[recenzia] Streamovanie audia zo Synology Diskstation NAS.

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kuko61 26. 1. 2013 23:45

Tento príspevok možno pomôže niekomu, kto hľadá finančne
prístupné riešenie streamovania digitálnej hudby v sieti alebo do AVR či zosilovača.

Dlho som riešil, akým spôsobom prehrávať audio uložené na HDD
cez zosilovač alebo AVR na veľké reprosústavy bez nutnosti zapínať PC
alebo TV (v prípade prehrávania pomocou MMC).
Pred niekoľkými týždňami som na nete čítal, že NAS aplikácia AudioStation
dokáže streamovať audio na pripojené USB reprosústavy (v posledných verziách už aj Hi-res audio).
Aj keď mám Diskstation NAS už dva roky, o tejto možnosti som doteraz nevedel.
Keď som si overil, že Diskstation podporuje aj USB->S/PDIF konvertory
ako napríklad M2Tech hiFace, problem s prehrávaním audia bol vyriešený.

Ja som si vybral lacnejší kovertor a objednal si z eBay HA INFO U2 ($38)
IMG_20130120_1.JPG
Diskstation + HA INFO U2


IMG_20130120_7.JPG
Ďalšie svetielka do zbierky :)


Kód: Vybrat vše
HA INFO U2 24/96 USB to SPDIF
USB: PC2001 USB-B (Plug and Play)
Digital out: SPDIF Coaxial、Optical(PCM,AC3,DTS signal )
TENOR TE7022L usb reciever chip, supporting native 24bit 96K digital output capability.
Sampling: 16Bit/24Bit 32K 44.1K 48k 96k
Support ASIO
Support OS: Windows XP, VISTA, Win 7 and Mac
Dimension: 80mm(L) x 24mm(H) x70mm (W)
Packing Weight: 300g
Includes 1m USB cable
color: Silver

Po zapojení do NASu sa v aplikácii AudiStation objavila možnosť prepnúť výstup na USB speakers.
Na AVR sa mi objavila správna frekvencia audia podla súboru, ktorý som skúšal prehrať.
Rozdiel v kvalite audia medzi prehrávaním z NASu a z PC (foobar) som nezbadal.

Veľkou výhodou prehrávania z NASu je možnosť ovládania z telefónu či z tabletu pomocou aplikácie DS audio. AudioStation prehrá audio v kvalite, ktoru podporuje prehrávacie zariadenie. Pri streamingu cez webrozhranie do PC prehrá 24bit/192kHz audio, cez HA INFO 24bit/96kHz, software DS audio v mobilných zariadeniach prehrá max. 24bit/48kHz.

Zaujímavou vlastnosťou by pre niekoho mohlo byť to, že Diskstation dokáže simultánne stremovať do viacerých zariadení a do každého niečo iné. Ja som skúšal štyri naraz - PC cez webrozhranie, HA INFO do AVR, MMC eGreat (DLNA) a android tablet (app DSaudio). Postupne som prepínal výstupné zariadenia a spúšťal audio aj internetové rádio. Všetky zariadenia prehrávali to svoje audio bez akýchkoľvek výpadkov, vyťaženie procesora a pamäte na NASe skoro vôbec nestúplo, preto predpokladám, že by NAS zvládol bez problémov simultánne streamovanie do oveľa viac zariadení. Informáciu, či je ich počet obmedzený softvérovo, alebo len HW výkonom NASu som nikde nenašiel. Mohla by to byť celkom zaujímavá vlastnosť pre toho, kto potrebuje multizónové pokrytie domu alebo kancelárskych priestorov. Jedna nevýhoda je to, že ked chcete vypnúť prehrávanie na všetky zariadenia, nedá sa to naraz, ale postupne treba prepínať výstupné zariadenie a vypnúť prehrávanie.

K Diskstation som vyskúšal cez USB pripojiť aj Fiio E17 a funguje bez najmenších problémov.

Tu je špecifikácia aplikácie AudioStation
Kód: Vybrat vše
Supported audio format: AAC, APE, Apple Lossless, FLAC, M4A, MP3, Ogg Vorbis, WAV, WMA, WMA VBR, AIF, AIFF, M4B, WMA PRO
Supported Audio Format (Streaming Mode): MP3, M4A, M4B
Supported Playlist Format: M3U, WPL
Listen to the music with the web browser (streaming mode), the attached USB speakers, or a DLNA player or AirPlay device (Password-protected is supported)
Transcoding option: MP3, WAV
Personal & shared music library
Customizable indexing folders
Personal/shared playlists
iTunes smart playlist
Internet radio: SHOUTCast, RadioIO
MP3 tags editing
Live lyrics display

Čo sa týka internetových rádíí, pokiaľ viete IP adresu streamu, ide pridať akékoľvek rádio vysielajúce na internete. Pri Shoutcaste sa v liste objaví len 50 rádií pre každý žáner, takže tie moje obľúbené som si musel nájsť na stránke Shoutcastu a pridať do AudiStation ručne. Trochu ma prekvapilo, že AudioStation nepodporuje cue playlisty.

Na záver pripájam niekoľko obrázkov webového rozhrania a aplikácie pre telefón a tablet.
Pre zväčšenie si dajte obrázok zobraziť na novej stránke.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radon 29. 1. 2013 09:42

díky za tip, o USB repro jsem věděl, ale že by podporovali i externí USB DAC mne vůbec nenapadlo. Teď už jen jak vyřešit tu vzdálenost mezi AVR a NASem.
Logitech Duet, DAC1, K701, Vincent SP-996, Monitor Audio RS1, Wharfedale SW150
radon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kuko61 29. 1. 2013 19:04

Mne naštastie stačí medzi NASom a AVR štvormetrový optický kábel.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gaspi83 30. 1. 2013 14:22

Mam Synology NAS asi od novembra 2012 doma a hudbu pocuvam podobne cez Audio Station.
Akurat teda schema u mna je takato: NAS --> ATV2 (Apple TV) --> AVR

Mensie problemy mam len pri radiu. Nadefinoval som si Radio FM a ked ho dam spustit, tak trva cca 5s kym ho nacita a niekedy vypadava (konektivita je cez FTP kabel).
Inak samotna hudba z NASu ide bez problemov.
gaspi83
Junior

Odeslat příspěvekod kuko61 30. 1. 2013 23:40

Mas tam Radio FM definovane takto?
Kód: Vybrat vše
http://www.rozhlas.sk/stream/fm/fm_256.mp3.m3u
http://www.rozhlas.sk/stream/fm/fm_256.ogg.m3u

Ja som skusal oba streamy a idu bez vypadkov, aj sa hned spustia.
Mozno je to nejaky problem s pripojenim k netu (rychlost, ping).
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gaspi83 31. 1. 2013 08:15

Vecer pozriem a dam vediet ;).
Inak by ma zaujimalo, ci by dokazal NAS tlacit hudbu rovno do AVR, ak by bolo na sieti. Predpokladam, ze ano, kedze vacsina AVR ma uz DLNA.

EDIT: tak mam to tak isto, vid obrazok.

Problemy mozno su sposobene tym, ze to tlacim este aj cez Apple TV.
Přílohy
nas.PNG
gaspi83
Junior

Odeslat příspěvekod Ramoness 21. 3. 2014 14:53

Zdravim Kuko,
dovoluji se zeptat, vlastnim Synology 214play. Drive jsem vlastnil eGreat R6s z ktereho jsem tabletem stremoval pres DAC Cambrigde Magic 100 (umi 24/192) hudbu i v teto kvalite bez jakychkoliv problemu a videl jsem na DAC ze opravdu je zachovano onech zminovanych 192kHz.

Najednou mi vsak tato moznost streamovani na toto zarizeni zmizela a objevoval se eGreat jako koncove mozne streamovaci zarizeni jen sporadicky, pak vubec.

Na zkousku jsem poridil nyni Popcorn A-400 a ten umi streamovat bez problemu Hd videa, nicmene s muzikou v hi-res je to zase problem. Uz nevim co dal vyzkouset, na prvopocatku jsem hi-res streamoval pres uPnP eGreat a bez pronlemu, jen vinylove hires ripy o velikosti cca 1-2.5gb nesly.


Prosim pripadne o diskusi, budu moc rad. na druhou stranu se chysta skvele zarizeni s nazvem Popcorn A-410PRO, ktere bude mit svuj vlastni audiofilsky DAC a stejne tak bude zvladat i video ve full HD.


diky!

-- 21. 3. 2014 15:57 --

Dival jseem se na ty screeny, i ja jsem takto videl eGreat jako mozny renderer. nicmene najednou bylo po moznosti, proste zmizelo, fungoval jsem pres sambu a DLNA RMD moznost jsem mel zapnutou. V pirpade ze bych rozjel znovu ten obycejny eGreat, rad se k nemu vratim, protoze mi prehral s pouzitim tabletu da se rici vse! diky
Ramoness
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lupen33 23. 4. 2021 18:22

Zdravím, je to sice pravěké vlákno, ale rád by se zeptal. Mám NAS Synology DS212j zkouším Audio Station, konkrétně streamovaní hudby přes DLNA. Když pustím stream jekékoli uložené skladby, vše je OK, tato se přehrává. Když zapnu stream radia Shoutcast, tak tento mi jede pouze lokálně na PC a do streamu DLNA (ani jiného) jej nemůžu zaboha dostat >:-( . Pokud zapnu radio v DS Audio (třeba na mobilu), toto se normálně přehrává. Další problém mám, že nejsem schopen v Audio Station rozjet žádné mnou definované rádio. Zkoušel jsem vkládat různé streamy rádií, ale rádio jako by se načetlo, a hned se ukončí. Poradí někdo? 8-)
Lupen33
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků