Všeobecná diskuse o sluchátkách

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bessinka 9. 7. 2022 18:07

zino333 píše:Amir je hluchý. Ja si to naozaj myslím.

Ja som inak v posledných mesiacoch v rámci môjho experimentovania overoval aj diminishing returns mojej zostavy. Po Mníchove som mal v pláne najmä postaviť proti sebe TT2 s Empyrean oproti podstatne finančne menej náročnejšiemu riešeniu v podobe EF400 s Arya Stealth (prípadne HE6se V2). Dopadlo to tak, že predám všetko čo mám a doma zostáva TT2 s Empyrean. Ako Empyrean, tak aj TT2 si po tomto hraní sa a aj po Mníchove vážim ešte viac ako predtým. No najmä Empyrean si staviam v rebríčku slúchadiel stále vyššie s pribúdajúcim časom čo ich mám. Možno to nie sú najdetailnejšie slúchadlá na svete. Ale on tam ten detail je, len na seba toľko neupozorňuje. Soundstage nie je napríklad vždy tak expanzívny ako u Arya Stealth, ale on je u Empyrean povedal by som korektnejší. Dokážu v jednej skladbe zároveň podať intímny performance speváčky a zároveň otvoriť expanzívny soundstage na pozadí. Jedna nahrávka môže znieť intímnejšie a iná zasa fantasticky otvorená do priestoru (a je jedno či do šírky, výšky alebo a do hĺbky). Empyreanom sedí akýkoľvek žáner a s TT2 je to úžasné kombo. Je jedno aký žáner, je jedno či potichu, či nahlas. Nič nereže, nič nevadí, neunavuje. Je jedno či krátko, či dlho. Materiály, spracovanie a stokrát spomínaná ergonómia v kombinácii s ich zvukovými kvalitami z nich v mojich očiach robí niché produkt. A čím dlhšie ich mám, tým viac ich kvality oceňujem.

A Pavle, spomenul si podanie hudobnej scény u TT2. Ja si myslím, že toto je jedna z najväčších predností TT2, kde práve toto je ten aspekt, ktorý by mnohých posadil na zadok ak by TT2 porovnali s lacnými DAC.

Hral som sa poslednú dobu so spomínanými HE6se V2, Arya Stealth a stále aj LCD-2C a prechodne som to točil na EF400, Lyr3 a TT2. A občas to bolo skvelé. No takmer vždy som skončil aj tak pri Empyrean na TT2. Vždy s takým mojim vnútorným zhodnotením - je to tam. A to som Aryam veľmi fandil. Len raz to bolo famózne, inokedy menej a niekedy aj ukričané a niekedy aj nič moc. Väčšinou ale naozaj super. No a tu bol ten rozdieľ. Empyrean nemali slabú chvíľu. Prakticky neexistoval moment kedy som si povedal, že toto ma nebaví. A to je ich najväčšia prednosť.

Asi si dám teraz chvíľu pauzu s hraním sa. Chcem všetko predať a nechám si len Empy, TT2 a Lyr3. Moje budúce hranie sa asi pôjde smerom HEDDphone, Final D8000 Pro a LCD5. Prestali ma lákať Susvary kvôli ich náročnosti na zdroj. Zisťujem, že toto obmedzenie mi nevyhovuje, lebo občas si chcem zahrať aj z niečoho menej high-end typu Lyr3, ktorý ma veľmi baví.

A pre káblových veriacich aj neveriacich mám jedno odporúčanie na USB kábel. Ak človek nie je ochotný kupovať veľmi drahé káble typu Audioquest Coffee alebo Diamond, odporúčam dať šancu káblu Supra Excalibur. Požičajte si ho a otestujte doma na svojom.

Pokud nemáte M Scaler, který toto udělátko má, tak dejte šanci USB izolátoru. Připojil jsem do sestavy a již tam zůstal. Jcat/Intona profesionál.
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 9. 7. 2022 19:11

Pokiaľ sa jedná o galvanický izolátor, tak TT2 ho tiež má.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod weefaa 9. 7. 2022 20:38

zino333 píše:Empyrean nemali slabú chvíľu.


Zino333, přesně toto hledám, jen uzavřený model. Snažím se říci, že na 90% ho mám při ZMF VC, ale stále tam ten "hlodáček" je.

zino333 píše:Ja som inak v posledných mesiacoch v rámci môjho experimentovania overoval aj diminishing returns mojej zostavy.


Rovněž se ubírám stejným směrem a upřímně mnoho neztrácím. Asi už jsem hluchý :-D, nebo? :hm
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 9. 7. 2022 20:54

Co se týče měřičů: Někdo hudbu poslouchá, někdo měří. Za mě spousta věcí s mizerným měřením hraje výborně a naopak. Třeba Toppingy a S.M.S.L., co to vesměs vyhrávají pro mě hrají nudně, sterilně až nepřirozeně. Ale rozhodně bych nepoužil termín bezvadně, či dokonce věrně. Třeba AudioGD hraje opravdu fajn a v měřeních propadá.
M Scaler jsem neslyšel, ale zajímalo by mě, jestli dotyčný měřič slyší rozdíl při použití převzorkování. Tedy v tom, co by měl M Scaler zvládat podstatně líp, jak software udělátka v přehrávačích. Jestli vnímá přínos například HQPlayeru, který na oversamplingu vyloženě stojí. Ona spousta "uznávaných" recenzentů neslyší rozdíl mezi mezi Apple tkaničkou a DAPem za sto litrů a zmiňují to v každé recenzi IEM . Spousta měřičů je i zde, ale osobně si nemyslím, že jde měřit něco tak komplexního a složitého, jako je zvuk. Ostatně za "článek" o přínosu různých materiálů na signálových a sluchátkových kabelech do mě dodnes kde kdo kope. Budiž země lehká panu Jaromíru Merhautovi, se kterým jsme se na toto téma nesčetněkrát zhádali :-( Rovněž to byl zapálený měřič. Mrzí mě, že už se nikdy nepohádáme, čest jeho památce!
Trošku mě zaujala ta galvanická izoloce u TT2, kdy s ní současně funguje AQ Jitterbug. Leda by se tam cpalo rušení i přes galvanické oddělení?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 9. 7. 2022 21:00

weefaa píše:
zino333 píše:Empyrean nemali slabú chvíľu.


Zino333, přesně toto hledám, jen uzavřený model. Snažím se říci, že na 90% ho mám při ZMF VC, ale stále tam ten "hlodáček" je.

Neviem kam sa ešte od ZMF VC dá ísť ďalej. Skôr by som im skúsil dopriať lampy. Pokojne na začiatok aj Lyr3, ktorý aktuálne počúvam s Empy a ja to kombo mám rád. Ale Lyr3 je hybrid. Ak plnohodnotné lampy, tak potom podľa peňaženky. Na výber je toho dosť od ampandsound, Cayin, Feliks, Auris, DNA, Woo Audio, ...

-- 9. 7. 2022 22:07 --

martas38 píše:Trošku mě zaujala ta galvanická izoloce u TT2, kdy s ní současně funguje AQ Jitterbug. Leda by se tam cpalo rušení i přes galvanické oddělení?

Jitterbug je záležitosť hodín. Mimochodom, nechcem teraz trepnúť blbosť, ale mne sa zdá, že TT2 si rieši aj hodiny. Rieši galvanickú izoláciu, rieši napájanie a potom veľmi svojbytne rieši samotnú DAC/AMP sekciu. Je to veľmi komplexný produkt, ktorý spája v jednom zariadení vyššie spomenuté - v iných zariadeniach samostatné prvky reťazca. A rieši ich na top úrovni. Preto si stojím za tým, že jeho cena je obhájiteľná. Pretože ak by to človek skladal v takejto kvalite u konkurencie s oddelenými zariadeniami, tak by sa cenou dostal na úplne inú úroveň. Podstatne vyššiu.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod weefaa 9. 7. 2022 21:30

Neviem kam sa ešte od ZMF VC dá ísť ďalej. Skôr by som im skúsil dopriať lampy.


A přesně lampy už svítí v pracovně nějakou dobu od Feliks Audio a jsem velmi spokojen. Testuji. Ehmm, vybírám nové svíčky :). Jen v uzavřeném prostoru (sluchátka) toho opravdu moc není a VC mě hodně oslovily.

Měl jsem objednáno z USA Woo Audio WA2, ale nakonec jsem objednávku zrušil pro zajímavou nabídku Felikse.

-- 9. 7. 2022 22:35 --

martas38 píše:Co se týče měřičů: Někdo hudbu poslouchá, někdo měří. Za mě spousta věcí s mizerným měřením hraje výborně a naopak.


Léta prověřená téze. Souhlasím 100%. Například Audio-GD, které jsi zmínil, je jasným a 100% ověřeným opakem. Příklad R2R-11 mk2 je stále adept na upgrade :)
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 9. 7. 2022 21:48

martas38 píše:M Scaler jsem neslyšel, ale zajímalo by mě, jestli dotyčný měřič slyší rozdíl při použití převzorkování. Tedy v tom, co by měl M Scaler zvládat podstatně líp, jak software udělátka v přehrávačích. Jestli vnímá přínos například HQPlayeru, který na oversamplingu vyloženě stojí.

M Scaler není o převzorkování. To umí kde co. Podstatou M Scaleru je digitální filtr, který zpracovává signál. Rozhodující je počet tzv. tapů:
Chord Mojo: 38 tisíc tapů
Chord Mojo 2: 40 tisíc tapů
Chord Hugo 2: 49.152 tapů
Chord Hugo TT2: 98.304 tapů
Chord Dave: 164 tisíc tapů
M Scaler: 1.015.808 tapů.
Milon tapů M Scaleru je to, co ho odděluje od ostatních zařízení, a způsobuje dramatickou změnu v podání prostoru, a hudební scény.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 9. 7. 2022 21:55

Vždycky jsem si myslel, že je to o převzorkování, při kterém jsou aplikovány filtry, takže něco jako HQ. Zrovna u upsamplingu si myslím, že má na podání prostoru atd. největší přínos.
Netuším, co je to tap???
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 9. 7. 2022 22:02

martas38 píše:Vždycky jsem si myslel, že je to o převzorkování, při kterém jsou aplikovány filtry, takže něco jako HQ. Zrovna u upsamplingu si myslím, že má na podání prostoru atd. největší přínos.
Netuším, co je to tap???

Já taky ne. :D To nevadí. Polopaticky (skoro :-) ) je to vysvětleno zde samotným Robem Wattsem, konstruktérem těchto filtrů, a celých DACů u Chord Electronics: https://www.stereophile.com/content/cho ... tal-filter . Možná je to součást převzorkování, ale ne toho běžného, co dělá standardní PC (kde se CD signál převzorkuje na vyšší frekvenci, a uloží na disk). Nebo kde to třeba Roon převzorkovává v reálném čase, ale ne na úrovni M Scaleru. Jde o výpočetně velmi náročný proces. Docela by mě zajímalo, zda by se to tedy opravdu nedalo udělat tak, že bych si třeba v nějaké streamovací službě zvolil počet tapů, pak by se nějakou dobu nic nedělo (prováděli by výpočet), a pak bych slyšel to, co z M Scaleru ? Nebo by to mohli mít převzorkováno ala M Scaler už v předstihu. Ten M Scaler je možná zbytečný, a dal by se nahradit standardními prostředky, akorát by se to muselo zpracovat ještě předtím, než by se pustila skladba. Vlastně, je téměř jisté, že M Scaler je nutno použít pouze proto, že je zapotřebí provádět výpočty v reálném čase. Jinak by sis to mohl spočítat předem standardním procesorem, a pak už jenom přehrávat. Otázkou je, co bude s tímto postupem, co používá Chord Electronics. Firmu Xilinx, vyrábějící FPGA, které ty výpočty provádějí, totiž koupilo AMD. Takže je možné, že třeba už další (vylepšené) FPGA pro Chord Electronics nebude ?
Naposledy upravil introvert dne 9. 7. 2022 22:21, celkově upraveno 2
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 9. 7. 2022 22:18

Bez dalších technických možností beru výběr RME jako chybu. Při zvukovém výběru se potvrdilo RME lepší pouze díky technickým možnostem, které jsem v dané době a psychickém rozpoložení posuzoval jako potřebné. Dnes bych vážil jinak...
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 9. 7. 2022 22:34

introvert: Nemusí se převzorkovat na vyšší frekvenci, klidně na stejnou. Ale jinak podle mě na digitální signál neaplikuješ filtr, než když ho převzorkuješ. V reálném čase to dělají i Windows. Hodně mizerně a vše na 48kHz. Z toho důvodu se používají různé Wasapi, ASIO, Kernel Streaming a podobně, které to obejdou. V SW přehrávačích to dělá třeba volně dostupný algoritmus SoX. V lepších jako je Audirvana různé iZotope a podobné soft. Nejdál to má dotaženo HQPlayer s vlastními algoritmy. A přitom se tam aplikují digitální filtry jako brick-wall, sharp roll-off, slow roll-off a podobně. Případně NOS - no oversampling. A o tomhle je podle mě M Scaler, akorát to bude dělat líp, jak software a možná mají vlastní filtry, které nepoužívá nikdo jiný (na všech ostatních čipech převodníků je to takřka shodné). Tyto filtry umí jak vlastní převodník, tak přehrávač (nevím jak to funguje, možná jen přehrávač řekně převodníku, který filtr aplikovat). A vše se děje v reálném čase během přehrávání. A slyšet to je hodně dobře.
O těch tap jsem neslyešl mluvit nikoho jiného, jak Chord. Ale Rob Watts například tvrdil, že softwarový upsampling není u jejich produktů poznat, ale nesouhlasím, je to sakra slyšet a chová se to stejně jako u jiných převodníků

-- 9. 7. 2022 23:40 --

weefaa: nevím jak to myslíš s tou chybou. Já u RME využívám jen převodník a zesilovač právě lampáč. A mám obavy, že srovnatelný převodník seženeš za podstatně víc peněz a bez toho skvělého DSP a spousty možností nastavení, které já docela využiju. Pravda u Empyrean podstatně míň, než u LCD-X. Ale ty možnosti tady jsou.
Samozřejmě zázrak to není, ale co dnes v té ceně zázrak je?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 9. 7. 2022 22:42

introvert píše:Otázkou je, co bude s tímto postupem, co používá Chord Electronics. Firmu Xilinx, vyrábějící FPGA, které ty výpočty provádějí, totiž koupilo AMD. Takže je možné, že třeba už další (vylepšené) FPGA pro Chord Electronics nebude ?

Ak nebude Xilinx, je to jedno. Chord si výrobcu nájde. To know how nie je len o čipe. To spočíva asi práve v tom naprogramovaní FPGA.

Hmm, teoreticky to čo píšeš, že by to šlo "vypočítať" vopred, dáva logiku. Lenže sila M Scaleru spočíva práve v tom že to robí v reálnom čase a teda že to urobí s akýmkoľvek vstupným signálom. A keď máš na jeden výpočtový úkon dedikované zariadenie, takmer vždy budeš dosahovať lepší konečný výsledok ako keby si to chcel nahradiť len softvérom bežiacom pod iným OS. Realitou tak zostáva, že Chord produkty patria medzi zvukovo to naj čo je možné dnes kúpiť. A nie sú to len marketingové frázy ako to býva v mnohých iných prípadoch. Spomínaný TT2 nie je len DAC, resp. naprogramovaný FPGA čip. Podporu mu robí kvalita použitých komponentov a spôsob akým je technicky nadizajnovaná ich vzájomná synergia.

weefaa píše:Bez dalších technických možností beru výběr RME jako chybu. Při zvukovém výběru se potvrdilo RME lepší pouze díky technickým možnostem, které jsem v dané době a psychickém rozpoložení posuzoval jako potřebné. Dnes bych vážil jinak...

Ako?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 111a111 9. 7. 2022 22:47

pavel1756 píše:Mimochodem Amir před pár dny vypustil recenzi právě na M Scaler a opět nezklamal. Když to jeho blábolení shrnu, M Scaler má špatné měření a na zvuk nemá vůbec žádný slyšitelný vliv. No teoreticky pokud to poslouchal s nějakou hudbou jako je znělka z Kouzelné školky a k tomu se sluchátky úrovně HD600, tak bych mu snad věřil, že tam rozdíl neslyšel. Ale za normálních podmínek, tedy s adekvátními sluchátky a kvalitní hudbou, ten kvalitativní posun uslyší každý, kdo nemá poškozený sluch, protože to nejsou žádné drobné nuance, nýbrž výrazný posun v rovině prezentace hudební scény a také detailu (i když toho v daleko menší míře než právě u té hudební scény).

Mňa zase nesklamala odpoveď Wattsa, parafrázujem "No a co že tam zanesie nejaký neaudibilný šum a jitter a zkreslenie. DAC to odfiltruje. Ale určite si odomňa kúpte dva coax káble opletené vlasom jednorožca, ktoré to napravia ešte viac." Druhú polovicu som možno vyčítal medzi riadkami :oops:

Ja tiež nesklamem, s HD800 som nespozoroval absolutne žiadny rozdiel spôsobený M-scalerom, ani len náznak. Ani medzi 900€ chi-fi a 9000€ Chord combom.

A nesklamal ani introvert v pridelovaní ne/dôležitosti číslam o ktorých význame nemá potuchy. Honba chi-fi za číslami je tfuj, ale Uuu božinku magická svietiaca krabička s miliónom t...čohoto? No to je jedno, milión je fakt hodne, tak to musí fakt hodne zlepšovat asi všetko.
V češtine to je řád filtru, a ani keby zpracovával komplené nahrávky, žiadne stratené informácie to neobnoví.
Susvara | HD 800 << Topping DX9
Etymotic ER4-XR; Samsung Buds2 Pro; AKG N400
B&W 805 D2 << Lyngdorf TDAI-2170
LG OLED65B7
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod weefaa 9. 7. 2022 22:53

Ako? Zino33: RME umí a umí velmi dobře technicky. Pro mé postřehy až moc anlyticky a mé ucho neuspokojí. Jde o preference. Ptáš se na scénu, na plochu, na separaci? CHORD je TOP. Celkově zvukově rozhodně CHORD.
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 9. 7. 2022 23:17

111a111 píše:Ja tiež nesklamem, s HD800 som nespozoroval absolutne žiadny rozdiel spôsobený M-scalerom, ani len náznak. Ani medzi 900€ chi-fi a 9000€ Chord combom.

Keď už nič iné, aspoň ušetríš.

weefaa píše:Ako? Zino33: RME umí a umí velmi dobře technicky. Pro mé postřehy až moc anlyticky a mé ucho neuspokojí. Jde o preference. Ptáš se na scénu, na plochu, na separaci? CHORD je TOP. Celkově zvukově rozhodně CHORD.

To je práve to podanie hudobnej scény u CHORD produktov. Síce niektorí to nepočujú a ani tomu nerozumejú, ale ak by to niekoho zaujímalo, prečo je CHORD dobrý v tom čo robí a prečo tie vysoké čísla ich výpočtového výkonu majú zmysel, je možné sa dozvedieť priamo od Wattsa v tomto podcaste a konkrétne o tomto cca v čase od 9:10 (reprodukcia transientov). Zmysel má, vypočuť si celý podcast. Watts to robí proste trochu inak a robí to dobre. Aj napriek tomu, že Amir je natvrdlý a nameral že to nevie odmerať.
https://darko.audio/2022/02/podcast-rob ... rd-mojo-2/
Naposledy upravil zino333 dne 9. 7. 2022 23:21, celkově upraveno 2
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků