Jak fungují sluchátka?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Domingster 6. 2. 2020 15:05

Ahoj,

mám takový poměrně stručný dotaz, který mě trápí už dlouho.

Jak fungují sluchátka, ale i reproduktory? Samozřejmě jsem viděl nespočet videí a nejedná se mi o buzení ani mě příliš nezajímá elektrotechnický pohled, ale jednoduše:

Zvuk je vlnění o určité frekvenci, a tou frekvencí je rozkmitána membrána - je vydáván zvuk.

Takhle to zní jednoduše ale zajímá mě, jak se docílí toho, že je v jeden moment slyšet zvuk všech hudebních nástrojů ve scéně. Přitom každý hudební nástroj má jiný zvuk, jinou frekvenci i jinou barvu tónu.

Nejde mi do hlav jak dokáže jedna membrána naráz kmitat několika frekvencemi a zkrátka jak může vydávat v jeden moment tolik různých zvuků.

Dokáže někdo rozlousknout záhadu?
Domingster
Junior

Odeslat příspěvekod Palpat 6. 2. 2020 15:24

Jakou záhadu :-D ? Ty jednotlivé signály se spojí (=sečtou, odečtou) a výsledkem je komplexní křivka reprezentující všechny frekvence, ze kterých byla složena. Reproduktor pak sleduje tuhle křivku a tím vydává tóny, které ta křivka v čase reprezentuje.

Obrázek

-- 6. 2. 2020 15:35 --

...a příklad reálného stereo signálu délky 0.02 s:

Untitled.png
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 6. 2. 2020 16:05

Vsak se na to podivej i z druhe strany. Slozity spojity zvuk, ve kterem jsou obsazeny vsechny slozky dění, hlasy, výstřely, hudba, zvuky aut, to vse dohromady a do jedineho orgánu, lidskeho ucha. Taky preci nemas na kazdy zvuk zvlast jedno ucho, popř nekolik membrán v nem. Proste slysis zvuk výsledný, sečtený, jehoz jednotlive slozky ti zneji v spleti tech ostatnich ponekud odlisne ( zkreslene), nez kdybys je mel moznost poslouchat kazdou zvlašť. Proto taky nemuzes na hlucnem pozadi, kde se deje dalsich milion audio ruchů, identifikovat treba tichy rozhovor. Je treba nasadit specialni audio techniku, ktera ti odfiltruje jen to, co hledas a pak zustaneš prekvapen, ze tam neco takoveho bylo vubec zaznamenano. Čili, cim lepsi sluchatka, reprosoustavy, komponenty, tim lepsi rozliseni a misto zasmodrchane koule hromadneho stejnozvuku, presnejsi, detailnejsi prednes. Ale cosi navic to halt bude stát...o tom žádná.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Domingster 6. 2. 2020 18:30

Skvěle chlapi, moc díky za vysvětlení. Takže opravdu se jedná o jednu křivku, která díky spojitému signálu působí iluzí několika nástrojů dohromady.

A teď ještě jeden dovětek.

Jak reproduktor generuje barvu tónu? :)
Domingster
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 6. 2. 2020 18:41

Když se podíváš na nejspodnější graf, tak to moc křivka není. Ten signál co jde do repro je vlastně střídavý elektrický proud u kterého se mění frekvence. A podle frekvence to rozkmitá membránu. Ta vydává zvuk. Tak se generuje i barva tónů.
Chord Mojo -> Audiosense T800
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Palpat 6. 2. 2020 19:38

Jasne, ze to je krivka, co jineho :-) ?
Barvu tonu delaji harmonicke frekvence v poctu a pomeru charakteristickem pro kazdy nastroj.
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 6. 2. 2020 19:55

Křivka je spojitá. Tady to bývá přerušované.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Palpat 6. 2. 2020 20:07

Jasne, ze to je spojita krivka :D . Rozkliknul sis ten obrazek?
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 6. 2. 2020 20:08

Myslel jsem to tak, že když je pasáž bez zvuku, tak tam nic není, tedy je 0.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Palpat 6. 2. 2020 20:15

Neztratil ses v tom :-) ?

Napsals "Když se podíváš na nejspodnější graf, tak to moc křivka není" a vysvetlil jsi to tim, ze "Křivka je spojitá. Tady to bývá přerušované.", pricemz na grafu, na ktery sam odkazujes, zadna nespojitost neni. A najednou pises o stavu bez signalu, o cemz vlakno ani diskuse neni :-) .
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 6. 2. 2020 20:20

Ano ztratil jsem se v tom.
Pasáží bez zvuku jsem myslel když je tam prostě ticho, nic v danou chvíli ve skladbě nehraje. Pod pojmem stav bez signálu si představuju situaci, kdy vypnu zesilovač, nebo repro odpojím.
A graf jsem napoprvé skutečně nerozklikl.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 6. 2. 2020 20:37

Chlapci to pomerne jednoducho vysvetlili. Ja len doplním, prečo napríklad 1000 Hz môže znieť inak z rôznych nástrojov, inak z rôznych repro a rôznych slúchadiel. Je to jednoducho preto, pretože nie je 1000 Hz ako 1000 Hz. Predstav si, že jedno zariadenie zreprodukuje 1000 Hz ako 1000,000000005287465 HZ a druhý s minimálnym ale tiež rozdielom, napríklad 1000,000000003482928261182 Hz. K tomu ešte musíš vnímať aj to, aký akustický tlak tá frekvencia má, resp. s akou silou tá vlna k Tebe príde. A to sa bavíme len o momente v rovnakom čase. Tvoje zmysly nevnímajú čas po sekundách, ale ako kontinuálny vnem s nekonečným rozlíšením. A teda to s akými aj keď na prvý pohľad minimálnymi rozdieľmi jednotlivých frekvencií v čase (dozvuky z okolitých materiálov) zaznamenáva tvoje ucho tieto frekvencie ti robia rozdiely medzi vnímaním všetkých zvukových nuáns a samotnej kvality reprodukovaného zvuku. Teoreticvky teda, úroveň kvality reprodukovanej hudby závisí od toho ako presne a ako rýchlo dokáže meniť a ako veľké množstvo frekvencií v čo najkratšom čase dokáže zariadenie vyslať signál v požadovanej frekvencii a následne s akou rýchlosťou to dokáže fyzicky membrána reprodukovať. Navyše s akou silou, resp. tlakom. Preto nie je nikdy možné jeden zvuk reprodukovať presne rovnako dvakrát. Na to by si musel mať stroj času a byť v rovnakom čase na rovnakom mieste.
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Palpat 6. 2. 2020 20:51

Stejna nota z ruznych nastroju nezni jinak proto, ze se lisi jejich nosna frekvence o 0.0000x Hz (to je jako duvod uplna pitomost), ale proto, ze jednotlive nastroje maji jiny pocet a slozeni harmonickych. Uz jsem to zde psal.
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 6. 2. 2020 21:16

Tým som myslel tie jednotlivé frekvencie v čase a rôzne materiály. Sorry, ale ja nie som odborník, neviem sa odborne v tejto sfére vyjadrovať. Iba som sa snažil nejak prispieť do témy.
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Domingster 6. 2. 2020 21:23

Skvěle. Moc všem děkuju za odpovědi! Už v tom mám o dost jasněji. :)
Domingster
Junior

Další stránka