Ovliňuje kvalita kabelu zvuk?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dargy 31. 3. 2020 17:46

Budem uprimny. Cakal som podobnu odpoved. Ale ze sa chytis na nordost, ktory ma len napadol ako priklad ma ani len nenapdlo. Ja mam slepe testy za sebou s 90% vysledkom (repro kable, napajacie). Kludne aj prid. Mozes ma nachytat. Ale ak nie. Budes mi dokazovat ty kde je rozdiel aj ked ho nebudes vediet zmerat? No nebudes. Lebo ani neprides tak ako dropadred co je z mojho mesta a ani neodpisal na pozvanku. Ale tak to konci vzdy. Prajem ti vela zdravia. A to vino. Ty myslis ze ked vinari chutnaju tak vidia ake vino piju? No nie. Maju cisla a rovnake nadobky.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod tajnik 31. 3. 2020 18:57

Měření je jedna věc, interpretace výsledků druhá. ..."Barva zvuku je klíčová ve schopnosti rozeznávat hlasy lidí a tóny vzniklé hrou na různé typy hudebních nástrojů. Doposud nebylo objasněno, jakým způsobem je rozklad zvuku u člověka realizován."...
tajnik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 31. 3. 2020 19:25

Opakuju po 102: Každou slyšitelnou změnu signálu lze změřit. Dokonce i mnohé neslyšitelné.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod tajnik 31. 3. 2020 19:31

Opakuješ to zbytečně. To každý chápe.
tajnik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 31. 3. 2020 20:32

Nezdá se:-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Houbičkar 1. 4. 2020 06:50

merhaut píše:Opakuju po 102: Každou slyšitelnou změnu signálu lze změřit. Dokonce i mnohé neslyšitelné.


To i klidně souhlas. Jenom je to o tom, že dobře "měřící" víno a správně ingredienčně uvařený jídlo, rozhodně nemusí dobře chutnat. Nejsem měřák ani zlatoušec, jen tu muziku poslouchám a rozlišuju max na úrovni "líbí, nelíbí".
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 1. 4. 2020 08:01

dargy píše:Polozim ti hypoteticku otazku. Budes vediet posudit ako bude hrat zostava ak vsetko premeras od kablov, komponentov, akustiky? Budes vediet na zaklade vysledkov z grafov povedat aky zvuk to bude mat?
Ja som toho názoru ze jedno bez druheho proste nejde. A je tam tolko premennych v realnom case ze to je uplne mimo sa riadit iba vyslednym meranim. Tych interferencii medzi jednotlivymi velicinami je tolko, ze pochybujem ze vsetko je to vobec mozne posudit v domacich podmienkach klasicky citlivymi pristrojmi. Vobec nemam pochyb o tom ze taky vyrobca ktory vyraba a vyvija kable 30r ma tie laboratorne podmienky uplne inde ako ty. Mozno ani sam nevies comu vsetkemu sa ten vyrobca venoval. Ty to posudzujes na zaklade tvojich znalosti a vybavenia a to je pre teba konecna. To je vrchol? No myslim ze nie. Ja si vazim kazdy nazor a snazim sa zhodnotit hlavne posluchom. Ano vieme vypocitat z nameraneho takmer cokolvek. Ale ty vies do akej hlbky akeho rozsahu idu merania v labakoch napr fy. CHORD alebo NORDOST? Vies merat v domacich podmienkach napr.rychlost elektronov jednotlivych frekvencii a ich casovanie? Ja si myslim ze cela zostava od zasuvky po menice treba brat ako celok. A staci vymenit jeden prvok ci v priestore pocuvania alebo v ceste signalu a zmena nastane vzdy. Takze ja osobne si myslim, ze posudzovat iba jeden jediny komponent je zbytocne. Vzdy sa na to tteba pozerat ako na celok. Cely priestor ci akusticky ci elektricky kde pocuvame ma vplyv na vysledny zvuk. Je len na samotnom uzivatelovi aku cestu zmeny si vyberie. A uprimne stretavaju sa tu dva svety. Svet naseho vnimania, shopnost usi cloveka, schopnost rozlisovacia kazdej osoby. A potom je tu svet exatneho merania kde su jasne zakony a pravidla. To nikdy nemoze dopadnut objektivne.
A posudzovat kablik na zaklade zakladnych merani bez zapojenia do zostavy mi pride nic nehovoriace o vyslednom zvuku.


Velmi trefně napsáno :-)) . Absolutní víra v cokoliv je nesmysl ať se týká měření nebo legendární zelené fixy na CD... :-).
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod Abre 1. 4. 2020 08:11

Sice zcela off-topic, ale treba nekdo bude vedet.
Mam sluchatka Bayerdynamic T1, original 3m kabel.
Koupil jsem primo jejich nahradni 1,4m. Ten samy kabel a proste to nebylo ono.
Musel jsem se vratit zpatky k 3m.
Cim by to mohlo byt?
Spravedlnost pro pecha!
Abre
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 1. 4. 2020 08:25

merhaut píše:Opakuju po 102: Každou slyšitelnou změnu signálu lze změřit. Dokonce i mnohé neslyšitelné.


Tvoje zarputilost, zdá se, nemá omezení. Respektive nemá jej v tomto vláknu. Ale když přijde lidově řečeno na lámání chleba, potom skutek utek, že? Já, martas38, nebo dargy jsme nabízeli možnost přímé konfrontace, ale to se ti do krámu moc nehodí, protože kdyby se nedej bože ukázalo, že máme pravdu my, tvoje vyprávění o básnících, hifibajkařích a jiných roztodivných stvořeních by se potom sesypalo jako domeček z karet. :hm

PS: Mimochodem, příspěvky někoho, kdo se tu pořád dokola ohání exaktním měřením, moc nekorespondují s formulacemi v podobě nadsázek, které mají do přesnosti na míle daleko. Po sto druhé, pravíš? No já to spočítal a asi nebude překvapením, že se k tomuto milníku zatím ani zdaleka neblížíme. Tak kdo z nás tu je teď tím básníkem? ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merhaut 1. 4. 2020 08:35

1. Pro Abre: Bez bližších údajů by to mohlo být ledasčím:-)
2. Pro Houbickar: Splácat, v pochvalné reakci na citovaný nesmysl, dohromady muziku/líbí/nelíbí/jídlo/víno/měření = rozvařit tu citovanou bramboračku na kaši.
3. Pro RME User: Samotné měření je ryze exaktní (a odborná) záležitost.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod RME User 1. 4. 2020 08:59

pavel1756:
Merhautovi a mentálně podobně nastaveným diskutujícím vůbec nejde o diskusi nad hifi, natož nedejbože o hledání nějakých faktických poznatků, kladení si otázek a hledání odpovědí, nastavování výzev svým názorům. Proto na reálnou konfrontaci nikdy nepřistoupí. Proto od ostatních obsedantně vyžaduje hlubokou exaktnost, zatímco sám dokola tone v mělké vágnosti. Borcem jedině když je schovaný za klávesnicí...

Jde jedině o boj. Porazit ostatní diskutující, ke kterým á priori přistupuje jako k nepřátelům. Stačí si projít jeho příspěvky na tomhle i jiných fórech.... Stejný muster. Nadřazenecké dehonestující chování. Frustrace z nepřijetí neuměle schovávaná za domnělé "znalosti a zkušenosti".

Všímej si, jak nikdy neodpoví na konkrétní otázku, zato vnese další velmi obecné rádoby kontroverzní tvrzení ve snaze dmýchat nesmyslnou diskusi. Protože to je to, co trolla živí.

Ignorovat, protože "Jestliže se člověk hádá s blbcem víc, jak půl minuty, hádají se už dva blbci.".
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 1. 4. 2020 09:04

Abre píše:Sice zcela off-topic, ale treba nekdo bude vedet.
Mam sluchatka Bayerdynamic T1, original 3m kabel.
Koupil jsem primo jejich nahradni 1,4m. Ten samy kabel a proste to nebylo ono.
Musel jsem se vratit zpatky k 3m.
Cim by to mohlo byt?

Kratší (a tenší?) kabel = změna RLC na přívodu ke sluchátkám = drobná změna v charakteru zvuku. Nic překvapivého.
Drobná změna v charakteru zvuku než na co jsi byl zvyklý = není to ono. Nic překvapivého.
Tento pocit zažívám vždy, když si musím např. čistit zuby jiným kartáčkem, byť lepším, kvalitnějším, než na který jsem zvyklý.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 1. 4. 2020 09:06

Pro pavel1756 a RME User: Skutků, slepých testů, organizovaných nejen mnou ale i špičkovými odborníky jsem absolvoval docela dost. Jeden z nejzábavnějších, repro kabelových, ABX, se odehrál na highendové aparatuře v Rožnově pod Radhoštěm, organizoval "c.o.f.f.e.e." a Lubor - to byla fakt legrace, probírat se těmi přívlastky. Některé seance naopak dopadly pro naše uši dobře, to když na nás Bohouš Sýkora vyzkoušel, zda-li poznáme kvalitní mp3 od losless. Celou sadu slepých testů per net vytvořil Pavel Macura, výsledky jsou k dohledání. Jeden velký test aparátů "za oponou" kdysi připravil také Patrik Bláha.Šokující výsledky. Já sám jsem na kamarádech vyzkoušel vliv pár voodoo, například demagnetizéru CD, atakdále, atakdále... Takže nejenom měření, byť převážně vf, je můj denní profesní chleba. A pokud chce někdo absolvovat korektní slepý test, nechť se obrátí například na pana Buntu, konstruktéra audio, ten jej ve svém studiu nabízel zájemcům opakovaně. Kontrolní otázka: Kolika korektních konkrétních slepých testů se kdo odsud účastnil? A kdo je organizoval a odborně zaštiťoval?

Jo, a muziky mám naposloucháno dost a dost, dokonce o ní sem tam něco "básnivého" napíšu, a voni mi to dokonce votisknou:-)
Naposledy upravil merhaut dne 1. 4. 2020 09:54, celkově upraveno 4
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod RME User 1. 4. 2020 09:15

...k tomu doporučení poslechového testu u pána Bunty. Má poslechovku typu pitevna, tvrdé odrazivé plochy kam se podíváš, především v kritických místech prvních odrazů. Strop je sice z nějaké akusticky pohltivé hmoty, ale díky neřešení zbytku to pomůže jen marginálně.

Drtivá většina běžně zařízených obýváků má lepší akustiku než specializovaná poslechovka pana konstruktéra. To pro mě bylo velmi zarážející a velké zklamání. Kdo tam byl, ví..... Pro testování zvukové kvality čehokoliv velmi nevhodné prostředí. Přitom zrovna v tom prostoru by nebyl žádný problém akustiku umravnit a nevyžádalo by si to ani nijak zásadní investici.

Obrázek
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 1. 4. 2020 09:22

U pana Bunty jsou akusticky ošetřeny stěny i strop, na podlahu není problém ad hoc položit tepich, anebo přejít na nearfield poslech - to ale laik jaksi nevidí. Co už:-)

Mimochodem, my jsme naši vzorově akusticky upravenou firemní poslechovku nakonec zrušili, protože poslech téhož zařízení byl úplně jiný než doma u zákazníků:-)

Obrázek
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků