Domácí magnetoplanární sluchátka

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 1. 2. 2023 07:46

Protivnému adminovi příspěvky v tomto vlákně nikterak nevadí :-)
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 1. 2. 2023 11:46

Filip4 píše:zino333: No uvidíme kam se to posune časem :) , jinak co se týče výroby té membrány, tak to bych úplně konkrétně nechtěl prozrazovat, jen řeknu že je k tomu potřeba hlavně trpělivost a výroba zabere poměrně hodně času.

Tomu samozrejme rozumiem. Mňa len hlodá zvedavosť ako to niekto robí v domácich podmienkach a už som aj čo to pogooglil. :D Držím palce nech sa darí.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Filip4 4. 3. 2023 10:56

Tak menší update po nějaké době. Jak jsem psal, že začnu pracovat na MGN-3, tak zde to budu opravit, vzhledem k tomu že jde spíše o kosmetické změny tak dalšímu prototypu říkám MGN-2.5.

Ze zpětné vazby vyplynulo několik věcí. Po kolování sluchátek se mírně ošoupalo lakování, je teda fakt, že sluchátka si už něco zažily, ale stejně to potom nevypadá moc dobře. Co jsem tak vypozoroval, tak nejvíc se to ošoupalo v přepravním pouzdře o stěny pouzdra a také jsem sluchátka pravděpodobně nenechal po lakování dostatečně vytvrdit. Teď po několika měsících už to ani skoro nejde ošoupat. Každopádně tady ještě budu muset vymyslet nějaký jiný postup, aby se to neopakovalo.
av14.jpg

Jinak největším problémem sluchátek je pravděpodobně hlavový most, kde pohodlí je za mě ještě relativně v pohodě s tím že lepší by to mohlo být, ale i na nejmenší nastavení jsou sluchátka moc velká a pro ty s menší hlavou už je to pak problém. Dalším faktorem je, že se koženka na mostu nevypadá, že vydrží dlouhodobě protože se začala odloupávat koženka.
av13.jpg
av13.jpg (55.29 ) Zobrazeno 2538 krát

Dále je u toho mostu poměrně vysoká cena i napříč tomu, že je vyráběný v Číně. Z toho důvodu jsem se rozhodl vyrobit vlastní hlavový most. Nějakou dobu jsem koukal na inspiraci na různých webech, z každého si trošku něco vzal a nějak to dal dohromady. Těch pokusů bylo nakonec, víc než bych čekal. Výsledek je zde:
av12.jpg

Teď je to ve stavu přiznaného 3D tisku bez jakékoliv úpravy. Co je rozhodně super, tak že sluchátka teď ukazují na kuchyňské váze 390g což je oproti původním 530g docela rozdíl. Nový most je i společně s váhou poměrně velkým zlepšením co se týče komfortu a rozsah nastavení je už přátelský i pro ty co mají menší hlavu. Nicméně teď je otázka, co se vzhledem, protože po lakování váha poroste nahoru, takže jestli lepší mít "horší" vzhled 3D tisku a nízkou váhu, nebo mít sluchátka nalakovaná, ale pohodlí už na tom bude hůře (Nejde ani tak o ten lak samotný, ale že spousta dílů musí být jinak aby se to dalo lakovat, a proto ta váha pak poroste).

Jinak, jak už jsem psal ve vedlejším tématu, tak s největší pravděpodobností bude možnost si poslechnout moje sluchátka na Audigo sluchátkovém dni s tím že mě tam také potkáte, takže bude možnost se i třeba více pobavit o sluchátkách a rád se se všemi potkám :-)
Domácí magnetoplanární sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1328551
Filipovy DIY dynamická sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1329987
Filip4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 4. 3. 2023 17:55

My co jsme vytrénovaní z Audeze nemáme s váhou problém :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lo-fi 4. 3. 2023 19:29

nic nebarvi, nech jak je, vypadá to dobře... šrouby dej nerez a na vnější stranu doporučuju čočkovou hlavu, ten vylezlej imbus je takovej neučesanej... jinak pěkná práce :tleskani
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod lada5 4. 3. 2023 19:35

Já osobně bych dal přednost menší váze.
Napájení: Mudra Akustik
Data: Roon | Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2,Burson
Sluchátka: Audeze LCD-5 | DCA Stealth
lada5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vla60 4. 3. 2023 21:13

Také bych byla za nižší váhu. Jak píše lo-fi, vypadá to slušně a pokud nejde všechno, nejdůležitější jsou dvě věcí: zvuk a pohodlí �
vla60
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 5. 3. 2023 02:27

Osobně si taky myslím, že design je ok, ty šrouby bych dal spíš černý, než nerez. Se starým mostem mně váha nijak nevadila, spíš velký přítlak a to jsem je měl na uších i takových 7-8 hodin v kuse. Ale jak píšu, mám za sebou výcvik s Audeze LCD-X a to je přes 600 gramů. Pokud je most dobrý, to půlkilo na hlavě úplně v pohodě rozloží. Tady to na mě působí skoro jako mosty Meze, nebo trošku AKG.
Moc Ti Filipe držím palce a snad se na Headphones Day potkáme!
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Filip4 5. 3. 2023 08:35

Já jsem zvyklý nosit na hlavě třeba několik hodin zhruba 1kg v podobě helmy na motorku, takže mě váha Audeze až taky nevadila, já mám osobně největší problém s přítlakem u sluchátek. Když jsem zkoušel Monolith M1070 (kopie Audeze) tak tady jsem neskutečně trpěl a z té kombinace váhy a přítlaku mě třeba po 2 hodinách vždy rozbolela hlava. Já osobně pokud si můžu vybrat sluchátka s nižší váhou, tak sáhnu také právě po nich.

Lakování teda vypouštím a vracet se k tomu zatím nebudu. Zkoušel jsem dřív i hydrografiku co používá Verum, ale jednak se mi to moc nedařilo (asi špatný postup) a druhak i na Verumech se to časem ošoupe a pak se to začne loupat co jsem viděl na dvou kusech, které jsem měl v ruce. Na jednom to bylo minimálně, ale viděl jsem to tam a na druhém kuse to bylo více. Záleží to teda určitě na používání. Zajímalo by mě ,jestli je to opravdu na všech kusech Verumů. Takže tady taky nevidím přidanou hodnotu se s tím trápit.

Jinak šroubky určitě ještě budu měnit, minimálně ty na té mřížce určitě, neměl jsem zrovna po ruce nic lepšího, takže zkusím s čočkovou hlavou, nebo zápustné v nerezové a v černé barvě a hodím sem potom porovnání.
Domácí magnetoplanární sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1328551
Filipovy DIY dynamická sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1329987
Filip4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 5. 3. 2023 10:44

Aj ja hlasujem za surový materiál bez lakovania. Ja som pri mojom športe často v priamom kontakte s 3D tlačenými plastami a určite by som ich nechcel lakované. A tiež sa, ako sám píšeš, vyhneš v budúcnosti nejakému olupovaniu.

Inak vyzerajú aj po dizajnovej stránke fajn. Mne to pripomína trochu Kennerton, trochu Audeze a trochu Verum.

Z fotiek by som povedal, že dizajnu by prospel trochu menej mohutný ten hlavový most s tými bočnými časťami. V poslednej dobe ma z industriálneho dizajnu slúchadiel zaujali napríklad Moondrop Venus. Inak chválim dizajn toho vonkajšieho "rebrovania" meničov. To sa mi páči. A z vegán kože by som určite prešiel na pravú kožu. Dával som fotky aj sem na fórum, ale ja nemám s vegan kožou dobré skúsenosti, konrétne s LCD-2C. Sa mi to zošúpalo ako keby to malo psoriázu.

Zaujímalo by ma, či sú zvukovo podobné nejakému inému modelu na trhu? Alebo porovnanie zvuku a tonality s niečim čo by sme poznali?

Veľmi ti držím palce.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 5. 3. 2023 19:57

Víš co, Filipe, uvidíme jaké to je na živo. Na fotkách 3D tisk může vypadat jinak.

Co se týká hmotnosti, od 90 let to jde nahoru, tak snad se trend obrátí. Vrchol byl kolem 650g. Ale 390g je pro dlouhý poslech pořád dost.

Top modely Sennheiser v 85 roce HD540 a HD250 mají 220g. Osobně jsem je vážil.

A nepoužívejte slovo váha pro hmotnost, váha je přístroj, kterým se hmotnost měří. :-D
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 5. 3. 2023 20:25

Kuba4: a jak by sis představoval magnetoplanární sluchátka, která mají velké těžké magnety, aby vážila 220g? U planárů ta hmotnost vesměs začíná kolem 400g.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Filip4 6. 3. 2023 10:52

zino333 píše:Aj ja hlasujem za surový materiál bez lakovania. Ja som pri mojom športe často v priamom kontakte s 3D tlačenými plastami a určite by som ich nechcel lakované. A tiež sa, ako sám píšeš, vyhneš v budúcnosti nejakému olupovaniu.

Inak vyzerajú aj po dizajnovej stránke fajn. Mne to pripomína trochu Kennerton, trochu Audeze a trochu Verum.

Z fotiek by som povedal, že dizajnu by prospel trochu menej mohutný ten hlavový most s tými bočnými časťami. V poslednej dobe ma z industriálneho dizajnu slúchadiel zaujali napríklad Moondrop Venus. Inak chválim dizajn toho vonkajšieho "rebrovania" meničov. To sa mi páči. A z vegán kože by som určite prešiel na pravú kožu. Dával som fotky aj sem na fórum, ale ja nemám s vegan kožou dobré skúsenosti, konrétne s LCD-2C. Sa mi to zošúpalo ako keby to malo psoriázu.

Zaujímalo by ma, či sú zvukovo podobné nejakému inému modelu na trhu? Alebo porovnanie zvuku a tonality s niečim čo by sme poznali?

Veľmi ti držím palce.


Na ty boční části se ještě můžu zaměřit, ale myslím si, že už s tím moc nepohnu. Jsou tam závitové vložky, aby nebyly vidět šrouby z přední části a pak tam ještě uvnitř nejvíc místa zabírají nylonové podložky. Co se týče koženky, tak ta mi na sluchátka nesmí, za mě je to asi nejhorší materiál. Je v tom teplo a časem se to začne loupat. Na MGN-2 byly Dekoni z pravé kůže a teď zkouším velurové Dekoni.

Ani nevím, k jakému modelu bych je přirovnal, ale Kuba tady předtím psal, že HE500 jsou hodně podobná.


Kuba4 píše:Víš co, Filipe, uvidíme jaké to je na živo. Na fotkách 3D tisk může vypadat jinak.

Co se týká hmotnosti, od 90 let to jde nahoru, tak snad se trend obrátí. Vrchol byl kolem 650g. Ale 390g je pro dlouhý poslech pořád dost.

Top modely Sennheiser v 85 roce HD540 a HD250 mají 220g. Osobně jsem je vážil.

A nepoužívejte slovo váha pro hmotnost, váha je přístroj, kterým se hmotnost měří. :-D


Tak ono jen víc, než 100g váží samotné magnety, to už jsme na půlce Senneheiserů. Další věc je, že ty magnety tam musí nějak držet a zafixovat je na pozici stojí další gramy. U dynamických měničů je stačí akorát někam zacvaknout nebo přitlačit. Náušníky taky něco váží a když se podívá člověk na ty staré Senny tak je hned vidět rozdíl oproti tomu co se používá dnes. Určitě se dá výsledná hmotnost snížit :-) , ale bude to buď na úkor pevnosti/tuhosti sluchátek, případně exotických materiálů, kdy potom budou sluchátka stát nesmysl u magnetoplanárů.

Jinak našel jsem nějaké šroubky s čočkovou hlavou, tak tady pro porovnání. Ještě teda musím nějak hezčeji vystřihnout tlumící látku aby tam nebyla vidět ta bílá, tahá to oči :D.
IMG_01981.jpg
Domácí magnetoplanární sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1328551
Filipovy DIY dynamická sluchátka:
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1329987
Filip4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SSakul 6. 3. 2023 11:15

Ohledně těch okrajů, kdy prosvítá tlumení je možná můžeš udělat jednou tak tlusté a až poté začít s mřížkou. Tím pádem ti tlumení ten širší lem krásně zakryje a přitom to ještě nebude nějak zasahovat akusticky do měničů. Jinak za mě super, planáry s oboustrannými magnety a přitom jen 390g je super výsledek. Most vypadá fajn a po zkušenostech s podobnou konstrukcí za mě patří mezi jedno z nejlepších řešení.
SSakul
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 6. 3. 2023 18:55

Odpověď na Martasovu otázku je skrytá už v otázce. Tedy použít silnější, ale menší a lehčí magnety, pokud to pokrok v této oblasti dovolí.

Ale tak jsem to nemyslel. Měl jsem na mysli spíš sluchátka s dynamickým měničem, to je podle mne cesta k výrazně nižší hmotnosti.
Podívejte, lepší magnety vedly už v roce 1979 k revoluci, která odstartovala první sluchátkový boom, který trval do roku cca 1985 a v podstatě po mírném poklesu zájmu o sluchátka pokračuje po roce 2005.

Mám na mysli model Sennheiser HD430, který kromě výborného zvuku váží pod 200g a netlačí. Ale už za 2 roky, po kritice hmotnosti (ano, čtete dobře) vydali u Sennheiser HD425, která váží jen 165g. A to už jde fakt poznat. Zvuk samozřejmě výborný.
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků