Sennheiser HD 660s versus HD 600

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 6. 6. 2021 07:31

150 Ohmů není malá impedance
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tibormi 6. 6. 2021 08:20

Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 6. 6. 2021 14:33

Tu redukci mám doma, velká spokojenost. Používám ji k HD 600, kde mám symetrický kabel s 4,4 mm pentaconem, pro připojení k nesymetrickému zesilovači 3,5 mm jack. Což nakonec z té redukce tak nějak plyne samo od sebe, že :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reproman 6. 6. 2021 17:47

Introvert:
150Ω může být v některých případech pořád málo.
Reagoval jsem na romikola: "...ač mají nižší impedanci, tak jsou strašně vybíravá..."
Impedance jakýchkoli sluchátek není konstantní přes celé akustické pásmo. Má maxima a propady, které při buzení zesilovačem s velkou vnitřní impedancí způsobí nerovnoměrnosti na frekvenční charakteristice. Třeba zmíněný obligátní Dispre podle původního Macurova návrhu má v sérii s výstupem rezistory 75Ω. Při zatížením 150Ω sluchátky už změna zabarvení zvuku může být kritická. Některé zesilovače používají sériový rezistor menší, některé větší - vliv na zvlnění frekvenčky se tak mění. Není to ale zpravidla lepším nebo horším zesilovačem, je to jenom vliv toho výstupního rezistoru. Nějaký tam je vždycky, aby bylo možno používat sluchátka s různou impedancí. Zesilovač, který má vybudit 600Ω sluchátka, by ti bez výstupního rezistoru ustřelil hlavu, pokud bys do něj omylem zapojil sluchátka s impedancí 16Ω. Protože s výstupním napětím kolem 6 až 10V by do nich narval třebas čtyři watty (a po chvíli by nejspíš shořel od přetížení, pokud nemá dostatečné chlazení a odpovídající ochrany jako výkonový zesilovač).
Čím větší je impedance sluchátek, tím menší je popsaný vliv vnitřního odporu zesilovače. Nízkoimpedanční sluchátka tak mohou paradoxně hrát líp s telefonem, protože jeho sluchátkový zesilovač dává poměrně malé výstupní napětí a výrobce tedy může použít malý (nebo žádný) sériový odpor zařazený do výstupu. Při připojení ke sluchátkovému zesilovači (s výstupním odporem v desítkách Ω) se pak jejich zvuk může změnit k nepoznání.

Podle toho na jaké frekvenci mají sluchátka impedanční minima a maxima, může být ta drobná změna u sluchátek o 150Ω (o 1 nebo i 2dB) kvitována pozitivně nebo negativně. Jak je změna konkrétně velká, to je dáno velikostí výstupního rezistoru. Ta vybíravost má takhle jednoduchou příčinu. U sluchátek přes 300Ω už ten vliv bývá marginální. Naopak u nízkoimpedančních sluchátek to dokáže nadělat strašlivý maglajz. Průměrně zdatný bastlíř si může ten výstupní rezistor bez problémů vyměnit za menší (a pak si dávat majzla, aby zesilovač používal pouze s určenými sluchátky). Jinou možností je použití DSP s nastaveným inverzním průběhem vůči těm nerovnoměrnostem. Musel by ale být nastavený na míru ke konkrétním sluchátkům a zesilovači.

No a podle toho, kam a jak se ta nerovnoměrnost zrovna trefí, může vzniknout i pocit, že určitá sluchátka s určitým zesilovačem mají "lepší prostorovost" - prostě dojde k pozitivně vnímanému zvýraznění té části akustického pásma, které je za pocit prostorovosti zodpovědné.

Jak k těmhle jevům přispívají různé konstrukce měničů a náušníků, to by už bylo na knihu. Teorie sem, teorie tam - nakonec si stejně každej musí empiricky najít to, co se mu při poslechu nejvíc líbí.

Jako rozbor stačí?
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod kalimero73 6. 6. 2021 18:41

hezky jsi to vysvětlil i pro obyčejného smrtelníka, přiznám se, že o tomhle jsem do teď neměl ani šajnu :-D :tleskani .... a já proč jsem se pokaždý divil, že moje HD 650 mají s každým zdrojem slyšitelně trošku jiný tembr zvuku. Takhle je to jednoduchý ? :hm
Rozdíl ve zvuku a poslechu přes obyč. mobil a ze stereo receiveru přes FiiO K5 Pro je hodně "jiný" :-D
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 6. 6. 2021 18:56

reproman: já to myslel tak, že v rozsahu běžně uváděných impedancí sluchátek, je 150 Ohmů zhruba ve čtvrtině.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 6. 6. 2021 19:17

introvert: To je pravda, ovšem doby 600 Ohmových sluchátek jsou ty tam a trend je spíš opačný.
Impedance sluchátek se taky u spousty zesilovačů zejména elektronkových řeší nikoliv odporem, ale výstupním transformátorem.
A u moderních zesilovačů je dneska výstupní impedance v řádu desetin (nikoliv desítek) ohmu.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reproman 7. 6. 2021 10:58

Introvert: Však jo.

Kalimero: Trošku jsem se nad tím psaním zapotil. U akustiky je velkej problém cokoli popisovat slovy. Veškeré slyšitelné jevy se dají přesně a snadno kvantifikovat a popsat matematicky. Tahle nakousnutá problematika konkrétně je snadno viditelná pro někoho, kdo zná střídavé elektrické obvody. Většina akustiky reprosoustav je třeba taky řešená náhradními elektrickými schématy. Jenomže málokdo na střídavých obvodech vyrostl, dokonce i elektrotechnici v tom často tápou. Kdo se v tom orientuje, stačí mu pohled na pár křivek a diagramů a poví ti přesně jak reprobedny nebo sluchátka hrají - to je něco, co se bez jazyka techniky marně snažíme popisovat spoustou nepřesných slov.
V tomhle konkrétním případě ti můžu za minutu změřit impedanční charakteristiku sluchátek. Za další minutu ti ukážu simulaci napěťové charakteristiky na svorkách konkrétního sluchátkového výstupu (nebo ji rovnou taky změřit) a hned ti podle toho řeknu, co bude v reprodukci zvýrazněné a co potlačené. Ovšem pokoušet se popisovat zvuk slovy je docela dřina, protože na to slova nejsou dělaná. V důsledku tak třeba většina recenzí audiotechniky obsahuje 99% poetické slovní vaty.

Sluchátkový zesilovač přímo svádí k tomu, aby se dal uživatelsky nastavit. Podobně jako dobrý předzesilovač pro přenosku má uvnitř přepínač vstupní kapacity (aby se kapacita kabelu doplnila na celkovou vstupní kapacitu doporučenou výrobcem přenosky) a přepínač vstupního odporu a zesílení (pro přenosku MM nebo MC, a tu případně ještě se step-up trafy), nebyl by problém sluchátkový zesilovač vybavit volbou výstupní impedance a zesílení, aby se dal přesně přizpůsobit citlivosti a impedanci sluchátek. Výstupní impedance by neměla být větší jak cca 20% jmenovité impedance sluchátek. A výstupní napětí pro stejné vybuzení 600 Ω sluchatek je potřeba cca 6x větší než pro sluchátka 16 Ω. U běžných sluchátkových zesilovačů je napětí pro nízkoimpedanční sluchátka sražené rovnou tím sériovým odporem, který ale zase dělá brikule se zvukem. Většina integrovaných zesilovačů má signál pro sluchátka vytvořený z reprovýstupu děličem, výsledek je ale zase podobný (ten dělič taky vytváří výstupní impedanci v desítkách Ω). Takže je snad jasné, že univerzální a dokonalé napevno udělané řešení neexistuje. Laikovi pak nezbývá, než naslepo hledat, co se mu bude líbit. Kutil si zesilovač rozrejpe a buď přijde o záruku, nebo ho rovnou zničí. Ale když je někdo natolik zručný, že si postaví třeba zrovna ten Dispre, klidně si tam ten přepínač může rovnou vetknout. Akorát bych pak doporučoval použít pro sluchátka nezáměnný konektor.
Problém s tím nastavováním je ale v tom, jak by si s ním poradil laický uživatel. Notabene když sluchátka může měnit stokrát častěji než ty zmíněné přenosky v gramofonu.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod romikol 9. 6. 2021 18:51

Repromane, díky za vysvětlení, jsem v tomto směru laik. AKG K702 s Dispre zní velice dobře a v tomto směru nechci nic měnit. Jinak ty 2 zvukové karty /Asus Xonar a Audotrak Prodigy HD2/ mi stačí, poslouchám jen přes PC a pouze ve formátu FLAC či WAV....
Audiotrak Prodigy HD2 - Dispre II JFET /Hammond/ - AKG K702 (Austria), Beyerdynamic T90, Sennheiser HD 660S (Romania), Asus Xonar Xense
romikol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod romikol 20. 6. 2021 12:09

Tak beru zpět o zvuku přes Dispre II JFET v krabici Hammond, stejně jako u mnou jiných sluchátek, po cca 5 hodinách rozehrání zesilovače, hrají HD 660S též výborně, krystalicky čistě a basy mají větší údernost /hodí se výborně na elektronickou hudbu, výšky jsou též dobré velice čisté bez sykavek a jsou neunavující i při vyšší hlasitosti. Všechny 3 sluchátka jsou výborná, Pokud bych si musel nechat jen jedny určitě by to byly T90 / přijdou mi velice přesné, jsou nejdetailnější, mají větší zvukovou scénu než HD 660S a jsou i nejpohodlnější ač jsou těžší, ovšem abych jen nechválil, u horší nahrávky se mohou objevit sykavky/ a následovaly by nejspíš HD 660S /mají z nich nejlepší spodní pásmo/, AKG-čka nejvíce dominují u orchestrální hudby a akustiky všeobecně, pokud bych poslouchal více vážnou hudbu, zde by v mých uších vyhrály. Ale jsem více zaměřený na "moderní hudbu". Rozhodovat se ale nemusím, zůstávají všechny 3 ;-)
Audiotrak Prodigy HD2 - Dispre II JFET /Hammond/ - AKG K702 (Austria), Beyerdynamic T90, Sennheiser HD 660S (Romania), Asus Xonar Xense
romikol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod romikol 21. 6. 2021 19:41

Sennheiser HD 660S už poslouhám další den a přistihl jsem se, že poklepávám nohama, což se mi u Beyer T90 zatím nestalo, zřejmě temněji znějící HD 660S se fakt snadněji poslouchají, než jasná T90. No jsem rád, že jsem je koupil.....
Audiotrak Prodigy HD2 - Dispre II JFET /Hammond/ - AKG K702 (Austria), Beyerdynamic T90, Sennheiser HD 660S (Romania), Asus Xonar Xense
romikol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 21. 6. 2021 20:40

Teď je doba vhodná pro koupi HD 660s, v mnoha obchodech je mají docela levně (ve srovnání s tím, co stála dříve)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack-aL 21. 6. 2021 20:55

Zdravím, potřeboval jsem na rychlo sehnat náhradu za starý hd555ky který byli mega pohodlný ale už dosloužily.Chtěl sem o něco víc,váhově vycházeli +- stejně,ted je mám na Xonaru essence st takže150Ω bylo ok a bral jsem z Alzy kde moc velkej výběr nemaj, volba padla na 660S.Díval jsem i na nějaký recenze ale nevšim jsem si že by se o tom někdo zmínil.Přijde mi u nich že maj až brutální přítlak a to mám spíš menší/užší hlavu.Tak sem jim trochu ulevil to mi ale stačí tak sotva z poloviny a přemejšlim jestli půjdu dál a to i třeba aby netlačily skoro vůbec nebo je vrátim. Při tvrdosti tý ocelový pásky bych je potřeboval dostat tak aby naušníky byli (bez přítlaku) vůči sobě souměrně prostě v nulovým uhlu,jestli to dává smysl tak jak to píšu :). Samotný molitany mi přijdou taky zbytečně tvrdý a s ostrou hranou.No když to tak čtu po sobě asi bych je měl vrátit a najít něco co se bude v tomto ohledu aspon blížit hd555kám.Tak nevim ,co vy na to, nechci je zničit zvukově jsou super.
Jack-aL
Junior

Odeslat příspěvekod romikol 22. 6. 2021 13:43

Zdravím, dej jim určitě čas (já je občas nasadil na subík od Logitechu Z333), oni se pomalu ale jistě přizpůsobí i ty náušníky, taky mě to zpočátku hodně vadilo, nyní je to už o 70% lepší, mám je cca 3 týdny. Pěkně se i rozehrály. Jinak strašně moc mění zvuk sluchátek samotné náušníky, pořídil jsem si nyní k T90 kožené náušníky na vyzkoušení a mají nyní podobný zvuk těm HD 660S, zvuk. scéna je už menší a více dávají najevo spodek a středy. Pokud by měly Sennheisery kulaté prostorné /mě vyhovují víc - mám větší uši/ velurové či sametové náušníky jako mají T90, možná by je ve zvukové scéně i předčili. Jasnost T90 se sice snížila ( taktéž se ale upozadily i některé detaily), ovšem výšky jsou u některých nahrávek stále trochu sykavé (HD 660S tento problém nemají), takže pro mne je lepší je poslouchat s orig. náušníky. Mít finance pořídil bych k T90 nějaký kvalitní lampový zesilovač.
Dodatek k náušníkům t90: mám ještě jedny velurové i s vnitřní výstelkou a ač mají menší otvor, na druhou stranu jsou vyšší než originální, tak sykavost se u těch mých problémových nahrávek ještě snížila, basy i středy jsou též hodně dobré a scéna taktéž, takže budu zatím poslouchat s těmito (jsou to Dekoni a byli za dobrou cenu v akci, jsem spokojen).
Audiotrak Prodigy HD2 - Dispre II JFET /Hammond/ - AKG K702 (Austria), Beyerdynamic T90, Sennheiser HD 660S (Romania), Asus Xonar Xense
romikol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod romikol 29. 6. 2021 14:49

Zjistil jsem, že pokud se 660-tky vytáhnou nejlépe na max, tak se ten kov dá snadno ohnout a tím přizpůsobit upínací sílu. Se Sennheiser HD můžu poslouchat jakoukoliv hudbu a jsou i více odpouštějící, než Beyery T90, které musejí mít pro kvalitní poslech jen dobře nahranou skladbu, jinak mají sykavky.... HD 660S jsou temnější a pro dlouhodobější poslech i na vyšší hlasitosti neunavující. Takže nyní čas od času nasadím T90 a více poslouchám se 660-tkami. Nejen z tohoto hlediska výborná sluchátka. Navíc nejsou náročná na vybuzení.
Audiotrak Prodigy HD2 - Dispre II JFET /Hammond/ - AKG K702 (Austria), Beyerdynamic T90, Sennheiser HD 660S (Romania), Asus Xonar Xense
romikol
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků