Vliv napájení na sluchátkový řetězec

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 11. 2020 12:12

Už je to nějaký ten čas, co jsem se začal zabývat vlivem napájení na výsledný zvuk sluchátkového řetězce. A tak bych se s vámi chtěl podělit o nabyté zkušenosti v podobě menšího shrunutí.
Rozdíly bych přirovnal k tomu, jako když pořídíte lepší DAC. Uvědomuji si, že takový závěr vyznívá až neuvěřitelně, ale z mé zkušenosti tomu tak skutečně je. O jak velké rozdíly půjde, to bude samozřejmě záležet na konkrétním řetězci. Níže uvedená charakteristika je založena na poslechu přes sluchátka Meze Empyrean a následující převodníky a zesilovače. Chord Hugo TT 2 (jako DAC samostatně i jako kombo DAC+AMP), Chord Hugo 2 jako DAC (napájen přes baterii) v kombinaci s Auris HA-2 SE nebo Schiit Magni 3 (u Magni jsem zkoušel pouze filtr Mudra Akustik).

Jako základní řešení mohu doporučit Audioquest Powerquest 2. Za jeho pořizovací cenu 6.790,- Kč dostanete oproti připojení do nefiltrované zásuvky znatelně čistší pozadí hudební scény a díky tomu detailnější zvuk napříč frekvenčními pásmy, zejména potom ve vyšších středech a výškách. A dále o něco hlubší prostor.

V poměru cena/výkon mám nejlepší zkušenost s filtrem Mudra Akustik (10.530,- Kč)
Ve srovnání s Powerquestem nabídne citelně lepší bas, který je hlubší a dynamičtější. Dále také o trochu větší hudební scénu a lepší separaci nástrojů. Stejně jako Powerquest prohloubí prostorové podání.
Jeho nevýhodou je absence přepěťové ochrany. Konkurence od Audioquestu v tomto nabídne asi maximum (až do 6000 V & 3000 A). Ochrání tak systém i proti blesku.

To nejlepší, co jsem testoval, je potom Audioquest Niagara 1200 s přívodním kabelem Audioquest Monsoon.
Pokud máte highendový či "středně" highendový řetězec a chcete zásadním způsobem zlepšit výslednou reprodukci hudby, vyzkoušejte toto kombo a mohu vám slíbit, že budete kroutit hlavou nad tím, jak je možné, že došlo k tak zásadnímu kvalitativnímu posunu.
Oproti filtru Mudra Akustik trochu naroste prostor do šířky, zlepší se dynamika a separace nástrojů a zejména pak významně naroste detail středového pásma (v menší míře i basy a výšky). Rozdíly bych přirovnal k tomu, jaké jsou mezi převodníky Chord Hugo 2 vs Mojo nebo Hugo 2 vs TT 2. Je to neskutečný posun vpřed, ale taky za to musíte docela pořádně zaplatit. Samotná Niagara 1200 stojí 26.990,- Kč a kabel Monsoon 8.990,- Kč. Můžete samozřejmě pořídit i levnější kabel, ale pánové z Audiobest v Karlíně, kterým plně důvěřuji, doporučují k tomuto filtru právě Monsoon. Jiný jsem tak ani nezkoušel.

Co jsem si nakonec nechal, můžete vidět v mém podpisu, ale předpokládám, že je to všem stejně jasné. :D

(Za foto Powerquestu se omlouvám, zapomněl jsem jej vyfotit, když byl rozbalený a potom jsem ho už nechtěl znova vybalovat. :roll: )
Přílohy
IMG_0189.jpg
IMG_0190.jpg
IMG_0118.jpg
IMG_0119.jpg
IMG_0120.jpg
IMG_0184.jpg
IMG_0185.jpg
IMG_0188.jpg
Síťový filtr: AQ Niagara 1200 + AQ Monsoon
Data: Audirvana - AQ Jitterbug - AQ Diamond - Chord Hugo M Scaler - Chord Shawline BNC (Dual)
DAC/AMP: Chord Hugo TT 2
Sluchátka: Meze Empyrean (kabel Empyrean Silver Plated PCUHD)
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 21. 11. 2020 13:15

Jestli není lepší, když má výrobek pořádný lineární zdroj s baterií filtračních elektrolytů, které naprostou většinu rušení po síti chytnou a není pak třeba investovat do různých praček. Bohužel už se to dnes nenosí, navíc je pro výrobce výhodnější prodat uživateli pračku, ve které toho až tak moc není s brutálním ziskem, než 20kg mědi a železa v trafu, na kterém se moc nenapakuje. Taky by takový zesilovač vážil 30 kilo.
U těch síťových šňůr by mě zajímalo, jestli funguje samotný napájecí kabel a nebo je třeba vytrhat rozvody ve zdi, vyměnit je nejlépe za stříbro, či alespoň bezkyslíkatou měď a takhle pokračovat až k trafu 22kV.
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 21. 11. 2020 13:54

Pořiďte si něco z tohoto https://www.psaudio.com/product-categor ... enerators/ , a jste za vodou. Uznávám, že je to orientované spíše na výkonové zesilovače, ale nejenom. Blíže k tomu např. https://youtu.be/YdgR0b5v33A , https://youtu.be/FD_2RKpWkYw . Paul McGowan je nejenom veselá kopa, ale také vlastník firmy PS Audio, a za desítky let v oboru nasbíral obrovské množství zkušeností, o které se nezištně na tomto kanálu dělí s ostatními (a navíc je mu velmi dobře rozumět).

K tomu příhoda, kterou mi vyprávěl kamarád. Jeho otec je náruživý hifista, a spolu s dalšími se občas sejdou a poslouchají různé nové přírůstky v jejich sestavách, nebo jimi vlastněná zařízení navzájem porovnávají. Jednou oznámil jeden z nich, že bude doma pořádat test, který všechny velmi překvapí. Tak se tam sešli, a poslouchali ty nahrávky na kvalitní aparatuře, aby si zapamatovali, jak to zní. Pak se všichni až na hostitele odebrali do vedlejší místnosti, a za chvíli je pořadatel testu pozval zpět s tím, že na aparatuře provedl jednu významnou změnu, a zda ji poznají ve zvuku. A opět poslouchali ty samé nahrávky, a každý musel konstatovat, že v reprodukovaném zvuku slyší jednoznačný rozdíl. Akorát nikdo nevěděl, kde se vzal - vše vypadalo úplně stejně, jako na začátku. Nakonec jim záhadu objasnil jejich známý: “A pánové, jediná změna, kterou jsem provedl, když jste byli vedle, byla, že jsem elektrický přívodní kabel k výkonovému zesilovači odpojil, a následně zapojil do támhleté vzdálenější zásuvky”. O tom, co se děje se zvukem na drátech ve zdi vedených, pak u dobrého vína prý diskutovali do pozdních nočních hodin :D 8-)
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 21. 11. 2020 14:03

Diky za zkusenosti. Sam jsem kdysi uvazoval o porizeni neceho takoveho (koukal jsem na Dynavox X6000 a podobne okolo 5-6 tisic, i ten Powerquest). No, kdyz jsem pak nekde na netu videl, co v tech krabickach je (zejmena vzduch), tak jsem radsi koupil obycejnou prepetovou ochranu za 500, myslim ze mam AEG Protect PDU-FR6. Nikde k tomu nejsou specifikace, na krabici to melo napsane, ze to ma i nejake zakladni filtrovani, i kdyz ani to jsem vlastne nechtel, slo mi nakonec jen o tu ochranu. Kdyz jsem k tomu pripojil aktivni repro co mam u PC, omezilo to celkem sum, ale zvukove rozdil zadny. Kdyz jsem to dal na velke stereo, zvuk mi prisel o neco uklidnenejsi a jemnejsi, mozna o trochu mene dynamiky a vice prostoru, ale nijak zvlast jsem to neporovnaval, takze to mohlo byt jenom v hlave.

To by me zajimalo, jak by dopadlo srovnani te prepetove ochrany ve srovnani s tim zakladnim powerquestem. Verim, ze treba ta Niagara uz ma smysl (pro odpovidajici retezce), ale mam takovy pocit, ze u tech levnych reseni (dynavox, powerquest 2) to moc rozdil nebude a osobne temhle nejlevnejsim filtrum pro audio moc neverim (resp. myslim, ze jde docilit stejneho vysledku mnohem levneji).
Yiakubou
Poslední varování

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 11. 2020 14:13

@martas38: S HA-2 jsem používal Audioquest NRG-Z3 a jak jsem psal v recenzi, pokud tam nějaké kvalitativní rozdíly ku běžné šňůře byly, nevšiml jsem si jich. Byl jsem tak poměrně dost skeptický i co se týče přínosu dražšího kabelu ve spojení s Niagarou. Nicméně jeden z prodejců to sám testoval a zvukové rozdíly mezi základní řadou Audioquest NRG a tím Monsoonem byly prý zcela jasné. Přínos toho kabelu obecně spočívá v částečném pohlcení rušivých elementů ze sítě.

@Yiakubou: I s tím Powerquestem jsou rozdíly ve zvuku okamžitě slyšitelné. Přesto mi asi dává větší smysl Mudra Akustik, kde je ten posun citelnější. Jen je škoda, že nemá tu přepěťovou ochranu.
Data: Audirvana - AQ Jitterbug - AQ Diamond - Chord Hugo M Scaler - Chord Shawline BNC (Dual)
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 21. 11. 2020 14:29

pavel1756 píše:Rozdíly bych přirovnal k tomu, jaké jsou mezi převodníky Chord Hugo 2 vs Mojo nebo Hugo 2 vs TT 2.

Mám to tedy chápat tak, že kvalitativní posun od Hugo 2 k TT 2 je zhruba srovnatelný s posunem od Mojo k Hugo 2 ? Díky.

-- 21. 11. 2020 14:45 --

martas38 píše:Jestli není lepší, když má výrobek pořádný lineární zdroj s baterií filtračních elektrolytů, které naprostou většinu rušení po síti chytnou a není pak třeba investovat do různých praček. Bohužel už se to dnes nenosí, navíc je pro výrobce výhodnější prodat uživateli pračku, ve které toho až tak moc není s brutálním ziskem, než 20kg mědi a železa v trafu, na kterém se moc nenapakuje. Taky by takový zesilovač vážil 30 kilo.
U těch síťových šňůr by mě zajímalo, jestli funguje samotný napájecí kabel a nebo je třeba vytrhat rozvody ve zdi, vyměnit je nejlépe za stříbro, či alespoň bezkyslíkatou měď a takhle pokračovat až k trafu 22kV.

Možná nebude nutné trhat ty rozvody ze zdi, PS Audio Stellar Power Plant 3 stojí 75.590,- Kč.
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 21. 11. 2020 14:55

Technická: přepěťová ochrana v těchto filtrech/zásuvkových polích je stupně 4. Bez předřazených tří stupňů ochrany je k ničemu. Napájecí soustava je celek s mnoha dílčími vlastnostmi. Nic k diskusi s elektrotechnickými analfabety.

Proto k tunajším debatám o "zvuku" síťových kabelů a spol. jen:-))))))))))))))))))))
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 11. 2020 14:59

@introvert: V podstatě ano, ale jak jsem psal, jedná se o srovnání jejich DAC, ne jako kombo.

-- 21. 11. 2020 15:04 --

merhaut píše:Technická: přepěťová ochrana v těchto filtrech/zásuvkových polích je stupně 4. Bez předřazených tří stupňů ochrany je k ničemu. Napájecí soustava je celek s mnoha dílčími vlastnostmi. Nic k diskusi s elektrotechnickými analfabety.

Proto k tunajším debatám o "zvuku" síťových kabelů a spol. jen:-))))))))))))))))))))

Čekal jsem, zda se ozve i zdejší odborník a ejhle stalo se. :D
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 21. 11. 2020 15:18

Smát se můžeš akorát tak vlastní hlouposti, když si myslíš, že přepěťovka v PES "Ochrání tak systém i proti blesku."
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 11. 2020 15:42

A teď nám ještě pověz tu pohádku o kabelech. Tu mám obzvlášť rád. ;-)
Jinak k tématu. Výrobce uvádí, že jeho výrobek ochrání systém i před bleskem, nemám důvod mu nevěřit. Sice nejsem odborník na elektrotechniku, takže nedokážu posoudit, zda tomu tak skutečně je, ale kdyby náhodou nebylo a blesk neblaze udeřil, no jsem právník...
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 21. 11. 2020 15:47

Na pohádky o kabelech jsou tu jiní, popleto.

A kdyby neblaze udeřil blesk, tak bys, právníku, zjistil, že nemáš tucha, co ty nápisy znamenají a co z nich de iure vyplývá:-)
merhaut
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 11. 2020 15:49

Koukám, že když se to vezme kolem a kolem, tak ty jsi v podstatě odborník na všechno. :hm
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 21. 11. 2020 15:58

Koukám, že nejsi moc bystrý ani jako právník.

Pro ostatní – odkaz na článek, kde je vysvětleno celkem polopaticky vo co go: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/ ... d-prepetim
merhaut
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 11. 2020 15:59

A co ty nápisy znamenají je de iure úplně jedno, pokud současně výrobce uvede spotřebitele v omyl informací, která se ukáže jako nepravdivá a kvůli níž spotřebiteli vznikne majetková újma. ;-)

-- 21. 11. 2020 16:05 --

A na pohádky o kabelech tu jsi právě ty a nikdo jiný. :love:
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 21. 11. 2020 16:06

Pokud spotřebitel nechápe význam slov, a z této své nechápavosti si chybně dovodí, že se jedná o nepravdivou informaci, je to jeho problém, a ne problém výrobce. Ono je to totiž takhle ... ale to už si zjisti sám, právníku, nejlépe dotazem u právníka výrobce:-)

Pro ostatní: fakt si nemyslete, že vás PES/filtr s přepěťovkou ochrání před následky úderu blesku a ten nápis na něm vám zajistí náhradu škody. Fakt ne.
merhaut
Dočasný BAN

Další stránka