Audeze - APO ekvalizér

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod linecur 19. 10. 2021 22:25

Zdravím, používáte někdo ve win10 APO ekvalizér pro LCD2? Má to nějaké zásadní výhody - prodávající mi to doporučil ale nemám s tím žádné zkušenosti? ;-)
linecur
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 19. 10. 2021 22:44

Já ho sice mám nainstalovaný, ale nepoužívám ho. Místo něj používám ekvalizér v Roonu. A jestli to má smysl ? Ano, zejména u sluchátek Audeze je velmi vhodné použít parametrický ekvalizér. Odstraníš tím nedostatky ve frekvenční charakteristice sluchátek, a u Audeze to jde zvlášť dobře. Vše shrnuje tato věta pronesená v položertu recenzentem A. Parkem (@Resolve): “Jestli nepoužíváte ekvalizér, pak sluchátka Audeze nejsou pro vás” :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 20. 10. 2021 00:09

S tím musím jako spokojený uživatel Audeze souhlasit. Pravda neslyšel jsem revize 2021.
A to jsem býval obrovský odpůrce EQ a razil tady "moudra", že sluchátka u kterých je třeba užívat EQ jsou chybně zvolená sluchátka. Sypu si popel na hlavu, chybama se člověk učí :)
Zejména proto, že ekvalizovaná LCD-X mě dala to, co jsem celý svůj sluchátkový život hledal.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 20. 10. 2021 07:49

martas38 píše:S tím musím jako spokojený uživatel Audeze souhlasit. Pravda neslyšel jsem revize 2021

Po aplikaci EQ by měly obě verze znít v podstatě shodně. Žádné přímé srovnání tohoto typu jsem však neviděl.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 20. 10. 2021 09:13

Pouzivat APO je podla mna skoda. Podstatne je, ze pri APO musis pouzivat nativne ovladace windows a seriozna sluchatkova zabava je az pri WASAPI/ASIO (napr. Foobar2000) alebo vlastne ovladace v Tidal a pod. Tie LCD2 si to urcite zasluzia.
P.S. tiez som sa vratil po rokoch k EQ, neviem preco by som mal inak dobre sluchatka pustit z ruky dalej len kvoli drobnej chybe vo FR.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 20. 10. 2021 09:36

Osobně jsem odpůrce používání EQ. Tyto zásahy mají téměř vždy nějaký negativní dopad na ostatní aspekty zvukové reprodukce. A když už jej použít, tak je lepší pouze ubírat a nikoli přidávat, a to jen pár decibelů. Když jsem četl doporučení ve vedlejším vláknu o boostu +36dB, tak na mě šly mrákoty. Konzultoval jsem to s tátou (profesionální zvukař/hudebník) a podle jeho odborného názoru není možné, aby tak obrovský zásah nepřinesl nějaká negativa.

Nicméně musím souhlasit, že sluchátka Audeze LCD jsou vůči ekvalizaci mimořádně/nadstandardně vstřícná a lze ji tak doporučit. Sám jsem EQ u svých LCD-4 používal. Můj kus měl trochu výraznější pásmo mezi 2 a 3kHz, tak jsem jej měl o 2dB stažené.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 20. 10. 2021 10:04

pavel1756 píše:Osobně jsem odpůrce používání EQ. Tyto zásahy mají téměř vždy nějaký negativní dopad na ostatní aspekty zvukové reprodukce.

Záleží na konkrétní situaci. Mnohdy jsou negativní dopady zanedbatelné, a ty pozitivní velmi výrazné.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod linecur 20. 10. 2021 18:03

Díky mnohokrát za komentáře, čili pokud tomu rozumím - budou-li provozované via Foobar, není nutné zavádět "třetí" článek a ekvalizaci vyřešit přímo ve Foobaru. Dostal jsem od předchozího majitele nějaké hodnoty, čili bych zkusil nastavit.

Tohle jest ono...

Filter: ON PK Fc 95 Hz Gain 1 dB Q 0.8
Filter: ON PK Fc 250 Hz Gain -3.5 dB Q 1
Filter: ON PK Fc 800 Hz Gain -4.5 dB Q 1
Filter: ON PK Fc 3900 Hz Gain 3.5 dB Q 1.5
Filter: ON PK Fc 6000 Hz Gain -4 dB Q 2
Filter: ON PK Fc 8300 Hz Gain 3.5 dB Q 4
# Preamp: -3.2 dB
linecur
Junior

Odeslat příspěvekod lo-fi 20. 10. 2021 23:08

pavel1756 píše:Když jsem četl doporučení ve vedlejším vláknu o boostu +36dB, tak na mě šly mrákoty.

:roll:
Pavle, člověče milý, přečti si to "vedlejší vlákno" ještě jednou. PROSÍM. Nebo radši dvakrát...
O boostu 36 dB v něm jisto jistě není ani slovo...
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 21. 10. 2021 06:24

Šlo o tohle “ Strmost ořezu na frekvenci 50 Hz musí být opravdu velká, totální minimum je 24 dB na oktávu, optimální 36 dB.” ? To je strmost filtru na oktávu .. Tedy aby se nad 50 Hz už nic nedostalo. Napadá mě, co takové úpravy udělají s kvalitou zvuku ? Tedy jinou, než posílením basů (zkreslení, atd.). Mělo by to asi jít realizovat i pouhým parametrickým ekvalizérem, s tím, že by tam holt nebyl ten knoflík (regulátor boostu). Ale to by u celých alb nemuselo vadit (pouhá volba jiného EQ profilu). Ono “vedlejší vlákno” je “Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!”.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 10. 2021 07:29

lo-fi píše:
pavel1756 píše:Když jsem četl doporučení ve vedlejším vláknu o boostu +36dB, tak na mě šly mrákoty.

:roll:
Pavle, člověče milý, přečti si to "vedlejší vlákno" ještě jednou. PROSÍM. Nebo radši dvakrát...
O boostu 36 dB v něm jisto jistě není ani slovo...


Tvé žádosti jsem vyhověl a dané příspěvky znovu přečetl. A vskutku musím konstatovat, že explicitně tam o boostu 36dB není zmínky. Přesto mi ale není jasné, jak lze tvůj postup aplikovat na sluchátkový poslech bez reálného narušení jiných aspektů zvukové reprodukce. Pokud je to snad z tvých příspěvků zcela zřejmé a já to pouze nechápu, potom se předem omlouvám. :-[
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 24. 10. 2021 15:43

introvert píše:
martas38 píše:S tím musím jako spokojený uživatel Audeze souhlasit. Pravda neslyšel jsem revize 2021

Po aplikaci EQ by měly obě verze znít v podstatě shodně. Žádné přímé srovnání tohoto typu jsem však neviděl.

Podle toho, co říkali Resolve (Andrew Park) a metal571 v tomto videu https://youtu.be/YIGhZgTXNgo?t=43m13s , mají nové 2021 verze sluchátek LCD-X a LCD-XC horší dynamiku (slam), než starší verze. Rovněžtak se bez EQ zdá, že mají slabší bas ve srovnání s předchozími verzemi, a to proto, že ty postrádaly eargain, zatímco verze 2021 ne (zejména LCD-XC).
introvert
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků