Audofilní sluchátka na hry + DAC 7.1

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Breakfast 29. 7. 2022 21:29

Ahoj,

plánuji se plácnout přes kapsu a koupit si opravdu dobré herní sluchátka.

Rozhodnutý jsem pro Audeze LCD-GX, ale potřeboval bych k nim nějaký kvalitní zesilovač, který zároven bude umět co nejlepší virtualizaci prostorového zvuku.

Dokážete prosím poradit? Chápu, že mi budete chtít napsat, že virtualizovat 7.1 je blbost a stačí stereo, ale mám to hlavně na hry, používám do ted HyperX Orbit S a to výhradně s virtualizací 7.1 a rozhodně to měnit nechci. Naopak bych v tomhle rád něco ještě ve sluchátkách lepšího.


děkuji moc předem za odborné tipy
Breakfast
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod Breakfast 30. 7. 2022 19:10

Hurá, díky moc za tip!

Upřímně celý dnešek v tom dost ležím a čím více o tomto tématu a vhodném výběru čtu, tím více jsem na rozpacích co vlastně pořídit:-/..

Resp. bude skutečně doporučovaný Creative Sound BlasterX G6 stíhat s LCD-GX a bude to posunem ve zvuku, pokud bychom se teď nebavili o virtualizaci prostorového zvuku?

Pokud se nepletu prostorový zvuk lze vytvořit i přes dobrý SW program. Nebo má Creative Sound BlasterX G6 virtualizaci 7.1 neporovnatelně lepší/přesnější?
Breakfast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Breakfast 6. 8. 2022 00:43

Ta pořízeno, testováno. Úplně upřímně musím všechny zájemce o LCD-GX důrazně varovat.

7.1 přes Dolby Atmos ve Windows, je na nich naprosto příšerné a 7.1 přes SB G6 ještě příšernější. Absolutně se vytrácí to co dělá tyhle sluchátka zajímavými a to je ta šťáva, síla a "hutné" podání zvuku pokud jsou v direct modu bez jakýchkoli příkras (odladěné jsou od výrobce skvěle, není potřeba nijak přes EQ dolaďovat).

Samozřejmě oba virtualizované surroundy důkladně zvětší soundstage, ale jakoby to LCD-GX vůbec nesvědčilo (např. Sennheisery HD 660 S jsou na tom o poznání lépe, co se týče virtualizace). Tady zvuk děsně utrpí. Pokud jde o gaming obecně, LCD-GX podává zvuk atmosféricky, ale vůbec není na kompetitivní hraní.

Mám s těmihle sluchátkami ale problémy ještě dva mimo virtualizovaného surroundu. Jednak fakt, že pokud to mají být sluchátka na zábavné podání zvuku ve hrách, na Audeze Mobius se překvapivě nechytají. A to ani náhodou.. Mobius má mnohem výživnější basy, v Hi-Res modu je kvalitativně srovnatelný a co má, tak teda naprosto fenomenální 7.1 (žádná ozvěna, naprosto špičkové pozicování, stále výživně basuje a nechybí zvuku ani detail). A to stojí přitom víc než polovinu co GX..

Druhý problém je k tomu ještě fakt, že jakkoli je kostrukce LCD-GX skvělá, ty sluchátka jsou opravdu strašně velké, po dvou hodinách těžké, uši se v nich vaří a opravdu strašně blbě sedí pokud má někdo malou palici (jako já třeba)..

Takže nějak nevím:-(.. Uvidím ještě jak budou znít až se rozehrají, ale pravděpodobně je spíš vrátim zpět.

Bud pořídím Sundary nebo HarmonicDyne Zeus s GSX 1200 Pro (pořád všude čtu, že na 7.1 je to naprostá špička) nebo rovnou našetřim na HD 800 S a Fiio 5k Pro..

Co myslíte vy? máte zkušenost s GSX 1000/1200 a 7.1 v něm? co byste poradili příp. za sluchátka na kompetitivní hraní?
Breakfast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 6. 8. 2022 01:25

No, nemám zkušenost s LCD-GX, ale s LCD-X. Co se týče měničů, asi by to mělo být shodné, ale možná se pletu.Tyhle sluchátka mají jiné přenosti, než je podání prostoru, takže tady na hry mínus. Ovšem devizou je ta zvláštní hladká hebká hutnost projevu, plný zvuk, který má koule. Ale současně jsou světlá, dost detailní, tady za mě na hry plus. Ale jsou vyrovnaná, bez basu, který by dominoval a lezl jinam. Bas mají skvělý, přesný, ale spousta lidí očekává něco jiného. Tady dle vkusu toho kterého uživatele. Co se týče pohodlí. LCD-X jsou těžká. Mají skvěle řešený most a náušníky, pro mě v tomto nebyl problém absolvovat nepřetržitý osmihodinový poslech hudby. Seděly parádně, váha mě nijak neomezovala. Ale věřím, že v tom herním stresu se v tom člověk potí a váhu pocítí. Tady se neodvážím hodnotit. Předpokládám, že GX budou lehčí a tohle budou mít líp řešené, třeba i na úkor zvuku? Každopádně jsem přesvědčen, že na jiné "žánry" než hry si brutálně pohoršíš jak se Sundarama, tak s těmi pro mě neznámými GSX, o Mobius nemluvě. Co se týče HD 800S, tam se rozhodně nebudou konat basové orgie, spíš naopak středový detailní, pro někoho dost uřvaný zvuk. U výbuchů ti budou bubínky trhat spíš vyšší frekvence, než je basové dunění. Dost jiný svět, než je Audeze, spíš z jiné planety. Počkej až se GX rozehrají.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Breakfast 7. 8. 2022 00:02

Dík moc za reakci:-). Určitě jsou lehčí než LCD-X, most je u nich opěvovaný taky. Já u nich mám hlavně největší problém s velikostí naúšníků, které jsou prostě na mojí šišku moc big:-(..Zároveň mi rozhodně stabilně na hlavě nesedí ať dělám co dělám (hraju na ultra wide 49" monitoru, kde občas hlavou otočim a hned je cejtim, že stabilně nesedí). Tenhle problém bych měl nejspíš proto i s ostatníma Audeze LCD.

Máš pravdu, vím, že HD 800S budou projevem úplný opak, ale zase jsem si říkal, že to bude parádní alternativa na kompetitivní hraní k Mobiusům, které mám a používal bych je jen třeba v single hrách. GX mají zvuk určitě lepší než Mobius (tedy ve všem kromě basů), ale po pravdě pro mě ne zase o tolik, aby stály o 15k navíc:-(. Zkrátka: mám ted dva planáry od Audeze, co znějí opravdu bohužel +/- stejně s tím, že na jedněch je první poslouchatelný surround (směr kterým chci hlavně jít) a na palici mi sedí úplně bez problému:-/..

Tak se to snažim spíš teď malinko přehodnotit a hledat teda mezi sluchátky trochu jiného střihu :-) (tedy to co bych ocenil v kompetitivním hraní a chtěl bych lépe od Mobiusu, tj. co nejvíce zachovat tu "fun" složku kterou Mobius má, ale zároveň mít větší soundstage, perfektní pozicování v 360 stupnovém prostoru a přitom detail a rozlišení).

Proto mám pár želízek v ohni a trochu teorie :-D :

Sundara + GSX1000
Sundary co jsem četl, tak jsou pro hry fun sluchátka a prý skvěle párují s GSX1000 a jejich virtualizací 7.1. Jak to zní nevím, ale možná by to mohlo právě ideálně skloubit šťávu z planárů s luxusní virtualizací 7.1 v GSX a velkým soundstage (vznikl by tak lepší Mobius a to co jsem doufal, že se podaří u LCD-GX s G6)..Ale nevím, možná je to jinak?

Harmonicdyne Zeus + GSX1000
Tahle varianta zajímavá, hlavně kvůli tomu že Zeus snad prý jako jediný, kloubí "fun" sluchátka pro hry s velkým soundstagem a pozicováním v něm, sám o sobě. Jen se o něm zrovna dvakrát nemluví (a to je vždycky trochu podezřelý:-) )..

HD 800 S + Fiio 5k Pro
Nehledě na ty vysoké frekvence (což se mi ani trochu teda nelíbí:/), to mám jako event. želízko v ohni, protože všude čtu, jak na hry nic lepšího než 800s neexistuje. Možná se pletu, ale u těhle sluchátek je virtualizovat 7.1 vlastně úplně k ničemu a vše bych jen zhoršil, protože sami o sobě mají ten nejlepší soundstage a pozicování v něm v 360 stupnovém rozsahu? Je tahle teorie správná?

Ananda/Arya + Fiio 5k Pro
..Mě ještě napadla právě jako alternativa k 800s, protože soundstage a pozicování mají prý taky perfektní a nechybí jim ta krásná štáva planárů. Jen se bojim, že k nim už by Fiio 5k Pro nestačilo:-(..Nebo se pletu?

R70x nebo AKG 712
Případně ještě zvažuji tyhle dvě. R70x specifická nekompromisním pozicováním v prostoru, 712 zase nekompromisním soundstagem.. Co z těchto dvou mi ale dá větší "game immersive" a zároveň výhodu v kompetitivním hraní, neumim posoudit vůbec.
Breakfast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 7. 8. 2022 02:01

Co se týče těch náušníků, tak myslím, že mám malou hlavu a u LCD-X kožené náušníky značka ideál. A za mě jedny z nejpohodlnějších. U Empyrean bych potřeboval možná o půl čísla menší :-)
Ale je fakt, že to mám na klidný poslech hudby. Na hraní mám k Xboxu LucidSound LS35X a jsou to jediné bezdráty co mám. Zvuk uspokojivý, tady bych dost možná něco za trojnásobek nedocenil.... A pravda jsou lehoučké a dobře sedí i při mlácení hlavou ve hrách :-)
Kdysi jsem měl AKG K701, což bude podobné jako K712 a je pravda, že prostor tam byl obrovský. Zas byly extrémně světlé, nezábavné a oproti současným lepším sluchátkům pokulhávaly v rozlišení. A obrovské, spodní kovová hrana, či jak to nazvat mě nepříjemně tlačila pod čelistí. Ale opět to bylo na hudbu, což je trošku jiná disciplína.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 8. 2022 18:57

Na hrátky s emulací prostorového zvuku na sluchátkách ve Windows je IMHO nejlepší kombinace Equalizer APO + HeSuVi.

Jsou tam dostupné snad všechny běžně používané systémy (Atmos, CMSS, Dolby Headphone, DS3D, Nahimic, SBX, ad.) + lze zvuk doladit k obrazu svému.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breakfast 23. 8. 2022 00:20

Tak jo..Chlapi díky moc za názory a postřehy, nakonec jsem se vydal cestou různých testování a rozhodl jsem se, že to sem hodím zpětně jako zkušenost, pokud by nějaký šílenec chtěl také to nejlepší na gamesení v 7.1 a sluchátkách a nemohl se rozhodnout co vlastně pořídit..Třeba se to může někomu hodit:-).

Konkrétně jsem ve hrách testoval:

Audeze Mobius (resp. HyperX Orbit S, které mám, je to jedno, jsou stejná jako Mobius).
Audeze LCD-GX
Sennheiser HD 660 S
Sennheiser HD 800 S
Hifiman Arya V3 (resp. Stealth edici)

Kromě Mobiusu (který má vlastní zesilovač v sobě) toto vše důkladně otestováno na všech dostupných dac/amp, které disponují svým 7.1 řešením a to:

Sennheiser GSX 1200 (velký oldschool a obrovskou mírou lidí bráno stále jako nejvěrnější 7.1)
Soundblaster G6 (SBX a Scout technologie)
Soundblaster X4 (SXFI a SXFI Battle technologie)
(Smyth Realizer jsem nezkoušel, 100k už je za pořízení na mě trochu moc:-) )


Audeze LCD-GX
- absolutně si nerozumí s kterýmkoli 7.1 výše. Perfektní basy jsou naprosto utlumeny, zvuk je příliš agresivní a "řezavý", nedá se to poslouchat bohužel dlouho. Problém GX sám o sobě je také v tom, že jejich vytažení zvuků v soundstage (např. kroky ostatních hráčů kolem), nejsou prostě příliš patrné i když pozicování těch kroků dobré je a to i do hloubky. Bohužel se proto nehodí pro kompetitivní hraní i když pro Single hry, znějí GX hodně slušně..Pokud ale zpátky nenasadíte Mobiusy..

Mobius/Orbit S
Naprosto nejšťavnatější planární basy ze všech sluchátek výše a to s velkým předstihem. Pokud někdo má rád basy, tohle je naprostá špička. Zároveň a to zřejmě díky zabudovanému gyroskopu, je jejich technologie 7.1 (používají waves nx) skutečně to nejlepší co jsem měl šanci v 7.1 virtualizaci slyšet (což vzhledem k té ceně Orbitů S je vlastně až neskutečný). Nejen, že u těchto sluchátek v 7.1 nepřijdete o ty výživné basy, nechybí zároveň ani s přehledem nejpřesnější pozicování zvuků v celém soundstage a to jak do šířky, tak i zároveň do hloubky. Sluchátka jsou v 7.1 proto perfektní jak pro kompetitivní hraní (tj. potřebuji vědět odkud jednotlivé kroky a výstřely přesně jdou), tak i pro atmosférické hraní (tj. basují a nejsou zároveň tolik analytická a neutrálně zabarvená). Tohle je sama o sobě dost neslučitelná kombinace, přesto to Mobius/Orbit S umí. Jediná nevýhoda těhle sluchátek je nutnost neustále přepínat na 7.1 mod (Windows si to nepamatuje), nemožnost experimentovat (mají vlastní DAC/AMP, který nelze obejít), lehký šum sluchátek a chybí jim i větší detail/analytičnost. I přes to mám ale za to, že neexistuje lepší volba ke koupi herních 7.1 sluchátek do 25 000 Kč.

HD 660 S
Jsou fantastická jako doplnění k Mobiusům, protože ve všem mají v podstatě opačný projev. Z celé rodiny HD 600, 650, 6XX, jsou 660 S na hry nejlepší, kvůli většímu soundstage a hlavně velmi přesnému pozicování zvuků v něm. Oproti Mobiusům - fantastické střední pásmo, detailní, čisté a analytické, pro kompetitivní hraní za ty prachy perfektní. Basy pokulhávají, paradoxně si ale 660 S nejlépe rozumí s úpravou 7.1 virtualizace a je jedno jestli je to na GSX 1200, G6 nebo X4. Strašně obtížné říct, která technologie 7.1 jim seděla nejlépe, každá má své, rozdíly jsou extrémně drobné. Konkrétně mám pocit, že: GSX1200 - o malinko lepší pozicování zvuků než u všech ostatních, X4 (a SXFI): obrovský soundstage bez echo efektu, G6: nejlepší nastavitelnost všeho a opravdu dobré vytažení basů (ve finále jsem se s nimi k G6 nejvíce vracel).
Obrovská výhoda těhle sluchátek je i pohodlí, řekl bych že oproti Mobiusům se více hodí vlastně na cokoliv (hry, hudba, filmy) a fakt nevadí na hlavě ani po X hodinách (skoro jsem o nich nevěděl). Což je naprostý opak oproti LCD-GX a lahoda i pro dlouhodobé poslouchání (z Planárů může občas bolet hlava).

HD 800 S
Spousta lidí tvrdí, že jde o svatý grál pro kompetitivní hraní a určitě to tak je. Oproti 660 S jsou ještě o kus analytičtější, neutrálnější, mají obrovský soundstage sám o sobě a pozicování zvuků v něm, je také naprosto špičkové. Problém a proč jsem si tyhle sluchátka nakonec nenechal, je fakt, že selhávají v zábavnosti. Zvuk je pro mě do značné míry sykavý, syntetický, technický, po 3 hodinách jsem zde měl fakt pocit, že všeho moc už zkrátka škodí. Výrazně jim pomáhá 7.1 u X4, jakoby sxfi které zvětšuje soundstage těmto sluchátkům nevadilo a naopak vylepšilo výhodu soundstage co má 800s sám o sobě. To co to předvedlo u her s otevřeným světem, bylo až neskutečné, až člověk nevěřil, že to šlo vážně ze sluchátek.
(Důvod proč to tak je, bude nejspíš v tom, že soundstage v 800s je špičkový hlavně do šířky, nikoli ale do hloubky. SXFI jim přidá chybějící hloubku a přitom nijak dramaticky nezkazí senzační šířku, kterou mají 800s sami o sobě). Pokud by tyhle sluchátka stály o polovinu méně, je to jasný favorit:-). Takhle jde bohužel spíš o hodně drahou srandu pouze pro určité typy her (nebo v hudbě pro akustické songy, klasiku a kytary).

Hifiman Arya V3
Nakonec můj favorit a sluchátka které si rozhodně nechám:-). To co tohle převádí nejen ve hrách, ale i v hudbě (poslouchám hlavně elektronickou music, ale je to u Aryí vlastně fuk co tam dám) je vážně neskutečný - všechno zní naprosto fantasticky, výživně a přirozeně. Zajímavé na Aryích V3 je ale i fakt, že prostě nepotřebují virtualizovat 7.1.. Zkoušel jsem všechny 4 virtualizace výše, různá nastavení, několik hodin testování v různých hrách a pokaždé došel k závěru, že tyhle sluchátka virtualizace prostě nepotřebují - zní to pokaždé méně přirozeně, než jak to sami podají. Nevím, zda-li je to jejich technologií Stealth magnetů nebo co se tady vlastně tak povedlo, ale hloubka v soundstage i pozicování/dynamika, vše je tak přesně trefené, že se zde ten 360stupnový prostor okolo, jakoby vytváří sám o sobě. Tohle je na Aryích V3 naprostá pecka a nerozumím proč to lidé v recenzích nezmíní více. Soundstage by mohl být sice o kousek větší (pak ale asi za cenu, že by ztratil ten neskutečný smysl pro hloubku scény), nevadila by mi ani větší síla basů jako má Mobius (i když basům tady rozhodně patří čestné druhé místo - citelně lepší než LCD-GX), ale i přes tyhle drobné mušky je to vážně nářez. Nechybí jim úžasný detail (jako chybí Mobiusu), analytičnost, která zároveň není tak "syntetická" a "technická" jak u 800 s a především ten fakt, že tohle dělá 3D prostorovost samo o sobě a tím pádem i v hi-res kvalitě.

Takže abych udělal nějaký závěr.. Vracím zpět zakoupené G6, X4, GSX 1200 a pořizuji nějaký opravdu kvalitní DAC a AMP k Aryím.. tady jsou už virtualizace naprosto k ničemu:-)

Díky všem!
Breakfast
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků