Upgrade z HD 800 / Porovnanie flagship modelov

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 10. 9. 2021 21:50

dofo píše:Zeby dalsi mozny kandidat a super pre Susvaru a spol?: https://stax.co.jp/x/

Možná spíš pro Shangri-La a HE-1?

Chci říct - kdo vyloženě baží po tom, v čem jsou staty silné, by už nyní šel spíš do 009(S) než čehokoliv neelektrostatického. Kdo naopak "stat-like" zvuk až tak neprioritizuje, bude jen málokdy končit s něčím elektrostatickým. Staty jsou svým zvukem (a nároky na zesílení) natolik specifické, že je to skoro jak srovnávat jabka s hruškami.

A že by snad přišli se sluchátky o jiné technologii měničů? To by bylo vskutku překvapení jako hrom, to je šance spíš teoretická. Ale nadchlo by mě to!

LCD-R, CRBN, tyto Staxy... je to všechno hrozně zajímavý. Jenže když to člověk nepíchne do výstupů běžných zesilovačů a dalších zařízení, jen těžko z toho bude nějaký giant killer.
SOURCE: Roon | HQPlayer | PI2AES | Metrum Onyx | DNA Stratus

DESKTOP: Susvara (mod) | Auteur | HE-6 (mod)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 13. 9. 2021 12:43

zino333 píše:Ja som to bral s rezervou, pretože jednak ako som písal, nemám skúsenosť a zároveň som aj viackrát čítal, že Arya sú lepšie ako HE-6SE. Potom si tieto tvrdenia idú proti sebe, nakoľko všetci majitelia Susvara sa zhodujú v tom, že sú jednoznačne lepšie ako Arya.

Asi záleží, jak kriticky kdo přistupuje k hodnocení sluchátek, ale v této kvalitativní kategorii už bych byl opatrný u příspěvků typu "sluchátka A jsou jednoznačně lepší než sluchátka B". Zavání to přílišným zjednodušováním a subjektivismem. :hm

Susvara se dá považovat za zvukový hybrid původních a současných Hifimanů. Osobně bych to tedy viděl takto:
1) Arya, pokud chci vycházet spíš ze současného ("estat-like") Hifiman zvuku.
2) HE-6, pokud chci vycházet spíš z původního ("fyzického") Hifiman zvuku.
3) HE-6SE, pokud chci něco mezi 1) a 2) a tedy minimálně z pohledu témbru Susvary co nejvíce replikovat.

Pozn.: S původními náušníky jsou Susvary o něco blíž současným Hifimanům než těm původním.

MHOE píše:Arya zdá se podle hodně lidí reprezentuje černého koně dražších moderních Hifimanů - rozumný univerzál za rozumnou útratu. Překvapuje mě, že tady na fóru o nich diskuze moc neproudí. 45k CZK už je na zdejší trh oproti LCD-X (30k CZK) příliš, aby se víc rozmohly? :hm

Zaujal mě příspěvek od Resolve na téma oblíbených magnetostatů pod 2k USD:

"For me it’s OG HE-6, then Arya, then LCD-X 2021, then HE6se V2. I could be forgetting something in there."

Pro každého by to pořadí mohlo být jiné... a třeba by tam mnozí i nějaký model zaměnili za jiný... přesto ten příspěvek dobře odráží většinový konsenzus minimálně na západním trhu tak, jak to z různých fór a webů vnímám.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 13. 9. 2021 13:32

Porovnávať sluchátka ktoré sa už dávno nevyrábajú má zmysel jedine pre ich majiteľov.

Mimochodom Arya mali v 2020 tiež tichú revíziu, možno až dve. V 2020 si niektorí všimli, že dostali vrstvu proti prachu, a už vtedy hlásili malé zvukové rozdiely. A teraz https://store.hifiman.com/index.php/arya.html priznáva nové stealth magnety zo Susvar a HE1000se.
HD 800 << Topping A90 << Soncoz ​SGD1
Etymotic ER4-XR; AKG N400
B&W 805 D2 << Lyngdorf TDAI-2170
LG OLED65B7
111a111
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 13. 9. 2021 14:53

111a111 píše:Porovnávať sluchátka ktoré sa už dávno nevyrábajú má zmysel jedine pre ich majiteľov

A to pročpak ? Stále si je můžeš koupit z druhé ruky ..

111a111 píše:Mimochodom Arya mali v 2020 tiež tichú revíziu, možno až dve. V 2020 si niektorí všimli, že dostali vrstvu proti prachu, a už vtedy hlásili malé zvukové rozdiely. A teraz https://store.hifiman.com/index.php/arya.html priznáva nové stealth magnety zo Susvar a HE1000se.

Tak tak. Napadlo mě, jestli právě tyto revize nebyly hlavním důvodem, proč Hifiman sluchátka Arya výrazně zdražil. A ještě ke stealth magnetům - jde o nyní již asi zcela běžnou technologii, dávají to i do nejlevnějšího modelu HE400SE.

Dodatek ke stealth magnetům - pěkně to dokládá recenze https://youtu.be/yB9P6Cm6AdY , kterou ten chlupatec zveřejnil asi hodinu poté, co jsem napsal výše uvedené :-)
Naposledy upravil introvert dne 13. 9. 2021 17:23, celkově upraveno 2
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 13. 9. 2021 15:12

"Porovnávať sluchátka ktoré sa už dávno nevyrábajú má zmysel jedine pre ich majiteľov."

Proč jen pro ně? Co je dávno?

Osobně, myslím, že smysl to má pro všechny. Před rokem 1980 hrála asi všechna sluchátka hůře než v současnosti, ale 25 let staré modely hrají srovnatelně jako ta dnešní, rozhodně v cenovce do 10tis. u nových kousků to je realita. Proč utrácet 10 tis. za nová, když v sekáči seženeš model za 1500Kč se stejným nebo lepším zvukem?
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod 111a111 13. 9. 2021 17:04

Podstatný zlom je, keď ich už nikto nemá na sklade nové. To je imo extrémne limitujúce. Kto aj má záujem, musí nepredvídateľne dlho čakať na vhodnú ponuku, a možnosť ich vyskúšať má jedine ak sa nejaká ponuka vyskytne neďaleko.

Prekvapivo HD800 sa ešte stále vyskytujú v pár eshopoch, a ešte prekvapivejšie za úplne normálne ceny.
111a111
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 13. 9. 2021 17:07

111a111 píše:Porovnávať sluchátka ktoré sa už dávno nevyrábajú má zmysel jedine pre ich majiteľov.

Pokud je to reakce na můj příspěvek, byl míněn v kontextu oblíbených planárně magnetických modelů v dané cenové kategorii. Nešlo mi o to, který z modelů je lepší nebo horší (to záleží na potřebách každého posluchače), ale naznačit, že pokud někdo vybírá skvělá sluchátka za ještě relativně smysluplnou cenovku, příspěvek od Resolve pěkně shrnuje (bez ohledu na dostupnost nebo uživatelskou přívětivost), za čím jít.

Kdybych dnes začínal já, šlo mi o opravdu kvalitní zvuk a přitom to nechtěl komplikovat, prostě bych od některého z tuzemských prodejců sehnal poslední verzi LCD-X i Arya na dvoutýdenní intenzivní srovnání... a hotovo. :-)

Pro ty, kteří se do tohoto hobby chtějí ponořit trochu víc, je tady velmi silná (a specifická) varianta v podobě HE-6(SE).

MHOE píše:
dofo píše:Zeby dalsi mozny kandidat a super pre Susvaru a spol?: https://stax.co.jp/x/

Možná spíš pro Shangri-La a HE-1?

Spekulace na internetu, že se jedná o duchovního nástupce původních SR-Omega aneb návrat mesh-stator měničů, je dost možná pravdivá. Vím, že jsem kdysi četl nějaký rozhovor, ve kterém se o podobných záměrech před pár lety Stax zmiňovali - na Head-Fi to též zmiňují.

Takže dost možná přímá konkurence pro Hifiman Shangri-la sluchátka, které tuto technologii používají též.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 13. 9. 2021 18:33

Hlavne sa modlime za normálnu tonalitu :oboze
HD 800 << Topping A90 << Soncoz ​SGD1
Etymotic ER4-XR; AKG N400
B&W 805 D2 << Lyngdorf TDAI-2170
LG OLED65B7
111a111
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 13. 9. 2021 21:46

Neuvažoval jsi náhodou o Shangri-la Jr? Měly by být tonálně vcelku podobné Susvarám, přitom oproti nim znít víc "elektrostaticky".

Dokonce i pad-rolling by mohl být snadný:
Obrázek

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SSakul 13. 9. 2021 22:15

EDIT: Dík za reakci a potvrzení MHOE, příspěvek tedy jako scam radši mažu
Naposledy upravil SSakul dne 13. 9. 2021 23:18, celkově upraveno 1
SSakul
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 13. 9. 2021 22:43

Zvažoval samozrejme, ale
- najbližšia možnosť ich počuť je afaik v Amsterdame (https://headphoneauditions.nl)
- Ak budeme Crinaclovi veriť aspoň relatívne umiestnenie technickej úrovne, dáva Shangri-la jr pod SR-009S a SR-007. A tam osobne radím aj Susvara. A u tých mám na vlastné uši overené, že mi ani tonálne vôbec nič nevadí.
- narozdiel od Susvara neviem aká je možnosť importovať do EU a vyhnúť sa clu
- 4000 pesimistických € alebo optimistických $ + 1200 až 1600€ Stax SS AMP ... vo výsledku to je zanedbatelne blízko Susvaram (5750$)
111a111
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 13. 9. 2021 22:56

SSakul píše:Když už je řeč o tom opravdu hodně drahém highendu, tak se na bazaru objevila perlička. Nevím, jestli to jen není nějaký scam.. každopádně pro někoho to možná bude zajímavé

https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro ... e90-hev90/

Jasne, ze je to scam - vsechny podobne inzeraty z poslednich mesicu na HE90, SR009, Utopia a dalsi jsou. Hifionline je totiz v databazi Hifishark a pritom mimo CZ/SK region nezname, tudiz se nabizi jako dobra prilezitost, jak nekoho z EU radne obrat.

111a111 píše:Zvažoval samozrejme, ale
- najbližšia možnosť ich počuť je afaik v Amsterdame (https://headphoneauditions.nl)
- Ak budeme Crinaclovi veriť aspoň relatívne umiestnenie technickej úrovne, dáva Shangri-la pod SR-009S a SR-007. A tam osobne radím aj Susvara. A u tých mám na vlastné uši overené, že mi ani tonálne vôbec nič nevadí.
- narozdiel od Susvara neviem aká je možnosť importovať do EU a vyhnúť sa clu
- 4000 pesimistických € alebo optimistických $ + 1200 až 1600€ Stax SS AMP ... vo výsledku to je zanedbatelne blízko Susvaram (5750$)

Zaznamenal jsem, ze vicero lidi preferuje Susvary - pravda. Pokud vsak nechces 007 ani JR, pak je otazkou, jake elektrostaty by tonalne i technicky vyhovely a pritom ti cenove davaly smysl. Asi budes muset jit do tech HE-1, no. ;-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 13. 9. 2021 23:20

O estat technológiu samotnú mi vôbec nejde, práve naopak, radšej by som sa tomu vyhol, pretože to je praktická komplikácia - citlivosť na prach, neodpojitelné káble, drahé zosilovače.

SR-009S sú etalón zvukových technikalít bez ohľadu na typ meničov. Ale aj tak celkovo preferujem Susvara. Preto dúfam že nový Stax model vyrieši tonálne problémy.

A už asi není žiadna nádej že Sennheiser sa vzchopí a po 6 rokoch vydá nejakú lite verziu HE1060 za ± cenu Susvar, bez priblblých mramorových motorizovaných zosilovačov.

007 majú jeden silný argument - polovičnú cenu
111a111
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 9. 2021 09:39

Trochu se obávám, že ty nové Stax budou výrazně dražší než Susvary. Nepředpokládám totiž, že by Stax chtěl nějak ohrozit SR009S a zároveň pochybuju, že ten nový model bude natolik odlišný, aby při podobné cenovce se SR009S koexistoval. (Meze to tak teď sice má s Empyrean a Elite, ale nedává to moc smysl - v budoucnu cenu Empyreanů podle mě posunou dolů tak, jak se to stalo třeba u LCD-X vs LCD-3.)

Pokud ty nové Stax skutečně budou duchovním nástupce SR-Omega, zájem o ně bude (na poměry elekrostatů) po světě enormní. Oni si toho podle mě jsou velmi dobře vědomí ( + nemají zázemí větších společností typu Hifiman) a podle toho tu cenovku tedy i napálí. :-l

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 14. 9. 2021 19:52

4 222

Luboš ke svým elektrostatům postavil zesilovač za 5 tisíc. Komerční jsou dražší, protože se jich prodává málo. Ale technologií to není. Špičkově znějící estaty se zesákem se dají postavit za 10 tis a budou hrát lépe než HD800.
Kuba4
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka