Tinnitus

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 17. 10. 2021 08:57

V minulosti jsem se v tomto fóru několikrát setkal s tím, že si členové stěžovali na tinnitus. Někteří se také domnívali, že jde o důsledek hlasitého poslechu sluchátek, dokonce některých konkrétních modelů.

Podobné věci jsem zaregistroval i na YouTube. Kupříkladu William Murdock se tomuto problému věnuje zde https://youtu.be/vwdYg9a_m6U , tinnitus významně omezil jeho aktivity coby recenzenta. V jiném videu https://youtu.be/Uk_pLUk_5Go varuje Olaf před sluchátky Austrian Audio HI-X15, která by díky extrémně přepáleným výškám mohla posluchači poškodit sluch, a eventuelně způsobit tinnitus.

Setkali jste se někdy s tímto problémem ? Mají se posluchači sluchátek s hodně zesíleným horním pásmem (Beyerdynamic, některé modely Hifiman, ..) obávat, že dostanou tinnitus ? Existují nějaké konkrétní náznaky, že za tinnitus může hlasitý poslech, zejména sluchátek ? Jak se můžeme dočíst zde https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_p ... h_tinnitus , tinnitus mělo nebo má mnoho známých osobností, a řada z nich se zcela jistě nevěnovala hlasitému poslechu sluchátek (Beethoven, Smetana, Goya ..).
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hmpf 18. 10. 2021 21:36

Ono to bude složitější.

Podle mě nejčastější důvod bude hlasitý poslech, přeci jen sluchátka jsou blízko zvukovodu, repra na akcích jsou strašně nahlas. A tak mít pud sebezáchovy a vážit si svého zdraví a být připravený když je to někdy nutné třeba molitanové ucpávky do uší.
Ale těch faktorů může být opravdu hodně stres a dlouhodobý stres je degenerace špatná regenerace záněty. A stres vyvolává hodně věcí u někoho to může být ztráta kontaktu s přírodou, málo vzduchu světla, špatný prostředí, blbá práce, nemoc, málo či špatná výživa, svalové disbalance blokády, nespokojenost v životě, málo spánku, vyčerpání.
Já kdysi měl tinitus, nedoléčil jsem nemoc a i přesto sportoval poslouchal hudbu přes sluchátka a tak to vzniklo. Musel jsem poslouchat méně. Pak to zmizelo. Pak se to zase vrátilo když jsem měl repráky více nahlas a pobíhal kolem nich.
Pak jsem se dovzdělal v základech výživa, pohyb, víc odpočíval, začal lépe trávit čas a dnes už to téměř nemám, jen čas od času mám takový tichý tlukot v uchu což je taky tinitus (ale už né pískání to je blbý).
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 18. 10. 2021 21:53

Tech pricin je opravdu hodne, ve spouste pripadu se ani nezjisti. Tinnitus se muze projevit i za nekolik let - napr. mam znameho, ktery jako mlady hral s kapelou, komba na plny koule, atd... a nejspise hlavne kvuli tomu se mu zacal projevovat tinnitus a dalsi sluchove problemy okolo tricitky.

Jedine, co se da doporucit, je prevence. Tedy neprehanet to s hlasitosti a dodrzovat nejakou zivotospravu, zrat nejak normalne a hybat se. Hlavne vysoky krevni tlak a spatne prokrvovani mohou vest k temto problemum.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 18. 10. 2021 22:29

Je zajímavé, jak málo je toho známo o takto (domnívám se) běžně se vyskytujícím problému. Krom toho mi tak nějak přišlo, zda audiofilové, věnující se sluchátkám, si díky svému hobby tuto chorobu sami nezpůsobují.

William Murdock uváděl, že u něj má pozitivní vliv, když požívá méně stimulantů (třeba kávy). Co mu tinnitus naopak zhoršovalo, byly návštěvy v jednom ze tří obchodů, kde běžně nakupuje - v těch zbývajících dvou ne .. Což mi přišlo jako naprostá záhada. Možné světlo do ní vnesl v diskusi jeden z účastníků. V USA totiž údajně některé obchodní řetězce produkují uvnitř (a možná v nejbližším okolí) svých prodejen intenzivní vysokofrekvenční zvuk, kterým se údajně snaží odpudit tam zevlující mládež, kterou by možná mohly napadnout nějaké blbosti .. ?! Základní úvaha je ta, že starší lidé už tento zvuk neslyší, takže jim nevadí. Ale Murdockovi s tinnitem (psům, ptákům, ..) asi ano. Přijde mi to divné, že zejména v zemi, kde se každý soudí s každým, by si tohle někdo dovolil. Zjistit, zda v prodejně mají takový vysílač, asi není problém. Tak nevím :hm .
Naposledy upravil introvert dne 19. 10. 2021 08:09, celkově upraveno 2
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 19. 10. 2021 00:26

Jednou jsem to zažil a byla to tuková zátka. Ač si člověk myslí, že má čisté uši, tak často nemá, byť si je pravidelně čistí.
Bylo to velice nepříjemné a jedinou úlevu mně přinášel poslech IEM :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 19. 10. 2021 06:18

martas38: ale to, co uvádíš, a tinnitus, jsou dvě odlišné věci. Tinnitus je přetrvávající piskot v uších, ta zátka (z ušního mazu) naopak způsobuje, že člověk špatně slyší. Tobě to způsobovalo ten piskot ? Já to taky zažil, a pouze jsem jakoby přestával slyšet na dané ucho, zejména, pokud mi do něj nateklo trochu vody, a ta zátka rozbředla. Paul Mc Gowan z PS Audio doporučuje audiofilům nechat si vyčistit uši od ušního mazu (earwax) jednou za rok (tuším) :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 19. 10. 2021 14:01

Ja som si prvé poškodenie spôsobil v extrémne hlasom Kórejskom klube, vtedy mi pár dní veľmi výrazne pískalo v ušiach a počul som slabšie, ale našťastie sa to vytratilo až do slabého šumu ktoré počujem len v dokonalom tichu.

Teraz som po asi 6 rokoch prestal počúvať HD800 a v úplnom tichu počujem presne ~7kHz pískanie. Domnievam sa že toto má len psychologický/neurologický pôvod tým že zrazu nemám presne tie frekvencie zvýraznené.

Oboje sú ale našťastie veľmi slabé a aj jemný dotyk prstov je hlasnejší.
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 19. 10. 2021 14:04

Mě to způsobovalo klikání či cvakání v uších. Jak kdyby mně v hlavě tikaly hodinky. Bylo to v rytmu srdce.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 19. 10. 2021 14:24

Mně tinitus začal po jednom metalovém koncertu před lety, extrémně přeřvaný klub Exit Chmelnice. Po koncertech mi pískalo v uších často, do druhého dne to vždycky přešlo. Po tomhle jednom už nepřešlo.
Zdá se, že existuje tinitus a tinitus, u někoho je zřejmě slabší a/nebo na méně rušivých frekvencích, u jiných naopak. U mě je to čisté pískání na dvou frekvencích současně, někde mezi 8 a 9 kHz, kolega z práce to zase popisoval jako hlučný šum á la rychlovarná konvice.
Poslech mi to subjektivně nekazí, pískot se mi připomene obvykle na úplně tichých místech (typicky před spaním a na záchodě :) ).
Tinitus se může kromě hluku nastartovat i nějakým neurologickým onemocněním (často se skloňuje v souvislosti s boreliózou), slyšel jsem i o souvislosti s pohybovým aparátem v ose hlava-krční páteř.
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 19. 10. 2021 15:07

S tím kafem to je nesmysl, podle kvalitních výzkumů působí:
protektivně, jako antioxidant, obsahuje hůře dostupné vitamíny niacin (B), hořčík,
stimuluju štítnou žlázu podporuje energii. Kvalitní čokoláda taky.
Tyhle tzv. jedy v míře jsou pro tělo dobrý.
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 19. 10. 2021 15:17

Tiez s tym bojujem, nastastie mam tinitus len obcas -trva cca 5-10 sekund a mozno raz-dvakrat za tyzden. Castym posluchom sluchadiel (hoci na nizkej hlasitosti) a asi tiez metalovymi koncertami z mladosti v kombinacii so strednym vekom som sa dopracoval k znizemenu sluchu na vyssich frekvenciach. Zatial 10%, ale bez zhorsovania. Na oba problemy pomaha lepsie dokrvovanie ciev a uz nejaku dobu uzivam gingo (liek Tanakan).
Niekto v inom vlakne na foru k tinitu pisal, ze suvisi s pocuvanim svetlych sluchatiek - podla toho, co som k tomu vsetko precital, tak je priama suvislost nepravdepodobna. A doporucuju sa skor velke sluchatka ako in-ear.
Mam odlozeny jeden zaujimavy clanok.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod brodus 19. 10. 2021 15:23

hmpf: S tím kafem si myslel že stimuluje š.žlázu..tím že po něm pálí???:-))...Taky jsem měl pár měsíců piskot po hlasitem poslechu a při poslechu qngee x2 i potichu(tak zůstalo v šuplíku). Postupně jsem to vychytal a posloucham tišeji;-). A nahlas jen regály v ložnici či v obýváku..A mám klid.;-)
brodus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 19. 10. 2021 16:24

Nestrašte ma. Ja trávim veľa čaasu v aute a niekedy sa neudržím a urobím si menšiu súkromnú párty v aute, kedy počúvam dosť nahlas. Som si vedomý rizík, ale niekedy sa nedá odolať. :roll:
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 19. 10. 2021 16:33

Zino, poznas ten vtip o jednom chlapikovi a mrakodrape z filmu 7 statocnych? Takze... zatial je to dobre... ;-)
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod brodus 19. 10. 2021 16:36

Tak v autě to snad takový výkon nemá:-)..Tam si do toho můžeš pískat maxo ty;-),ale jinak to mám podobně..v autě:-))
brodus
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků