Úvod
Už to bude týden, co doma testuju sluchátka HiFiMAN HE1000se. Když pominu exotické Shangri-La, jedná se o druhý nejvyšší model sluchátek dané značky. V minulosti jsem měl možnost slyšet je pouze na několika výstavách, a to vždy jen krátce. Dohromady sotva půl hodiny. Přesto však i to stačilo, abych si je zařadil mezi vůbec ta nejlepší sluchátka, která jsem kdy slyšel.
Nicméně konkurence v nejvyšší třídě byla vždy dost vysoká, a popravdě řečeno, za daného stavu bych dal přednost mnoha jiným top sluchátkům té které značky. Ostatně proč nakonec platit srovnatelnou částku za sluchátka, která ani nejsou nejvyšším modelem daného výrobce, když za velmi podobnou sumu mohu mít od konkurence vůbec to nejlepší z jejího portfolia.
Ovšem to platilo za situace, kdy pořizovací cena HE1000se činila 87.490,- Kč (3.499$). Společnost HiFiMAN se ale před několika měsíci rozhodla jejich cenu dramaticky snížit na 57.490,- Kč (1.999$), čímž z mého pohledu dost zásadním způsobem ovlivnila celý trh s velkými otevřenými sluchátky. Otázkou však zůstavá, zdalipak jde pouze o dočasnou slevu, či novou trvalou cenu. Každopádně za současné situace jsou vzhledem k výtečné zvukové kvalitě HE1000se nejen těžko akceptovatelné ceny jiných top modelů sluchátek, ale také i těch v kategorii do padesáti tisíc korun.
Například modely jako jsou Audeze MM-500, Audio-Technica ATH-ADX 5000, Grado GS3000e či Sennheiser HD 800 S jsou z mého pohledu v tuto chvíli prakticky neprodejné. Ano, stojí sice ještě zhruba o deset tisíc korun méně, ale celkovou kvalitou zvuku nejsou k HE1000se ani na dohled. Ale dost bylo obecných superlativů, pojďme se konečně blíže podívat na ten v dobrém slova smyslu malý čínský zázrak.
Balení, design a konstrukce
Sluchátka dostanete ve hnědé koženkové kazetě, která je až na její barvu a tvar kovové destičky na víku kazety shodná s tou, která je dodávána s nejvyšším modelem sluchátek daného výrobce, HiFiMAN Susvara. Kromě samotných sluchátek v ní naleznete hned tři kabely, které jsou počínaje produkcí z druhého čtvrtletí letošního roku pokryty černým textilním opletem. Konečně tak výrobce opustil léta kritizovaný design à la zašlá nemocniční hadička. Konkrétně pak jde o dva třímetrové kabely se 4-pin XLR konektorem, respektive velkým jackem, a 1,5m dlouhý kabel, zakončený malým jackem do tvaru písmene „L“. Dále balení obsahuje, nevím jak lépe to nazvat, prospekt o daných sluchátkách, a certifikát pravosti.
Vzhled HE1000se se nese v klasickém duchu sluchátek HiFiMAN. Měniče jsou oválného tvaru s typickým mřížovým designem. Co se týče barvy a použitých materiálů, jsou potom v zásadě stejné jako Susvara. Kromě výše popsaného tvaru měničů, které jsou u Susvara téměř kulaté, se liší pouze v jedné další věci, a to použitým materiálem náušníků. Zatímco nejvyšší model nabídne z vnější strany jemnou kůži, HE1000se se musí spokojit s koženkou. Vše ostatní je shodné. Celý hlavový most, metalická barva, i dřevěný proužek, který lemuje měniče sluchátek.
Sluchátka jsou díky použité konstrukci hlavového mostu, náušníkům a hmotnosti 440g velmi pohodlná. V tomto patří k těm vůbec nejlepším na trhu. Stále to sice není na úrovni Meze Empyrean či Elite, jejichž náušníky jsou ještě pohodlnější, ale i tak není problém mít je na hlavě dlouhé hodiny bez potřeby si od nich odpočinout.
HE1000se jsou otevřená circumaurální sluchátka s magnetoplanárními měniči, které technologicky vycházejí z modelu Susvara. Jejich impedance činí 35Ω a citlivost 96dB/1mW. Jedná se tak o relativně snadno vybuditelná sluchátka, která nekladou žádné extrémní požadavky na výkon zesilovače. V minulosti jsem je chvíli poslouchal i přes sluchátkový výstup nějakého staršího iPadu, jehož výkon alespoň co do požadované hlasitosti postačoval. Samozřejmě pro rozvinutí jejich plného potenciálu je potřeba počítat s korespondujícím zbytkem sluchátkového řetězce.
Zvukové přestavení
Sluchátka jsem poslouchal na sestavě, jejíž základ tvoří Chord Hugo M Scaler a Chord Hugo TT 2. Jako sluchátkový zesilovač jsem střídavě používal TT 2 a Burson Soloist 3X GT. A pro srovnání potom posloužily má dvoje nejlepší sluchátka, Audeze LCD-5 a HiFiMAN Susvara.
HE1000se nabídnou velmi komplexní zvuk, kterému prakticky nic nechybí. Jejich tonalita je v zásadě neutrální, jen s mírným vychýlením na světlejší stranu. Nejde však o nic přehnaného. Částečně se jedná o ladění, které je vlastní danému výrobci, kdy mírným posílením výškového pásma sluchátka získají na vzdušnosti a transparentnosti, avšak nikoli na úkor přirozenosti zvukového projevu jako celku. Není to však jen výškové pásmo, ale i trochu výraznější závěr vyšších středů. Tato kombinace pak právě činí daná sluchátka tonálně světlejšími.
Bas je až na jednu či dvě menší drobnosti krásně lineární. Nekolísá ani na těch nejnižších frekvencích. Snad jen v pásmu středobasu sluchátka trochu tlačí na pilu. Zvuk je kvůli (či díky) tomu maličko tvrdší. Což ale nakonec nemusí být na škodu. V tomto spíš záleží na hudebním žánru či osobních preferencích. Osobně mi to ani u klasické hudby obecně nevadí, spíš v některých konkrétních pasážích to působí už trochu přehnaně. Druhou drobností je potom trošku menší objem vyšších basů. Ale opět nejde o nic podstatného, všiml jsem si toho jen při přímém srovnání s modelem Susvara (viz níže).
Středové pásmo disponuje velkým množstvím informací. Jeho rozlišení je na velmi vysoké úrovni, v podstatě náleží k tomu nejlepšímu. Znám jen několik málo sluchátek, která HE1000se v tomto ohledu překonávají, ale rozhodně to není rozdílem třídy. Kde ale tato sluchátka co do kvality středového pásma trochu ztrácí, je schopnost akurátně reprodukovat tělo nástroje, jeho váhu. Toto je obecně problém moderních sluchátek značky HiFiMAN. I vrcholný model Susvara v tomto pokulhává. Je to cena za jejich masivní hudební scénu, nadstandardní vzdušnost a transparentnost. Oblast nad jedním kilohertzem výše je trochu rozkolísaná, dominují zde zvýrazněné vyšší středy.
Jak už bylo řečeno, výšky jsou trošku extenzivnější, avšak nejedná se o žádný úlet ve stylu Sennheiser HD 800, která jsou v těchto končinách až neposlouchatelná. Narazil jsem sice na několik málo pasáží, kdy už by se dalo říct, že i HE1000se trochu tahaly za uši, ale bylo to zanedbatelné množství případů. Naopak musím ocenit, že si i přes jejich zvýraznění zachovávají téměř dokonalou čistotu, a zvuk tak prakticky nezkreslují.
Zatím jsem neměl možnost slyšet nejnovější inkarnace modelů Ananda a Arya. V tomto se HiFiMAN v poslední době utrhl ze řetězu. Nejdřív přišly nové verze Stealth Magnet, aby je v zápětí nahradily modely Ananda Nano a Arya Organic, které kromě technologie stealth ze Susvar disponují i technologií nanometrové membrány. Ale když pominu tyto dva poslední modely, z mého pohledu velkým nedostatkem většiny moderních HiFiMANů je až neskutečně plochá hudební scéna. To však není případ modelu HE1000se, který nejenže nabídne velkorysou šířku hudební scény, ale současně zde můžeme konečně hovořit o holografickém trojrozměrném zvuku. Stejně tak se dočkáte velmi přesné lokalizace nástrojů v prostoru. Celkově tak hodnotím reprodukci hudební scény těchto sluchátek jako velmi zdařilou a kompletní.
HE1000se vs Susvara
Rozdíl v nárocích na výkon sluchátkového zesilovače je u těchto dvou sluchátek až propastný. Abych docílil pocitově stejné hlasitosti, musím při přechodu na Susvary zvuk zesílit o závratných 16 decibelů. Toto je možná paradoxně největší rozdíl mezi danými sluchátky.
Susvara jsou sice v rovině kvality zvuku v nejednom aspektu ještě o nějaký ten kus cesty dál, ale když uvážím aktuálně obrovský rozdíl v pořizovací ceně, který je doslova trojnásobný, i já sám bych alespoň na malou chvíli zaváhal, která z těchto dvou sluchátek koupit. No dobře, nakonec bych stejně opět sáhl po Susvarách, ale v poměru ceny a kvality je to absolutně špatná volba, neboť HE1000se jsou jim právě kvalitou zvuku tak nebezpečně blízko, že připlácet zhruba sto tisíc korun za Susvary je téměř neospravedlnitelné.
HE1000se jsou tonálně světlejší. Ale ani Susvara nejsou dokonalým ztělesněním neutrality. Naopak je v nich patrný náznak vřelosti. Nicméně ano, nejvyšší model je pomyslné tonální neutralitě blíže. Susvara jsou v přímém srovnání znatelně klidnější, zatímco HE1000se dravější a agresivnější.
V rovině basu jsou si velmi podobná, snad jen s tím rozdílem, že HE1000se mají údernější středobas a Susvara objemnější vyšší bas. Rozdíl to není nikterak dramatický, právě naopak, ale přesto byste jej měli při přímém srovnání v podstatě ihned zaznamenat. Otázkou zůstává, která prezentace je celkově realističtější. Na to nedokážu poctivě odpovědět. Možná ani jedna.
Susvara náleží k těm několika málo sluchátkům, která poráží HE1000se vyšším rozlišením středového pásma. Pocit většího detailu navíc umocňuje skutečnost, že má nižší model výraznější vyšší středy. Nižší navazující frekvence jsou tím trochu upozaděny, a nevynikne tak jejich plný potenciál. V ostatních aspektech je středové pásmo daných sluchátek velmi podobné, až shodné.
Oboje sluchátka mají trochu vytažené výšky, HE1000se ještě o něco víc, přesto však nejde o žádný dramatický exces. Jak už bylo řečeno, jedná se spíš o záměr výrobce, který si potrpí na vzdušnost, transparentnost a pocit prostorovosti hudebního přednesu, čehož dosáhne mimo jiné mírným posílením výškového pásma. Stejně jako v případě středů i v oblasti výšek Susvara disponují o něco vyšším rozlišením než jejich „menší“ sourozenec, kdy zde už není ani náznak jakéhokoli zkreslení.
Šířka hudební scény je v podstatě shodná. Nejednou jsem se sice dočetl, že jsou v tomto ohledu o něco lepší HE1000se, avšak s tímto závěrem nemohu souhlasit. Pokud budete Susvara provozovat s adekvátním zbytkem řetězce, dostanete se na stejnou úroveň jako s nižším modelem. Kde mají ale naopak Susvara navrch, je rekonstrukce hloubky hudební scény, která je tak více holografická, trojrozměrná. Stejně tak lokalizace nástrojů v prostoru je o něco přesnější u vrcholného modelu.
HE1000se vs LCD-5
Když jsem v předchozím srovnání s nadsázkou zmiňoval, že se sluchátka nejvíce liší obrovským rozdílem v požadavcích na výkon zesilovače, v případě HE1000se a LCD-5 je tomu právě naopak. K docílení pocitu stejné hlasitosti vyžadují daná Audeze jen zhruba dva decibely navíc. Naproti tomu charakterem zvuku se jedná o zcela odlišná sluchátka.
LCD-5kám mohu vytknout snad jedinou, o to však zásadnější věc, jejich tonalitu. Blíže se k tomu vyjádřím v připravované „multi-recenzi“, která bude zahrnovat hned čtvery z nejlepších sluchátek současnosti. Pro tuto chvíli je podstatné, že vše, co bude níže uvedeno, je založeno na zvuku LCD-5 s presetem vytvořeným společností Audeze, který právě vyrovnává tonalitu daných sluchátek. Nejedná se o žádnou dramatickou ekvalizaci ve stylu Oratory1990, nýbrž o velmi decentní, avšak kýženou korekci za pomoci DSP filtru. Tento Audeze preset je nativní součástí aplikace Roon.
HE1000se jsou tonálně světlejší než LCD-5, která právě díky výše uvedenému filtru nabídnou prakticky dokonale vyvážený zvuk, který bych v dobrém slova smyslu označil za surově realistický, až sterilní. Ano, není to úplně férové srovnání, nicméně Audeze se již delší dobu netají skutečností, že vyvíjí svá sluchátka s ohledem na dosažení co nejvyšší technické kvality (za danou cenu) a tonalitu následně doupraví pomocí svého presetu, který nemá na zvuk sluchátek prakticky žádný negativní dopad.
Přestože je bas HE1000se opravdu velmi dobrý, na LCD-5 nestačí v rovině rozlišení, kde si konkurenční Audeze hrají tak trochu vlastní ligu. Přesto ale v komplexních pasážích bas lépe vynikne s HE1000se, kdy máte pocit, že je oproti LCD-5 mohutnější. Avšak Audeze jsou v tomto mnohem realističtější. Ten mylný dojem mocnějšího basu HE1000se je dán skutečností, že celé pásmo jejich středů trochu postrádá výše zmíněnou váhu. A právě kombinace jinak skvělého basu HE1000se s éteričtějšími středy vede, či může vést k takovému chybnému závěru.
Stejně jako pásmo basů i středy LCD-5 disponují o něco vyšším rozlišením a v kombinaci s jejich akurátnější váhou znatelně lépe vykreslí tělo nástroje a současně také realističtěji rekonstruují makrodynamické špičky například velkého symfonického tělesa. Nicméně HE1000se tyto nedostatky velmi úspěšně maskují či kompenzují svým autoritativním basem.
Co do kvality, jsou výšky obou sluchátek v zásadě na stejné úrovni. V kvantitě však jasně vedou HE1000se, díky čemuž prezentace získává na vzdušnosti a otevřenosti. LCD-5 tak v přímém srovnání působí podsaditě a sevřeně.
Hudební scéna působí mnohem větším dojmem u HE1000se. Je to dáno právě výše zmiňovanou vzdušností a otevřeností celé prezentace. Nicméně jako celek i ve většině jednotlivých aspektů je hudební scéna realističtěji reprodukována s LCD-5. Disponují mnohem vrstevnatějším zvukem, který je tak plastičtější a trojrozměrnější. Stejně tak lokalizace nástrojů v prostoru je více akurátní. Celá hudební scéna je realističtější ve smyslu přesnějšího poměru mezi její šířkou v horizontální i vertikální rovině a její hloubkou. Mimochodem, v tomto na LCD-5 citelně ztrácí i Susvara.
Synergie s ostatními komponentami
Jak už bylo výše řečeno, přestože jsou HE1000se relativně dobře vybuditelná, zapomeňte na všechny mobily, tablety i DAPy. Tato sluchátka si zaslouží kvalitní desktopové řešení, které bude korespondovat s jejich potenciálem, a tedy i s cenou.
Co se týče srovnání zesilovačů TT2 a Soloist 3X GT, s oběma zní HE1000se fantasticky. Přesto tu ale rozdíly jsou. Zatímco Hugo z nich vytáhne i ten nejmenší detail, který jsou schopna reprodukovat, Burson jim dodává větší autoritu ve středovém pásmu, kterou právě trochu postrádají, a současně soustředí jejich vyšší středy víc k tělu nástroje, čímž mírní jejich sklony k agresivitě. Záleží tedy na tom, co od výsledného zvuku očekáváte. Zda mimořádný detail a transparentnost na úrovni elektrostatů, nebo o něco autoritativnější, mocnější a klidnější zvuk.
Závěr
Na začátku jsem psal, že řadím HE1000se k těm vůbec nejlepším sluchátkům, a přesto je následně dost nemilosrdně sepsul. Očividně ta slabá půlhodina na výstavách nestačila. Nicméně to nemění nic na tom, že se jedná o výborná sluchátka, jež nabídnou po všech stránkách zvuku komplexní prezentaci, která možná není na té úplně nejvyšší úrovni, ale je jí už velmi blízko. Mnohem blíž než jakákoli cenově srovnatelná konkurence. Stejně tak mohu uzavřít, že s ohledem na jejich kvality je cena aktuálních top modelů sluchátek těžko akceptovatelná. Právem si tak HiFiMAN HE1000se u mě vydobyly titul nejlepších sluchátek současnosti v poměru ceny a kvality zvuku. A jako taková mají mé nejvyšší možné doporučení.