Domácí magnetoplanární sluchátka

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Filip4 30. 1. 2023 18:41

Ahoj všichni, před nějakou dobou se mi povedlo zkonstruovat magnetoplanáry a jelikož je poměrně zájem o to co je to vlastně za sluchátka, tak jsem se rozhodl zde sepsat něco jako deník o tom, jak jsem sluchátka dělal a jak vypadají. S myšlenkou, že bych se do něčeho takového pustil jsem přišel někdy rok a půl zpět. Spousta věcí tedy bude psána retroperspektivně. Snad tento topic tedy nebude místním moderátorům vadit.

uvodni.jpg


Ze začátku bych asi měl vysvětlit co mě vedlo k tomu se do něčeho takového pustit. Dříve, ještě jako student, jsem si nemohl dovolit audio techniku za několik tisíc a desetitisíc, tudíž jsem se rozhodl si zkonstruovat něco vlastního. Ve výsledku se mi povedlo udělat elektrostatická sluchátka i s vlastním zesilovačem (o tom třeba někdy jindy). Se zvukem jsem byl a stále jsem velmi spokojený, jenže mi pořád vrtal červík v hlavě, jak asi hrají ty magnetoplanáry. Poté jsem viděl příspěvek na headfi od Garuspika, což je dnešní autor asi všem známých Verum sluchátek. V tu chvíli jsem si říkal, že bych se mohl taky pokusit vytvořit magnetoplanární membránu. Dlouho jsem přemýšlel, jak to v domácích podmínkách provést, ale vždy mě napadlo víc problémů jak řešení, tak jsem to dal na docela dlouhou dobu k ledu. Po nějakém čase, když jsem přemýšlel u čeho bych se zabavil tak jsem si opět vzpomněl právě na Verumy a pustil jsem se do nějakých prvních pokusů. Asi půl roku jsem se různě pokoušel a vymýšlel různé postupy, až se mi jednoho dnes podařilo zbastlit něco, co vypadalo jako membrána s motivem.

Poté jsem si dal nějaké menší cíle, kterých bych chtěl dosáhnout:
• Ověřit si, že membránu dokážu vyrobit tak aby se impedance pro sluchátka pohybovala v
rozumných mezích, jelikož bez tohoto by nemělo smysl pokračovat dále-
• Pro membrány vytvořit housing a dostat z měničů, alespoň nějaký zvuk. Neočekával jsem žádné
HiFi, jen jsem si chtěl dokázat, že něco takového jde vyrobit.
• Poslední cíl byl ten abych měl zábavu u stavění a vymýšlení sluchátek a třeba se zase něčemu
přiučil.

První použitelná membrána
Tohle se nakonec ukázalo jako docela oříšek, ale nakonec jsem skončil s nijak hezkým tvarem, na druhou stranu jsem naměřil skoro 14 Ω, a to už bylo něco s čím jsem byl spokojený.

av1.jpg


Hned jsem koupil magnety, rychle navrhl housing a použil nějaký starý hlavový most. Po smontování a zapojení se z měničů linul zvuk, paráda, ono to hraje :D. No, co si budeme, zvuk nebyl zrovna HiFi, těžce dominující basy válcovaly všechno ostatní. Vytáhl jsem DIY měřící hlavu co jsem dříve stavěl, tady bych chtěl poukázat, že výsledek je pouze informativní, jelikož je neověřitelné co to vlastně měří, ale pro komparativní účely posloužila dobře. Na grafu je ale nevyrovnanost dobře vidět, takže to potvrdilo, co jsem slyšel.

av2.jpg


Vylepšení pro vyváženější zvuk
U předchozího pokusu jsem si tedy ověřil, že vše funguje a nyní to chtělo vylepšit tak aby výsledek byl použitelnější.

av3.jpg


Motiv dostal nový tvar a nový housing už vypadal mnohem použitelněji, to lze vidět na fotce ve srovnání s prvním pokusem. Největší změnou byl ale zvuk samotný, nyní už to začínalo být použitelné.

Následně jsem si ještě hrál s housingem a samotnou membráno, experimentoval s tlumením. V tento moment mi sluchátka hodně připomínala Monolith M1070, která jsem krátkou dobu vlastnil. Zvukově to mělo tedy k neutralitě daleko a byl to poměrně zásadně temný zvuk, takže naprostý protipól k elektrostatům. Ve výsledku sluchátka měla impedanci 11 Ω, single sided konstrukci magnetů a váhu asi 470 g. Sluchátka byla pohodlná i na delší poslech.

av4.jpg

av5.png


Lazení stávajícího designu
Pro lazení sluchátek jsem pořád používal výše zmíněnou DIY měřící hlavu, ale ta už mi přistávala stačit, nebylo možné se spolehnout na výsledky takže jsem si pořídil MiniDSP Ears, což je levná záležitost oproti profesionálnímu vybavení, ale výsledky jsou opakovatelné a dají se porovnávat s výsledky jiných lidí (záleží na kompenzační křivce). Chtěl bych jen uvést, že jakýkoliv graf níže používá kompenzační křivku SBAF a s tím je k tomu nutné přistupovat. Měření je vždy referencováno a zarovnáno na SPL 90 dB při frekvenci 200 Hz.

av7.jpg


Opět jsem si ještě pohrál se vzhledem a toto je vlastně finální prototyp č. 1, já ho nazývám MGN-1. U sluchátek jsem používal celokožené i velurové náušníky, velurové byly ve výsledku mnohem vyváženější při poslechu a ty jsem většinu času používal. Níže je srovnání v grafu z MiniDSP.

srovnani.png


Abych měl srovnání, tak jsem využil Audigo půjčovnu, je skvělé, že tady taková možnost je. Půjčil jsem si tedy Audeze LC2, jsou to ty dřevěné v poslední revizi, kde jsou tenčí náušníky.

av6.jpg


Díky těm tenčím náušníkům nebyl ten zvuk až tak temný, jak jsem očekával. Po porovnání byl výsledek hodně podobný, na něco jsem více preferoval Audeze a jinde zase ty moje. Níže je porovnání s MGN-1 s velurovými náušníky.

srovnani 2.png


Pokračování příště, aneb MGN-2.
Domácí magnetoplanární sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1328551
Filipovy DIY dynamická sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1329987
Filip4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kreček 30. 1. 2023 19:30

Filipe, skvělé povídání :tleskani
A už se moc těším na pokračování !!!
Kreček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 353637 30. 1. 2023 19:33

Jako super. Moc tomu nerozumím, ale fakt dobrý.
353637
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Filip4 30. 1. 2023 20:09

Díky :) , napsal bych zbytek rovnou, ale už to bylo moc příloh na jeden příspěvěk. Tak tedy pokračování zde.

MGN-2, druhá verze
Po dokončení předchozí verze jsem nějakou dobu jen poslouchal a přemýšlel, jak sluchátka dále vylepšit. Se stávajícím designem už toho moc vymyslet nešlo, takže jsem se pustil do podobné, ale přesto nové koncepce. Tentokráte návrh počítat oboustranným umístěním magnetům, a hlavně jsem chtěl, aby měniče byly snáze vybuditelné, předchozí verze byla hodně nenažraná. Např. Ifi Zen Can měl při vyšší hlasitosti už problém u skladby Jake Enters His Avatar World od Jamese Hornera a Why so Serious? Od Hanse Zimmera, kde přicházelo velké zkreslení v basech. Topping A90 nicméně tyto sluchátka zvládl s přehledem (jen tak pro porovnání).

Výsledkem byl návrh s menším průměrem mušlí (103 mm vs 110 mm u MGN-1) a celkově vzhled pojatý více ala Audeze.

av8.jpg


Spolu s novým vnějškem přišla i menší změna na membráně, přesunul jsem se k motivu, kdy je pokryta celá plocha membrány. Podařilo se mi membránu vytvořit ve dvou verzích, na výrobu snadnější s impedancí 9 Ω a druhou, složitější na výrobu s impedancí 34 Ω. Zvolil jsem poté druhou možnost, jelikož si s tím snáze poradí většina zesilovačů s alespoň nějakým výkonem. Pak už stačilo jen vyrobit a zkompletovat zbytek.

av9.jpg


Sluchátka dostala nový hlavový most (koupený) a perforované náušníky Dekoni. Výsledek níže.

av10.jpg


Na měření lze vidět, že sluchátka se posunula ještě mnohem blíže k Audeze LCD-2, která jsem měl půjčená a subjektivně ten zvuk byl opravdu velmi podobný.

porovnani 3.png


Nyní nastal čas si pohrát s tlumením sluchátek. Hlavním cílem bylo zvednout výšky. Dlouho jsem experimentoval s různými látkami, tvary apod. Výsledná finální kombinace tlumení je na obrázku níže.

av11.jpg


Zde je finální frekvenční charakteristika MGN-2.

Char M2.png


Tímto se vracím na začátek, kde jsem zmiňoval sluchátka Verum. Měl jsem možnost si Verumy poslechnout a změřit je pro porovnání. U Verumů je trošku problém, že hodně záleží na náušnících, které jsou nasazeny. Co jsem tak pochopil tak dřívější verze měly perforované náušníky a nyní se dodávají s celokoženými a výsledek mezi nimi je opravdu velký. Porovnání opět níže.

verum.png


To je prozatím vše. MGN-2 již upravovat nebudu, ale budu postupně vymýšlet a pracovat na MGN-3 na základě zpětné vazby od několika lidí, kteří sluchátka slyšeli. Ostatně se tu klidně můžou vyjádřit :-) . Další updaty budu postupně doplňovat v tomto vláknu.
Domácí magnetoplanární sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1328551
Filipovy DIY dynamická sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1329987
Filip4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 30. 1. 2023 20:21

Abych taky přispěl s trochou vody do mlýna. tak jsem měl tu čest mít Filipovy planáry na týden doma a vidím to následovně:

Balení přišlo v plastovém kufříku, kde jsou jak vlastní sluchátka, tak dva kabely – klasický s 3,5mm Jackem a redukcí na 6,3mm a symetrický kabel zakončený pentaconem 4,4mm. Sluchátka jsem bohužel nemohl se symetrickým kabelem otestovat, protože můj zesilovač nemá symetrický sluchátkový výstup. Dál jsou přibaleny dva druhy náušníků – perforovaná jehněčí kůže Deconi (můj favorit) a celokožené náušníky. Potom byly přiloženy více odvětrané vnější mřížky, plus nějaké tlumíci hmoty do mušlí (na tohle jsem však díky své nešikovnosti nesahal a krom náušníků nechával sluchátka v původní konfiguraci.)

Celkově vzhled sluchátek vypadá velice profesionálně. Při pohledu na konstrukci sluchátek by mě ani nenapadlo, že se jedná o domácí výrobu membránami počínaje (což je u membrán planárů s cívkou co říct!) a celými mušlemi konče. Pouze hlavový most je dle konstruktéra čínské konstrukce, tedy zakoupený. Nejvíc asi připomíná hlavové mosty Audeze bez koženého pásku (k tomuto se později ještě vrátím).
Zvenčí kryje měniče perforovaná drátěná mřížka připomínající Hifiman He-400i. Vlastně celá sluchátka působí vzhledem jako Hifiman He-400i V2020. Ještě jednou musím zmínit, že vzhled mušlí vypadá opravdu profesionálně a jediný drobný detail, který to kazí jsou stříbrné šrouby na vnějších mřížkách. Černá by jim slušela víc, ale tady jde o zkušební vzorek, u kterého budou zručnější posluchači měnit mřížku a tlumící tkaniny uvnitř mušlí a barva šroubů je tedy nepodstatná.

A nyní k pohodlí nošení. Bohužel mě trošku zklamal čínský hlavový most. Pravda mám menší hlavu, ale i při seřízení mostu na nejmenší velikost mi byly sluchátka takřka velká. A dále je přítlak na uši o něco vyšší, než by mi bylo příjemné, ale i tak byl řekněme tříhodinový poslech naprosto v pohodě.

Zvukové představení:
Musím přiznat, že když jsem sluchátka dal poprvé na hlavu, čekal jsem amatéřinu nejhrubšího zrna s velkými průšvihy v tonální charakteristice. Nejenže se nic takového nekonalo, ale naopak mají sluchátka na první dobrou velice kultivovaný a profesionální zvuk. S Filipem jsme se domluvili, že moje zpětná vazba bude hodně kritická, budu zdůrazňovat všechny chyby ve zvuku včetně těch nepatrných a trošku nefér je, že jako srovnávací model jsem zvolil Meze Empyrean.
Při prvním poslechu mi trošku vadila mírná ukřičenost na vyšších středech. Je to prostě světlejší spíš analytický zvuk, který je blíže k Hifiman, než k Audeze. Myslím, že tomuto napovídá i Filipem naměřená charakteristika, kde jsou mírné peaky na cca 4, 7 a 9kHz. Zkrátka zvuk je trošku ostřejší, na druhou stranu vše odhalující. Současně si troufám tvrdit, že právě středy jsou nejsilnější zbraní těchto sluchátek a proto jsem začal tak trošku netradičně jimi. Mají skvělou texturu, naprosto přirozenou tonalitu utvářející celkový charakter sluchátek, Po velice krátké době jsem to zvýraznění na středech začal brát jako přirozený charakter sluchátek
Co se týče basu, tak tady jsem z počátku pociťoval jejich drobný nedostatek. A za tím si stojím dodnes. Mám rád zábavu a zde je bas přítomný, dobře texturovaný, ale uvítal bych ho ve větším množství. Ale tohle neberu jako vadu sluchátek, ale spíš svého vkusu. Prostě s tímto jsme si nesedli.
Ze základní charakteristiky zbývají výšky, podle mě největší slabina. Chybí mi tady jiskra, cinkání. I když mě vyznívá celkové ladění poměrně světle, to tady postrádám. Jinak jsou výšky krásné, detailní, ale prostě to necinká jak bych si představoval. Což ovšem nemusí být pro někoho jiného vůbec na škodu, stále se bavíme o drobných nuancích ve zvuku.
Za mě tedy mají sluchátka světlejší a dost detailní podání, které bych asi dost připodobnil k Hifiman i když asi nejvíc ke zvuku Beyerdynamic DT880, byť ty Filipovy jsou zvukově o míle vpřed, než prastaré DT880, ale základní zabarvení se mi zdá podobné.
Pokud bych ještě něco vytknul, tak mi přijde horší prostor do stran (přičemž předozadní mně přišel v pořádku) a separace nástrojů. Která se mi zdá že kulhá nejvíc v nižších středech, kde se to trošku slévá. Ale opět, jsou to drobné nuance.
Řekl bych, že výtky k prostoru a separaci nástrojů budou o tlumení uvnitř mušlí a půjde na tom ještě zapracovat. Prostě je to obrovská věda a tohle doladit k dokonalosti není žádná legrace.

Abych to nějak shrnul:

Plusy:
Celkově dospělý zvuk
Dobře prokreslené středy
Detailní zvuk, dobré rozlišení
Parádní mechanické provedení

Mínusy:
Lehká ukřičenost na vyšších středech
Horší prostor do stran a separace
Lehce utopené subbasy a výšky
Vyšší přítlak

Poslouchal jsem na řetězci:
iMac s Audirvanou, RME ADI-2 v režimu DAC bez EQ, zesilovač lampáč Cayin HA-1A


A na závěr, není to vůbec špatné, ba ani průměrné a jsem moc zvědav, kam se může taková obrovská a mravenčí práce posunout! Dost možná by nejedna velká firma s obrovským kapitálem v zádech měla o Filipovo know-how zájem!

Ještě jednou moc děkuji za možnost podílet se na tomto testu!
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SSakul 30. 1. 2023 22:28

Pár dní jsem měl doma tenhle úžasný DIY kousek od Filipa a říkám si jak to ten chlap sakra dokázal � Odvedl pořádný kus práce, sluchátka jsou i opravdu hezky zpracované, jediná moje výtka v tomhle ohledu by byla k hlavovému mostu, který by mohl být pohodlnější. Lehce připomínájí vzhledem starší hifimany. Náušníky jsou jehněčí děrované dekoni a dají se relativně snadno sundat a případně vyměnit. Vnější mřížky jsou na 4 šroubky a díky jednoduché instalaci a sundání jde zvuk pomocí tlumení snadno posouvat do světlejších i teplejších vod i pro hračičky ( ve stocku jsou pod mřížkou celkem 3 vrstvy, ubráním jde zvuk směrem alla audeze, přidáním směrem např. k Hifimanu )
Preferuju stock, případně 4 vrstvy pro lehce intenzivnější světlejší podání. Sluchátka mají na planáry dobrou dynamiku a naštěstí je ani netrápí určitá plastovost, tak jako např. základní planáry hifimanu.

Bass je přirozený, lehce rychlejší decay, jak bývá u planárů zvykem a navzdory děrovaným náušníkům bez slyšitelného rolloffu. Za mě bylo basů tak akorát, pocit přidat jsem nepociťoval a když budu srovnávat s Verumy, tak jsou na tom v basu velice podobně, Verum má možná špetku větší slam.

Středy mají opravdu přirozený zvuk a když pominu pohodlí hlavového mostu, sluchátka se dají poslouchat opravdu hodiny a hodiny. Nikde nic vyloženě netrčí, nic netahá za uši. Verum s děrovanými má lehce světlejší středy jak 3 vrsty MGN-2, se 4 jsou na tom více podobně. Každopádně tady bude záležet na zvyku, chuti, preferencích i na různých písních. Někde jsem preferoval lehce Verumy ( např na akustiku, soundtracky a obecně dobře nahranou hudbu ), někde MGN-2 (hůř nahrané písně, metal apod). MGN-2 jsou určitě univerzálnější v tom, že se dají poslouchat bez únavy opravdu dlouhou dobu a po delším poslechu středům opravdu nic nechybí.

Co se týče výšek, tak jsou velice dobře prokreslené, ale nepřepálené. V porovnání mi přišly lehce detailnější, jemnější a prokreslenější než jsem slyšel u Verumů, tam my přisly výšky o něco hrubší i když tonálně byly v pořádku. Co se týče šířky scény, přisla mi o něco komornější a menší, než jakou vykreslily Verumy s děrovanými, ale žádný průser se nekoná.

Celkový dojem mám velice pozitivní, sluchátka se mi opravdu líbily a pořád se mi nechce nějak věřit, že celé sluchátka, včetně měničů dal Filip do kupy uplně sám. Myslím, že už i teď patří mezi velice povedené sluchátka.
SSakul
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 31. 1. 2023 10:39

Krásny koníček, som prekvapený, že niekto doma vyrobí použiteľné slúchladlá a niekto im tu dá nálepku profesionálneho zvuku. Ešte viac to poukazuje na nenažranosť zavedených značiek, ktoré vyrábajú tisíce kusov modelov za ceny ojazdených áut.
Mňa osobne by vyrušoval ten imbalance pravého a ľavého kanála, vyzerá to ako keby od 1,5kHz to boli iné sluchátka. Nemyslím, že sa to dá nepočuť. V každom prípade, na tom sa dá ešte zamakať pri MGN-3 ;-) Držím palce.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 31. 1. 2023 10:45

Žádná nevyváženost kanálů tam není.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 31. 1. 2023 11:31

Jasne, moja chyba. Zle som si pozrel legendu ku grafom, sorry, beriem spat. ;-)
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 31. 1. 2023 12:10

Pripájam sa. Krásne! Veľmi držím palce nech sa z koníčka stane pokojne niečo väčšie. Bolo by super mať za Moravou producenta planárnych slúchadiel. Hifiman vyrástol z podobného projektu. Rovnako napríklad ZMF. Na Ukrajine máme Verum a Sash. No vyzerá to tak, že sa máme v budúcnosti na čo tešiť. Vyrob obdobu HE6 s menej pažravými nárokmi a veľmi rád sa stanem zákazníkom.
:-)

Ešte ma hryzie zvedavosť. Vedel by si nám aj trochu priblížiť ako dokáže človek doma vyrobiť planárne meniče? Ešte chápem, že zručný strojár, 3D tlačiar a pod. si doma vyrobí mušle a housing k meničom, ale zaujíma ma výroba membrány v domácich podmienkach. Teda samozrejme ak je to súčasť stráženého know-how, tak beriem späť. Ja sa nechystám vyrábať slúchadlá, ale ako si človek doma produkuje membrány, to ma zaujíma.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 31. 1. 2023 12:43

Já jsem porovnal Filipův výtvor s několika málo sluchátky, které jsem měl doma. Zvolil jsem magnetoplanáry Verum 1, Sash Tres, Hifiman HE500, Audeze LCD2, a dynamická sluchátka Sennheiser HD800. Ano, FilCans, jak Filipovým kouskům říkám, jsou svou zvukovou kvalitou jistě srovnatelná s výše uvedenými sluchátky! Zvukově jsou opravdu výborná. Jsou hodně podobná HE-500, což jsou podle mne výborná sluchátka. Takový hutný, zároveň detailní a strukturovaný zvuk. Přirozené hlasy, reálně přenášený prostor, není nafouklý a ani to nehraje jen v hlavě. Slyšel jsem je sice jen krátce, ale nic mi zvukově vyloženě nevadí, rozhodně, podle mne, nejsou uřvané, jak píše martas28. Jak mi psal Filip, možná by správně mělo být nepatrně více výšek, ale pro dlouhodobý poslech je to tonálně vyvážené optimálně. Výhrady mám k horšímu rozložení hmotnosti, mušle jsou oproti mostu moc těžké, staré Hifimany mají distribuci hmotnosti lepší. A potřebují zesilovač, protože jsou málo citlivá, impedanci přesně neznám, každopádně musím pro ně, nejvíce ze všech sluchátek, která mám, ovladač hlasitosti vytočit. Nemyslím si, že bude sluchátka Filip vyrábět na kšeft, ale pokud budou tato k mání, řekněme do 15tis., jistě si své zákazníky najdou. Rád si jeden exemplář koupím.

P.S. Beyerdynamic DT880 se vyráběly a vyrábí asi v 15 různých verzích, které hrají různě a obecně nejde napsat, že FilCans mají podobný zvukový charakter jako DT880.
Přílohy
fil3.jpg
fil2.jpg
Fil1.jpg
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Filip4 31. 1. 2023 19:35

_daRK: Díky, pro zajímavost, zde je souběh obou kanálů :-)

souběh.png


zino333: No uvidíme kam se to posune časem :) , jinak co se týče výroby té membrány, tak to bych úplně konkrétně nechtěl prozrazovat, jen řeknu že je k tomu potřeba hlavně trpělivost a výroba zabere poměrně hodně času.
Domácí magnetoplanární sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1328551
Filipovy DIY dynamická sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1329987
Filip4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 31. 1. 2023 19:49

Filip4 píše:jinak co se týče výroby té membrány, tak to bych úplně konkrétně nechtěl prozrazovat, jen řeknu že je k tomu potřeba hlavně trpělivost a výroba zabere poměrně hodně času.

O vývoj kvalitních planárních sluchátek se pokouší také Resolve (Andrew Park) z headphones.com, podle kterého je membrána nejkritičtější komponentou, a najít ten správný postup a materiály je dost obtížné.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Filip4 31. 1. 2023 20:06

To souhlasím. Taky to nebylo hned než jsem přišel na rozumný postup a hlavně tak aby byl opakovatelný, několikrát už jsem byl jen kousek od toho abych to vzdal, protože se mi to na začátku úplně nedařilo.
Domácí magnetoplanární sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1328551
Filipovy DIY dynamická sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1329987
Filip4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 31. 1. 2023 20:56

Filip4 píše:_daRK: Díky, pro zajímavost, zde je souběh obou kanálů :-)

No tak to už hej :-D
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků