Všeobecná diskuse o sluchátkách

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod 111a111 9. 8. 2022 09:12

Wow, keby tak inžinieri z Toppingu mali to šťastie nazrieť do tejto bašty teoretických elektrotechnikov. Úplne jednoznačné že sa len stupídne limitujú tým, že ušetrili 10$ na toroide.

Každopádne sa velmi tešíme na ďalšie príspevky do súťaže "Zakomponuj do vety čo najviac názvov elektokomponentov, ktoré si niekde zazrel, ale máš blízko nulovému poňatiu o ich význame a vlastnostiach. Jediná pomienka je gramatická koherencia. Faktuálne to môže byť kompletný zvratok."
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 9. 8. 2022 14:34

Jednak nebyla řeč o klasickém trafu vs toroid, ale o spínaném vs lineárním zdroji (v A90 je pro každý kanál zvlášt jeden z nejlevnějších spínaných zdrojů, přímo na desce). A za další 10USD je docela pálka. Všichni dobře víme, že výrobce je schopný na zařízení za 2000USD šetřit tím, že tam dá o půl dolaru levnější operační zesilovače s podstatně horšími paramatery. Ostatně z "nápravy" takových zařízení pak žijí firmy jako česká Casea.
Ono pokud výrobce naseká dvěstětisícovou sérii, tak se těch ušetřených 10USD (i když v případě těchto zdrojů to bude spíš rozdíl v ceně 30USD) na kusu sakra projeví. Říká se tomu optimalizace nákladů a v obrovských firmách se polovina managementu a vývoje nezabývá ničím jiným.
S tím zdrojem mě to zarazilo právě proto, že v jiných výrobcích Topping podstatně dražší lineární zdroje používá a řekl bych, že i firmy jako Burson, nebo SPL vědí, proč do svých sluchátkáčů lineární zdroje dávají. Mimochodem takový zdroj (a skříňka) jsou obvykle nejdražší komponenty zesilovače, pokud se bavíme o ceně železa.
Pokud je ta narážka o názvech elektrokomponentů na mě, tak já eletrotechnické vzdělání mám a rozdíl mezi lineárním a spínaným zdrojem chápu. Lineární zdroj je zejména u zesilovačů využíván protože je stabilní, tvrdý a neprodukuje zdaleka tolik rušení jako spínané zdroje, které jsou zase naopak malé a levné.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 9. 8. 2022 17:28

@222: Možno to pre teba bude prekvapením, ale ni každý človek, ktorého stretneš má vzdelanie na všetko s patentom na rozum. Taže občas v živote narazíš aj na ľudí, ako ja, ktorí možno nevedia fyzikálne presne a správne pomenovať súčasti elektronických obvodov, ale myslím si, že každému priemerne inteligentnému jedincovi je vcelku pochopiteľné o čom je reč. Aj s absenciou elektrotechnického vzdelania. Teda ak dotyčný nemá potrebu dávať ostatným vždy najavo ako on je majstrom snáď aj svetla.

K tomu Toppingu ešte. Sú to zariadenia robené na dobré výsledky meraní. Poctivú a aj dobre hrajúcu konštrukciu je možné vidieť u firiem ako Headamp, Burson a podobne. Ale napríklad aj Audio-gd. Tam je daňou za konštrukciu veľkosť. V repro sfére je vynikajúcim príkladom poctivej a fantasticky znejúcej konštrukcie napríklad firma Gryphon.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod 111a111 9. 8. 2022 22:36

Ja tiež nemám zďaleka dostatočné znalosti aby som komentoval rozdiely medzi spomínanými druhmi zdrojov. Preto ich nekomentujem. Pretože by to bolo bezcenné nepodložené hádanie. Rovnako dojmy z fyzickej veľkosti, ceny a používania svojimi obľúbenými výrobcami nekorelujú s ich reálnymi vlastnosťami.
Argumentácia dojmami by odôvodnila aj používanie petrolejky a koňa.

Ako protipríklad odôvodnenie pre switching power supply od Benchmark:
https://benchmarkmedia.com/products/ben ... -amplifier
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 9. 8. 2022 23:05

Tady je to celkem jasně a pochopitelně vysvětlený: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%ADnan%C3%BD_zdroj
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 10. 8. 2022 00:13

V žiadnom jazyku nevidím jedinú zmienku o tu spomínaných nevýhodach na strane záťaže, pri prúdovych špičkách alebo rapídnych zmenách nejakého parametru záťaže.

Tu je kúsok môjho teoretizovania:
Donedávna mali spínané zdroje obrovský problém, šum, ktorý zkostnatelí výrobcovia nedokázali potlačiť (podobne ako mnoho iných vad) tak sa držali starého implementačne menej náročného typu s ktorým dokázali dosiahnuť prijatelné výsledky. Potom sa začali objavovať prekvapivo kompetentné chifi firmy s novými architektúrami, ktoré dokázali potlačit až anulovat nedostatky lacných komponent, a dosiahli rádovo lepšie výsledky za rádovo nižšie ceny.

Druhá teória: keby ste sa narodili o storočie skôr, odmietali by ste sa vzdať parných lokomotív.

S takýmto tvrdohlavým odmietaním trendu, že technológie zlacňujú a zlepšujú sa, často skokovo, vás asi čaká náročný zvyšok života. Pretože ten trend exponenciálne zrychluje.
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 10. 8. 2022 01:18

Spínaný zdroj není zdaleka tak tvrdý jako lineární zdroj, u lineárního je to čistě o konstrukci transformátoru (proto jsou výkonové zesilovače tak těžké, krom chladičů tam 10kg váží trafo). Při přetížení lineárního zdroje dojde k poklesu napětí, ale je to až nad 100% jmenovitého výkonu. Při přetížení spínaného zdroje dojde k vypnutí. Dál má spínaný zdroj problém při provozu bez zátěže, rovněž padá. Všechno se dá více či méně složitě řešit. Ale stejně jako to rušení je nutné to řešit. Dobře to má řešena firma iFi, její spínané zdroje patří k tomu nejlepšímu ze spínaných zdrojů pro audio. Ovšem nechají si to zaplatit tak, že se už zase smazává rozdíl ceny mezi spínaným a lineárním zdrojem.
Spínaný zdroj používá i RME, taky má poměrně dobře řešenu filtraci napájení. Ale světe div se, s lineárním zdrojem hraje RME líp....
Další poměrně solidní benefit lineárních zdrojů je jejich životnost. Tam prostě nemá prakticky co odejít, pokud nejde do zkratu a neproflákne se dioda v usměrňovacím můstku.
K druhé teorii. Osobně si nemyslím, že je to srovnání parní a elektrické lokomotivy. Ale spíš čtyřválcového motoru o objemu 2.0 a tříválcového motoru s turbem o objemu 1.0 oba s totožným výkonem. S čím se jezdí líp je asi na vkusu toho kterého uživatele, každopádně ta vysokoobjemová atmosféra má daleko kultivovanější chod, lepší průběh kroutivého momentu a podstatně vyšší životnost. Turbo míň žere (v určitém pásmo otáček ovšem), musí se o ně člověk víc starat, je podstatně poruchovější. Osobně ale nedám na atmosféru dopustit.
A tady je to podobně.
Ještě pro představu lineární zdroj v DAC Topping D90, toroidní trafo je to modré vlevo na fotce boardu:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... own.20457/
A dva lineární zdroje v Topping A90 - dvě černé krabičky na poslední fotce ve vlákně, rovněž vlevo - mimochodem se jedná o totální low-end IRM 20-15 v ceně necelé 4USD za kus, což napovídá, že i samotné A90 patrně Topping považuje za ne až tak top zařízení (ta D90 stojí prakticky dvojnásobek):
https://www.audiosciencereview.com/foru ... 592/page-3
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 10. 8. 2022 06:35

111a111 píše:Argumentácia dojmami by odôvodnila aj používanie petrolejky a koňa.

Zrovna včera jsem se díval na grafy frekvenčních charakteristik u Crinacla, a Susvary jsou v tomto ohledu docela tuctová sluchátka. Tedy rozhodně ne špatná, ale zase nic nadpozemského, klidně jim můžou konkurovat modely padesátkrát levnější - zejména, pokud by se jim trochu pomohlo použitím EQ. Když sis Susvary kupoval, doufám, žes nedal hlavně na ty dojmy, když už měření samotná jejich pořízení nikterak neopodstatňují ? :hm
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 10. 8. 2022 08:18

Sluchátka sem nepleť, tam crinacle ani amir ani ja nanaznačuje že FR je dostatočne pokrývajúci údaj.

martas38 píše:Při přetížení lineárního zdroje dojde k poklesu napětí, ale je to až nad 100% jmenovitého výkonu. Při přetížení spínaného zdroje dojde k vypnutí. Dál má spínaný zdroj problém při provozu bez zátěže, rovněž padá. Všechno se dá více či méně složitě řešit. Ale stejně jako to rušení je nutné to řešit.


A charakteristika na výstupe pri preťažení je velmi dobre analyzovatelná, že. Na celkovom priebehu podľa záťaže to je zpravidla jasný zlom:
Obrázek

Iné benefity ako živostnosť a charakteristika na vstupe sú mi ukradnuté pri týchto cenách a výkonoch. Riešime možné dopady na zvuk. A stále som sa nedozvedel o jedinom nedostatku ktorý by mohol kazit alebo limitovat zvuk. Stále je to na úrovni "mám dojem že Topping nehrá dobre" => "hádam že kvôli rozdielým komponentom"

Hm a aký typ zdroja použil velmi uznávaný Chord do 11-tisícového flagship integrovaného zosilovaču? Nejak tam nevidím velký ťažký toroid, dokonca ani pole bájnych superkondenzátorov :hm Tu sa asi nemusíme dohadovať či by im extra 30$ za toroid ovplyvnilo predaje, že.
Obrázek

Priklad drahého spínaného nie moc zvládnutého zdroja (Classsé): https://www.audiosciencereview.com/foru ... view.16631
Priklad odlišne nezvládnutého drahého spínaného zdroja (PS): https://www.audiosciencereview.com/foru ... view.15183

Ako hľadám viac, tak prestávam vidieť aj tú koreláciu typu zdroja s cenou o ktorej som sa sám domnieval.

Tvoja analógia s autami je o optimalizácii a šetrení. Ale presnejšie by bolo hovoriť o nahradení zastaralej technológie (spalovacie motory), kde platilo väčší-drahší-lepší, novou (elektromotory) za zlomok ceny, ktorú donedávna niečo (batérie) neumožnilo nasadiť.
Naposledy upravil 111a111 dne 10. 8. 2022 09:41, celkově upraveno 1
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 10. 8. 2022 09:30

111a111 píše:Sluchátka sem nepleť, tam crinacle ani amir ani ja nanaznačuje že FR je dostatočne pokrývajúci údaj.

V tom případě bys sem ale neměl plést Amirova měření zesilovačů. Každý průměrný audiofil ví, že parametry, které Amir měří, nejsou dostatečné k tomu, abychom věděli, jak měřený zesilovač s určitými konkrétními sluchátky zní.

-- 10. 8. 2022 11:04 --

111a111 píše:Hm a aký typ zdroja použil velmi uznávaný Chord do 11-tisícového flagship integrovaného zosilovaču? Nejak tam nevidím velký ťažký toroid, dokonca ani pole bájnych superkondenzátorov :hm Tu sa asi nemusíme dohadovať či by im extra 30$ za toroid ovplyvnilo predaje, že.

To ale nic neznamená. Kolik lidí má na to, aby si Dave koupili ? A kolik z nich slyší eventuelní nedostatky, zapříčiněné (možná) nevhodným zdrojem ? Vsadím boty, že ti, kdo ho mají, na něj špínu kidat nebudou - už jen proto, že za něj dali tolik peněz. Seriózních recenzí tohoto přístroje je přitom jako šafránu, a nikomu to nevadí. Proč ? Protože ti, které zajímá kvalita zvuku, na něj nemají, a ty, kteří na něj mají, kvalita zvuku často zase až tak moc nezajímá (nebo ji spíše nejsou schopni poznat). A mnozí z nich používají externí zesilovač.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 10. 8. 2022 10:25

Ako vždy, ví, akurát to nedokáže konkretizovat ani spolahlivo vyvrátit

Znamená to to, že ani kompetentný výrobca, ktorý ale rozhodne nemá problém predávať prekomplikované predražené riešenia bez reálnych prínosov, a dokonca ani čistý snakeoil levelu digitálna kabeláž, nevidel potrebu použiť a inzerovať lineárny zdroj.

Mne teda príde pravdepodobnejšie, že to je absolútne vyhovujúce riešenie aj v triede money-is-no-object. Než že "nikto si nevšimol že to je zlé, ale my sme tu odhalili konšpiráciu siahajúcu od 100$ chifi po 11000€ luxus s účelom šetriť na úkor kvality".
Susvara | HD 800 << Topping DX9
Etymotic ER4-XR; Samsung Buds2 Pro; AKG N400
B&W 805 D2 << Lyngdorf TDAI-2170
LG OLED65B7
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 10. 8. 2022 10:56

111a111 píše:Znamená to to, že ani kompetentný výrobca, ktorý ale rozhodne nemá problém predávať prekomplikované predražené riešenia bez reálnych prínosov, a dokonca ani čistý snakeoil levelu digitálna kabeláž, nevidel potrebu použiť a inzerovať lineárny zdroj.

O kom je řeč ? Chord Electronics snad žádné snakeoil digitální kabely nenabízí .. ? :hm
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 10. 8. 2022 13:13

111a111 píše:Znamená to to, že ani kompetentný výrobca, ktorý ale rozhodne nemá problém predávať prekomplikované predražené riešenia bez reálnych prínosov...

Počul si už Dave alebo TT2? Hugo TT2 je vzhľadom na to, čo všetko ponúka a rieši a najmä úroveň kvality (a najmä zvuku) nie je v konečnom dôsledku predražené. Ak by si to chcel všetko na podobnej kvalitatívnej úrovni vyskladať u konkurencie, tak sa dostaneš veľmi jednoducho aj na dvojnásobok ceny.

Porovnávať úroveň zvukovej kvality DAC typu Dave alebo TT2 s čímkoľvek od firmy Topping mi príde vždy ako fajn zábava. :D To je ako porovnávať Božkov Republiku s poctivo vyzretým výberovým XO.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 10. 8. 2022 13:21

Už to tu nejednou psal. Srovnával devadesátkové kombo od Toppingu s kombem M Scaler+TT2 a prý neslyšel žádný rozdíl kromě toho, když aktivoval na TT2 crossfeed.

Já teda obě komba srovnával taky a za mě jsou ty rozdíly veliké. Už jen v odlišné tonalitě, nemluvě o podání prostoru, ať už s crossfeedem či bez něj. :hm
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků