Modifikace planárních sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 10. 4. 2021 08:50

Setkali jste se s tím, že by někdo nějakým podstatným způsobem modifikoval planární sluchátka ? Zde mám zejména na mysli výměnu magnetů, eventuálně změnu jejich uspořádání v měniči. Takové magnety musí stát pár drobných, a třeba by jejich výměna za silnější posunula sluchátka k lepšímu zvuku ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 10. 4. 2021 10:18

Audio Zenith PMx2 by se daly použít jako příklad, jedná se o výrazně modifikované Oppo PM2. Na linknutém webu jsou zveřejněné bližší detaily k modifikacím.

Modifikace Fostex T50RP sluchátek by byly dalším příkladem. Z těch výraznějších lze zmínit například Mrspeakers Alpha Dog.

Jinak třeba Abyss AB-1266 sluchátka podstoupila v průběhu let významné proměny měničů v duchu, který zmiňuješ. Více detailů se dá dohledat na youtube kanálu Abyss Headphones. I jiní výrobci občas průběžně implementují zlepšení do svých produktů, např. pár měsíců nazpět Audeze u svých LCD-X a LCD-XC.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 10. 4. 2021 13:42

MHOE: díky, já měl na mysli uživatelské změny, a jen magnetů. Když jsem viděl videa, jak ten člověk na Ukrajině vyrábí Verum, tak mi došlo, že to možná dokážu doma taky. A že si třeba z HE4XX udělám pomocí magnetů za pár stovek z AliExpresu takové skoro Susvary :-) Mimochodem, jak jsi spokojen s PMx2 ? Frekvenční charakteristika je super, co detaily, dynamika, separace nástrojů apod. ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod akburt 10. 4. 2021 14:44

No to by bylo bomba:-).Na druhou stranu,ten kdo to nezkusí,nic nezmení.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 10. 4. 2021 16:00

Konkrétní příklad záměny magnetů u planárně magnetických modelů neznám, ale u HD650tek se už o to někdo pokoušel. Ti, kteří o něčem podobném uvažují, by měli vzít v potaz, že záměna magnetů bude s velkou pravděpodobností znamenat nutnost tento krok kompenzovat jinými úpravami sluchátek tak, aby se minimalizovaly negativní postranní efekty na zvuk či ergonomii sluchátek.

===============

PMx2ky i po letech považuju za velmi kvalitní sluchátka, jejich doménou je však spíš kombinace přirozenosti zvukového projevu a vysoké míry ergonomie, než dechberoucí technikálie. V přímém porovnání s LCD4kami po technické stránce sice neztrácely příliš (byť na stejné úrovni nejsou), podobně jako u Auteur je však jejich gró jinde. Přece jen se bavíme o polouzavřeném modelu s kompaktními rozměry a poměrně malými měniči, jejichž technický potenciál od začátku nebyl mohutný. Oppo PM2ky hrály přinejlepším na úrovni HE500tek, PMx2 jsou kvalitou někde kolem HE-6tek... a i to samo o sobě je malý zázrak.

Témbr PMx2ek je blízko oldschool Hifimanům (což je skvělý), tonálně jim však trošku přebývá středobas a trošku chybí vyšší středy (což je limituje). Snažím se tedy průběžně skrze pokusy s náušníky odladit své HE-6ky tak, abych jimi mohl PMx2ky zcela nahradit. Cílem je dostat se k něčemu ve smyslu "tonálně vyrovnaných LCD-4ek za smysluplné peníze"... a už tam v podstatě jsem, Verum 1 již díky tomu byly zcela odstaveny. :-)

Auteur a HE-6ky jsou spolu fantastický. Bohužel jsem je ale asi pořídil za "příliš nízkou" cenu (dohromady 40k CZK), takže byť sluchátkový trh se zájmem sleduju a modely typu Susvara nebo Diana V2 mě zajímají, cenovky za současný "high-end" (i bazarový) mi prostě nedávají vůbec žádný smysl - nevidím tam dostatečnou výjimečnost nebo deltu ve věrnosti reprodukce. Přesto nevěším hlavu a dál trpělivě čekám na něco zázračnýho, co mne a moji peněženku konečně vytrhne z letargie O:-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod perpeťák 21. 6. 2021 19:09

Perpeťák: Nesahat! Pracky urazit! Zvuk lze modifikovat nanejvýš vložením průzvučných vložek mezi ucho a měnič. Jenže snahou výrobce je co nejlepší zvuk. Nejlepší je spokojit se s tím jak vyšla z výroby. Ostatně nebývají levná.
perpeťák
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 21. 6. 2021 20:37

perpeťák píše:Zvuk lze modifikovat nanejvýš vložením průzvučných vložek mezi ucho a měnič.

Jeden z nejběžnějších způsobů modifikace zvuku sluchátek je přece použití jiných náušníků.

perpeťák píše:Jenže snahou výrobce je co nejlepší zvuk.

No to často není ..
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rizzard 5. 9. 2021 18:31

Mám MonoPrice Monolith 1060C který jsem upravoval dost a dá se o nich dost najít např na Head-fi.
To co nejvíce pomohlo byla výměna zadního krytu sluchátek, vlastně změna z uzavřených na otevřené sluchátka. Pak výměna náušníků. Taky vyndání všeho co šlo před měničem, mám před uchem jen takovou síťku proti prachu a před grillem v zadu takovou trochu silnější látku.
Pak zkusil i toto, zlepšilo to celý soundstage a všechno jak kdyby vyčistilo, nejdřív jsem do mezírek lepil takový ty protiskluzový molitany po celé délce a to bylo super. Ale objednal jsem i niklové plátky a mám to teď na střídačku a super. Jakýkoliv tlumící materiál bude fungovat, např ten korek. Myslím si že to co jsem popsal bude by mohlo obdobně vylepšit zvuk na všech planárních měničích. Ale v měniči jako takovým bych se moc nehrabal, i to s těma niklovýma plátkama byo docela riskantní jak to ten magnet tahá k sobě :D
Moje foto: ZDE na fotkach nemam ty niklovy platky jen a ani ty nový náušníky, ty mám na míru z VesperAudio tyhle, tam už je to jen o tom co preferuješ za zvuk, umí poradit když jim napíšeš.

Tak snad jsem trochu pomohl, ke sluchátkům jsem se vrátil po pár letech kdy jsem měl ZMF Atticus a musím říct že MonoPrice mě moc překvapily, zábava to upravovat a hrajou krásně.
rizzard
Junior

Odeslat příspěvekod perpeťák 5. 9. 2021 22:45

Prozradím sladké tajemství. Příčinou podání prostoru, soundstage, je změna frekvenční charakteristiky. Zdůraznění či potlačení frekvencí, především vyšších středů. Výrobce se většinou snaží o vyrovnanou charakteristiku. Pokud sluchátka nejsou určena jako basová. Změnou charakteristiky lze u některých nahrávek pořízených v reálném nebo simulovaném prostoru, zdůrazněním prostorové frekvenční složky, například odraženého zvuku, vyvolat pocit větší prostorovosti, jenže zvuková věrnost jde do kopru. Noc není zadarmo 8-)

-- 5. 9. 2021 23:47 --

[quote="rizzard"]Mám MonoPrice Monolith 1060C který jsem upravoval dost a dá se o nich dost najít např na Head-fi.

Strejda technik mě kdysi pozoroval při kutění a vyslovil památná slova "Ty to budeš tak dlouho vylepšovat až to úplně zkurvíš."
perpeťák
Junior

Odeslat příspěvekod rizzard 6. 9. 2021 05:29

Jo děda mi tuhle větu taky párkrát řekl, o to jsem byl opatrnější.
Každopádně jsem s úpravami už skončil, nenapadá mě nic dalšího a se zvukem jsem spokojen:)
rizzard
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 6. 9. 2021 06:30

perpeťák píše:Prozradím sladké tajemství. Příčinou podání prostoru, soundstage, je změna frekvenční charakteristiky. Zdůraznění či potlačení frekvencí, především vyšších středů.

Hmm, na mě je to až příliš sladké :-) Jak jsi k tomuto názoru dospěl ? A pro pocit širší zvukové scény se mají vyšší středy potlačit, nebo naopak zdůraznit ?

Podle mého jde spíše o to, jaký je rozdíl mezi levým a pravým kanálem. Pokud Ti vypnu jeden z kanálů, pocit šířky zvukové scény zmizí, ať už je frekvenční charakteristika jaká chce. Ale je možné, jak píšeš, že zvýraznění / potlačení určité části frekvenčního pásma naše vnímání toho rozdílu může ovlivnit. Třeba HD800/800s nebo DT880 mají dost podobnou frekvenční charakteristiku, a jsou to sluchátka se širokou zvukovou scénou. Totéž Ananda a Arya.

Ale kdoví, třeba, pokud posloucháme jen jeden kanál, dojem ze šířky zvukové scény zůstává stejný ? A co ekvalizér, pokud na sluchátkách s malou zvukovou scénou (třeba Celestee) změním frekvenční charakteristiku, stanou se z nich, co do zvukové scény, HD800s ? Asi ne, že ?
introvert
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků