můžete stále rozlišit jejich hlasy. Mužské hlasy znějí také hladce a zřetelně. Ve skladbě “Superposition” od Young the Giant zní primární vokalista o dva stupně před mixem. V jeho hlasu není zrno ani hrubost, nejsou zde sykavky. Akustické kytary mají velmi rychlé tranzienty, což není zrovna přesné. Plný zvuk kytar, kde tóny vibrují a odrážejí se a znějí plně, není to, co slyšíte na Deva. Místo toho obdržíte více klinické podání akustických kytar. Totéž platí pro basové kytary, které mají rychlejší dozvuk, než by měly mít reálně. Pozitivním aspektem ovšem je, že Deva nejsou uřvaná sluchátka. Vokály nezní výrazně (do ksichtu), sluchátka nemají žádné nepřirozené zvýraznění na 1 kHz. Některá sluchátka, jako Vokyl Erupt zní tence, Deva ne. Vokály mají přirozený dozvuk, a pokud je vokalistů více, můžete je většinou rozlišit.

Středy u Sundara zní trochu jinak než u Deva, je tu pár významných odlišností. Sykavky Orly jsou u Sundara potlačeny, zatímco na Deva jsou v plné parádě. Sundara také zobrazují zrno ve hlasu Orly, zatímco Deva její hlas zaoblují. Separace více vokalistů je na Deva o trochu lepší než u Sundara. Ve skladbě “Want you back” slyšel autor obě zpěvačky v pozadí na Sundara, ale když začali hrát všichni naráz, tyto vokalistky splynuly dohromady. Upřímně řečeno, na Deva splynuly také, ale pokud se snažil, dokázal je u Deva rozlišit. Mužské vokály nezní na Sundara tak hladce jako na Deva. Sundara zde zobrazuje trochu zrna, zatímco Deva ne. Toto zrno přitom mužské hlasy nezkresluje, ani je nečiní nepřirozenými. Mohli bychom tak tvrdit, že v oblasti mužských vokálů je Sundara přirozenější. Akustické kytary mají na Sundara trochu delší dozvuk než u Deva, a znějí o trochu plněji. Je to malý rozdíl, ale zjevný, pokud člověk dělá A-B test. Podání akustických a basových kytar se zdá u Sundara více realistické (delší dozvuk, plnější zvuk). Rozdíly mezi Sundara a Deva ve středním pásmu jsou více zjevné než u basů. Nejedná se o rozdíly světaborné, nelze říct, která sluchátka jsou lepší, jsou pouze trochu rozdílná.

Jak asi očekáváte, LCD-1 mají temnější středy, než Deva. Vokály znějí o dva stupně vepředu u většiny skladeb. Přirozené sykavky Orly Gartland jsou potlačeny ve srovnání s Deva. To způsobuje, že její hlas není drsný nebo únavný, ale není také nijak zvlášť věrný. Zrno v jejím hlase, přítomné na Sundara, není přítomné na LCD-1. Ve skutečnosti, hladkost vokálů je u LCD-1 podobná jako u Deva. Ve Want You Back opět schází sykavky ve hlase sólové zpěvačky. Obě vokalistky v pozadí se slévají dohromady podstatně více než u Deva. Na začátku je ještě můžete slyšet, ale když začnou hrát naráz více než dva nástroje, tyto zpěvačky zní jako jedna. Když hrají všechny nástroje, je velmi obtížné obě zpěvačky v pozadí od sebe rozlišit. Mužské vokály znějí na LCD-1 docela hladce, podobně jako na Deva, u žádných z obou sluchátek se nevyskytuje drsnost. Hlavním rozdílem je prezentace, na LCD-1 znějí mužské vokály plněji, sytěji, a otrochu vepředu oproti Deva. Na LCD-1 neslyšíte v mužských vokálech více detailů oproti Deva, slyšíte tam prostě více - vokálu. Oproti tomu Deva zní o trochu více analyticky, nebo snad možná neutrálněji. Akustické a basové kytary mají na LCD-1 delší dozvuk, než na Deva. Nemají však více detailů, pouze znějí plněji.

Sluchátka Deva odvádí fantastickou práci v oblasti výšek, aniž by zněla hrubě, nebo se snažila člověku provrtat uši. Je to typ výšek, o které se snaží velké množství referenčních sluchátek, které na tom pak vždy ztroskotají. Deva zobrazuje spoustu detailů v oblasti vysokých kmitočtů. Ve “Scherzo for X-Wings” (John Williams) dechové nástroje mají pro ně typické zabarvení bez hrubosti. Beze zkreslení je slyšíme mezi ostatními nástroji. Nebylo sice slyšet jednotlivé nástroje, ale jejich skupiny byly perfektně zřetelné, separované a hladké. Jedna skupina hrála v pravém sluchátku, a druhá v levém. Kontrabas nebyl nikterak zvlášť zdůrazněn, ale byl stále slyšet. “Flight From The City” (Jóhan Jóhannsson) - klavír se poslechově nachází ve zdálenosti cca 2,5 metru. Ve zvuku klavíru bylo slyšet přirozenost. Byla jasná separace klavíru a violoncella. Některá skuchátka příliš zvýrazňují nízké tóny klavíru, Deva ne. Nízké frekvence nezastínily ostatní tóny a díky rychlým tranzientům, nic se neslévalo, ani nebylo zkreslené. Je slyšet zvuk úhozů klavíristy do kláves, ale tento zvuk není přehnaně zdůrazněn.

Sundara má oproti Deva na výškách mírný útlum. Tonalita tím však není ovlivněna natolik, aby to změnilo barvu zvuku. Místo toho dostanete lehce uvolněnou prezentaci výšek. Sundara však nemá tak dobrou separaci nástrojů. Lze si to představit jako přeplněný zvuk tam, kde na Deva byly nástroje separovány. Kontrabas má o trochu výraznější zvuk na Sundara než na Deva, ale ne o moc. Tranzienty byly všeobecně o něco rychlejší na Deva. Ve Flight From The City zněl klavír na obou sluchátkách velmi podobně. Violoncello se však na Sundarách mírně slévalo s klavírem. Klavír byl zdánlivě tři metry od posluchače, a měl o něco delší dozvuk než na Deva. Nízké tóny klavíru nezkreslovaly ani nepřekrývaly ostatní tóny. Zvuk úhozů do kláves byl velmi podobný jako u Deva.

Temná podstata LCD-1 pokračovala i v oblasti výšek. Výšky jsou zde velmi výrazně potlačeny a vzdáleny neutrálnosti. Dechy měly lehce jiné zabarvení než u Deva či Sundara. Tyto nástroje mají na LCD-1 tendenci působit rozplizle, zatímco na Deva zněly výrazně mezi ostatními. Jednotlivé nástroje nelze na LCD-1 slyšet, skupiny nástrojů ano. Vykreslení skupin nástrojů je u LCD-1 jiné, než u Deva. Zatímco Deva jsou schopna skupiny nástrojů jasně separovat, LCD-1 mají tendenci je slévat dohromady. Ve Flight From The City má posluchač dojem, že klavír je vzdálen skoro dvacet metrů. Nízké tóny byly zdůrazněny jako u Deva, ale měly delší dozvuk. Violoncello a klavír se na LCD-1 slévaly, zatímco na Deva byly separované a výrazné. V některých místech se cello dokonce zdálo potlačené vůči klavíru. Žádná ze sluchátek však cello ani klavír nezkreslovala.

Ze všech tří sluchátek mají nejmenší scénu LCD-1. Přinejlepším průměrnou. Jak už bylo několikrát řečeno, LCD-1 jsou temná sluchátka, a tento jejich charakter je ještě umocněn intimní zvukovou scénou. Sundara mají zřetelně větší zvukovou scénu než LCD-1. Nástroje, které se na LCD-1 slévaly, mají na Sundara více vzduchu. Nejširší scénu mají však sluchátka Deva, což prezentovala v každé skladbě a každém žánru. Tento rozdíl je velký ve srovnání s LCD-1, a méně výrazný v porovnání se Sundara. LCD-1 znějí jako když posloucháte dobré reprobedny v ložnici, Sundara jako když je posloucháte v obýváku, a Deva jako když posloucháte kvalitní, na podlaze usazené bedny, které jsou na jednom konci vašeho domu, a vy na druhém s tím, že zdi byly odstraněny.

Pro zjištění detailů recenzent poslouchá mikrodetaily a jemné nuance ve skladbách. Často používá skladbu “New Light” autora Kazukii. V této skladbě se snaží spočítat, kolik slyšel kroků v prvních 60 vteřinách skladby. Rekord drží sluchátka Focal Clear s 16 kroky v prvních 45 vteřinách skladby. Když poslouchal různé skladby, tak bylo zjevné, že Deva zobrazuje více detailů než LCD-1 a Sundara. LCD-1 detaily válcuje díky husté a teplé prezentaci. Sundara podává podobný počet detailů jako Deva, ale protože Deva mají zřetelně širší scénu, jsou u Deva detaily více patrné. Skřípání stoličky klavíristy ve Flight From The City je u LCD-1 jiné, než u zbývajících sluchátek Hifiman. LCD-1 podává tento zvuk tlumeně, Sundara vám umožňuje slyšet skřípání, ale Deva vám umožňují slyšet ještě skřípot následný. To ale neznamená, že Deva jsou bůhvíjak dobrá v detailech - nejsou. Ve skutečnosti, jejich prezentace detailů není nic fenomenálního. Průzračnost je ovšem nadprůměrná. A průzračnost se širokou scénou vytváří zdání detailů. U skladby New Light slyšel autor tento počet kroků: u LCD-1 šest kroků, u Sundara jedenáct kroků, a u Deva okolo deseti kroků.

Pokud nějakou dobu sledujete kanál autora, víte, že není příznivcem Bluetooth. Tato technologie je užitečná a pohodlná, avšak její marketing je často zavádějící. Přes BT jednoduše nemůžete mít to rozlišení a věrnost jako v případě připojení pomocí kabelu. Navíc, výrazným přispívatelem k nevýraznosti BT sluchátek je nedostatek správného zesílení. Dokonce i při použití kodeku LDAC, pokud mají vaše BT sluchátka slabý zesilovač, měniče nebudou předvádět to nejlepší, co dovedou, což povede k méně než optimální zvukové kvalitě, a to přes nejlepší BT kodek, který máte. A zde Blue Mini září. Pohání sluchátka Deva dost dobře. Není to stejné jako správné zesílení pomocí DAP nebo stolního zesilovače jako Liquid Spark, ale je to blízko, a je to zcela určitě lepší, než jakákoli jiná BT sluchátka, která autor doposud slyšel. Blue Mini dokáže rozehrát Deva sluchátka hodně nahlas, daleko za bezpečnou úroveň, a ještě bude mít rezervu. Autor poslouchal Deva s Blue Mini několik hodin, a příležitostně ho měnil za připojení kabelem. Největší rozdíl je v basech. Přes kabel jsou basy pevnější a mírně rychlejší, zvuková scéna byla také o trochu širší přes kabel než BT. Průzračnost byla zhruba stejná přes oba typy připojení. Totéž platí všeobecně pro tonalitu. Blue Mini například nezpůsobil, že by Deva hrála studeněji nebo tepleji. Byly zde určité odchylky v dozvuku a detailech, ale nic, kvůli čemu byste chtěli Blue Mini vyhodit do odpadu. Kontrast: pokud by šlo nějak odstranit BT modul ze sluchátek AKG K361-BT, autor by to udělal. Mají nejhorší BT zesilovač, co autor kdy slyšel. U nich je připojení kabelem obrovské vylepšení oproti BT. To samé nelze říct o Deva. Blue Mini nemá zkreslení, ani žádný šum. Autor zkoušel kodeky SBC, aptX HD, AAC a LDAC, a všechny fungovaly bezchybně. Krom toho, Blue Mini toho umí více, než jen jeden kousek. Můžete ho používat přes USB-C kabel v případě, že byste nedokázali zrovna najít kabel 3,5 mm. Jsou jen dvě negativa, které autor vytkne kombu Deva + Blue Mini. Zaprvé, z nějakého důvodu je nestabilní spojení s HiBy R3 Pro a s aplikací HiBy na LG V30. Zadruhé, Blue Mini je navržen specificky pro Hifiman Deva, a bez zásadní modifikace ho nelze použít s žádnými jinými sluchátky.

300 dolarů za Hifiman Deva s Blue Mini je spousta peněz. Ale je to méně, než za některá jiná BT sluchátka, a také stále levnější než mnohá audiofilská sluchátka bez BT. Provedení sluchátek je slušné, není nic zásadního, na co by si bylo možno stěžovat. Každý Hifiman produkt, který autor kdy používal, má své zvláštnosti, a Deva není výjimkou. Nemusí se vám líbit vzhled, vyčnívající BT modul nevypadá elegantně, a celková velikost sluchátek může být nešikovná. Avšak, sluchátka Deva jsou lehká, velmi snadno použitelná po dlouhé časové úseky, a jejich buzení je snadné. Pro tato sluchátka nepotřebujete mít dedikovaný DAP. Excelentní Blue Mini modul způsobuje, že připojení přes kabel je spíše silné doporučení, než požadavek. Na těchto sluchátkách je spousta umělé hmoty. Základna mušlí je z umělé hmoty, náušníky působí dojmem houby, není to paměťová pěna. Pokud byste upustili sluchátka na beton, budete sbírat hromádku střepů. Ale buďme upřímní - LCD-1 za 400 dolarů nejsou také jako tank, což platí i pro AKG K361 a K371. Sluchátka ze řady Sony WH-1000X působí na to, že jsou z plastické hmoty, solidním dojmem, ale autor by je také nenazval robustními. Dle jeho názoru je konstrukce Deva sluchátek zcela srovnatelná s většinou BT sluchátek, a některými audiofilskými. Pokud jste typ, který nezachází se svým vybavením v rukavičkách, měli byste se poohlédnout někde jinde. A pak je tu zvuk. Deva je víceméně vybalancovaná - to ale neznamená neutrální. Pokud jste někdy slyšeli Sundara, pak Deva není příliš odlišná v celkovém zvukovém projevu. Ale zvuková scéna je to, v čem tato sluchátka excelují. Bez zaváhání deklasují LCD-1, a mírně též předstihují Sundara. Průzračnost těchto sluchátek je také impresivní, zejména pokud si uvědomíme jejich cenu. Takže výsledek: zcela určitě můžete žít s Blue Mini. Autor se domnívá, že 80 dolarů navíc za modul je v pořádku vzhledem k tomu, co modul nabízí. Ale není nezbytný. Pokud již vlastníte BT Amp/DAC jako Shanling UP4 nebo EarStudio ES100 , pak opravdu nepotřebujete utrácet 80 dolarů za Blue Mini. Problémem je, že pokud si nekoupíte modul se sluchátky, nemuseli byste mít možnost si ho pořídit separátně. On-line hledání a stránky Hifiman nenabízejí možnost si koupit samostatný Blue Mini. Deva sama o sobě stojí okolo 220 dolarů, a tato cena je zcela v pořádku, ve skutečnosti je docela dobrá. Dle autora jde o férovou cenu, dostanete za ni komfortní sluchátka s bezchybnou kvalitou zvuku, nadprůměrnou scénou, a průzračným zvukem. Zvukový projev se vám může, nebo nemusí líbit. Pokud nemáte rádi Sundara, váš názor se pravděpodobně u Deva nezmění. Jsou Deva náhradou Sundara? Ne, autor si to nemyslí. Sundara má mnohem lepší provedení. Zvukový projev Sundara je velmi blízký projevu Deva, až na zvukovou scénu a průzračnost. A pro Sundara si nemusíte objednávat speciální kabely. Ale stojí vám to za 100 dolarů navíc? To je ta otázka. Pokud jste zvědaví na planárně magnetické měniče a chtěli byste si planární sluchátka vyzkoušet, Deva je vhodné místo, kde začít. Pro většinu nebude problém dovolit si je koupit.
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 15. 8. 2020 18:32

Google překládal?

Na prodej Chord Mojo
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 15. 8. 2020 20:19

Ne :-)
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 12. 2020 19:02

MHOE píše:2) Sony WH-1000xm3 sice nabízí vestavěný ekvalizér, jenže jeho použití automaticky přepíná bluetooth na SBC kodek.

Pokud jsem se dobre docetl, Sony WH-1000xm4 by jiz timto neduhem trpet nemely. Kdyz se tedy naskytla prilezitost si je chvili poslechnout, sel jsem do toho. Zajimalo me predevsim to, zda akusticky vzato konkuruji mym Sennum Momentum 3 Wireless.

Z tech zhruba 10-15 minut poslechu pres analogovy kabel bych rekl, ze se kvalitou zvuku jedna o urcity posun kupredu oproti necemu typu Bose QC35II nebo Jabra Elite 85h. Kdyz to tedy zkombinuju s vynikajicim ANC a moznosti si je skrze permanentni EQ prizpusobit k obrazu svemu, daji se skutecne povazovat za vhodnou alternativu Sennheiseru pro ty, kteri hodne cestuji.

Na uplne stejne urovni je vsak nevidim.

Bas Sony mi prisel slusne hluboky a uderny, dominovala mu vsak dunivost stredobasu a smerem do hloubky ztracel na pevnosti. Konkretni, uderny bas Momentum s durazem na nejhlubsich frekvencich evokuje vyssi kvalitativni uroven. Tonalita a tembr stredu mi u Sennheiseru rovnez sedi vic, oproti Sony vyznamne prirozenejsi a "rovnejsi" prednes. Zde asi zahraly roli i skvele kozene nausniky, na ktere kozenka WH1000 akusticky nedosahne. To se nejspis projevilo i u pasma vysek, kde mi rozdil mezi sluchatky neprisel za tu dobu poslechu vyznamny, Senny vsak do reprodukce zanasi o trochu mene neprirozenych koloraci a dozvuku. A ne ze by na tom u tohoto typu sluchatek moc zalezelo, prostorovost se zda byt u Momentum (nejspis vlivem o trosku hlubsich nausniku a o trosku horsi uzavrenosti musli) rovnez mirne lepsi. Asi bych jeste dodal, ze Sony jsou typicke plastaky, "high end" dojem na dotek rozhodne nevyvolaji.

Sony me celkove vzato zaujaly a vidim v nich potencial (po ekvalizaci by mohly byt jeste lepsi), audiofilum bych vsak presto doporucil spis Momentum 3 Wireless.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 21. 12. 2020 14:50

Netuším jaký bude technický vývoj sluchátek.

Ale určitě vznikají a vzniknou nové značky, které budou nabízet sluchátka (i další hifi) přímo, bez distributorů, např. jako http://www.aurorusaudio.com nebo https://www.verum-audio.com

Jistě budou vznikat dražší sluchátka s využitím výhradních materiálů "pro snoby", např. https://kennerton.org nebo https://www.zmfheadphones.com

Zaběhlé značky (Sennheiser, Beyerdynamics, Hifiman, Audeze, AKG, Audio-Technica) budou dál rýžovat ...

... na revoluci s ANC to nevidím, A-T to mají 10 let a pořád to nejede ...
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MHOE 21. 1. 2021 14:52

Byť si nemyslím, že se zrovna jedná o budoucí mainstream, poslední dobou mě hlavně zaujal "LTA Headphones Project" aneb modulární sluchátková platforma. Ve zkratce nabízí určitý crossover mezi profesionálními "hotovými" produkty z obchodu a stoprocentním "urob si sám" tovarem z garáže. Hlavně ta možnost zkoušet různé materiály mušlí nebo odlišné druhy měničů mi zní jako skvělá cesta k edukaci nebo možná i k nečekaným inovacím.

Anyway...
MHOE píše:Cetl jsem update na Dropu ve smyslu, ze spolupracuji s nejakou spolecnosti na vyvoji mozne appky, ktera by dokazala vyuzit interni DSP elektroniku v Pandach pro permanentni ekvalizaci.

Vyuziti appky by bylo dobrovolne, pro zajemce.

Tusis, kdy by mohlo byt realne datum dodani?

Jelikož se vydání appky blíží (nejspíš už tento měsíc) a naskytla se příležitost Drop THX Panda zkusit za dobrou cenu, nakonec jsem do toho šel:

Obrázek

Sluchátka mám doma teprve pár hodin, takže na nějaké velké soudy je ještě brzo. Řekl bych však, že ze všech podobných bluetooth portable produktů, které jsem doposud slyšel, mají v původním (neekvalizovaném) nastavení určitě nejpřirozenější zvuk.

Neřekl bych, že se technicky vzato jedná oproti Sennům Momentum 3 Wireless nebo Sony WH-1000xm4 o nějaký zásadní posun dopředu, jejich zvuk je však zkrátka vyrovnanější a dospělejší. Nekonají se tedy žádné extrémy typu ducduc bac, přecinkané výšky nebo extrémní tonální propady na středech. Což velmi oceňuju, neboť i ty moje oblíbené Momentum 3 potřebovaly aplikování interního EQ jako sůl. U Panda to bude asi spíš příjemným bonusem než nutností, přesto se na tu appku velmi těším.

Tak uvidíme, zatím je to nadějný.

Obrázek

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod perpeťák 25. 1. 2021 00:50

Vývoj umělé inteligence směřuje k audiofilním sluchátkám, která sama budou mít požitek z hudby za nás.
My ostatní ne až tak nároční se spokojíme se sluchátky audiofilskými.
perpeťák
Junior