Meze Elite

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavel1756 7. 9. 2021 17:19

Pro větší přehlednost jsem se rozhodl založit samostatné vlákno Meze Elite, které budu postupně s nabývanými zkušenostmi a znalostmi o těchto sluchátkách doplňovat. Samozřejmě jakékoli dotazy jsou vítány. Budu-li znát odpověď, rád vše zodpovím. :)

Pro tuto chvíli přeskočím takové ty základy typu, že se jedná o nástupce Meze Empyrean a podobně. To si nechám až na souhrnnou recenzi, kterou bych rád zveřejnil někdy na konci roku. V první řadě bych se tedy chtěl podělit o úplně první dojmy jak z hlediska zvuku, tak i konstrukce a designu.

První, co upoutalo moji pozornost po vybalení sluchátek, je skutečnost, že na živo vypadají podstatně lépe než na dostupných zahraničních fotografiích či videích. Níže jsou k nahlédnutí fotky Meze Elite, které jsem sám pořídil a při jejichž focení se snažil, aby byly co nejblíže realitě. Kromě oříznutí, respektive úpravy velikosti nejsou nijak upravovány a pořízeny byly pomocí mého iPhone 12 Pro.

Dílenské zpracování je stejně jako u modelu Empyrean na špičkové úrovni. Sluchátka si můžete prohlížet jak chcete, nenajdete na nich jediný „kaz“, jedinou věc, u které byste se pozastavili. Hovořím o tom proto, že pravděpodobně žádná další sluchátka takovou kvalitou nedisponují. Z hlediska citu pro tak mimořádný detail nacházím jedinou paralelu, a tou je společnost Apple a její produkty. Můžete mít Apple rádi, nebo jej naopak nenávidět, ale co mu asi nikdo nemůže upřít, je právě tato vlastnost, nekompromisnost v těch nejmenších maličkostech.

Největším překvapením z hlediska zvukové reprodukce je pro mě skutečnost, že Meze Elite jsou pravděpodobně z větší části už rozehrané přímo od výrobce. Nekoná se tedy jako u nových nezahořených Empyrean extrémně silně dominující pomalý bas, klaustrofobní hudební scéna či slabá transparentnost. Kdybych nevěděl, že jde o úplně nový kus, myslel bych si, že ta sluchátka jsou už naplno rozehrána. A jak už jsem před malou chvílí psal, asi tomu tak skutečně bude.

Sluchátka jsou dodávána se dvěma typy náušníků. Jednak se starými známými z alcantary, látky podobné semiši, a jednak s novým hybridním druhem, který je v podstatě z kůže až na vnitřní stranu náušníků, jež je právě z alcantary.

V zahraničí zatím silně dominuje preference zvuku Elite s hybridními náušníky. Já s tímto nemohu souhlasit. Dle mého názoru, tedy na základě zatím velmi omezeného času, který jsem poslechem Meze Elite strávil, jednoznačně a bez nejmenších pochyb preferuji opět čistou alcantaru. A nedovedu si představit, že by se toto mohlo postupem času změnit.

Kdybych to měl nějak shrnout, pokud máte raději alcantara-Empyrean, téměř s jistotou budete upřednostňovat i alcantara-Elite. A naopak dáváte-li přednost leather-Empyrean, budou vám víc vyhovovat hybrid-Elite.
Ladění hybrid náušníků je z obrovské části podobné těm čistě koženým, které se dodávají s Meze Empyrean. Pokud bych se to měl pokusit procentuálně vyjádřit, tak hybridní náušníky mají z 85% stejný charakter jako klasické celokožené. Před několika dny tu BabetakCZE psal, abych vyzkoušel hybridní náušníky s Meze Empyrean. Ve zkratce, zvuk je téměř shodný jako u leather-Empyrean. Rozdíly spočívají zejména v lepší separaci nástrojů, v méně „zlověstném“ basu a transparentnějším projevu. Ale pořád je to ten samý charakter zvuku à la Audeze.

Pro mě je tedy nejdůležitější srovnání alcantara-Elite vs alcantara-Empyrean. Hned na první poslech je zcela zřejmé, že se jedná o příbuzné modely. Nejlepší paralela, která mě napadá co do charakteru zvuku jako celku, je v podobě Sennheiser HD 600 vs 650. Není to úplně přesné, protože Elite jsou technicky na vyšší úrovni, ale lepší přirovnání mě teď nenapadá. Elite jsou tonálně vyváženější, a to tak, že se je nebojím nazvat neutrálními. Zvuk je jednoznačně transparentnější a detailnější; nástroje jsou lépe separované i lokalizovatelné na hudební scéně, která je trochu víc posunuta směrem od posluchače a která je současně trojrozměrnější.

To je v kostce zatím asi vše. Snad jen, že pokud se na charakteru Meze Elite v průběhu následujících dní nic nezmění, jsem už teď definitivně rozhodnout si je nechat a Empyrean poslat do světa. Pokud by měl někdo o ně zájem, může mi napsat SZ. Nebojím se říci, že jsou ve 100% stavu a cenu vidím někde mezi 40 a 50 tisíci. :)
Přílohy
Meze Elite (1).jpeg
Meze Elite (2).jpeg
Meze Elite (3).jpeg
Elite & Empyrean.jpeg
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 7. 9. 2021 17:30

Co dodat ? Asi nic, jenom “díky” ! :-) :tleskani Tak nevím, co to teda ten Jude mlel o těch basech .. viděl jsi ta jeho měření ? Tam je propad od cca 50 Hz, zatímco u Empyreanů naměřil rovnou čáru .. další záhada. Variabilita kusů ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 7. 9. 2021 18:11

Ta měření jsem viděl. Zatím k tomu mohu říct jen to, že u žádné ze skladeb, které jsem si doposud s Elite poslechl, jsem nezaznamenal nedostek sub-basů či disproporci se středo-basem.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 7. 9. 2021 20:54

Vyhledem k tomu, že výrazný propad s Alcantara náušníky naměřili nezávisle na sobě Head-Fi i Headphones.com, není úplně moc o čem diskutovat... ten propad tam prostě téměř určitě je. Ono ani s těmi druhými náušníky to není v hlubokých basech zrovna hitparáda, což oproti Empyrean značí nějaký kompromis ve struktuře měniče (poladili membránu, ale na magnety už nedošlo nebo ani dojít nemohlo).

To, jestli to tomu či onomu vlastníkovi v praxi vadí, je už věc jiná.

Jinak gratuluju a pokud to dobře chápu, končí Empyrean hypetrain a celé Avmania fórum přesedlává na Elite? :nenapadne
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 7. 9. 2021 23:12

MHOE píše:To, jestli to tomu či onomu vlastníkovi v praxi vadí, je už věc jiná.

Pokud to vlastníkovi vadí, může použít ekvalizér, a basy posílit - to magnetostaty snáší většinou dobře

MHOE píše:Jinak gratuluju a pokud to dobře chápu, končí Empyrean hypetrain a celé Avmania fórum přesedlává na Elite? :nenapadne

No, já zatím ještě nejsem rozhodnutý. Nedávno jsem si říkal, že už mám sluchátek tolik, že bych spíš měl ta stávající prodávat, než další kupovat. Tak pokud bys chtěl, můžu Ti své místo ve vlaku do stanice Meze Elite za kilo přepustit :D
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 8. 9. 2021 08:22

@MHOE:

Díky. :-)

S protežováním Elite se budu krotit. Empyrean jsou pořád skvělá sluchátka a nepochybuju, že někomu budou vyhovovat víc než Elite. A pořád tu je silná konkurence v podobě Susvara a Utopia. Toto jsou za mě aktuálně čtyři nejlepší sluchátka na trhu.

S tím sub-basem to budu ještě zkoumat. Jak poslouchám klasickou hudbu, tak ne že by v tomto hudebním žánru nejnižší basy nebyly, ale přeci jen zde jasně dominují vyšší frekvence. Většina nástrojů se ani pod 50 Hz nedostane, respektive dostane, ale s tak velkým decibelovým útlumem, že ten sub-bas prakticky není slyšet. Nejníže jde, tuším, klavír a potom kontrabas.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 8. 9. 2021 08:34

Některé varhany zahrají subkontra C, což je 16,35 Hz
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 8. 9. 2021 08:45

Pravda, na varhany jsem úplně zapomněl. (Na moji obranu, varhanní skladby neposlouchám. :-[ ) A teď jsem si ještě vzpomněl na tubu, ta jde taky pod 50 Hz.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 8. 9. 2021 09:12

Právě pro nedostatek nízkých frekvencí v klasické hudbě je pro testování, resp. hodnocení subbasů takto hudba nevhodná.
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 8. 9. 2021 12:12

introvert píše:Pokud to vlastníkovi vadí, může použít ekvalizér, a basy posílit - to magnetostaty snáší většinou dobře

Pokud člověk nemá sluchátka s opravdu prvotřídním basem, ekvalizace subbasu směrem nahoru nemusí mít jen pozitivní efekt. Bude to určitě odviset od náročnosti posluchače, ale zrovna u Empyrean a Elite se nezdá, že by měly subbas na úrovni něčeho typu LCD-4 nebo HE-6, takže bych byl opatrnější a z pohledu posluchače EDM nebo jiné hudby náročnější na subbas do nich naslepo určitě nešel.

introvert píše:No, já zatím ještě nejsem rozhodnutý. Nedávno jsem si říkal, že už mám sluchátek tolik, že bych spíš měl ta stávající prodávat, než další kupovat. Tak pokud bys chtěl, můžu Ti své místo ve vlaku do stanice Meze Elite za kilo přepustit :D

Zdejší hypetrainy fakt žeru 8-) Žel zatím šly vždy směrem modelů, které mě moc neoslovovaly... :-l :-- Proto se jdu spíš zase přesunout do vedlejšího vlákna.

100k za revizi Empyreanů je ve finále prostě moc. Ale u pavla zájem určitě chápu, tomu ty MZ3-based Meze zřejmě sedí stejně jako třeba mně "pozlacené" Hifimany.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod haweckO 8. 9. 2021 12:56

vďaka za prvé postrehy @pavel1756, mňa zatial nové Elite nechávajú chladným, každopádne až čas ukáže či sú dostatočným upgradeom alebo nie.

ešte otázočka: Elite si testoval s tým silver-plated PCUHD káblom od Meze?
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 8. 9. 2021 13:28

@MHOE:

Tohle vlákno je fajn, nikam se přesouvat nemusíš. :D

A jako jo, cena je už prostě moc vysoká. Kdyby k nim alespoň dávali ten lepší kabel...

@haweckO:

Poslouchal jsem je pouze se Silver Plated PCUHD.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sarga 9. 9. 2021 07:53

https://www.head-fi.org/classifieds/mez ... ble.10850/
Máme tu první bazar Elite. Ohledně starší verze jsem zvědavý, jak má Meze vymyšleno prodejní strategii. Spousta fandů, pokud uznají za vhodné, tak přejdou na Elite verzi, využijí bazarů na prodej svých miláčků. Vesměs to budou prodeje ,,jako nové", protože si je už kupovala sorta lidí, co se k nim umí chovat. Takže můj odhad, do roka starší verzi stáhnou z nabítky a nechají Elite, možná s upravenou cenou, nebo s větší nabítkou kabelů.
QP1R,MojoPoly,Tidal,Roon
sudekl@seznam.cz
sarga
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 111a111 9. 9. 2021 09:24

Hmm déjà vu? Tuším už raz niekto vydal zľahka preladenú verziu sluchátok, pribalil druhý kábel, naúčtoval +600€, a pôvodnú verziu potichu stiahol z trhu. EhmsennheiserEhm
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 9. 9. 2021 09:34

No ale kde je HD 800 konec? V propadlišti dějin. Sennheiser je už před dlouhou dobou stáhl z prodeje. A to kvůli tomu, že je vedle HD 800 S prakticky nikdo nekupoval. A tohle nejsou moje dohady, nýbrž potvrzené zákulisní informace od dealera...

Uznávám, že HD 800 ve své době nastavily určitý trend směrem do budoucna, ale nikdy se nestanou živoucí legendou jako modely HD 600 či HD 650.
Naposledy upravil pavel1756 dne 9. 9. 2021 09:42, celkově upraveno 2
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků