beyerdynamic DT-770 Pro 32 Ohm vs Audio-Technica ATH-M50 X

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod TigiGold 28. 7. 2021 10:07

"Uvažuji správně, nebo 32 ohm sluchátka rozhýbe dostatečně cokoliv? Protože této problematice příliš nerozumím."

To nelze tak jednoznačně říct. Čím vyšší impedance sluchátek, tím vyšší nároky na dodávané napětí, ale zároveň nižší požadavky na proud. Důležitým faktorem je také citlivost sluchátek a subjektivní potřeba hrát nahlas. Pokud mají sluchátka zároveň nízkou impedanci a nízkou citlivost (typicky některé planáry), mohou být pro zesilovač velmi náročná a dostávat ho při vyšší hlasitosti do proudové limitace.

Jinak souhlasím s tím, že kvalitní DAC/sluchátkový zesilovač, jako je např. Chord Mojo, kvalitu reprodukce pozvedne.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 28. 7. 2021 10:08

Petr67: Nové Chord Mojo stojí dnes 13 tisíc Kč. To je hodně, pokud zvážíme, kolik hodláš dát za sluchátka. Postup, který bych volil já, by byla koupě DT 770 80 Ohm, pak bys teprve mohl řešit ten zesilovač - pokud bys ho vůbec potřeboval (k telefonu možná ano). Kupovat sluchátka 250 Ohm nemá pro Tebe žádný smysl, pokud si můžeš vybrat impedanci nižší.
Naposledy upravil introvert dne 28. 7. 2021 11:57, celkově upraveno 1
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 28. 7. 2021 11:40

Petr67: Dlouho jsem měl BD DT880 250Ohm i Chord Mojo. Není to dobrá kombinace, nehrálo to dobře. Ano poslouchat se to dalo, ale na levnějším, ale daleko výkonnějším zesilovači (AudioGD NFB-12) hrály Beyery podstatně líp, zesilovač je dokázal daleko lépe vybudit (nemyšleno ve smyslu hlasitosti, ale dynamiky). Mojo je super výrobek, ale je vhodný pro IEM, nebo nízkoimpedanční přenosná sluchátka, na velká 250Ohm sluchátka mě to opravdu nestačilo a ke stejnému závěru jsem došel i s Audeze LCD-X, které by měl papírově vybudit i mobil a taky to s Mojo nehrálo nijak valně. Taky si myslím, že ke sluchátkům za tři litry kupovat zesilovač za třináct je hloupost. Kdybys dosáhl opačný poměr (tedy dal víc za sluchátka jak za zesilovač), asi bys měl víc muziky.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr67 29. 7. 2021 14:28

Ten můj příspěvek nebyl zrovna smysluplný a navíc ho máte 2x. Smazat už nejde.
Pokusím se uvést na pravou míru, o co mi vlastně šlo.

1/ Beyerdynamic-dt-770-pro-32-ohm jsou už koupené. Pokud nesplní očekávání, vyměním je za 80 ohm verzi. A budu používat jen doma.
2/ Chord Mojo by byl ekonomický nesmysl, navíc starost o baterie.
3/ Otázka zda mít sluch. zesilovač či ne, postrádá smysl, protože musím uvažovat i HE-400i a zejména aktivní monitory, které se bez něj neobejdou. Takže otázka zní : jaký DAC / AMP v přijatelné ceně?
4/Poslední čistě technická věc : Nevznikne nějaký problém, pokud připojím do zesilovače nízkoimpedanční sluchátka? Je k tomu zes. vůbec uzpůsoben? A má to z hlediska kvality reprodukce nějaký smysl?
Zatím vše, díky.
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 29. 7. 2021 14:50

4/ Poměr mezi impedancí sluchátek a výstupní impedancí zesilovače by měl být alespoň 10. Protože většina běžných polovodičových zesilovačů má výstupní impedanci menší než jeden Ohm, žádné problémy by vzniknout neměly.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 29. 7. 2021 14:58

1. Tím si asi moc nepomůžeš. V případě nespokojenosti se zvukem DT770 (32 ohm) bych spíše doporučil pořídit úplně jiná sluchátka.
2. Pokud by Mojo bylo použité, zachovalé, za rozumnou cenu (do 5000 Kč), pak by stálo za úvahu. Utáhne i vysokoimpedanční sluchátka. Lze ho samozřejmě využít také jako preamp pro aktivní monitory.
3. Otázkou je, co je to přijatelná cena. Sympaticky se mi z tohoto pohledu jeví výrobky firem Topping nebo JDS Labs.
4. Záleží na parametrech zesilovače i sluchátek. Dobrý zesilovač by měl být schopen zvládnout i zátěž s nízkou impedancí bez výrazného nárůstu zkreslení. Vždy je ale třeba posuzovat konkrétní kombinaci. Ano, kvalitní zesilovač má z hlediska kvality reprodukce velký význam.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 29. 7. 2021 17:58

Petr67: A jaký rozdíl čekáš od změny impedance jinak stejného modelu sluchátek? Ve zvuku žádný nebude, nebo na hraně postřehnutelnosti.
Jinak DAC/Amp v přijatelné ceně je třeba FiiO K5Pro, u kterého bys nemusel řešit, jestli DT770 32 a nebo 80Ohm.

-- 29. 7. 2021 19:01 --

TigiGold: Nesouhlasím, po minimálně tříleté osobní zkušenosti tvrdím, že vysokoimpedanční sluchátka Mojo uspokojivě neutáhne. Testováno právě na DT880 250Ohm a Senn HD650.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 29. 7. 2021 18:34

Martas38: Mojo jsem provozoval osm let s 350ohmovými sluchátky (HD650) a pět let s 600ohmovými sluchátky (T1) a zvuk byl v obou případech vynikající. Je to pochopitelné vzhledem k tomu, že tento přístroj dokáže snadno dodat 5 V efektivního (RMS) napětí a při tom dosahovat nízké úrovně zkreslení.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 29. 7. 2021 18:34

martas38 píše:Petr67: A jaký rozdíl čekáš od změny impedance jinak stejného modelu sluchátek? Ve zvuku žádný nebude, nebo na hraně postřehnutelnosti.

Toto nemusí být nutně pravda. Verze 32 Ohm má náušníky koženkové, verze 80 Ohm semišové. Proč, to je pro mě opravdu záhadou.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 29. 7. 2021 18:40

Potom ano, náušníky mají velký vliv. Daleko větší než ta impedance. Tam jsou sice rozdíly měřitelné, ale pochybuju, že slyšitelné. Resp slyšitelné budou jen v případě slabého zesilovače.

-- 29. 7. 2021 19:48 --

TigiGold já ty tři roky a když jsem to srovnával s výkonnějšími zesilovači buď AudioGD NFB-12 a nebo RME-ADI 2 DAC, vždy to hrálo podstatně lépe a dynamičtěji z velkého zesilovače. Vlastně jsem zapomněl uvést poslední porovnání ani ne před půl rokem, kdy jsem zkoušel Audeze LCD-X (imp 20Ohm, citlivost 103 dB/1mW) s Mojo a RME a i u takto snadno vybuditelných sluchátek to hrálo s Mojo mdle a s menší dynamikou jak z RME. Prostě je to zesilovaček pro přenosná řešení, k velkým sluchátkům patří stolní mašina.
Jinak Mojo vyšlo v roce 2015 jestli se nepletu, takže osm let těžko.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 29. 7. 2021 19:10

martas38 píše:Potom ano, náušníky mají velký vliv. Daleko větší než ta impedance. Tam jsou sice rozdíly měřitelné, ale pochybuju, že slyšitelné. Resp slyšitelné budou jen v případě slabého zesilovače.

Těžko říct, měl jsem možnost porovnat DT880 32 Ohm a 250 Ohm, oboje sluchátka mají semišové náušníky. Verze 32 Ohm byla starší o mnoho let, ale v opotřebení náušníků moc velký rozdíl nebyl (řadu let jsem je nepoužíval). Přesto ve zvuku byl zcela jasný rozdíl - ne dramatický, ale bez problémů rozeznatelný.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 29. 7. 2021 19:18

Co já vím, tak se vždycky říkalo, že nejlíp hrají ty 600Ohm verze a nejhůř ty 32Ohm. Třeba v případě elektronkových zesilovačů (s lampama na výkonovém stupni) už by u těch nízkoimpedančních mohly být problémy se zkreslením. Ale nikdy jsem neměl možnost srovnat přímo dvě verze impedancí. Je dost možný, že na jiným zesilovači bys slyšel rozdíly ještě větší a nebo prakticky vůbec žádné.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 29. 7. 2021 19:46

Martas38: Srovnání s výkonnějšími zesilovači jsem také provedl a skutečně nic nenasvědčovalo tomu, že by Mojo bylo z hlediska zesílení nedostatečné, resp. že by hrálo podstatně hůře. Nevím, co by "stolní mašina" měla v případě těchto sluchátek přinést z technického hlediska navíc. Z měření navíc vyplývá, že vyšší úroveň napětí a vyšší impedance je z hlediska provozu Moja lepší (viz např. tabulka "The maximum level of voltage from the musical power of Chord Electronics Mojo as AMP mode" https://reference-audio-analyzer.pro/en ... #gsc.tab=0). Přístrojům Chord obecně svědčí, když se provozují při vyšší úrovni výstupního napětí, přinejmenším z hlediska měření (Amir byl svého času kritizován za to, že ve své recenzi měřil Mojo s výstupem 2,2 V (RMS) a nikoliv 3 V a dospěl pak k závěru, že naměřené parametry neodpovídají specifikaci... podobně recenzent Stereophile musel v případě Dave vytočit výstup nad standardní hodnoty, aby dosáhl uváděných vynikajících parametrů). Jasně, RME ADI-2 zní zřejmě lépe, ale tady je třeba vzít v potaz vliv DAC, který je u obou přístrojů neoddělitelný, těžko tedy srovnávat pouze jejich zesilovací části. Audeze LCD-X nejsou vysokoimpedanční sluchátka, tudíž nejsou pro tuto diskusi relevantní. Přikláněl bych se tedy spíše k závěru, že máme značně odlišné zvukové preference:-)

A ano, máš pravdu, s HD650 jsem Mojo provozoval také jen zhruba pět let, osm let ta sluchátka vlastním. To jsem napsal blbě.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 29. 7. 2021 20:05

Jak už jsem psal, postrádal jsem tam především dynamiku. Hrálo to ploše, přišlo mě, že v případě špičky Mojo sluchátka nevybudilo dostatečně. Prostě tomu chyběla šťáva. A nemyslím si, že je to o zvukových preferencích. Ono to RME je podstatně sušší a neutrálnější než Mojo, čili to jde i mírně proti mým preferencím. Rozhodně tou dynamikou nemyslím, žádné přehnané basy a podobně, ale prostě to hrálo ploše, středově, s horším prostorem. Alespoň takhle jsem to vnímal.
A ještě bych dodal, že u IEM jsem to vnímal přesně naopak. Tam jsem vždycky preferoval Mojo. Tedy až na ty hodně citlivé IEM. S CA Solaris Mojo dost silně šumělo a to byl vlastně důvod, proč jsem to prodal (kromě opruzu s baterkou tedy).
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 29. 7. 2021 20:41

martas38 píše:Co já vím, tak se vždycky říkalo, že nejlíp hrají ty 600Ohm verze a nejhůř ty 32Ohm. Třeba v případě elektronkových zesilovačů (s lampama na výkonovém stupni) už by u těch nízkoimpedančních mohly být problémy se zkreslením. Ale nikdy jsem neměl možnost srovnat přímo dvě verze impedancí. Je dost možný, že na jiným zesilovači bys slyšel rozdíly ještě větší a nebo prakticky vůbec žádné.

Beyerdynamic to takhle označuje na krabici (32 Ohm Portable players, 250 Ohm Home hi-fi systems, 600 Ohm High end systems - Audiophile model), ale myslím si, že to už je minulost. Kdo dnes používá takové elektronkové zesilovače ? A pokud někdo, kdo z nich používá sluchátka Beyerdynamic ? Dnes mají špičková skuchátka běžně impedanci okolo 50 Ohmů, a Sennheiser ani Beyerdynamic to těmi 600/300 Ohmy nezachrání. A rozdíly mezi zesilovači jistě jsou - ale v reálu si přece ke sluchátkám nikdo nekoupí pět různých zesilovačů, aby zjistil, se kterým hrají nejlépe. Dokonce jsem viděl jednu recenzi, kde autor tvrdil, že 600 Ohm Beyerdynamic sluchátka hrají nejlépe, pokud se připojí k zesilovači Beyerdynamic k výstupu s vysokou výstupní impedancí. No možná ano, ale kdo si kvůli tomu bude kupovat další zesilovač ?
introvert
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků