Jaký gramofon, když bazarový a starý?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod M@ngo 31. 10. 2012 23:47

Hledám nějaký klasický gramofon, po kterém bych se měl začít pídit v bazarech a tak.
Jde mi o to, aby to opravdu byl starší kousek, nic moc automat. Prostě starou dobrou mechaniku, kterou můžu vehnat do svých repráků.
Jaké značky a modely, popřípadě jaké charakteristiky těchto staříků by mi neměly uniknout?
MM...3310 5210 7210 N80 P900 P910i (5000) BB9780&apod. ... nová éra ...MM
M@ngo
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 1. 11. 2012 00:10

NC 450 , 440 , 470 a 500. Popripade ich sucasny ekvivalent Project.
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... -gramofon/
tu je zaklad v NC 500
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 1. 11. 2012 10:07

Začal bych Teslou, řada NC/NZC-4xx už měla docela dobré technické parametry. Označení NZC znamená, že ve skříni gramce byl výkonový zesilovač = nebylo nutno nic dokupovat, bylo možno přímo připojovat reprobedny. Označení bez písmena "Z" znamenalo, že jde o "holý" gramofon = pouze pohon, měnič rychlosti otáčení a ramínko s přenoskou = zde je nutno připojit RIAA předzesilovač a výkonový zesilovač.

Počínaje gramofony osazovanými šasím HC-42, přes jeho modifikaci HC-43, přes elektronicky regulované HC-44 k pozdějším HC-47 a HC-51 mají všechny řemínkový náhon. Ramínko pro přenosku je u každého typu odlišné, nejlepší asi bylo ramínko TESLA P-1101 vestavované do šasí HC-44. Odlišnosti jsou také v motorech použitých pro pohon, většina modelů používala jednofázový synchronní motorek s pomocnou fází a kondenzátorem typu SMR-300, elektronicky řízený pohon HC-44 používal 3fázový motorek na 24V s příslušným tranzistorovým generátorem střídavého proudu o požadovaném kmitočtu. Existovala i modifikace HC-44 s motorkem stejnosměrným a se zpětnovazební regulací podobného typu jakou používají kazetové magnetofony - viděl jsem v životě jen jeden gramec s tímto druhem pohonu a nejsem si jistý, jestli nešlo o individuální konstrukci.

U všech gramofonů Tesla je potřeba při koupi hlídat, jestli nemají poškozený hlavní hřídel talíře a jeho ložisko (občas se stalo že hřídel zrezla a následně vylágrovala bronzové futro ložiska) a u typů používajících hlavní talíř vyrobený ze slitiny ZINCAL, zda tento talíř nemá praskliny nebo dokonce jestli není vinou tohoto popraskání zborcený. Talíř je nutno sejmout tahem směrem vzhůru a položit obrácený vzhůru nohama na rovnou plochu - pokud bude mít okraj v této poloze zvednutý nad podložku nebo se dokonce bude kolébat, je zničený popraskáním.
Zincal (i zinkal - každý pramen to píše jinak) je bohužel slitina choulostivá na přesnost přípravy vsázky při tavení a lití a na následné tepelné zpracování odlitků. Pokud se předepsaný technologický postup nedodržel, v materiálu se zachová silné vnitřní pnutí a to způsobí během několika let rozpraskání materiálu. Talíř je záměrně zkonstruovaný tak, aby měl většinu své hmotnosti uloženu co nejblíž k obvodu (funkce setrvačníku = minimalizuje kolísání). Podél obvodu tuto hmotnost bohužel nebylo s ohledem na pod talířem umístěné další mechanismy možné nijak podepřít, takže relativně těžký "rantl" se po objevení prasklin postupně snižuje, talíř se kolem středu vybouluje nahoru a okraj dále klesá, dokud nezačne "škrtat" o šasi. Takový talíř je vhodný pouze jako kus šrotu, protože pokusy o narovnání například lisováním končí totální destrukcí slitiny. Na netu lze nalézt plánky potřebné k výrobě nových talířů například z tlakově litého hnilíku, je na to ale potřeba kruhový polotovar silný cca 30mm a o průměru kolem 300mm, což spolu s potřebným soustružnickým opracováním a následným vyvážením přináší výrobní náklady na 1 kus v řádu tisíců Kč. Částku by bylo možné snížit pouze v případě výroby alespoň minimální série řádově několika desítek kusů... Je možné, že by se ještě dal sehnat nový talíř ze zásob ND pocházejících z původní výroby v Tesle Litovel - výroba v původním závodě sice stále ještě běží (a na plný pecky!!!), nové talíře ale nejsou použitelné na starší šasi. Zájemce odkazuju na Google - vyhledat gramofonní servis Litovel.

Při sejmutém hlavním talíři je možno si prohlédnout stav pohonného motoru, stav silentbloků ve kterých je zavěšen, stav přeřazovače rychlosti otáčení a také stav řemínku. Řemínek je vhodné sejmout a udělat bez něj i zkoušku kvality hlavního ložiska - po nasazení hlavního talíře zpět na subtalíř se rukou hlavní talíř roztočí tak rychle, aby se otáčel dokola přibližně jednou za vteřinu. Po oddálení ruky se musí točit až do zastavení ještě nejméně půl minuty, lépe déle. Zároveň nesmí hrkat do stran a je nežádoucí, aby se při otáčení a pohledu z boku jeho okraj viditelně vlnil nahoru a dolů - to je také známka borcení.

Gramofony značky ProJect pak jsou úplně jiná kategorie - jednak jejich "tradice" je mnohem kratší, sahá pouze do 90.let minulého století, druhak jde o jinou konstruktérskou "školu", vyznávající na rozdíl od konstruktérů Tesly minimalismus. Protože jde o moderní konstrukce, jejich cena i v bazarech je "někde jinde" ve srovnání s gramofony Tesla. Kvalitativně jsou základní typy řady ProJect Debut srovnatelné s vyššími typy řady Tesla NC-4xx, nejvyšší řady ProJectů jsou kvalitativně o dost velký kus dál - už jen používáním masivních materiálů, sendvičových konstrukcí, "vyneseným" pohonem a podobně. Gramofony značky ProJect jsou všechny vyráběny pouze jako šasi s pohonem talíře a ramenem přenosky (lze po dohodě a na zvláštní objednávku koupit i jednotlivé části odděleně). Přenoskový předzesilovač s korekcí RIAA i výkonový zesilovač je k takovému gramofonu nutno připojovat externě.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 11. 2012 10:40

Jen pro pořádek - poslední odstavec není tak docela pravdivý. Project Debut i Essential se dělá i ve verzi s korekčním zesilovačem (a USB výstupem), teprve u vyšších řad platí beze zbytku, že je nutno mít vše externí...

Jinak sám mám starou Teslu NC470 a po troše bastlení ji nemám co vytknout. Měnil jsem "pětikolík" za RCA, dále to chtělo vyčistit, místy promazat a seřídit - výsledek je pro mě vyhovující.
Pokud bych chtěl jít výše, tak bych z nové produkce asi volil Project Debut Esprit - http://www.aq.cz/obchod/project-debut-l ... -red-1156/ , ten už má akrylový talíř a další vychytávky.

Ale dost možná bych stejně jako předtím u NC470 opět vyhrabal něco bazarového ve vyšší třídě :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 1. 11. 2012 11:26

To ramienko P1101 "alias" SME nepouziva iba nc440 ale i nc500 v rovnej variante a nc450 vo variante "s".
Z modeloveho radu nc 500 a 450 vychadza vela modelov sucasneho Project.
Osobne variantu nzc a nc420,430 a ich alternativy vyrabane na sasi hc 42 ci 43 neodporucam. Dovod je velmi prozaicky, zvysena hlucnost z dovodu konstrukcneho riesenia sasi ktore je z kovu,lozisko taniera je plastove a ramienko je ulozene na loziskach s velkou volou co v konecnom dosledku vedie v nepresnosti v nastaveni a naslednemu "preskakovaniu"

-- 1. 11. 2012 11:40 --

http://elektro.bazos.sk/inzerat/1958689 ... -plexi.php

Viac by som pre tento pripad neriesil
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 1. 11. 2012 13:02

tomashr píše:Jen pro pořádek - poslední odstavec není tak docela pravdivý. Project Debut i Essential se dělá i ve verzi s korekčním zesilovačem (a USB výstupem), teprve u vyšších řad platí beze zbytku, že je nutno mít vše externí... ...

O těch USB výstupech si myslím svoje - jinak o verzi Debutu s RIAA preampem jsem pouze slyšel, neviděl jsem ji v reálu - tudíž si netroufám tvrdit, že by se prodávala. Ale možné to je, vyloučit to nemůžu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 11. 2012 13:22

Já mám na mysli právě ty verze s USB - mají vestavěný RIAA preamp, který má výstup i normálně na zesilovač. USB je tam ještě navíc jako další "vylepšení", ale není to (naštestí) tak, že by výstup musel jít vždy přes ten "DAC"...

Osobně bych do USB verze také zcela jistě nešel, ale pro pořádek by tu mělo být uvedeno, že verze s "preamp" existuje.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod M@ngo 1. 11. 2012 21:40

Supr, díky za rady, budu to projíždět. Po jaké cenové hladině se tak mám dívat? Jako za kolik je moc a za kolik málo? Kdyby toho bylo po bazarech víc a častějš, dalo by se v klídku porovnávat a najít tu správnou cenu, ale takle...
MM...3310 5210 7210 N80 P900 P910i (5000) BB9780&apod. ... nová éra ...MM
M@ngo
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 1. 11. 2012 22:01

Nc500 tak okolo 1000, nc450 za povedzme 1500 ale oba v dobrom stave a 100% funkcne. Ak nechces repasovat tak vraky nebrat.
Ja som dnes kupil Debut III za 150€ /3750 kč :-D

-- 1. 11. 2012 22:03 --

Zabudol som na nc470 ta do 1000 a menej
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 11. 2012 08:31

No a ještě bych dodal "lahůdku z Tesly" - občas se narazí na NAD 5120, což je exportní verze NC470 s plochým raménkem (a patrně lepší výstupní kontrolou). Za cca 1500 je to velmi zajímavé, ale cena bohužel může vylézt výše kvůli určité "netradičnosti až kultovnosti"...

Jinak já svoje současné NC470 koupil na Aukru tuším za 600 i s poštovným, objevují se tam běžně. Chce to chvíli sledovat, asi neuspěješ hned, ale divil bych se, kdyby se přijatelná nabídka, kterou vydražíš úspěšně, neobjevila tak do měsíce, déle to trvat nebude.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 5. 11. 2012 08:45

armaman
Poslední varování


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků