Jaký levný gramofon?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 5. 2010 14:19

Jednoduše řečeno - potřebuješ normovanou výstupní impedanci 47kΩ a úroveň signálu průměrně 5mV z magnetodynamické přenosky převést na hodnoty obvyklé na připojovacích místech, označovaných jako "LINE". K tomu slouží věc, česky označení jako "Korekční předzesilovač s charakteristikou RIAA", "Přenoskový předzesilovač RIAA", "RIAA předzesilovač" (atd) a mnoha dalšími ekvivalenty těchto názvů v cizích jazycích. Například toto mi našel Ujo Google po zadání "RIAA předzesilovač":
http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/ps1_mg.htm (úplný Low-End), nebo
http://www.belza.cz/audio/phono.htm ,
http://obchod.hw.cz/?cls=stoitem&stiid=41197 ,
.....
Jde to udělat samozřejmě i dražší a kvalitnější, pokud ale rodičovstvo není z řad audiofilů a nebude ve zvuku vyhledávat mouchy, bohatě to svou práci odvede.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rafficek 14. 5. 2010 07:23

Využiji tohoto vlákna, jelikož pořizuju starší gramofon chci se zeptat jestli je pro začátečníka vhodná TESLA NC 420 http://www.repromania.net/tesla/tesla-g ... nc-420.php a jestli je cena 1000 kč za zachovalý kousek adekvátní.

V případě, že byste mi doporučili mířit výše tak do jaké ceny je akceptovatelný pěkně zrestaurovaný gramofon TESLA NC 500. - Protože nový Pro-Ject debut začíná již na 6000 Kč.

Díky :hm
Without music, life would be a mistake.
rafficek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2010 07:57

Řada "N(Z)C-400" rozhodně nebyly špatné stroje a s žádným, pokud je v dobrém stavu a s dobrou přenoskou, si ostudu neuděláš. Rozhodně v nich byly méně kvalitní výkonové zesilovače, než šáska. Do té "čtyřistadvacítky" bych v pohodě šel, není to Rolls-Royce, Bentley ani Ferrari, ale velice slušný mercedes C nebo bavorák pětkové/šestkové řady - pokud bych to měl přirovnat k automobilovému světu. 1000Kč za něj (repasovaný, plně funkční) není moc. Pokud je to cena i s přenoskou, je přímo královská - za tisícovku se běžně prodává samotné fungující šasí s raménkem.
U té "pětistovky" by hodně záleželo na stavu - samotné mechanické díly nejsou drahá záležitost, kvalita gramofonu vynikne až s jeho seřízením, stabilitou a s dobrou přenoskou + RIAA preampem. Já přímo typ NC-500 neznám, nesetkal jsem se s ním, tak nebudu říkat cenu, kterou bych za něj byl ochotný vysázet na stůl.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 17. 5. 2010 08:10

Cena za gramofon tohoto typu a v dobrém stavu je slušná, rozhodně i pro začátečníka.Jen bych byl opatrný s tím přirovnáváním.Čtyřistadvacítka rozhodně není bavorák pětkové řady.Vím o čem mluvím, měl jsem jí ve vlastnictví a toho pětkovýho bavoráka ještě pořád mám.Je to slušný průměr s ošklivým desingem a pokud bych chtěl opravdu dobrý gramofon tak bych sáhl buď po 440 nebo 450.Úplně nejlepší je ovšem NC 500 protože ten je odproštěn od všech zbytečností, které mají ty dva typy před ním.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rafficek 17. 5. 2010 11:21

Na teslu NC 450 i NC 500 mám zálusk.
Without music, life would be a mistake.
rafficek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin..net 17. 5. 2010 11:35

Zrestaurovanou Teslu NC 450 budu možná dávat do frcu..nový talíř,subtalíř je original ze zinkalu,ale naprosto rovný bez trhlinek a zkroucení,nové plexi a nově podýhovaná krabice,raménko je komplet leštěné a nově prodrátované,napájení esterně přes adaptér.Výstup na cinch.Veškeré kovové díly jsou nově pozinkované,kožený slipmat.Prostě krasavec.Zrušil sem analog,tak ho už nevyužiju a nebo si ho nechám jenom na koukání..je opravdu nádhernej :D
...
Martin..net
Junior

Odeslat příspěvekod rafficek 17. 5. 2010 18:49

máš SZ
Without music, life would be a mistake.
rafficek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jetys 18. 8. 2010 21:16

Podarilo se mi před časem koupit za babku ATI P-1000 Precision RIAA Amplifier (jedna rozhl. stanice se zbavovala zarizeni). Jak moc je pouzitelny jako predzesilovac, resp. korekcni zesilovac mezi prenosku a receiver? Hodlam si jeste poridit gramo, abych nejaky ten vinyl poslechl. Novejsi braska je popsan zde: http://www.atiaudio.com//product.aspx?id=159 Nejsem Hi-Fista a tak si jen domyslim, ze vystupy kanalu oznacene jako Hi a Lo jsou vystupy s vysokou a nizkou urovni zpracovaneho signalu (tolik si jeste pamatuji) proti zemi (GND), ale ktery je pouzitelny pro standardni receiver? IMHO by tam patřil nizkourovnovy.
jetys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 8. 2010 22:31

No, to budeš muset asi ověřit pokusem, profi rozhlasové zařízení jsem ještě neměl možnost zkoumat - a myslím že asi nikdo tady z fóra.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 19. 8. 2010 17:46

Spíš je zvláštní, že profi zařízení nemá symetriku.A úrovně - to je to nejmenší, jak píše EKKAR vyzkoušet.Je to linková úroveň, nic silového, takže se nemůže nic stát.Ale rozhodně je to zajímavé zařízení.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 8. 2010 18:03

Asi to není až tak špičkové profi, aby se tam ten symetrik výstup vyplatilo dávat...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jetys 19. 8. 2010 20:13

Diky za odpovedi. Vyzkousim, jakmile budu mit zdroj. Jako zesik vezmu prvne neco levnejsiho, protoze odprasknout si hned receiver se mi nechce (samozrejme, ze si to prvne promerim). Az budu mit chvili a zdroj signalu (sasko), pustim se do toho.

To zarizeni se stale prodava a stoji 700 - 800$ (dle prodejce, typu a záruky), to uz by mohlo neco umet 8-) Pokud jde o to profi/neprofi kvuli symetrickym konektorum - jak jsem koukal, tak terminaly resi firmy ruzne, ATI Audio maji takto reseno vice veci. Mimochodem, lowpass filter (pro infrazvuk kvuli prenaseni frekvenci pod 10Hz - otresy od kroku apod.) asi take neni obvykla zalezitost.
jetys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 8. 2010 20:19

Ne, v pre-ampu ne, obvykle se to řeší jako samostatná část. Většinou je hranice zlomu charakteristiky přepínatelná v několika kmitočtových bodech - aby se dal odstranit třeba brum způsobený vibracemi motoru nebo další sub-basové hluky.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 8. 2010 08:07

Subbasový filtr je důležitý hlavně kvuli zvlněným deskám, poněvadž tvar zvlnění snímá přenoska a přenáší ho, až na membrány reproduktorů, které pak jakoby plavou (houpou se přesně ve tvaru zvlnění LPdesky).Velmi to zatěžuje zesilovač a hlavně magnetický systém reproduktorů, svojí nízkou frekvencí se toto houpání blíží stejnosměrnému posuvu na výstupu zesilovače a z dlouhodobého hlediska by to mohlo způsobit snížení magnetického toku ve štěrbině magnetického systému (jednoduše -odmagnetovává to magnet reproduktoru).A vypínatelné to je pro to, že to téměř vždy mírně ovlivní přenos basů, tak aby byla možnost, pokud jsou desky perfektní, mít vyrovnanou frekvenční charakteristiku.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 20. 8. 2010 08:13

vážení, ty výstupy Hi-Lo není vysoká a nízká úroveň signálu ale plus a minus od symetriky (viz uživatelský manuál)
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků