Ake Sluchadla do 300 eur

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod hanysek3099 24. 1. 2022 06:38

Nebyl bych ohledně HD650 takový pesimista. Nevidím moc jiných alternativ v ceně do 10k, navíc potenciální uživatel je zvyklý na sennheiser zvuk, takže se bude v každém případě jednat o posun. Minimálně co se modelů dostupný v ČR/SK týče, moc jiných možnost podle mého názoru není ...

Jinak sluchátkových zesilovač dokáže sluchátka dostatečně vybudit a dostat z nich to nejlepší. Výstupy na hi-fi sestavách jsou slaboučké a ve spoustě případů i "odfláknuté", protože jejich využívání se primárně neočekává. Jsou to přece jen komponenty hlavně pro poslech přes kvalitnější repro soustavu.

Z běžně dostupných modelů by v úvahu připadaly např. Hifiman Sundara, HD660s (kompromisní model mezi HD600 a 650), případně nové Hifiman Edition XS - u nich ale zatím nejsou reálné zkušenosti uživatelů, je to novinka teprve přicházející na trh.
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 24. 1. 2022 13:32

Jak píše Martas, jako totální překvapení bych to nedělal. Měl by otec sluchátka slyšet a vyzkoušet.

Pokud ale tatík chce Sennheisery, zkusil bych HD580 jubille. https://drop.com/buy/massdrop-x-sennhei ... headphones . Na kulaté narozky podle mne dobrý dárek. A mají impedanci 150ohmů.

Ale tatík bude už hůř slyšet, klidně by mohl preferovat ty uvedené AKG K712, podle měření jsou HD590 totiž ostřejší na výškách proti 600,650,580. https://www.head-fi.org/threads/sennhei ... aph.62262/

Ber to jako tip. Kup, co chceš.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iceman27 24. 1. 2022 17:41

Osobně mám jen malé zkušenosti s HD 650, ale dost velké s HD 600.
Pokud k tomu bude slušný zesilovač, upřednostnil bych před Sennheisery Audio-Technica ATH-R70x.
Pro mě je to Sennkiller 8-) .
HeadAmp Gilmore Lite mk2, Polaris, Audio-Technica ATH-R70x, Sennheiser HD 58X Jubilee, Meze 99 Classic, Philips X2HR, Audio Technica ATH-MSR7, Sony wh-1000xm3.
FiiO M11, FiiO E12 Mont Blanc.
iceman27
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 24. 1. 2022 17:55

Rozhodně bych tatínkovi koupil sluchátka Hifiman Sundara. Už jen proto, že jde o planární sluchátka, která ta dynamická v řadě parametrů válcují již jen z podstaty věci (separace nástrojů, ..). Tak ať zkusí něco jiného, než nač byl doposud zvyklý. Ale pozor - jsou dost náročná na zesilovač. Ten Sony neznám.

iceman27 píše:Osobně mám jen malé zkušenosti s HD 650, ale dost velké s HD 600.

Tak to bys nám mohl vysvětlit zde ve fóru se občas objevující pojem “Sennheiser deka” :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod iceman27 24. 1. 2022 19:17

Tak se zeptej těch, co o tom píšou. Já ti to nevysvětlím :-) .
HeadAmp Gilmore Lite mk2, Polaris, Audio-Technica ATH-R70x, Sennheiser HD 58X Jubilee, Meze 99 Classic, Philips X2HR, Audio Technica ATH-MSR7, Sony wh-1000xm3.
FiiO M11, FiiO E12 Mont Blanc.
iceman27
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 24. 1. 2022 20:56

111a111 píše:Ehm zosilovač drahší než sluchátka? HD6xx spoľahlivo s obrovskou rezervou stačí dnes kdejaký 100$ zosilovač


Ano, v případě HD650 je běžné pořizovat dražší zesilovač, je to dané jejich škálovatelností. A taky určitou tvarovatelností zvuku. Kdysi, když jsem začínal s nějakým Toppingem D10 a Atomem jsem nechápal proč jsou tato sluchátka legendou. První šel z baráku Topping, pak i Atom. A někde u kombinace Modi Multibit - Valhalla 2 jsem to začal celé chápat. Teď mi jako minimální rozumná sestava přijde Vali 2+ (ta poslední iterace je nutností, dvojka byla warm/laidback a to s HD650 nedělá dobrotu) a Modi 3/3+. Pokud jsou finance, pak raději ten Multibit (a Eitr nebo jinou USB/SPDIF konverzi) nebo Bifrost. Chce to komponenty s "organickým" zvukem - lampy, v DACu dobře potlačený digitus (proto ten Multibit)... Pak to nádherně funguje. Hlavně soudit ušima, nevybírat podle tabulek a grafů měření.

Sundara vs HD650 chce slyšet, jako všechno. Sundary jsem nesnesl déle než hodinu, jsou technicky dobrá už s průměrným zesilovačem (i když mají rády hodně šťávy, třeba z Asgardu), ale jejich zvuk je poměrně agresivní, v podstatě si neustále jakoby vynucují pozornost a to mi vadilo. Prostě když člověk není kompatibilní s frekvenční odezvou sluchátek/repro, tak technické schopnosti to prostě nevykompenzují. Slyšíš, že to nechceš a dál přes to nejede vlak. Ale rozumím, že pokud někdo poslouchá třeba metal, budou Sundary docela jasnou volbou.
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 24. 1. 2022 21:04

Na headphones.com říkali, že HD 600 velmi pomůže tento https://spl.audio/en/product/phonitor-x/ zesilovač, právě díky tomu, že dobře škálují. No, ale řekl bych, že příklad by si z toho nikdo brát neměl :-)
P.S. taky jste si všimli, že na prestižní fotce zesilovače za 2.520,- EUR mají XLR konektor nakřivo ? 8-D (totéž i u jiných modelů - asi nějaký typický firemní znak :D )
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 24. 1. 2022 21:20

Mrkni na Topping A90 například. Má ten konektor úplně stejně. Když je ta drážka nahoře na dvanácti hodinách tak jsou dutinky mírně pootočený ve směru hodinových ručiček.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 24. 1. 2022 21:43

Díky, tak to jsem netušil .. osobně by mě nikdy nic podobného nenapadlo, ten konektor vyrobit takhle. Asi jsem nějakej mimoň, či co (tuším Hercule Poirot to měl podobné, takové to rovnání obrázků nakřivo - možná jde o znak nějaké duševní choroby ? :-) )
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 24. 1. 2022 22:11

HD650 + AMP za rovnakú cenu je zlá rada hlavne preto, že za to už kúpi trebars Hifiman Ananda
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 25. 1. 2022 09:42

Už jsem psal, že to je a má být otázka osobních poslechových preferencí. Časem třeba pochopíš, že objektivizace kvalit sluchátek, tím spíš v rámci stejné/podobné cenové kategorie, je možná jen do určité míry a co zní dobře tobě, může jinému připadat docela mimo. A zrovna Hifimany patři mezi ty, které je vhodné nejdřív slyšet a pak teprve případně nakupovat.

Nemyslím si ale, že by přístup "proč by sis proboha kupoval A, když můžeš mít B?!" pramení vždycky jen z přechytralosti a marné snahy věc objektivizovat. Vypadá to, že někteří jedinci jsou opravdu hodně smířliví/tolerantní k mnoha různým FR a zároveň nejsou citliví na problémová pásma - typicky vyšší středy a výšky, takže zkrátka "stráví cokoliv". Ale i tahle hypotéza jen potvrzuje jak je výběr sluchátek/repro subjektivní.

To, jak dobrá HD650 jsou, vůbec nejlépe ukazují stovky vláken po fórech "kam upgradovat z HD650". Prakticky vždy se dojde k tomu, že takový upgrade je něco za něco a zároveň je potřeba si připravit násobně více papírků než co stojí HD650.
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 25. 1. 2022 10:18

ondrasheq píše:Vypadá to, že někteří jedinci jsou opravdu hodně smířliví/tolerantní k mnoha různým FR a zároveň nejsou citliví na problémová pásma - typicky vyšší středy a výšky. Ale i tahle hypotéza jen potvrzuje jak je výběr sluchátek/repro subjektivní.

Nikdy bych neřekl, že mě máš tak dobře přečteného :-) Ano, mnohokrát jsem o tom uvažoval, a je zjevné, že jsem tolerantní. Můžu poslouchat kde co. Vždy jsem žasnul nad vybíravostí některých, kteří jakoby skalpelem selektovali ta jediná, pro ně použitelná sluchátka (ještě častěji IEM). Ale to neznamená, že eventuelní nedostatky neslyším. Slyším, a jsem raději, když ve zvuku nejsou. Z toho důvodu některá sluchátka označuji jako neposlouchatelná. Proto považuji za jeden z nejvíce uspokojivých momentů v poslechu ten, kdy zapnu pro daná sluchátka vhodný EQ profil. Doporučil bych každému, aby si to zkusil. Je to podobné, jako u televize. Kdy na začátku je nevhodně seřízen jas, kontrast, barevná sytost. A pak, když se tyto prvky správně nastaví, je radost se na televizi dívat. Stejné je to s EQ u sluchátek. Dokonce člověk ani nemusí použít žádný ekvalizér, aby to vyzkoušel. Drahá BT sluchátka Sony okolo uší mají možnost připojit ke zdroji zvuku kabelem místo BT. A hrají, i když nejsou zapnutá. Stačí je však zapnout (čímž se aktivuje DSP s EQ), vypnout potlačování hluku, a zvuk se výrazně změní k lepšímu.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 25. 1. 2022 13:03

U Sundar jsem laboroval s EQ - hlavně někde kolem 6200 Hz a 8 kHz. FR se srovnala, ale ta kousavost zvuku nebo jak to nazvat zůstala. Nemám ponětí, čím je to způsobený. Jestli ta vnímaná kousavost a agresivita není spíš spojená s rychlostí planárního měníče... netuším. Možná bych se tehdy líp trefil s Audeze.
Jinak v zásadě nic proti EQ, jen už ho víc používám v kontextu jednotlivých alb (rozptyl kvality (nejen) jazzových nahrávek od 40. do 60. let)

> Vždy jsem žasnul nad vybíravostí některých, kteří jakoby skalpelem selektovali ta jediná, pro ně použitelná sluchátka (ještě častěji IEM).

U IEM se nedivím - jenom jedny mi historicky pořádně držely v uších :)
ChiFi mívalo/mívá tendenci k shoutiness (5-7kHz peaky, nejlépe pořádné a vícero) - jestli důvod vane odtud...
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 25. 1. 2022 13:33

Bohužel, zvuk ne všech sluchátek je možno vylepšit pomocí EQ. Týká se to zejména velkých, a hodně úzkých výkmitů či propadů, kde by bylo nutno aplikovat velmi drastické změny (velké absolutní hodnoty v dB, velké hodnoty Q). Dále jsou sluchátka, která se EQ jakoby brání, takže i když změny aplikujeme, není to moc slyšet (třeba LCD-5 v oblasti okolo 3 kHz). Nakonec, aplikovat změny pomocí EQ bychom měli tak, že si koupíme měřicí hlavu, a změříme si svoje vlastní sluchátka. Frekvenční charakteristiky, které jsou uváděny na internetu (Crinacle, Resolve, Jude), jsou často odlišné od frekvenční charakteristiky kusu, který máme doma (posuny v dB, i na frekvenční ose). Navíc různé měřicí hlavy poskytují různé výsledky. Čili slepá aplikace EQ dle křivky z internetu, nebo pomocí AutoEQ, také nemusí vést k úspěchu. Největší přeborníci tedy ty správné frekvence a posuny vyhledávají poslechem svých vlastních sluchátek, na sinusových tónech proměnných frekvencí a úrovní, a měněním parametrů EQ, až dosáhnou optimálního zvuku. Což je jistě hodně pracné, a také časově náročné. Ale bere to v potaz to, že kusy se můžou od sebe dost lišit (opotřebovanost náušníků, tolerance ve výrobě, použití různých materiálů v různé době), a taky to, že všichni slyšíme obecně stejně, ale každý vlastně jinak.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Midnightsvk 26. 1. 2022 20:18

Viete poradit nejaky zosilovac pre tie HD650tky do 100 eur ? myslim ze jeho usiam to bude uplne stacit :D
Midnightsvk
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků