Vliv napájení na sluchátkový řetězec

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavel1756 27. 1. 2022 12:10

@Tabler:

Přijde na to. Dejme tomu, že budu mít krokový potenciometr na zesilovači nastaven na hodnotu "50". Potom změním nějakou komponentu v řetězci a při makrodynamické špičce budou tympány razantnější/dynamičtější/údernější/silnější. Pak spíš nebudu popisovat změnu ve zvuku tak, že došlo ke snížení hlasitosti na hodnotu "49", nýbrž ke zvýšení na "51". Ale ano, lze to samozřejmě vysvětlit i tak, jak píšeš.

@111a111:

Měl by sis vzít příklad z martas38 a vyzkoušet kvalitní kabely... ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 111a111 27. 1. 2022 12:15

Ano mám to stále v pláne, február už budem mať trochu volnejší
Susvara | HD 800 << Topping DX9
Etymotic ER4-XR; Samsung Buds2 Pro; AKG N400
B&W 805 D2 << Lyngdorf TDAI-2170
LG OLED65B7
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 27. 1. 2022 12:22

Tak na to jsem hodně zvědavý. Pokud uznáš, že tam rozdíly jsou, mám splněno a mohu se odebrat do velmi předčasného důchodu... :D
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 2. 2022 22:23

Hoši, chtěl bych znát váš názor.
Koupil jsem si zesík Primare I25 Prisma, což tedy vskutku není sluchátkový zesilovač, ale tahle problematika se může týkat i jich.
V návodu je uvedeno, že:

"Fáze střídavého napětí může výrazně změnit zvuk.
Použij Polarity Pen k ověření, který kolík je “živý” na napájecím kabelu.
Ujisti se, že “živý” kolík napájecího kabelu je připojen k levému kolíku napájecího konektoru, nazíráno ze zadního panelu."

viz. i
https://www.youtube.com/watch?v=1FVpKCV ... =PrimareAB

Řešil jste to někdo?
Díky.
Přílohy
Fáze.jpg
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 2. 2. 2022 23:24

V ČR je dobrou zvyklostí, že u zásuvky je fáze vlevo. Snadno vyzkoušíš tím šroubovákem s doutnavkou. Takže pokud nemáš elektrorozvody z šedesátých let, či starší, mělo by to snad být OK. Samozřejmě pokud má výrobce zesíku správně zapojený napájecí kabel, což předpokládám, že má.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 3. 2. 2022 08:02

martas38
Díky :-)
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 3. 2. 2022 08:41

V době, kdy jsem začínal experimentovat se síťovými filtry, jsme v Rodel Audio testovali různé filtry pomocí přístroje, který měří a reprodukuje nashromážděný "bordel" z elektrické sítě. Zobrazoval hodnoty od nula do tisíce, kde nula představuje ideální stav bez rušení. Ten přístroj také dokázal zvukově reprodukovat dané rušení. Bez použití filtru to ukazovalo hodnotu mezi 600 a 750 v závisloti na použité zásuvce a zvukově se to projevovalo jako obrovský šum, ve kterém hrálo rádio. Šlo i poznat, jakou písničku zrovna hrají.

No a právě podstatnou roli v tom, do jaké míry bude daný filtr účinný, také hrálo, jak se zapojí fáze, tedy zda se správným směrem připojí kabel do filtrované zásuvky. Pokud byla fáze opačně, tak například s filtrem Mudra Akustik to ukazovalo hodnotu cca 300 a stále byl slyšet velký ruch a rádio na pozadí, ale když se fáze připojila správně, kleslo to na hodnotu 14 a bylo slyšet jen slabé hučení. Takže ano, správné zapojení fáze může mít výrazný vliv na výslednou reprodukci zvuku.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 3. 2. 2022 10:03

Díky Pavle, to jsou zajímavé informace.

Jinak zkoušel jsem to a to pero se prostě nerozsvítí, ať se dotýkám z kterékoli strany...
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tabler 3. 2. 2022 10:29

martas38 píše:V ČR je dobrou zvyklostí, že u zásuvky je fáze vlevo. Snadno vyzkoušíš tím šroubovákem s doutnavkou. Takže pokud nemáš elektrorozvody z šedesátých let, či starší, mělo by to snad být OK. Samozřejmě pokud má výrobce zesíku správně zapojený napájecí kabel, což předpokládám, že má.


Ano, je to zvyklostí, nikoliv pravidlem! A zdaleka ne jenom u rozvodů ze šedesátých let a starších. Fáze může podle současných předpisů být i vpravo, pokud je vpravo v celém objektu. Takže radši fázi vyzkoušet, zvlášť u novostaveb.

Jinak vliv fáze na zvuk umí být velmi výrazný, proto je zkoušečka povinná výbava ;-) .
Ty průhledné šroubováčky za 30 korun jsou velmi poruchové, stačí aby blbě spadnul a nefunguje. Roky používám tuhle (nejen pro hifi) a spokojenost:

https://www.emos.cz/zkousecka-napeti-vt-320
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 3. 2. 2022 10:38

feanoor píše:...zesík Primare I25 Prisma....

U výrobků se spínaným síťovým zdrojem to může být (a asi je) problém…
Pozor na ty odpojitelné, tříkolíkové napájecí kabely made in China. Zde se orientace fáze nedodržuje. Je nutné, pokud je to potřeba, fázi ověřit na konci napájecího kabelu. Kontakty jsou ale poměrně hluboko utopené v plastu a otvor je relativně úzký - ne každá zkoušečka na ně "dosáhne"...
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod feanoor 3. 2. 2022 11:00

Chlapi, díky moc všem za vaše poznatky!

Zrovna před pár dny jsem si koupil tuhle zkoušečku, líbilo se mi že je to český výrobek, i když je teda samozřejmě vyrobená v Číně.
Poradíte mi jak mám teda zjistit tu fázi v zásuvce ve zdi?
Díky, elektrika není můj obor :-)
Přílohy
zkoušečka.jpg
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tabler 3. 2. 2022 11:35

Můj taky ne, ale logicky mezi fází a kolíkem bude 230 V a mezi druhou zdířkou a kolíkem bude ~0 V.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod Česlo Česlič 3. 2. 2022 11:37

introvert píše:Pokud by to někoho zajímalo, koupil jsem kabel AudioQuest NRG-Z3, a včera ho poprvé otestoval. Na mé sestavě (Cayin iHA-6) vede k lépe definovaným basům, a lepší dynamice. Taky se o trochu zvýšila hlasitost zvuku. Kabel přitom nemám zapojen do zásuvky ve zdi, nýbrž do prodlužovačky cca 3 metry dlouhé (“pes”, na konci je pět zásuvek). Jedinou nevýhodou kabelu je to, že je hodně tlustý, a díky tomu značně neohebný - v porovnání s běžným kabelem 230 V.


...když už, tak podstatně lepší službu, než nějaký "super opísaný" (viz. 111) předražený kabel udělá oddělovací transformátor v kombinaci s obyčejným LC filtrem, čehož cena je i při použití trafa o 500VA cca kolem 2000,- Kč včetně krabičky.
Česlo Česlič
Junior

Odeslat příspěvekod feanoor 3. 2. 2022 11:44

Tabler
koukám že ona může prohodit fázi i prodlužovačka/přepěťová ochrana, ve které to mám zapojené

https://www.youtube.com/watch?v=UknxnpV ... el=amperak
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Česlo Česlič 3. 2. 2022 11:45

... to feanoor - jen by nebylo od věci přepnout rozsah měření (nastavení) na střídavé napětí (vlnovka)...
Česlo Česlič
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků