Ovliňuje kvalita kabelu zvuk?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 3. 2020 09:51

Jakýkoliv prokazatelně slyšitelný (= signálový) rozdíl umíme změřit. Co neumíme změřit, je fantazírování některých hifibásníků - je nekonečné.
Naposledy upravil merhaut dne 27. 3. 2020 09:53, celkově upraveno 1
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod RME User 27. 3. 2020 09:52

zarkow:
Za mne v obecné rovině samozřejmě souhlas s tím, co píšeš.
Nesouhlasím ale s poslední větou, resp. mé zkušenosti jsou jiné. Když si vezmu třeba kategorii kvalitních koncáků, dejme tomu od 10 000 Eur nahoru, zvukové rozdíly tam u podobných konstrukcí nejsou nijak zásadní. Jsou to spíš nuance ve smyslu "jiný" než zásadní rozdíly ve smyslu "dobrý/špatný".
Když ale takovou sestavu propojíš kabely k počítači za desetikoruny namísto kvalitativně úměrné kabeláže, zvuk tím naprosto zabiješ.

Celkově je tohle kvantifikování rozdílů mezi komponenty ošidné. Jde spíš o celkovou synergii celé sestavy, kterou může i jeden komponent zhatit nebo vypíchnout.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 3. 2020 09:56

V čem spočívá synergie celé sestavy? A co z toho je neměřitelné?
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod zarkow 27. 3. 2020 10:02

RME: souhlasím s tebou, dá se i hodně pokazit.
Já to myslel tak, že např. kabel v hodnotě 1/2 ceny sluchátek mi upřímně ekonomický nedává smysl. Ale každý má jiné finanční možnosti.
zarkow
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 27. 3. 2020 10:09

Jj ;-). Důležitý je, 1) jestli má zvukový přínos a 2) jestli takový případný přínos stojí majiteli za vydání příslušné hotovosti.
Pokud je to Ano, Ano, pak i kabel za polovinu ceny sluchátek má smysl.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 3. 2020 10:42

3) jestli nebude zvukově přínosnější příslušnou hotovost (1 + 1/2) rovnou vydat za lepší sluchátka:-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod zarkow 27. 3. 2020 11:01

Merhaut: ano lepší sluchátka je racionální volba. Ale může nastat situace, že třeba pro jeho poslechové priority lepší neexistují. Každá změna je svým způsobem kompromis.
zarkow
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 27. 3. 2020 13:40

Hi-fi je mojim koníčkom už viac ako 10 rokov. Tiež som bol skeptik voči káblom a považoval som moju trochu lepšiu dvojlinku aj s postriebrenými vláknami za plne dostatočné. Potom som sa však úplnou náhodou dostal až k jednému slovenskému predajcovi hi-fi techniky, ktorý bol neskutočne ochotný a nijakým spôsobom ma na káble neukecával. Požičal mi ich na týždeň domov, že mám si otestovať a keď budem počuť rozdiel, môžem si objednať alebo keď nebudem počuť nič, tak mu ich jednoducho vrátim. Po pár minútach som mal jasno. Dokonca som to púšťal aj otcovi, ktorý sa v takmer 60-tich rokoch vyjadril, že ak by to nepočul, tak by tiež neveril, že ten rozdiel môže byť tak veľký.

Ja nie som odborník, profík ani sa nevyznám do hĺbky do elektrotechniky a tiež sa neviem v tejto problematike odborne vyjadrovať. Takže ak niekde trepnem nejakú blbosť, ukamenujte ma. Každopádne si za svojimi poznatkami stojím, pretože som si ich nevycucal z brucha. Vyhádzam z vlastných empirických skúseností. Preto, ak sa tu aj niekto prezentuje ako odborník a pritom jeho tvrdenia sú v priamom rozpore s mojimi skúsenosťami, potom prezentované poznatky daného človeka beriem s veľkou rezervou a aj dôveryhodnosť jeho (samým sebou) odborne prezentovaných názorov. :)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 27. 3. 2020 14:31

Mám dva na pohled totožné kabely k in-earům od firmy Tripowin. Stejné konektory, stejný průřez vodičů, stejné pletení. Jeden je splétaný z postříbřené a nepostříbřené mědi. Druhý je ze stříbra. U sluchátek Audiosense T800 naprosto jasně slyším rozdíly mezi těma dvěma kabely. Stříbrný zvýrazňuje výšky, ten druhý naopak výšky mírně utlumí a zvýrazňuje bas. Pokud má někdo na to zařízení, můžem to zkusit změřit. Je to tak brutálně zřetelné, že to podle mě musí být měřitelné. Dokonce to pozná i moje manželka...
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 27. 3. 2020 14:53

MartasHubenak: Doporučil bych základní Audioquest Tower. Srovnávali jsme jej se základním kabelem dodávaným s Audio-Technica MSR7, a to právě na těchto sluchátkách a rozdíl byl značný. Čistší a detailnější zvuk s lepší dynamikou a separací nástrojů. Možná trochu světlejší od neutrálu. A ne, opravdu se nejdená o žádnou hifibajku, ale o prostou skutečnost. :D

Jinak k tématu kabelů obecně. Kromě výše uvedeného, mohu jednoznačně potvrdit značné kvalitativní rozdíly ve výsledném zvuku mezi stock kabelem k Meze Empyrean a Empyrean Silver Plated PCUHD. Jedná se o okamžitě slyšitelné rozdíly v pásmu vyšších středů a výšek, kdy druhý jmenovaný nabídne citelně větší detail.
Co se týče RCA-RCA pro propojení DACu a zesilovače, zde jsem testoval noname kabely s Audioquest Golden Gate Bridge a Victoria. Opět okamžitě slyšitelný rozdíl. Mezi oběma Audioquesty také. Victoria je detailnější, i když zde už ten rozdíl nebyl tak markantní jako ve srovnání se základním kabelem.
Jediný případ, kde bych byl ochoten připustit neexistenci rozdílů, jsou datové kabely. Sám mám Audioquest Cinnamon a zde bych za to ruku do ohně nedal, že je tam nějaký zvukový posun.
Každopádně tvrzení, že se u vlivu kabelů na zvuk jedná o nějaké fantazírování, považuji za naprostý nesmysl neslučitelný s realitou. Nabízím tedy přímou konfrontaci (až pomine doba koronavirová) na neutrální půdě, řekněmě v pražském Audigu a klidně se podrobím slepému testu například na mnou doporučovaném AQ Tower vs stock kabel u MSR7. ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ramones 27. 3. 2020 16:08

...a onen slepý test bych doporučil začít testováním zvuku přes vícepásmový EQ, kde by se dejme tomu v pásmu 900 až 3000 HZ na libovolné "šavli" změnila úroveň o 0,5 dB a pak jen přepínat během poslechu "čehokoliv" mezi flat a touto změnou, samozřejmě nějakou jinou, než testovanou osobou. Netopýři by se možná divili, že žádnou změnu nazaregistrovali...tak jako já, kdysi dávno.
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 27. 3. 2020 16:16

martas38 píše:Mám dva na pohled totožné kabely k in-earům od firmy Tripowin. Stejné konektory, stejný průřez vodičů, stejné pletení. Jeden je splétaný z postříbřené a nepostříbřené mědi. Druhý je ze stříbra. U sluchátek Audiosense T800 naprosto jasně slyším rozdíly mezi těma dvěma kabely. Stříbrný zvýrazňuje výšky, ten druhý naopak výšky mírně utlumí a zvýrazňuje bas. Pokud má někdo na to zařízení, můžem to zkusit změřit. Je to tak brutálně zřetelné, že to podle mě musí být měřitelné. Dokonce to pozná i moje manželka...


A to je presne ono. Zadne zazraky s kabely se nedějí. Drát buď vede eletriku líp (s mensim odporem) nebo hůř. To, ze něco zvýrazňuje výšky a něco utlumuje a přidává na basu, není úplně tak pravda. Utlumený zvuk znamená horší vedení, horší drát. Když jsou výšky méně zřetelné, neznamená to, ze pribylo basu. Je to jenom zdání. Zvuk se jenom bez těch výšek přehoupnul na teplejší stranu. Kabely zvuk nezlepšují, pouze některé vedou hůř proud a vnímáme zvuk jinak, víc pod dekou, bez těch výšek, na jaké jsme mohli být zvyklí.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod trnavák 27. 3. 2020 17:18

Káble zvuk menia a ak je to "zhoršenie/utlmenie" príjemnejšie pre uši, prečo nie.
Je to lacnejšie ako kupovať iné reproduktory, alebo zosilňovač.
Pri signálových kábloch to rozlišujem len ako zlý, dobrý a najlepší.
Pri reprokábloch to nie je o tom či je daný kábel lepší (drahší), ale ktorý svojim charakterom zapadne do zostavy
a či posunie zvuk tým žiadaným smerom (uberie a obrúsi ostré výšky, prípadne uberie/pridá basy ... )
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 27. 3. 2020 18:01

Houbičkář: a kterej teda vede líp? Stříbrnej a nebo ten druhej (podle fyziky pro ZŠ samozřejmě stříbrnej)? Proč slyším u dvou měděných kabelů, že to hraje pokaždé jinak? Bude na metrových pletených kabelech vůbec měřitelný rozdíl odporu, když mají stejný počet vláken a jednotlivé vodiče stejný průřez?
Já bych ještě k tomu stříbrnému dodal, že ho nepreferuju, protože jsou ty basy a středy zahuhlané a zhoršil se pocit prostoru, byť výšky jsou ostřejší a výraznější jak jsem napsal. A moc by mně zajímalo, kolik µΩ takovou celkem velkou změnu způsobí.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ramones 27. 3. 2020 18:20

Ty změny odporu jsou pro vnímání člověkem naprosto zanedbatelné. Když by ti někdo na bednách vyměnil dráty tak, že bys měl jeden o metr kratší, také nic nepoznáš, když se na ně nebudeš dívat :-)
ramones
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků