[krátká recenze] Sqeezebox Classic

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod karkar 24. 4. 2010 23:11

Zdravím, tak jsem se stal dnes majitelem nové hračky: Logitech Sqeezebox Classic. Viz moje fotečka v galerii... http://avgalerie.zive.cz/showphoto.php?photo=24826&limit=recent
Záměrně jsem zvolil verzi Classic - kvůli ceně (189EUR) a rovněž kvůli papírově o něco lepším parametrům než verze Duet
http://www.logitechsqueezebox.com/products/squeezebox-classic.html
O koupi jsem uvažoval delší dobu, úplně zapadá do mojí koncepce digitální domácnosti s centrálním úložištěm - plnohodnotným serverem, který poskytuje data připojeným počítačům a zařízením v síti.
Takže dnes jsem z blízkého PCWorldu donesl klasicky zeleno-bílou logitechovskou krabici a z ní postupně vyskládal vlastní zařízení, dálkové ovládání, napájecí adaptér (s uk a eu nástavci), dvě baterie a audio propojovací kabel, návod...
IMG_2288.JPG
Obsah krabice...

Víc toho není, a ani není potřeba... Očekával jsem i nějaké CD, nicméně to se nekoná a v upozornění je, že je třeba stáhnout a nainstalovat software přímo ze stránek logitechu...
Před bezhlavým zapínáním zařízení jsem se nejprve vrhnul na zprovoznění SqueezeBox Serveru... Bez toho je Classic víceméně nepoužitelný...
Pro Ubuntu je třeba přidat repozitář do zdrojů a pak jen jedním příkazem nainstalovat... Vše je dobře popsané zde: http://wiki.slimdevices.com/index.php/DebianPackage
Po nainstalování serveru a závislých balíčků je možné přistoupit k nastavení. To se děje přes webové rozhraní, na které se připojí přes IP adresu serveru a port 9000. Nějak takhle:
Kód: Vybrat vše
http://192.168.99.110:9000/
Server je přístupný z jakéhokoliv počítače v síti.
Pak už se zodpoví pár úvodních otázek (cesta k úložišti hudbu, seznamu skladeb apod) Rovněž se systém ptá na registraci na mysqeezebox.com, kteroužto jde přeskočit a pro normální používaní není myslím potřeba. Ještě je dobré povolit MAC adresu přístroje (je uvedena na spodku přístroje) na routeru.
Nyní už je vše připravené, aby se Classic mohl připojit... Takže jsem jej zapnul a jal se nastavovat. Nejprve proběhla volba jazyka, (zvolil jsem angličtinu) po te následoval výběr správné wifi sítě (našel jich několik v dosahu)... Sám si identifikuje způsob zabezpečení a zeptá se na síťový klíč (používám WPA2 zabezpečení). Po té se pokusí připojit do sítě... Pokud je vše nastavené jak má být, přihlásí se na svůj server a je připravený k přehráváni... Zde mne čekalo překvapení v podobě automatického updatu firmware a nastavení českého jazyka (nastavený na serveru)
Přehráváni lze ovládat dvěma způsoby, jednak pomocí dálkového ovladače, druhak přes webové rozhraní serveru. Ovládání přístroje dálkou je velice intuitivní. Dobré je, že lze procházet podle základních hudebních informací (žánr, autor, album, rok) i přes adresářovou strukturu.
SqueezeServer.jpg
Zakladni okno weboveho rozhrani

Vlastní ovládání je velice svižné, okamžitě reaguje na stisk tlačítka a přechod na další skladbu je okamžitý...

No a teď k tomu hlavnímu... Jak Classic hraje... Nejprve musím upozornit, že mohu srovnávat pouze s mojí momentálně dostupnou výbavou, tedy interní zk a externí zk Edirol UA-25EX. Nepředpokládám, že se zvuk nějak výrazně v budoucnu změní. Musím konstatovat, že analogový výstup Classicu je zcela určitě o třídu lepší než interní zvukovka, ovšem při srovnaní s Edirolem, je o něco málo pozadu. Zdá se mi, že nemá takové křišťálově čisté výšky a jejich podání je poněkud zastřené. Na druhou stranu tato "vlastnost" trochu zakrývá nedostatky například šum na pozadí nahrávek vážné hudby... Příjde mi, že se z některých nahrávek jakoby vytratili určité detaily a celkově hudba ztratila oproti Edirolu určitou jiskru či ostrost. Středy jsou celkem dobré, basy rovněž, ačkoliv možná jsou pocitově o trošku méně výrazné...

Upozorňuji, že to jsou moje osobní pocity, kdokoliv jiný to může vnímat jinak... Osobně tedy vidím, že ač se jedná o nadprůměrný přístroj, stále je prostor pro zlepšení. V mém případě to bude využití digitálního výstupu a externího DACu... Nicméně i přes výhrady výše je poslech příjemný, neunavuje a je bez vážných nedostatků...

Klady:
Připojení přes wifi, přehrávání sdílené kolekce hudby ze serveru ze sítě, svižné ovládání dálkou, možnost ovádání přes web, digitální výstupy, podpora a informace na netu, jazyková podpora, funguje i pod linuxem.

Zápory:
Nutnost být připojený k serveru, cena, hlasitost změnou bitové hloubky (neověřeno - info z jiného fóra), pro HighEndisty i kvalita analog. výstupu.
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KptBobr 26. 4. 2010 08:21

Vyzkousej na digitalnich vystupech s nejakym externim DAC, resp. napr. s nejakym kvalitnim AV receiverem s DAC, urcite budes prekvapen rozdilem zvuku oproti analogovemu vystupu...

Jinak drobna oprava, verze Duet neni verze SB prehravace, ale je to bundle Receiveru a Controlleru v jednom vyhodnem baleni (daji se samozrejme poridit samostatne). Takze jsi mel na mysli pri srovnani zvuku SB Receiver.
Logitech to po prevzeti SlimDevices v tom marketingu trochu "vojtí"...

A vyzkousej si take ovladani Clasicca pomoci Controlleru, budes teprve prekvapen moznostmi a komfortem ovladani...
KptBobr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Odar 26. 4. 2010 08:23

Tiez by ma zaujal posun hlavne s pripojenim na DAC1, alebo cosi podobne s HQ nahravkou.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod karkar 26. 4. 2010 10:17

To KptBobr: I kdyz mam urcite vyhrady k analogovemu vystupu, je podle me slusny a momentalne si na nej zvykam... Abych byl uprimny, starsi jazzove nahravky, Beatles, vetsina vazne hudby co mam i ruzne oldies jsou mnohem vic poslouchatelne ^^ prave kvuli urcite redukci sumu v nahravce...
Urcite ale zkusim externi DAC, to bezpochyby... Diky za "opravu" pri porovnani jsem vychazel ze stranek logitechu, kde jsou dostupne specifikace pro verzi Duet...
Bohuzel nemam moznost vyzkouset Controller, na druhou stranu mi soucasne ovladani naprosto vyhovuje... Uzivam si poslechu mixu ze vsech nahravek a okamziteho preskakovani na dalsi song v pripade, ze se mi aktualni nelibi... Ta rychlost je uzasna, je to urcite rychlejsi nez preskakovani ve foobaru ci jinem prehravaci na PC o CD prehravaci nemluve. :D Vzhledem k tomu, ze mam i vybery s ruznymi interprety, moznost prochazet primo adresarovou strukturu je take paradni...

To Odar: Tak mam pred dokoncenim HS-DAC od Tomase Ticheho, mel by to byt celkem kvalitni dac... Tak uvidim... Musim se ale dokopat k alespon provizornimu "zakrabicovani" :-[
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 26. 4. 2010 10:20

No to mě zajímá ještě víc než Logitech, ten HS-DAC. Nezapomeň na recenzi potom :-)) Už to tu má druhej člověk, ale informace žádný :'(
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 26. 4. 2010 10:45

Ja o tom pocujem prvykrat. Co sa tyka DIY DACov, kazdy vacsinou spomina Karfika. O hentom zatial ani tuk.
Odar
Trvalý BAN