co znamená citlivost mikrofonu?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod PetrCi 5. 12. 2009 18:08

citlivost mikrofonu v dB ... je lepsi vic nebo min? dekuji :)

tzn. ktery z mikrofonu zde byste mi doporucili? http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=15L1400850UT - koukal jsem na ten nejdrazsi a ten levnejsi pred nim logitech... a nejak mi neni jasne, v cem je ten nejdrazsi drazsi o 150 kč... chci ho na skype a jine pc hovory. Tak jaky byste mi doporucili? :)
PetrCi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 12. 2009 18:37

Citlivost vyjadřuje napětí signálu, které "leze" z mikrofonu při dané hlasitosti zvuku v jeho blízkém okolí. Vyjadřuje se v milivoltech na pascal (akustického tlaku) a dá se i měřit, pokud se ve speciální "mrtvé" komoře vytvoří zvukové pole přesně změřené intenzity (referenční reproduktor napojený na speciální generátor, referenční měřicí mikrofon s potřebným měřicím zařízením, obojí cejchované - tím se vytvoří přesně definovaná a změřená hlasitost zvuku v té komoře) a do ní se umístí ten zkoušený mikrofon. Následně se měří a porovnává, jakou intenzitu signálu produkuje. Měří se při různých výchozích hlasitostech (různých dB = různých úrovních akustického tlaku), při různých kmitočtech a také při různé orientaci měřeného mikrofonu vzhledem ke zdroji zvuku - výsledkem jsou grafy, z nichž se dá vyčíst závislost velikosti výstupního signálu na intenzitě zvuku dopadajícího na mikrofon (tlaková charakteristika), na kmitočtu dopadajícího signálu (kmitočtová charakteristika) a na směru ze kterého signál přichází (směrová charakteristika). Výsledky získané na technickém referenčním kmitočtu 1kHz jsou vyčísleny a udávají CITLIVOST mikrofonu. Ta ale musí být udána vůči nějaké výchozí hlasitosti. Nějaký údaj v dB (jako v tom odkazu) bez udání výchozí úrovně je k prdu, protože decibel je poměrová hodnota, ta nemá skutečný rozměr - ±3dB od 1 je odchylka v rozmezí 0,707 až 1,414, ať je to v gramech, tunách nebo voltech - VŽDYCKY TO JSOU ±3dB!!!
A na Skype bohatě stačí i ten nejlacinější - já osobně používám nějaký Genihnus Mike za 69,- z Planea...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PetrCi 5. 12. 2009 20:20

no ale nestaci, protoze mi moc skvrci apod.... - takze je lepsi vic dB nebo min ? jakoze myslim konkretne v tech pripadech u tech modelu :)
PetrCi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 12. 2009 23:03

Škvrčení není způsobené citlivostí mikrofonu - to je způsobené špatným odstíněním od rušivých signálů, například když je mikrofon moc blízko u CRT monitoru, může "brát" řádkový rozkladový kmitočet z rozptylového elektromagnetického pole vychylovacích cívek vakuové obrazovky apod. Stejně se může projevovat nekvalitní filtrace napájecího napětí pro integrovanou zvukovou kartu nebo i jen pro její mikrofonní vstupní zesilovač. To není citlivost jako definovaný parametr, to je špatně vyřešená vlastnost zvaná "elektromagnetická kompatibilita". Tu může mít mizernou i mikrák za tisíce, stejně tak může mikrák za "pár pětek" fungovat jako víno - záleží i na umístění, na konkrétním zapojení atd. Každopádně zapoměň na prodlužováky vedené od vstupu zvukovky na mámoprknu dopředu na panel case, to jsou ty nejlepší cesty pro průnik rušení. Běžně jsou mikrofony z výroby vybavené 2m dlouhým nebo i delším káblíkem, takže se dají bez problémů zapojit přímo do vstupů na zadní straně kompu - tam, kde je případný průnik rušení nejmenší. Prostě je potřeba dodržovat určitá pravidla, která digitální technika běžně nedodržuje - ale stará dobrá analogová technika a obzvlášť nf na ně nikdy nezapomněla...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod john02 28. 5. 2012 22:37

počúvaj dement. on sa pýtal či je lepšie viac alebo menej db. rozpisuješ tu trápne bájky, a základnu otázku nie si schopny odpovedať.
john02
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Misoo9005 28. 5. 2012 23:10

Tak do dementov si tu snad nadavat nemusime, nemyslis? :pozor
JRiver (Wasapi)-->JDS Labs ODAC-->DIY AMP-->AKG K712 Pro + Oyaide HPC-X62
HTC One (Poweramp)-->Sony MH1C
-------------------------------------------------------------------------------------------
Lancia Kappa 20V Turbo
Lancia Thesis 2.4 JTD
Misoo9005
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 5. 2012 19:24

Klid - má o co si koledoval. Včera ve 23:34 v noci se regnul, ve 23:37 poslal tenhle duševní abort a teď už se může těšit z košíku jižního ovoce...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod DC20 29. 5. 2012 20:17

Uff, trošku unáhlené rozhodnutie, nemyslíš?
Na normálnom fóre je za takéto veci varovanie, alebo ban na určité časové obdobie (pár dní alebo týždňov).
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 5. 2012 21:54

Moje rozhodnutí to nebylo - ale s BANem souhlasím. Přijít na fórum a o 3 minuty později označit svým prvním příspěvkem kohokoliv za duševně méněcenného vypovídá dost o mentalitě. Takové diskutující skutečně rádi oželíme.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Misoo9005 29. 5. 2012 23:01

Pravidla hovoria jasne : "Nepište příspěvky, které jsou vulgární nebo které mohou někoho urazit či ponížit. Ani vám by se nelíbilo, kdyby se někdo takto vyjadřoval na vaši adresu." ;-)
JRiver (Wasapi)-->JDS Labs ODAC-->DIY AMP-->AKG K712 Pro + Oyaide HPC-X62
HTC One (Poweramp)-->Sony MH1C
-------------------------------------------------------------------------------------------
Lancia Kappa 20V Turbo
Lancia Thesis 2.4 JTD
Misoo9005
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 30. 5. 2012 07:47

Nechápem na čo reaguješ. Ja netvrdím, že neporušil pravidlá. Ide mi o výšku trestu, ktorá bola z môjho pohľadu neadekvátna.
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 30. 5. 2012 10:19

Můj pohled. Pokud by šlo o člena fóra, který sem chodí, normálně, a má více příspěvků a pak takto ujede, pak má následovat obvyklé "ty, ty, ty, jestli to uděláš ještě jednou.." případně krátkodobý postih. Toto není ten případ. Přišel, vyzvracel se a odešel. Nemám pocit, že by byl onen člověk něčím přínosný. Takže rychlé utrum je na místě.

K tématu mikrofon. Ten dotaz by měl být asi jiný, ne? "Škvrčí" mi mikrofon, co s tím, ne? Ekkar má pravdu, citlivost s tím nemá asi co dělat, něco je blbě nastavené nebo to někde chytá rušení cestou.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod EKKAR 30. 5. 2012 10:48

A navíc - všecky běžné zvukové karty mají na svých mikrofonních vstupech zapojení, kterým se říká AGC = Automatic Gain Control. Česky se to překládá jako "automatické řízení zisku (zesílení)". Slouží právě k vyrovnání VÝSLEDNÉ síly signálu za vstupním zesilovačem. Další zesilovací stupně jsou už řízené pomocí ovladačů softwarově a pomocí grafického rozhraní ("šoupátko" vyvolatelné někde v rohu obrazovky) lze zesílení ovládat uživatelsky. Citlivost samotného mikrofonu jako parametr je tak odsunuta do pozadí.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod john03 20. 6. 2012 16:58

opat si neodpovedal na zakladnu otazku! chlapec sa pyta: "citlivost mikrofonu v dB ... je lepsi vic nebo min? dekuji"
to znamena, ze potrebuje vediet ci si ma kupit mikrofon s viac alebo menej db, ziadne ostatne trapne veci ho nezaujimaju, ani nikoho kto to cita, proste VIAC alebo MENEJ. POCHOPÍŠ TO?
john03
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 6. 2012 18:52

Je zcela zřetelně vidět, že výchova sprosťáků zaBANováním se nemíjí účinkem - už si odpouštíš sprosťárny...
A o té citlivosti nemá cenu se bavit, pokud ji většina prodejců STEJNĚ U PC MIKROFONŮ NEUVÁDÍ.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků