m2tech hiFace

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kocmeister 12. 12. 2009 17:12

Před nedávnem jsem si pořídil nový převodník z USB na Spdif. Pod spdif chápejme digitální výstup. Může být ať už z PC, tak i z CD přehrávače, DVD, AV receiveru atd. Já používám PC (notebook) proto mě zajímalo rozhraní USB. Takovému digitálnímu výstupu říkáme někdy "transport". Od slova transportovat, tedy přenést jedničky a nuly do koncového zařízení (obvykle externí D/A převodník) Proč jsem něco takového udělal, proč mi nestačí digitální výstup z nějaké zvukové karty nebo dokonce základní desky PC? Je to jednoduché. Mezi kvalitou jednotlivých výstupů jsou rozdíly a to nemalé. Zaprvé nemusí být vždy bit-perfect (ale to většinou již dnes problém není) Za druhé se liší v množství jitteru, kterým různě zdeformovaný signál pustí dále. A právě jitter ovlivnuje poměrně silně výsledný zvuk.

Vystřídal jsem několik transportů. Prvním byla zvuková karta Edirol UA-1EX s digitálním optickým výstupem. Co si budeme povídat digitální výstup zde byl spíš aby se neřeklo. Navíc optika je z hlediska jitteru špatně sama o sobě. Ale nebylo to až tak špatné. Zvukovka byla tzv. asynchronní. Nebudu rozebírat technické podrobnosti, protože je to složitá problematika. Jen napíšu že je to výhoda, plyne z toho potenciál pro lepší zvuk než u běžného adaptivního režimu.
Dále jsem zkusil USB/Spdif převodník TeralinkX. Ten se chlubil především přesnými hodinami, které mají kardinální vliv na výsledný zvuk. Zvuk byl opravdu o něco málo lepší než z předchozí zvukovky. Ale bohužel uměl jen 16/48khz maximálně. Což není dobré pokud máte ve sbírce i hi-res. nahrávky. Navíc převodník pracoval právě v adaptpivním režim což není ideální.

Zkoumal jsem tedy jak vyřešit svůj problém a koupit k notebooku něco slušného. Pár věcí se opravdu našlo. Třeba CryoParts Sonicweld Diverter: http://www.cryo-parts.com/sonicweld_diverter.html
Ovšem cena 1300 USD je nestravitelná. Dále pak existuje několik kvalitních zvukovek do stolního PC s osvědčeným digitálním výstupem jako ESI Juli@ nebo mnohem lepší LYNX.

Pro notebook nic z toho nepřipadalo v úvahu, tak jsem vyčkával co nového se objeví. A dočkal jsem se až nedávno. Před krátkou dobou byl představen mladou italskou firmou m2tech jejich USB/spdif převodník Hiface. Na první pohled nepříliš hifisticky vypadající miniaturní záležitost ve velikosti flashky. Z pohledu technických parametrů a různých recenzí na internetu absolutní bomba. Ve zkratce: 2 precizní oscilátory(hodiny) pro násobky 44.1 a 48khz. Prý velmi nízký jitter. Umí 24bit/192khz a je asynchronní. Má vlastní ovladače na bázi Kernel Stream, tedy prakticky totéž co ASIO. Výstup pouze koax, na objednávku buď RCA nebo BNC konektor. A v recenzích a měřeních dopadá lépe než ESI Juli@ a srovnatelně jako LYNX, výrazně lépe než E-MU 0404 atp. Co je na tom pravdy nevím, ale vzhledem k výhodné ceně 100 EUR bez poštovného jsem se rozhodl to vyzkoušet.

m2tech2.JPG


Transport mi přišel z Itálie za týden po objednání. Bál jsem se, abych opravdu nějaký rozdíll ve zvuku rozeznal. Zbytečně. Rozdíl byl jasný hned od první chvíle. Zlepšení zvuku je naprosto ve všech slyšitelných parametrech. Tedy zpevnění basu, rozlišenější výšky, mírně větší prostor a lepší lokalizace. Především došlo ke zvýraznění nízkoúrovňových detailů. Tedy jsou najednou lépe slyšet různé zvuky na pozadí hudby. Potlesk obecenstva na živém koncertu, různá zasyčení, pohnutí židlí atd. Jinými slovy vše se zase o kousíček přiblížilo více realitě. Samozřejmě ty rozdíly nemusí být pro každého postřehnutelné. Věřím, že člověk pro kterého hraje stejně Senn HD595 i HD600 nic nepozná. My co máme něco naposloucháno ale každý i malý zlepšení kvitujeme s povděkem. Takže jsem opravdu nadšen.

m2tech1.JPG


V neposlední řadě přehrávání hi-res, 24bit souborů funguje bezchybně. Při spuštění takového ve Foobaru pouze cvakne relé v DACu a už to hraje v celé kráse. Osobně mi nefunguje nic jiného než Kernel Stream, tj. můžu poslouchat jen hudbu přes Foobar. Žádná videa z Youtube a filmy si se zvukem nepustím (běží přes Direct Stream). Mě to nevadí ale je mi jasné, že jsou lidé pro které je to hodně důležité. Nová verze ovladačů to podle výrobce prý však vyřeší.

Nechtěl jsem původně vůbec nic napsat, ale tohle malé zařízení mě tak uchvátilo že jsem prostě musel. Doporučuji pokud někdo řeší problém s transportem a nechce utrácet majlant.

m2tech3.jpg
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 12. 12. 2009 17:37

Velice pěkná věcička. Ke stolnímu PC není problém - zmiňovaná ESI Juli@. Ale že to dá takvou práci najít něco takovéhoto čistě převodníku signálu (ne celé zvukovky, bych nečekal.

BTW - Co za kabel je ten oranžový zapojený do M2TECH na předposlední fotce?
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 12. 12. 2009 17:41

Ten kabel je z www.bluejeanscables.com. Je to Belden 1694A. Kvalitka za 3 stovky.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 12. 12. 2009 17:41

Pre cloveka, ktory chce na HTPC postavit svoju HiFi zostavu toto vidim ako velmi zaujimavu moznost, ako dostat bezbolestne jednotky a nuly do externeho DAC. Ani som netusil, ze cosi take existuje.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod TurboLama 12. 12. 2009 19:54

S digitálním výstupem z integrované zvukovky sem si doteď těžkou hlavu nedělal, ale zdá se že by to opravdu mohlo mít vliv ;)
Otázka je jak je to s tou patentovanou technologií UltraLock™ na DAC1, pokud to dobře chápu (a pokud to opravdu funguje) a kompletně eliminuje jitter, tak by na zdroji signálu vlastně vůbec nemělo záležet.
No ale to se dozvím asi jedině na vlastní uši...
TurboLama
Junior

Odeslat příspěvekod Kocmeister 12. 12. 2009 20:01

Jo DAC1 by měl opravdu jitter eliminovat, takže tam teoreticky na transportu nezáleží.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emokid 12. 12. 2009 20:55

Díky za recenzi, už jsem na to koukal a četl chválu před časem na head-fi ale někam mi to zapadlo a nebýt Koče možná bych se ani nedopátral. :-)) Trochu zamrzí že to pouští jen hudbu přes KS. Teď sjíždím hodně Battlestar Galacticu, občas film nebo hru a dobrý zvuk by bodl i tam, pokud to výrobce vyřeší nejspíš do toho půjdu.
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 12. 12. 2009 20:58

Tiez sa tak pohravam s myslienkou, ze kedysi v buducnosti by som pouzil HTPC aj ako prehravac hudby. Zatial TEAC WAP 2200 vyhovuje, ale buh vi, ako sa to v buducnosti vyvrbi. Clovek ma aspon prehlad, co existuje.

Ono cez USB clovek pretlaci 20MB/s, takze je naozaj len otazkou HW a SW rieseni, aby aj cez USB preslo 96KHz/24bit.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 13. 12. 2009 11:36

Tak Direct Stream to prej už umí se současnýma ovladačema. Mě to ale na Vistách v audio zařízeních nenajde, tim pádem to nemůžu zvolit ani v Media Player Classic atd. Ale nikdo jinej si nestěžoval, asi to ostatnim jde.

Jinak tady přes USB projde celejch 192khz, což je nadstandard u podobnejch zařízení.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolwendil 14. 12. 2009 12:13

A existuje i něco podobného s toslinkem, tedy optikou? Třeba Topaz nemá koax. vstup. A v čem je ta optika vzhledem k jitteru tak špatná?
Každopádně je to hezké zařízení, takovýto problém řeší určitě víc lidí, toto by mohlo pomoct. Ale nebylo by špatné, když by dělali verzi i s optikou, a nebo rovnou verzi s obojím...
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 14. 12. 2009 12:36

U optiky je problém, že se elektrickej signál převede v transportu na optiku a v dacu zase zpátky na elektrickej. Teda 2 převody navíc kde vzniká jitter. Koax je přímější cesta. Navíc se "prý" v méně kvalitních optickejch kabelech lámou paprsky světla a tim opět vzniká jitter. Ale to druhý nemám ničim podložený. Jsou nějaký měření rozvěšený různě po netu a tam vycházela optika vždycky hůř. Ještě existuje jakýsi I2S digitální výstup, ten je prý úplně nejlepší ale pro mě docela zahalen tajemstvím.

Podobných zařízení co maj i koax a optiku je spoustu (většina USB/Spdif převodníků), třeba TeralinkX. Ale jsou to většinou levnější kousky s ne nějak extra kvalitou. U interních zvukovek jsou běžný oba výstupy taky.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 14. 12. 2009 13:33

Nolwendil --> Osobne pouzivam TOSLINK od DH Labs, ktory sa dotahoval na koaxial od DH Labs v testoch. Ten kablik stoji cca 40 EUR.
http://www.silversonic.com/docs/products/Toslink.html
http://www.google.sk/url?sa=t&source=we ... wjUbC08CHQ
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Nolwendil 14. 12. 2009 14:38

Odar :arrow: Ale nejdřív musím nějak ten signál z pc či notebooku, dostat ven. Z této (a jiných diskusí) vyplynulo, že tedy záleží na zdroji toho digitálního signálu, proto mě zaujal takovýto jednoduchý převodník, který nedělá nic jiného, než kvalitní transport signálu do DACu.

Kocmeister :arrow: Vím, že takových zařízení s optikou existuje spousta. Jde mi spíš o to, najít nějaké takto kvalitní, za takovou příznivou cenu...
Třeba se do jara než našetřím na Topaz začne dělat verze s koaxem :-D Nebo do té doby objevím ještě nějaký ještě zajímavější DAC :-)
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 14. 12. 2009 17:08

Kocmeister píše:Navíc se "prý" v méně kvalitních optickejch kabelech lámou paprsky světla a tim opět vzniká jitter. Ale to druhý nemám ničim podložený. Jsou nějaký měření rozvěšený různě po netu a tam vycházela optika vždycky hůř. Ještě existuje jakýsi I2S digitální výstup, ten je prý úplně nejlepší ale pro mě docela zahalen tajemstvím.


Jak jsem se zminoval v tomto tematu (viewtopic.php?f=1874&t=1041459&p=6624163&hilit=Monarchy&sid=9e124a090a1953e585aa1c8117f476e4#p6624163) - optika je sice podle namerenych cisel jitteru horsi, ale v porovnani s koaxem je z hlediska praktickeho poslechu jeho vliv zanedbatelny

I2S je rozhrani primo na integrovanem obvodu prevodniku - pouziva se napr. na propojeni DSP s DAC na desce plosnych spoju, ma tri vodice - hodiny (synchronizace dat), data, prepinaci signal levy/pravy kanal.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 4. 2. 2010 17:35

Vzhledem k tomu, že mě pořád někdo píšete SZ a ptáte se jestli to už jde tak to tady radši uveřejnim. Ano je to tady! Sice zatim neoficiálně ale na head-fi už jsou odkazy na stažení nových ovladačů podporujících Direct Stream i pro Vistu a Win 7.

Funguje to luxusně ;-) Milovníci porna si ho konečně můžou vychutnat se zvukem :-D

hiface.jpg
hiface.jpg (31.04 ) Zobrazeno 23788 krát
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků