Potrebuje Macbook Air 2017 DAC?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 4. 3. 2020 14:29

Ahoj,
Mám otázku, na kterou jsem nikde na netu nenašel odpověď.
Poslouchám hudbu na Grado SR125 a teď mi nově přibudou Hifiman Edition S na mem Macbook Air.
Nikdy jsem to nezkouma a až teď jsem zjistil, že je možné používat DAC.
Nevíte, zda má Mac dostatečně kvalitní audio výstup nebo zda se (nějaký levnější) DAC vyplatí?
Díky za informace.
MartasHubenak
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 4. 3. 2020 14:37

Samozřejmě že se DAC vyplatí. Třeba DragonFly Red.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 4. 3. 2020 16:30

Diky za tip, cetl jsem prave, ze ma slusny audiovystup, tak bych rad zjistil, zda to nekdo zkousel a porovnal, zda to stojí zato. Moc se mi do toho investovat nechce :)
MartasHubenak
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 4. 3. 2020 16:33

Až přijde manželka z práce,můžu to vyzkoušet. Ale moje zkušenost je, že Apple zařízení a kvalitní zvuk nejdou zrovna ruku v ruce. Nemají důvod tam dávat kvalitní zvukovku, kdo chce si koupí převodník.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod akburt 4. 3. 2020 16:35

Takze pokud tomu rozumím dobre,chtel jsi jen ujistení,ze good...
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 5. 3. 2020 08:42

Kdyby tam byl vetsi rozdil, tak do nejakaho levnejsiho dac zainvestuju, ale pokud by to nebylo tak znatelne, tak asi ne. Diky za rady, budu rad, jestli bys to vyzkousel a rekl, zda je to velky rozdil v kvalite. Diky moc
MartasHubenak
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 5. 3. 2020 13:35

Tak dulezity bude primarne zdroj hudby. Pokud to ma nekdo na nenarocny prehravani hudby z youtůbu pres wifi, nema cenu se za necim pachtit. Vyuzivani hudebnich sluzeb v hifi kvalite ci přehrávání např. ulozenych "rozumnych flaců", uz za lepsi DAC stojí.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 5. 3. 2020 14:51

Pislouchal jsem hodne klasiku pres Spotify, ale nakoupim si ma oblibena alba ve flac. Proto premyslim, zda nejaky DAC bude mit vyznam. Premyslim i o levnějším prehravaci.
Co treba tohle?
https://www.datart.cz/prenosny-digitaln ... ibrny.html
MartasHubenak
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 6. 3. 2020 20:43

Ahoj, tak jsem se konečně dostal k vyzkoušení sluchátkového výstupu MacBooku Air 2017. Nechtěl jsem manželce nic měnit, instalovat atd, takže jsem hrál z Tidalu v kvalitě Hifi z Firefoxu. Použil jsem sluchátka Audiosense T800 a srovnával sluchátkový výstup s převodníkem Chord Mojo.
Popravdě jsem zvukem velice mile překvapen a takovou kvalitu jsem nečekal. Testoval jsem to na Pink Floyd, Moonspell, plus pár dalších co velice dobře znám. Kvalita by měla odpovídat Flac 16/44,1, což potvrzuje i barva kontrolky na Mojo.
Oproti Mojo je sluchátkový výstup mírně do V, má zvýrazněné výšky a basy, výšky víc, ale nic co by vadilo, či řezalo do uší. Bas je trochu méně přesný rozplizlý, ale opět nic patologické. Největší slabinou mně přišly středy, které jsou utopené a slívají se. Podání prostoru bylo dle očekávání taky horší.
Ale jak už jsem psal, je to velice slušné a troufám si říct, že netrénované ucho by mohlo i preferovat víc na efekt znějící sluchátkový výstup.
Takže za mě bez externího převodníku bez obav. S ním to samozřejmě bude lepší, ale nemělo by to být žádné ořezávátko. Viděl bych to tak na DragonFly Red, nebo Mojo, čili ne úplně nejlevnější DACy.
Druhá věc je samozřejmě že jsem to zkoušel na citlivých in-earech. Náhlavní sluchátka na tom můžou být samozřejmě hůř a zesilovač v Airu by je nemusel uspokojivě uřídit. Ale to chce samozřejmě vyzkoušet.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 6. 3. 2020 21:26

V Macbooku Air by měl být na sluchátkovém výstupu DAC Cirrus 4208-CRZ což je údajně dvoukanálová verze Cirrus 4207. A ta na výstupu pro sluchátka dokáže dát 44mW na kanál do 16 ohmů.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 7. 3. 2020 08:54

Moc díky za podrobnou recenzi. Zatím to nechám bez DAC a třeba časem něco kvalitnějšího vyzkouším. Včera mi dorazila sluchátka Hifiman Edition S a počítač je utáhne bez problémů. Poslouchám muziku z Itunes, kterou mám koupenou v ALAC a funguje to bezvadně.
Mám tu i stařičký Ipod Classic z roku 2006 (od nového a pořád funguje bezvadně :)) a na něm znějí sluchátka myslím ještě přesněji a víc "naživo" (v ALAC 48/24), ale jsou to jen mé amatérské postřehy. Poslouchám hlavně klasiku, ale rád si pustím i klidnější Rock nebo elektronickou hudbu (např. MOBY) a na slichátkách to pro mé uši zní skvěle.
Moc díky za rady a jsem rád, že zatím není třeba další větší investice :D
MartasHubenak
Junior

Odeslat příspěvekod hanysek3099 7. 3. 2020 08:57

Jsem rád, že je se sluchátky spokojenost. Myslím, že za nákupní cenu se aktuálně nic lepšího na cesty sehnat nedá. Doporučuji si pohrát s krytkami - podlého mého sluchu některé z mých nahrávek zněly lépe ve variantě zavřená a jiná zase v otevřeném modu. Každopádně ať dobře slouží a jsi s poslechem spokojený :-)
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 8. 3. 2020 22:40

Jo, jsou super. Dost mě jejich přednes bavi :) Teď zrovna sedím u Macbooku a hned vedle sebe mám Ipod Classic (6. generace) a jsem fakt překvapenej, o kolik je zvuk z macu lepší než z Ipodu. To by mě popravdě nenapadlo, že věc určená primárně na hudbu bude tak výrazně slabší než počítač.
Tím mi vzniká nový námět k diskusi - DAP :))
MartasHubenak
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 8. 3. 2020 22:55

Jak už jsem psal, u Apple je kvalita zvuku až na třetí koleji. Mám iP8, docela bych na ven využil Tidal offline, ale přes ten jejich pseudopřevodníček to fakt poslouchat nejde. Takže raději pořídím DAP co to umí.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků