[recenze] KZ AS12 - sluchátka na metal

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod amarok 21. 7. 2020 19:07

Máte u sluchátek rádi teplejší neagresivní projev, hodně basu a jemné výšky? Tak to se porozhlédněte jinde. KZ AS12 jsou totiž pravým opakem a za to, co předvádějí se určitě nemusí stydět. Patří do kategorie sluchátek s WOW efektem. Opakovaným. Vlastně pokaždé když si je nasadím, mně přeběhne mráz po zádech…

Mám je cca 1,5 roku a poslouchám je s DAPy Shanling M5s a M0.
Zvuk je nepochybně daleko od neutrality, až nepřirozený. Prim zde hraje bas, vyšší středy a výšky. Ale vezmu to od píky.

Bas jde překvapivě do hloubky a je středně zesílený tak, aby hudbu doplňoval, ale nepoutal na sebe pozornost. Jeho předností je kvalita. Vlastně jsem ještě z BA měničů lepší bas neslyšel. Je pevný, skvěle vyvážený a zároveň opravdu hluboký. Navozuje pocit dynamického měniče. Například takové Moondrop S8 či TSMR-4 Pro jsou oproti AS12 blátíčko.

Středy. Klasický nešvar u KZ, kdy scházejí nižší středy je přítomný i zde. Dokonce v takové míře, že nižší středy téměř neexistují a slyšet začínají být až okolo 1kHz. K bass-bleedu nedochazí ani náznakem. Středy jsou dost vytažené, ale v KZ si dali záležet, aby nebyly ukřičené jako u AS16. Přesto jsou vždy v popředí. Únavné začnou být až na velmi vysokou hlasitost. Jejich kvalita je slušná, makrodetail je moc pěkný. Na ženský vokál je mám momentálně nejraději.

Co je na AS12 pro mě to nej (krom basu), je pásmo od 1 kHz do 9 kHz. Tady není žádný slyšitelný propad ani peak. Informace zhruba v tomto pásmu jsou tím, co chci ze sluchátek slyšet bez nedostatků. A to AS12 poskytují. Zvuk krásně graduje, má šťávu a je homogenní.
Po gradaci okolo 9 kHz jdou výšky plynule dolů. Top-end jiskra je potom již slabá, ale to neberu jako nedostatek. Někdo preferuje vzdušné výšky, někdo ne.

Soundstage je přirozeně široká a má menší hloubku. Nemám moc co vytknout. Stejně tak je velmi dobrý imaging. Horší je to se separací, která nejde moc dohromady se zmiňovanou homogenitou. Někdo by řekl, že se hlasy i nástroje překrývají, mně přijde, že se pěkně vrství :-) Každopádně to není nic, co by vadilo, naopak to koresponduje s celkovým charakterem sluchátek.

KZ AS12 jsou vhodná na Metal, Rock, Pop, sólové nástroje, zpěvy, instrumentálky.
Poradí si i s elektronikou, trancem nebo technem, ale na DnB jim už schází objem basu.

kz as12.jpg

Specifikace:
Driver: 6BA Per Side
Impedance: 16Ω
Earphone Sensitivity: 103dB/mW
Frequency Range: 6-47000Hz
Aktuální cena: $50

Pohodlí je výborné. Nikde netlačí a sedí jako ulité. Jen dost vyčnívají z ucha, přesto ani náznakem nevypadávají. Izolace od okolních zvuků je výborná.

Více detailů přidá sluchátkům lepší kabel. Výbornou zkušenost mám se Single Core Copper kabelem. Takový dnes stojí od $25. Důležité je také zvolit nástavce, které zaručí hlubší usazení v uchu. Mělké usazení může způsobit ztrátu basu a hrubší výšky.

20200721_180007s.jpg

20200721_180301s.jpg
amarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bílý Tesák 29. 7. 2020 19:48

A TRN V80 si neslyšel? Ty mi přijdou na rock/metal taky dobré. Hlavně tedy kvůli dynamickým basům. Od KZ mám jen ZS5 a na metal jsou taky fajn i když ty TRN V80 mi přijdou lepší.

Dnes mi přišly Tin Hi-Fi T2, hrajou pěkně, teprve je testuji, ale na metal raději TRNy.
Bílý Tesák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod amarok 30. 7. 2020 12:38

Ahoj, TRN V80 jsem slyšel, technicky pěkné, ale byly na mě už moc do V. AS12 jsou tedy taky dost, ale mají navíc vytažené vyšší středy.

Pokukuju po Tin T2 Plus, světlejší středy mě lákají.
Oblíbené špunty: TSMR-4, Hifiman re-400(defoam), KZ as12
Zdroj: Shanling M0, M5s
amarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 4ceratops 30. 7. 2020 14:49

Milý Amarok, s KZ AS12 bohužiaľ nemám žiadnu skúsenosť, vidím však, že máš na ceste iný kúsok z KZ rodiny: CCA CA16. Práve ich mám v ušiach a asi po 2-týždňovej skúsenosti za mňa spokojnosť. Na KZ/CCA frekvenčne relatívne vyvážené a prosté od pre mňa dosť agresívneho unavujúceho zvuku, pre ktoré som nedokázal žiť s KZ ZSX. Bol by som zvedavý na Tvoje porovnanie s KZ AS12, ak by si sa oň v budúcnosti podelil. Mimochodom na CCA CA16 som okamžite vymenil nástavce, pribalené mi ani vo veľkosti L nestačili na dostatočné usadenie. Experimentoval som s JVC Spiral Dot (trochu agresívne vyššie stredy), ale spokojnosť nastala až s Symbio W Peel (všetko zvukovo sadlo na miesto).

Mimochodom, každým dňom očakávam Tin HIFI T2 Plus, očakávania mám po zverejnení zahraničných recenzií celkom veľké. Tak dúfam, že nenastane sklamanie.

Prajem pekný deň...
4ceratops
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod amarok 4. 8. 2020 10:01

Ahoj, jestli budou CCA CA16 dobře poslouchatelné, vytvořím pro ně samostatné vlákno. Třeba mě ale někdo předběhne, už na ně čekám dva měsíce a nic :)

Usazení v uchu i materiál nástavců dělá se zvukem hodně. Pro CA16 určitě vyberu i lepší kabel. Většina KZ/CCA jsou, jak píšeš, agresivní až unavující. Pravděpodobně máš na mysli, stejně jako já, výšky. Ty když potřebuju utlumit, beru pěnové nástavce.
amarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod amarok 12. 8. 2020 13:55

Naposlouchal jsem CCA CA16 a nejsem z nich moc nadšený.
Mají zvuk do U - Hodně mid-basu a výšek, s čímž jsem počítal, ale očekával jsem jejich vyšší kvalitu. Středy i vyšší středy jsou utopené.
AS12 mají mnohem lepší zvuk. Jak laděním, tak kvalitou.
amarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod amarok 10. 9. 2020 11:16

Aha, tak tady byl zakopaný pes: CA16 jsem zkoušel s obrácenými póly u 2-pinů. Ve správné poloze je už zvuk "normální". Ladění mají fajn, lehce do V či U. Středy se mně líbí a jsou pěkně detailní. Bas a výšky jsou smooth, mohly by mít větší rozsah. Celkově za ty peníze dobrý pohodový poslech. (S AS12 to je dobrý energický poslech ;-)

PS: u některých BA sluchátek je úplně jedno, jak nasměruju 2-piny, u některých ne. U hybridů jsem to měl předpokládat.
amarok
Mírně pokročilý