Ovliňuje kvalita kabelu zvuk?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Denkez 25. 3. 2020 12:10

Neškodilo by přečíst si úvodní příspěvek/dotaz a svou reakci tomu přizpůsobit.
Úvodní dotaz byl o tom, že MartasHubenak zjistil, že do nestíněného kabelu od sluchátek mu leze rušení z MT. Nic výjimečného. Bohužel toto své zjištění uvedl až příliš obecným dotazem, zda "Ovliňuje kvalita kabelu zvuk".

Jinak tuto diskusi ohledně vlivu kvality kabelu na zvuk by bylo nanejvýš vhodné, když už, zúžit na některé z těchto rozhraní:
- reprokabel
- signálový linkový kabel
- signálový gramofonový kabel
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 25. 3. 2020 13:08

Já jsem tazateli odpověděl konkrétně. Pak sem ale vtrhli hifibajkaři:-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Vladas77 25. 3. 2020 16:23

Ctěný kolega Merhaut má nepochybně pravdu, předpokládám však, že použil pro něj vhodné drobné zjednodušení.
V reále samozřejmě nelze brát kabel jako izolovanou sestavu, ale je nutné zohlednit i vliv parametrů jak na vstupu, tak na výstupu kabelu. Prostě nejen odpor, kapacita, indukčnost, ale i takový "voloviny" jako je impedance, admitance, kapacitance a další věci kmitočtově, fázově a blablabla závislé. Když si to zjednodušíme o stejné úrovně...
A změřit tohle všechno v akustické oblasti - zajímá nás přeci co slyšíme (no i já ve svých 50+ o Merhautovi s 50ti lety praxe nemluvě...), co z těch beden či jiných měničů leze, je pouštění se na hodně tenkej led. Nemá každý umělou hlavu, kalibrovaný BruelKjaer, komoru, zkušenosti a čas.
A proč by to taky někdo dělal, když:
- se to prodává
- se o tom dá donekonečna mluvit
- se o tom dá donekonečna trollit 8-)
- je lepší na konkrétních zařízeních vyzkoušet, jak mi to hraje a vědět, že na jiných to může být uplně jinak...

Já jsem vyměnil dodávaný kabel k FH5 za symetrickou tkaničku za pár babek. Jo hraje to opravdu jinak. Jestli vlivem symetriky nebo vlastnostem kabelu neřeším, důležité je, že je to pro mne v první řadě lepší a ve druhý, že je ten kabel příjemnější na nošení.
Ale třeba je to jen psychoakustika s přirozeným věkovým úbytkem výšek.... :hm
Marantz, Denon, Rotel+2xRotel, T+A TB100
Allo Boss DAC, Magni 3, HE-4xx
Shanling M1, ie8, FXT-90, Fiio F5, 1MoreTriple,...
FiiO M11+FiiO FH5 Black
Vladas77
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 25. 3. 2020 16:24

Neviem na čo sa tu hádate. Ja som bol tiež skeptik a potom som náhle zmenil názor po jednej skúsenosti. Ja to poviem takto. Ja si nekúpim nič, čo by mi niečo nemalo do života priniesť. A ak to má pre mňa nejakú hodnotu a stojí mi to v živote za to, tak si zaplatím. Ak si teda kúpim kábel za pár stoviek €, tak si ho nekupujem len z dlhej chvíle, ale kupujem si ho na základe protihodnoty, ktorú za to dostanem. Ak si niekto myslí, že vyhadzujem peniaze len tak, lebo vlastne nepočujem rozdieľ, potom tým vlastne hovorí, že ja som hlúpy, hlúpy je predavač a aj výrobca, ktorý to priniesol na trh. Pre mňa však podstatné je, že mne je to vlastne jedno, ja som spokojný s kúpou a to čo si myslí niekto o mne, si môžem myslieť aj ja o ňom. :)

A k tým meraniam. Ako zmeriam tonalitu alebou soundstage?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod calebcox 25. 3. 2020 16:36

ramones píše:Ač nevěrec, musím uznat, že "víra" je mocná čarodějka jak ve formě různých náboženství, tak i v koníčku zvaném Hi-Fi, lépe ještě Hi-End, respektive Hi-Infinity, jelikož jejich hledání konečného zvuku nikdy nekončí.
Spíše je to o propojení neuronové sítě, než o propojení komponentů kabely.

Velmi trefne... "hifizmus" je takove, nastesti docela neskodne, nabozenstvi :D
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 25. 3. 2020 18:23

Znovu už jen polopaticky:
1. Repráky pohání signál.
2. Signál umíme změřit na úrovni přesahující parametry ucha.
3. Sluchem rozpoznatelné změny = změřitelné změny signálu.
Tečka.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod zino333 25. 3. 2020 22:37

merhaut píše:Znovu už jen polopaticky:
1. Repráky pohání signál.
2. Signál umíme změřit na úrovni přesahující parametry ucha.
3. Sluchem rozpoznatelné změny = změřitelné změny signálu.
Tečka.

Dal som ti aj srdiečko. :love: :tleskani
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kychtax 25. 3. 2020 23:33

Jsme s panem Merhautem na přesně opačných polech ohledně názoru na vliv kabelů vs. zvuk (přesto si ho velmi vážím!). Kdo čte Česko-slovenská fora, ví. Nejlepší je si udělat svůj názor a o ten se podělit. Nespoléhat se na teoretiky u klávesnice, ale dobrý kabel si půjčit např. od kamaráda. O:-) 8-D nebo ho poprosit o možnost poslechu a přehození kabelu. :love: 8-)
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Houbičkar 26. 3. 2020 07:49

Super přístup. Ty si Merhauta vážíš a on o tobě, lachimovi a vám podobných píše v jednom nejmenovaném periodiku jako o jájovi a pájovi českého hifi. Samozvaný guru a vymívač mozků lachim a jeho věrný pes a přisluhovač (samozvaný a velmi nebezpečný elektrotechnik amatér) kychtax. Však's to četl, né? Tak to je fajn, že si ho vážíš. Kdo do tebe šutrem, ty do něj pečivem.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 26. 3. 2020 10:15

Amatérskou samodoma výrobu napájecích kabelů 230 V považuji bezmála za zločin, o tom jsem psal ve Sparku. Nějaká námitka? Tady je ale řeč o signálových kabelech, ty neublíží. Maximálně tak peněžence:-)
Naposledy upravil merhaut dne 26. 3. 2020 10:22, celkově upraveno 1
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 26. 3. 2020 10:22

Ať je tak, či onak, vsem děkuji za názor. Mám to tak nějak mezi. Věřím, že kvalitne zpracovaný kabel, přednášející zvukový signál může mít vliv na určitou barvu nebo výraz zvuku a věřím, ze by to mělo být i nějak změřitelné. Jsem lajk a dokázat to neumím. Až se uvolní karanténa, zkusím nějaký lepší sehnat a porovnat s tím, co mám (celkem fajn kabel z datartu, který mi zatím funguje bezvadně asi za 200 korun a myslím špatně odvedený originál kabel, který dávají k mým sluchatkum Hifiman Edition S.)
Tak, či tak, všem moc děkuji za názory a buďte zdraví :)
MartasHubenak
Junior

Odeslat příspěvekod akburt 26. 3. 2020 13:35

2 MartasHubenak -napis SZ "kychtax",dlouhodobe se kabely zabývá a má to podle me dost zmáknutý.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 26. 3. 2020 14:50

MartasHubenak píše:Věřím, že kvalitne zpracovaný kabel, přednášející zvukový signál může mít vliv na určitou barvu nebo výraz zvuku a věřím, ze by to mělo být i nějak změřitelné.

Nie môže. On má. A ten rozdiel je veľký. Ktokoľvek tvrdí opak, bude mať pravdepodobne problémy so sluchom, alebo jednoducho nedokáže vnímať niektoré parametre zvuku ako takého. Sú napríklad ľudia, ktorí vedia presne rozoznať tóny (tzv. perfect pitch) a niektorí nemajú šancu, alebo hádajú. No nebudem tvrdiť, že to niekto nedokáže ak to nedokážem ja. To je taký celkom povrchný pohľad na svet.

Mimochodom, pre tých "meračov", ešte nikdy mi nikto neodpovedal na otázku - Ako zmeriam napríklad tonalitu, soundstage, separáciu, rozlíšenie, imaging, atď, atď... :love:
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 26. 3. 2020 15:43

Já jsem byl velice dlouho taky skeptik. Vliv to skutečně má a přijde mně že čím blíž konci řetězce (sluchátka, repro), tím výraznější.
Moc tomu ale nevěřím u digitálních kabelů. Kupovat USB kabel za pět tisíc metr mně přijde úchylárna.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 26. 3. 2020 16:38

Tady se člověk opravdu pobaví, kabel/tonalita/měření, to nevymyslíš, Dikobraz hadr:-)

Kontrolní otázka: Co vidí na obrázku zdejší znalec tonality?

Obrázek
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků