Jakou inteligentní nabíječku pro baterie AAA a AA

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod šeďour 14. 1. 2013 09:49

To je přesně ono !
Nejde o kapacitu, ale o udržení náboje a jeho výdej.Takže, u starejch a poškozenejch článků vzroste výrazně samovybíjení a ten akumulátor se dá používat jen omezeně, nedá se skladovat nabitý a výrazně mu vzroste vnitřní odpor a tudíž i výrazně klesá jeho napětí = kapacita.
Ano, takovýhle článek se dá použít třeba do solárního světýlka na zahradu, ale diskutovat o něm a o jeho údajný záchraně, je prostě ztráta času.Taky takovýhle články mám, ale používám je jen do tý lampičky.Jinam se nehodí.
Je efektivnější takovýhle mizerný články vyhodit a koupit si nový, hybridní, který dávaj velký proudy a maj mnohem delší životnost, než klasiký Ni-MH.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Casial 15. 1. 2013 19:21

Kromě Eneloopu a jejich kopií mají všechny NiMH články takové samovybíjeni, že jejich dlouhodobé skladování (v řádu měsíců) je naprostá hloupost. Jen a pouze eneloop-like můžeš mít rok v šuplíku, pak ho vylovit a strčit do přístroje.
Eneloopy ztratí v prvém ROCE skladování 10% náboje, normální NiMH ztratí BĚHEM PRVNÍHO DNE 5-20% náboje! Takže je stejně vždy před použitím dobíjím. A digizrcadlovka mi i s 4 AA s reálnou kapacitou 1000mAH udělá s přehledem 500 fotek, bez blesku, takže i oživená přichcíplá klasická NiMH mi k něčemu je.
Nicméně je všechny postupně měním za Eneloopy a Eneloopy Lite.
---Add-on---
Kdysi jsem na netu narazil na velice fundovaný článek o Ni-based aku, který bohužel nemůžu najít, a který bořil spousty mýtů, polopravd a nepravd o vlastnostech a nabíjení těchto aku. Zkusím ho ještě pohledat, ale zatím aspoň tenhle: co jsem ho zběžně pročetl, tváří se celkem rozumně:
http://www.cettra.cz/vysilacky-radiostanice/MOTOROLA/Baterie-NiCd,-NiMH-.../Jak-na-baterie/20
OnePlus 8T@Odorik&Allrisk
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Xduoo XA-10•Sennheiser HD800•AKG K702•Behringer Truth B2031P•
Casial
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 15. 1. 2013 21:08

Škoda jen, že si článek neodpustil ty nesmysly zavánějící spiknutím výrobců proti uživatelům.
Třeba zmiňovaný "paměťový efekt" je při běžných pozemských podmínkách něco, čím se fakt nemá smysl zabírat.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Casial 16. 1. 2013 14:23

Ano, přesně tak, pokud neprovozuješ nějakou orbitální stanici, tak tě paměťový efekt trápit nemusí... Ale už je to tak zažitý pojem, že ho asi vymítit nejde, to je jak s tím špenátem a železem...
OnePlus 8T@Odorik&Allrisk
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Xduoo XA-10•Sennheiser HD800•AKG K702•Behringer Truth B2031P•
Casial
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 16. 1. 2013 18:43

Podle interních firemních informací, paměťovej jev (pokud vůbec nastane), může tvořit až SEDM PROCENT z celkový kapacity nabíjecího článku...

...a to je opravdu vážná věc...
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Casial 16. 1. 2013 21:30

http://www.battex.info/hermeticke-akumu ... ory-effect

Tohle ještě furt není ten článek, co jsem kdysi četl, ale tady je alespoň hned v úvodu vysvětleno, že paměťový efekt se týká leda tak satelitů na oběžné dráze...

---------------------
http://www.skyfly.cz/pristroj/baterky02a.htm
A tohle je asi on - jednou z nejzajímavějších informací v tomhle článku pro mě bylo to, že vybíjet články před nabíjením není vůbec dobrý nápad, neboť to zkracuje jejich životnost - celkový počet nabíjecích cyklů. Od té doby to nedělám (tedy jen jednou za čas, když chci aspoň orientačně přeměřit jejich kapacitu).
OnePlus 8T@Odorik&Allrisk
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Xduoo XA-10•Sennheiser HD800•AKG K702•Behringer Truth B2031P•
Casial
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 21. 6. 2013 13:20

Ahojte .. mate skusenost s nabijackou IPC-1L, ze po refreshi baterii (2ks) sa mi sachty stale tvaria ako FULL .. vyzera, ze sa tam nieco pokazilo. Tak asi kupim novu. Ale nikde som nenasiel o tom zmienku ..
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 2moj 21. 8. 2013 16:33

Zdravím, můžete mi prosím doporučit cestovní nabíječku pro 1 až 4 AA články GP ReCyko+ 2050mAh s časem nabíjení čtyř článků do 2h a USB výstupem 2A bez jakéhokoliv nastavování. Pouze pro dobíjení se spolehlivým automatickým ukončením. Děkuji
2moj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Parsiphal 12. 2. 2014 10:19

Přeji hezký den,
koupil jsem si nabíječku Powerex MH-C9000 a marně se na ní snažím nabít klasické NiMH 1000mAh mikrotužky. Z asi dvaceti kusů mi vzala k nabití pouze jednu jedinou. Ostatní akumulátory označí buď jako "HIGH" (tj. vysoká impedance), nebo se u jiných AKU šachta nabíječky resetuje a znovu se rozbliká "MODE". Nejdříve jsem si myslel, že je nabíječka vadná, ale tady http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?240476-C9000-Resets-As-Soon-As-It-Gets-a-Cell-Reading jsem se dočetl, že je to její vlastnost, kdy při vyšším vnitřním odporu akumulátoru jak 2.98V dojde k resetu programu. Divné ale je, že akumulátory nejsou vůbec staré a je na nich pár cyklů nabití provedené IPC-1. Rovněž to nejsou žádné NONAME, ale články od SANYO a GP. Nechce se mi věřit, že jsou všechny v pytli. U AA takové problémy nabíječka nedělá, i když se jedná o daleko starší akumulátory. Vím, že AAA mají standardně vyšší impedanci, ale tohle? Setkal se někdo u MAHA s něčím podobným? A pak bych se chtěl zeptat, jestli se dá onen vnitřní odpor nějak snížit, například cyklováním vysokým proudem, nebo tak něco?
Díky
Parsiphal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fodi 12. 2. 2014 10:53

A co zkusit vybijet / nabijet na IPC-1?
Uz z toho vybijeni by se ukazalo, jestli maji nejakou kapacitu, nebo jsou mrtve.
Fodi
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 12. 2. 2014 12:13

Ano setkal. Tuto nabíječku mám doma takže to pro mě není nic nového. Ale v mým případě se vždycky jednalo a vadné články, které už nešly nabít nikde. Vyjímkou je pouze má homemade domácí nabíječka, která umí tyto články nějak "opravit" a dají se pak na této nabíječce nabít. Ale bohužel se mi podařilo úspěšně opravit pouze NiMh baterie do mobilů. U těch vadných článků (AA, AAA) se jednalo o velmi dočasnou záležitost a po opětovném pokusu o nabíjení na MAHA nabíječce (i ostatních) se to opakovalo.
Upřímně s GP a Sanyo nemám moc dobré zkušenosti a už jsem jich vyhodil x. A zrovna GP se velmi hojně kopíruje takže těch Fake-ů je na trhu opravdu dost.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Parsiphal 12. 2. 2014 13:38

Děkuji za reakce, ale jak jsem psal, akumulátory byly na IPC-1 několikrát vybity/nabity bezproblémově. Pro info - kapacita se tam pohybovala +/- kolem 850mAh. Co by tak nasvědčovalo vysoké impedanci akumulátorů, je že jakmile začnu na IPC-1 vybíjet právě nabitý článek, spadne napětí hned k 1,05-1,08V. Jestli to ovšem při zatížení proudem 0.25C není normální. Ale řekl bych, že asi ne. Vezmu-li akumulátor nabitý v IPC-1 a začnu ho vybíjet v MAHA nabíječce, byť i 100mA, napětí spadne až pod 0,9V a vybíjení se tak ukončí. Jestli tedy nejde impedanci snížit nějakým fíglem, asi se budu muset smířit s tím, že jsou články vážně na vyhození. Trochu mě to mrzí, kupoval jsem je v rozmezí půldruhého roku zpátky. MAHA je sice asi dobrá nabíječka, ale dle mého soudu je dost nekompromisní. Budu tak muset zainvestovat znovu a koupit nějaké Eneloop akumulátory. Snad bude klid.
Naposledy upravil Parsiphal dne 12. 2. 2014 14:38, celkově upraveno 1
Parsiphal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod šeďour 12. 2. 2014 13:52

GP nemusí nikdo kopírovat, neni to firma, která by sama něco vyráběla, ale jen firma, která na výhodně nakoupený produkty od různejch výrobců lepí svoje logo.Takže kvalita jejich produktů je taky různá.
Kdo má štěstí, koupí zrovna čerstvý a dobrý akumulátorky, kdo štěstí nemá, koupí starý, ve skladu vyleželý baterky a nebo rovnou šmejdy.
Ale hezky zabalený v blistru.

Mikrotužky 1000 mAh patřej do kategorie spotřebního zboží s krátkou životností.Reálná doba použitelnosti je tak jeden rok, pak jim výrazně stoupne vnitřní odpor a klesne reálně využitelná kapacita.Poté se daj ještě nabíjet v nabíječkách s malym nabíjecim proudem (v řádu desítek miliampér) a používat v zařízeních s malym odběrem, ale podle mě jsou spíš na vyhození.

Automaty s velkym nab. proudem je zcela oprávněně vyplivnou a označej jako vadný.

Slušný nabíjecí mikrotužky maji kapacitu 700 až 850 mAh a hybridní technologii.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Parsiphal 12. 2. 2014 14:34

Ještě bych se ve spojení s novou nabíječkou zeptal, jestli to tak skutečně je. Když jsem prohledával web ohledně resetu šachty, dočetl jsem se, že MAHA na rozdíl třeba od IPC-1 nejenže před spuštěním programu zkontroluje odpor článku, ale hlavní nabíjecí proces probíhá pouze do maximálního napětí 1,48V bez ohledu na ukončovací impuls? Nevím, snad je to nějaká pojistka, kdyby ukončení –deltaV nebylo v nízko zvoleném proudu rozpoznané. V tom případě nabíjení akumulátorů s vysokou impedancí se vlastně ukončí dřív, než je článek fakticky naplněn, protože naproti tomu u IPC-1 není problém při nabíjení mých článků zahlédnout na displeji napětí i přes 1,52V.
Parsiphal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kolemjdoucí_ 7. 7. 2014 14:31

Parsiphal píše:Děkuji za reakce, ale jak jsem psal, akumulátory byly na IPC-1 několikrát vybity/nabity bezproblémově. Pro info - kapacita se tam pohybovala +/- kolem 850mAh. Co by tak nasvědčovalo vysoké impedanci akumulátorů, je že jakmile začnu na IPC-1 vybíjet právě nabitý článek, spadne napětí hned k 1,05-1,08V. Jestli to ovšem při zatížení proudem 0.25C není normální. Ale řekl bych, že asi ne. Vezmu-li akumulátor nabitý v IPC-1 a začnu ho vybíjet v MAHA nabíječce, byť i 100mA, napětí spadne až pod 0,9V a vybíjení se tak ukončí. Jestli tedy nejde impedanci snížit nějakým fíglem, asi se budu muset smířit s tím, že jsou články vážně na vyhození. Trochu mě to mrzí, kupoval jsem je v rozmezí půldruhého roku zpátky. MAHA je sice asi dobrá nabíječka, ale dle mého soudu je dost nekompromisní. Budu tak muset zainvestovat znovu a koupit nějaké Eneloop akumulátory. Snad bude klid.

Pokud právě nabitý článek při vybíjení proudem 0,25C vykazuje napětí kolem 1,05V, tak ten článek je téměř kaput. On má nejen obrovský vnitřní odpor, ale taky už má jen minimální kapacitu, tj. pojme jen velmi málo energie, i když se třeba nabíjí dlouho. V článku jsou zkrátka takové změny, že chemické sloučeni umožňující větší nabití už tam jsou minimálně. Kovy asi zůstanou, jenž louh a voda se při nabíjení a zejména ohřívání ztrácí. Což značí ztrátu většinu kapacity a následně i velký vnitřní odpor článku. Další degradací článku může být různé zkratování a poškození různých separujících fólií ap. Lepší nabíječka tudíž takto mizerný článek vyřadí. Zkuste ten článek nabít klasicky, tj. konst proudem C/10 po dobu 15 hodin, pak zkuste vybíjet zátěží, kterou potřebujete. Např. nechat svítít žárovičku. Po chilce slabého svícení zhasne, poklesne napětí. Články prostě nevydrží věčně. Velmi jim vadí přepolování, tj. při zátěži se některý článek v sérii vybije dřív a tento je nabíjen opačnou polaritou. To jej velmi rychle zniční. Dále vadí nabíjení, kdy články jsou horké, pak degradují i časem, prostě jsou tam agresivní chemikálie, jednak se ztratí voda, pak někdy vyteče i trocha louhu, poškodí se nějaký separátor uvnitř ap.

-- 7. 7. 2014 15:37 --

Parsiphal píše:Ještě bych se ve spojení s novou nabíječkou zeptal, jestli to tak skutečně je. Když jsem prohledával web ohledně resetu šachty, dočetl jsem se, že MAHA na rozdíl třeba od IPC-1 nejenže před spuštěním programu zkontroluje odpor článku, ale hlavní nabíjecí proces probíhá pouze do maximálního napětí 1,48V bez ohledu na ukončovací impuls? Nevím, snad je to nějaká pojistka, kdyby ukončení –deltaV nebylo v nízko zvoleném proudu rozpoznané. V tom případě nabíjení akumulátorů s vysokou impedancí se vlastně ukončí dřív, než je článek fakticky naplněn, protože naproti tomu u IPC-1 není problém při nabíjení mých článků zahlédnout na displeji napětí i přes 1,52V.

Nabíjení do max napětí 1,48 V je rozumné. Z praxe s IPC-1 vím, že někdy články -deltaV nevypnou. Tj. jeden článek se přebíjí. To se mi stalo mockrát. Jiné nabíječky to dělají taky. Důvodů může být víc, ale daný článek je pak docela poškozován - přehřívá se a tím docela ničí. Dále, i po vypnutí nabíjení, je-li článek v nabíječce, tak do něj jakýsi malý proud jde. Pokud by mu chybělo třeba 5% kapacity, tak se časem dobije. Ale pro články je kupodivu nejzdravější režim, aby se nenabíjely na 100%. Pokud se nabíjí menším proudem, tak k významnému zahřívání dochází jen ke konci nabíjení. Nejlepší je nabíjet, když je člově u toho. Např. v práci. Nabít třeba na napětí 1,45 V a vyndat. Počet nabíjecích cyklů tak může vzrůst z nějakých pár stovek na pár tisíc.
kolemjdoucí_
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků