Slúchadlá otvorené alebo uzatvorené

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod 111a111 29. 11. 2020 09:39

introvert píše:já však jsem toho názoru, že se to u těch Anand dá bez problémů srovnat ekvalizérem.

Môj ničím nepodložený odhad je, že to je limit fyzickej konštrukcie meničov. Môžeš tie frekvenčné zložky zvýrazniť, ale dosť možno budú reprodukované zkreslene. A hlavne ekvalizovať naslepo je blbosť, mikrofóny s ušami stoja minimálne 200€?

Teroo píše:Aký význam a prínos majú vlastne takéto celkom drahé káble?

Tak malý, že sa na hľadanie rozdielov musíš sústrediť. Zosilňovače, DACy, káble, nič neovplyvní zvuk ani na 5% tak výrazne ako sluchátka.

Teroo píše:Škoda, že originál kábel k denon má 3 m čo je strašne veľa, stačil by mi 1,5 m.

Práve si uhádol najvýznamnejší parameter káblov. Nič iné nemá zďaleka taký efekt ako dĺžka.
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 29. 11. 2020 09:51

111a111 píše:
introvert píše:já však jsem toho názoru, že se to u těch Anand dá bez problémů srovnat ekvalizérem.

Môj ničím nepodložený odhad je, že to je limit fyzickej konštrukcie meničov. Môžeš tie frekvenčné zložky zvýrazniť, ale dosť možno budú reprodukované zkreslene. A hlavne ekvalizovať naslepo je blbosť, mikrofóny s ušami stoja minimálne 200€?

Jde zřejmě o to, že Arya mají jinou (a podstatně dražší) membránu, než Ananda. A Ty přece nemusíš nic měřit, tuto práci za Tebe už odvedli jiní. Ty jen v ekvalizéru uděláš opak, tedy obrátíš ten propad na nulu, nebo dokonce přidáš ještě něco navíc, dle toho, co Ti vyhovuje. Vycházíš přitom z grafu frekvenční charakteristiky. Na těch basech se u Anand dle mého nedá nic zkazit. Sám jsem to provedl u HE4XX, ve výsledku to bylo jednoznačné zlepšení, poprvé jsem měl možnost slyšet to hřmění na frekvencích pod 30 Hz, přičemž basy byly fajn, nikoli blátivé. Hřmění se prostě zničeho nic objevilo, a pak zase zmizelo, asi jako to slyší člověk, když udeří blesk.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tibormi 29. 11. 2020 10:05

Teroo
Za mňa forzaaudioworks káble rozhodne áno. Vždy som vymieňal za dosť pochybné káble, takže kto už má dobrý kábel od výroby, asi tie zmeny až tak nepocíti.
Už pri lacných slúchadlách priniesli lepšiu separáciu a rozlíšenie + mierne 3D vykreslenie scény.
Mal som len copper modely.
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 29. 11. 2020 10:24

Tieto EQ hrátky su o ničom. Iste, drobné nedostatky sa dajú vyladiť (predovšetkým danú frekvenciu utlmiť, nie však veľmi zvýrazniť). Ak raz sluchátka nevyhovujú, tam sa nedá nič vykúzliť. Mal som HE400i, a hoci mi skoro vo všetkom vyhovovali, ani EQ ten bas nespravil k spokojnosti - nie je všetko len o kvantite basu. Keď som ho s EQ pridal, vedel som, že ten zvuk v poriadku nie je. Musel som ich predať.

111a111: myslím, že DAC/Amp prinesie viac ako len 5%, ten rozdiel nie je až tak zanedbateľný. Samozrejme, ak človek porovnáva Hugo2 a RME je to menší rozdiel (aj keď dá sa polemizovať, čo ten prínos v tomto prípade vlastne je), ako keď porovná Fiio E10k s Chord Mojo. Pri kabloch je to naozaj tricky, dať za kábel nejakých 200-300e, aby človek musel napínať uši, tak to už je na zváženie. No chápem, že ak má niekto sluchátka za 2-3k EUR a ten rozdiel počuje, nemá dôvod do toho neísť aj za vyššiu cenu ako 300e.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Teroo 29. 11. 2020 10:27

111a111
ak teda prínosom je len dĺžka, znamená to, že môžem kúpiť kábel za 12 EUR a je to dobrý kábel, kde nepoznám rozdiel?

Napr.
https://www.amazon.de/gp/product/B07R39KSVD/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1


tibormi
rozumiem, denon asi má celkom kvalitný kábel od výroby, teda aspoň si to myslím
..medený kábel čistoty 7N
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod tibormi 29. 11. 2020 10:32

Copper modely sú od 130+ eur cca a pri mojich slúchadlách za 300 eur som rozhodne nenapínal uši. Lepší priestor a vykreslenie nástrojov boli hneď zrejmé. Samozrejme že niekto to nemusí počuť.
Ehm a to čo je za blabol, že dĺžka kábla u slúchadiel robí nejaký rozdiel?
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Teroo 29. 11. 2020 10:51

tibormi
trošku mi to prosím vysvetli..
takže originál kábel aj pri denon nie je takej kvality?
a teda si zastávaš názor, že aj pri denon by to stálo za výmenu.. od forza alebo prípadne aj od iných výrobcov..
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 29. 11. 2020 10:53

_daRK píše:Tieto EQ hrátky su o ničom. Iste, drobné nedostatky sa dajú vyladiť (predovšetkým danú frekvenciu utlmiť, nie však veľmi zvýrazniť). Ak raz sluchátka nevyhovujú, tam sa nedá nič vykúzliť.

Pravděpodobně jsi nepochopil, že řeč byla právě o onom drobném nedostatku. Tedy o útlumu na nízkých basech u Anand. A rozhodně se nedomnívám, že by hrátky s EQ byly o ničem. Přesně naopak, můžeš jimi mnohé napravit. Ale asi ne vše, z HE4XX se pomocí EQ udělat špičková sluchátka nepodaří zřejmě nikomu.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 29. 11. 2020 11:05

Ajajaj, toto vlákno je na posledných stránkach plné neskutočných hovadín.

@introvert: To ze pozeráš anglické kanály na Youtube, k tomu Ti úprimne gratulujem. My ostatní ešte žijeme na stromoch.

111a111: Radšej viac ku káblom nepíš. Ak si doteraz nepočul významnejšie rozdiely medzi káblami, nebudem sa hádať že nie. Ibaže potom sú na vine dve možnosti. Buď si nemal možnosť počuť zostavu na ktorej to je celkom zreteľne počuť. Druhá možnosť je, že jednoducho na to nemáš sluch a nevieš to vnímať. To ale neznamená, že druhý to nepočuje. Napísať, že prínosom u kábloch je len ich dĺžka je asi rovnaká sprostosť ako povedať že kotleba nie je nácek.

K diskusii okolo EQ. Jediná úprava frekvenčného pásma, ktorá mi nevadila bol originálny Audeze preset v Roone pre ich slúchadlá. To mi fakt nevadilo a mal som pocit, že je to zlepšenie. Okrem toho, vždy a so všetkými slúchadlami ktoré som mal, ak som sa snažil niekde niečo upraviť pomocou EQ, tak nakoniec som to aj tak zrušil po pár dňoch a vrátil sa k neutrálu.

martas38 má absolútnu pravdu s tou membránou. Akoukoľvek EQ úpravou nemeníš len nejaké dané pásmo. Každá úprava má vplyv na celé frekvnečné spektrum. Pokiaľ teda nemá niekto niečo ako trojpásmové slúchadlá.

Tým netvrdím, že pomocou EQ nejde vylepšiť zvuk niektorých slúchadiel. Samozrejme, ide. Ale prilacnejších modeloch to veľmi často zvuk viac pokazí ako vylepší (aj kvôli tomu, čo písal martas38). A pri top modeloch je väčšinou zvuk tak dobre vyladený výrobcom, že buď EQ vôbec nepotrebujú alebo to človek nechce robiť, lebo mu výrobcom nastavené ladenie vyhovuje.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibormi 29. 11. 2020 11:22

Zino333 som čakal kedy do toho vstúpiš a všetkých vybombarduješ :-D

Teroo fakt neviem aké majú Denon káble... Len nečakaj zmenu ako pri, skôr to čo som popísal.
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 29. 11. 2020 11:30

Tady se to opravdu zvrtlo.

Nevím, zda má vůbec smysl komentovat ty nesmysly, co tu píše 111a111. Takže sluchátka udělají 95% a zbytek si rozdělí ostatní komponenty? To je asi největší blbost, co jsem tady za dlouhou dobu četl... :tleskani :tleskani

V obecné rovině má kabel na výsledný zvuk sluchátek vliv, ale záleží na konkrétních sluchátkách a konkrétním kabelu. Někdy jsou ty rozdíly významné, jindy zase těžko postřehnutelné, nebo žádné. Je potřeba to vyzkoušet.
Například rozdíly mezi aftermarket a stock kabely k Meze Empyrean jsou okamžitě slyšitelné, stačí vám na to maximálně pár vteřin poslechu. Naproti tomu levnější černý kabel Audeze ku tomu (předraženému) černobílému hraje prakticky úplně stejně. Nebo alespoň já jsem si žádných rozdílů nevšiml.

Co se EQ týče, osobně jej nepoužívám, nicméně musím obecně souhlasit s názorem introverta. V minulosti jsem s tím několikrát experimentoval a zejména na Audeze LCD 4 to mělo velmi pozitivní dopad. Každý, kdo je slyšel s mojí EQ úpravou, říkal, že hrají podstatně lépe. Ale na druhou stranu chápu, co píší martas38 a zino333. Protože se tím dá taky hodně pokazit. Já například nikdy nepřidával, ale naopak decentně ubíral. Nejvýše do tří decibelů...
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 29. 11. 2020 11:34

tibormi píše:Zino333 som čakal kedy do toho vstúpiš a všetkých vybombarduješ :-D

A to este co by sa tu dialo, keby tu stale na fore uradoval bacil2 :-)
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tibormi 29. 11. 2020 11:40

Hej teraz ma napadlo ci 111 není bacil2 :D

Ja inak tiež eq vôbec nepoužívam, si myslím, že je potrebné si vybrať slúchadlá, ktoré vyhovujú, dobre ich nakŕmiť a hotovo :)
Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Teroo 29. 11. 2020 11:44

Oukej.. čiže kábel by možno mohol byť prínosom..

Máte overené aj iné značky ako Forza?
Prípadne, ak forza tak ktorý model? Vyzerá to tak, že celkom sú rozdiely pri nich..
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 29. 11. 2020 11:48

tibormi píše:Hej teraz ma napadlo ci 111 není bacil2 :D

:hm :D
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků