Je nerovnováha kanálů u zesilovačů běžná?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod tenzor 7. 4. 2021 20:55

Vybírám nový zesilovač a zaráží mě, u kolika zesilovačů čtu o nerovnováze kanálů (channel imbalance, co já vím jak se to správně řekne česky...). Project Polaris, ifi ZEN CAN, SMSL SP200,... To je opravdu normální? Chápu, že se to týká jenom nízké hlasitosti, ale já nijak zvlášť hlasitě neposlocuhám a navíc občas mám puštěnou hudbu i jen jako podkres na minimální volume.
tenzor
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 7. 4. 2021 20:57

Nikdy jsem se s tím nesetkal, nebo to nepostřehl.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nick Cave 7. 4. 2021 22:53

ale v podstatě každý zesilovač nebo receiver má možnost úpravy balance
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tenzor 7. 4. 2021 23:08

Mluvím o tom, že otočíš voličem hlasitosti a v určitém momentě hraje jeden kanál víc nahlas než druhý. Otočíš víc a zase je to ok. To přece nejde nijak vyřešit, ne? Nehledě na to, že si tu úpravu balance neumím představit ani obecně.
tenzor
Junior

Odeslat příspěvekod Luda9sl 8. 4. 2021 04:24

Jo.Toho sem si všiml u sluchátkových zesilovačů.Taky mě to zarazilo když tam byl rozdíl 1-2 Decibely.A recenzent psal jo to je v pohodě to skoro neuslyšíte.Nevim no,ale to podle mě slyšet jde a kor u sluchátek.
Denon AVR-X1700H
Magnat Signature 507 - Magnat supreme 5.1.2
Chord Mojo - Sennheiser HD 560S
HTPC - madVR - LG Oled B7
Luda9sl
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 8. 4. 2021 05:08

Na začátku dráhy potenciometru (neboli při velmi nízkejch hlasitostech) je nerovnováha kanálů celkem běžná, to je stará známá věc. A obzvlášť se s tím setkáme u levných zesilovačů.
anonymni

Odeslat příspěvekod Luda9sl 8. 4. 2021 06:28

Tak třeba na (Audio Science Review) to urćitě netestuje na minimální hlasitosti
Denon AVR-X1700H
Magnat Signature 507 - Magnat supreme 5.1.2
Chord Mojo - Sennheiser HD 560S
HTPC - madVR - LG Oled B7
Luda9sl
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 8. 4. 2021 06:59

Kdysi jsem to měřil. Uvádím měření kvalitního potenciometru (modrý Alps, 7-násobná pružina sběrače, velký průměr odporové dráhy, prachotěsný)
https://www.conrad.cz/p/alps-rk-27112-1 ... -ks-442747
Kroky měření po 5 dB (16 poloh potenciometru). Aby čísel nebylo moc, uvádím polovic.
Levý kanál vždy reference 0 dB, pravý odchylka:
útlum L P
dB / dB / dB
-70 / 0 / -0,4
-60 / 0 / -0,2
-50 / 0 / -0,4
-40 / 0 / -0,4
-30 / 0 / -0,4
-20 / 0 / -0,3
-10 / 0 / 0
0 / 0 / 0
To znamená, že tento TOP potenciometr má max. rozdíl souběhu 0,4 dB, což je pod rozlišovací schopností kohokoliv. Cvičené ucho při velmi soustředěném poslechuje je schopno rozeznat rozdíly asi od 1dB.
Levné potenciometry jsem neměřil, neměl jsem důvod. Poteciometr za pár korun zcela určitě (díky své bídné konstrukci) bude dosahovat podstatně horších hodnot, které mohou být slyšitelné. A pokud je poteciometr navíc vyběhaný, zaprášený a pod, bude rozdíl mezi kanály značný.

tenzor píše: Project Polaris, ifi ZEN CAN, SMSL SP200

Tebou uváděné sluchátkové zesilovače jsou osazeny prakticky běžnými potenciometry. Potenciometr má díky své velikosti konstrukční a tím pádem technické limity (malý průměr odporové dráhy, asi jeden sběrač). U sluchátek to vynikne o to více.
Pokud je hlasitost řízena klasicky analogově pomocí potenciometru a uživatel chce mít alespoň základní jistotu v kvalitě zařízení, musí vybírat zařízení, které jsou osazeny výše uvedeným modrým Alpsem. Byť uznávám, že to není vše. Alespoň v souběhu kanálu to ale platí. Čest výjimkám :-)
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod tenzor 8. 4. 2021 23:18

L.U.K.> Tak začátek si představuju fakt jen blízko tichu. U Polarisu je nerovnováha do 9 hodin a já se ani s HD600 moc nad 9 hodin nedostal, aby mi to ještě bylo příjemný.

PetrJč> Díky za elaborát. Nepředpokládám, že by výrobci uváděli jak mizerný potenciometr použili=/ "Souběh kanálů" zní hezky=)

Chápu, že jsou zesilovače i za desítky tisíc, kde se asi očekává určitá kvalita, ale přesto jsem si myslel, že třeba právě ifi bude dostatečná kvalita. Navíc uši mám citlivé jen na hlasitost, ale co se kvality reprodukce týče, jsem celkem hluchoň, takže jsem nechtěl zbytečně utrácet.
tenzor
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 9. 4. 2021 06:15

Pokud jsi schopen vnímat rozdíly v hlasitosti mezi L a P kanálem u sterea na poměrně kvalitním a novém zařízení, tak rozhodně hluchoň nejsi. Jak jsem psal, u těch sluchátkových zesilovačů je problém ve velmi malém průměru potenciometru, ne v kvalitě. Vlastní odporová dráha potenciometru je velmi krátká, sběrač při změně hlasitosti urazí krátkou dráhu při výrazné změně odporu. Zajistit dokonalý souběh je problém a to může být potenciometr kvalitnější sebevíc. Je to konstrukční problém, ne kvalitativní. Proto potenciometry, které chtějí garantovat přesnější souběh, mají velký průměr = dlouhou odporovou dráhu. Cena v Hifi není přímo úměrná kvalitě. To jen prodejci z toho dělají náboženství. Chce to ale pečlivě vybírat co ti sedne a uvědomovat si technické souvislosti.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod tenzor 9. 4. 2021 19:49

Díky za dovysvětlení. Takže to chce nejen kvalitní, ale také velký potenciometr jako ten RK 27, který jsi zmiňoval. Když jsem se po tom pídil, málokterý výrobce uvádí použitý potenciometr. Schiit kupodivu ano, takže Asgard by byla možnost.
tenzor
Junior

Odeslat příspěvekod brrouk1 9. 4. 2021 20:25

Takhle mi to vysvětlili z IFI..
https://support.ifi-audio.com/kb/faq.php?id=516
DK-Pioneer LX 85, Canton Gle,
Stereo- Rotel RA 1070- - NHT Super Zero, REL HT 1003
Head-Audeze LCD 2 C, iBasso IT 07,IFI micro black signature , Hiby R5 2g.,Audeze Maxwell
brrouk1
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 10. 4. 2021 01:23

tenzor píše:...Asgard by byla možnost...

Asgard vypadá dobře. Hezký návrh na jedné desce včetně zdroje, robustní provedení. Cena také není přemrštěná. Pokud by ti vyhovoval zvukově, proč ne. Škoda, že není vidět, čím je to osazeno (typ a výrobce aktivních součástek.)
https://www.schiit.com/products/asgard
Osobně dávám u jakéhokoliv předzesilovače přednost čistě diskrétnímu řešení, před řešením s OZ. Doporučuji, pokud máš možnost, porovnat na vlastní uši. Ale opravdu kvalitní, čistě diskrétní řešení je cenově jinde. Nejdostupnější a dobře hrající je např. tento domácí výrobce:
https://www.customworks.cz/predzesilova ... rettyPhoto
uvnitř je v podstatě toto:
https://www.customworks.cz/predzesilova ... rettyPhoto
brrouk1 píše:...Takhle mi to vysvětlili z IFI..

Ano, z toho článku se dozvíš, že při malém vytočení je souběh horší, při větším lepší.
iFi Zen Can problém s různou úrovní signálu řeší přepínačem označený GAIN, který nastavuje zisk předzesilovače ve čtyřech krocích od 0 do 18 dB a uživatel si tak může optimalizovat pracovní polohu potenciometru hlasitosti.
https://ifi-audio.com/products/zen-can/
Zdali přepínač Gain pracuje jako další napěťový dělič, nebo jako přepínač nastavení zisku aktivního prvku, z obrázku poznat nelze. Každé řešení má své výhody i nevýhody. Kvalitní zesilovače to nepoužívají a zmiňovaný Alps má souběh stejný v každém bodě pootočení.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod tenzor 11. 4. 2021 00:09

Neslyším rozdíl mezi stařičkou UA-1G, DX3pro ani Polarisem, takže pochybuju, že by mi nějaký zesilovač zvukově nevyhovoval.

HYPA 1 už je cenově i rozměrově moc (on ani ten Asgard není vyloženě malej).

U toho ifi a podobných tedy zřejmě jde spíš o rozměry než o kvalitu součástek - výrobce chce udělat malý přístroj, takže vlastně nemá jinou možnost, pokud jsou to dobře pochopil. Ten gain by mi zřejmě nepomohl, když chci mít puštěnou hudbu jako podkres na minimální hlasitost, abych mohl poslouchat něco okolo. Popravdě jsem nečekal, že se mi ten výběr zkomplikuje=/
tenzor
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků