Gramofony - příslušenství a vylepšení

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod misakq 19. 12. 2016 11:15

Nazdárek ;-)
Zakládám toto téma, protože jsem tady nic podobného nenašel, jestli jsem teda špatně nehledal.
Takže jestli máte někdo chuť se radit o tom jak vylepšovat gramofon, nebo co si k němu koupit, tady se můžete vypovídat :-)
Já osobně teď přemýšlím na x věcma, ale první co mě láká a zajímají je zkušenosti ostatních s podložka mezi desku a talíř. Na svém NC450 mám origo gumovou a přemýšlím, jestli nebude lepší filcová nebo nějaká jiná?
Jaké jsou vaše zkušenosti? Má to vůbec nějaký vliv na zvuk?
A co řešit nějaký měkčí silikonový řemínek?

Stejně bych řekl, že největší zlo je šum jehly v drážce a s tím těžko něco dělat...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.U.K. 19. 12. 2016 16:51

Ze zkušenosti můžu říct, že filcová podložka pod desku je zlo. Pro-Ject ji dává k některým svým gramofonům v základu. Nejspíš to bude tahle:
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... t-mat.html
Dostal jsem ji k Essentialu a každá deska, kterou jsem na ní přehrál, byla po přehrátí tak nabytá statickou elektřinou, že kdybych ji nějak připojil na žárovku vydržela by svítit celej večer :mrgreen:
Koupil jsem koženou a problém zmizel. Konkrétně tuhle:
http://www.graled.cz/p/354/kozena-podlo ... -gramofonu
Rozdíl ve zvuku jsem mezi nima neslyšel a s jinýma materiálama podložek nemám zkušenost.

Jinak základ poslechu gramofonu jsou desky, že jo. A je tedy dobrý, nebo z mýho pohledu spíš nutný, desky vyprat. Jak nový tak použitý. U nových desek jěště zalitých ve fólii je to potřeba asi vždycky, jsou kolikrát zajetelený jak.... U bazarovek se občas stane, že předchozí majitel se o ni evidentně staral a nejspíš ji taky měl vypranou, ale ve velkej většině případů je už na první pohled vidět, že je taky potřeba desku vyčistit.
Já peru všechny desky jěště před prvním přehráním, hned jak se mi dostanou do rukou. A hlavně to chce desky po vyprání dát do čistýho vnitřního obalu, protože šoupnou ji zpátky do toho starýho zaprasenýho (a kolikrát ještě ke všemu jen papírovýho), to se ani nemusíš s tim praním namáhat.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod misakq 19. 12. 2016 17:06

Ta gumová je co se statiky týče taky docela "hodná". Aha, tak to filc asi není úplně dobrá volba... ačkoliv dělají i filco uhlíkový, tam by to mohlo být lepší... ale tak ta kůže mě zaujala už dřív. Líbí se mi...
A vliv na zvuk... ono to může maximálně vibračně pomoct oddělit desku od talíře, ale tady už u tvého gramce asi není co řešit :-)

Jo, praní desek... všechny bych rád nějako vyčistil... ale co jsem o praní hledal, tak se všude hádaj jak psi co s deskama dělat, nedělat...
Ale mám možnost vrazit desku do ultrazvukové čističky v práci. Jen ji pak nechat oschnout někde v bezprašném prostředí... A možná by to bylo dobré... ale to bohužel nevím teda kde bych pohledal...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.U.K. 19. 12. 2016 18:37

Jo utlumit nějaký ty vibrace by ta kožená podložka asi mohla.

A prosím tě zas z toho nedělej raketovou vědu. :mrgreen: Není potřeba hledat bezprašný prostředí, to už trochu přeháníš. Já zatím peru desky na tomhle:
http://www.graled.cz/p/450/cisticka-kno ... o-antistat
Jde přece hlavně o to zbavit desky pokud možno co nejmenších částeček bordelu v drážkách a taky statického náboje. Prostě desky vyperu a nechám je normálně oschnout v obýváku v tom stojánku co je ktomu dodávanej (je na tej fotce v odkazu). Nějaký ty větší částečky prachu který se snad na desku během schnutí nachytaj, zas přece setřeš nějakým kartáčkem před každým přehráním desky, alespoň tak to vidím já. Doma mám tenhle:
http://www.emp-shop.cz/art_277908/?wt_m ... oCv4Xw_wcB
v blízkej budoucnosti mám v plánu koupit nějakou pračku typu Okki Nokki nebo Pro-Ject.
http://www.audiofriend.cz/analog/pracky ... black.html
http://www.audiofriend.cz/analog/pracky ... eaner.html
a to pro mě bude myslím konečná. Sice už jsem do sestavy vrazil dost, ale zas nemám doma aparaturu za několik set tisíc nebo za miliony abych potřeboval, nebo si moh dovolit, něco jako ultrazvukovou pračku na vinyly za sto litrů :-D:
http://www.pphifi.cz/produkty/detail/19 ... onal-sonic
https://www.youtube.com/watch?v=kn2huJNcaqY
Vy máte v práci něco takovýho?
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 12. 2016 19:34

Mně se to vodorovný "praní" moc nezamlouvá, lepší je ta oboustranná čistička jako na videu TyTrubko - pokud je lázeň ještě doplněná ultrazvukovým měničem, aby v lázni fungovala i kavitace nečistot z hloubky drážek. Jedná se asi o tohle: kartáček má průměr nejjemnějšího "fousu" asi 10 mikrometrů = 0,01mm. Rádius "dna" drážky je přibližně 10x menší, takže ty nejjemnější zrnka prachu kartáčky nevymetou - navíc často je nečistota ke stěně drážky přilepená, tj drží poměrně velkou adhezní silou. Ultrazvuk tyhle adhezní síly ve spojení s nějakým tenzidem (saponátem alias detergentem) narušuje a dovolí tak nečistotu odplavit do lázně. Pokud je lázeň filtrovaná (oběhově), dá se takhle z desky odstranit větší množství nečistot, než pouhým ometáním, navíc na nečistoty při desce "stojící na hraně" působí gravitace takovým směrem, že se snáz uvolňujou z drážek. Důležitá je i antistatická přísada, jenže jejich povlak na stěně drážky může způsobit znečištění hrotu a zase zhoršení reprodukce (osobní zkušenost s použitím antistatickýho spreje, koupenýho na doporučení jednoho "odborníka" z apultem prodejny dřív gramo-, dnes už jen CD-desek ...). Jako antistatický opatření je lepší vyšší vzdušná vlhkost než nějaký povlaky na desce.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 19. 12. 2016 19:49

Mně se taky víc líbí ta ultrazvuková čistička a co stim mám dělat, když mí jí koupíš k Vánocům, zlobit se nebudu, bohužel se mi ale právě rozbila tiskárna na peníze, takže si jí v současnej době nemůžu koupit sám :mrgreen:
Nicméně že by zrovna gravitace působící na zrníčko nečistoty vážící nula nula nic ponořený jěště k tomu do nejaký tekutiny určovala, že je lepší pračka nastojato, no nevim. :-D
Ta obyčejná pračka co mám doma má tužší štětinky kartáčku než ten klasickej kartáček na stírání prachu a čistíci přípravek samozřejmě používám taky. Ale jak říkám, taky bych si nechal líbit nějakej ten stroj jako je ten od Audio Desk Systeme, ale bohužel :-[
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod misakq 19. 12. 2016 20:21

NO někdo tvrdí, že než ta deska uschne v obyváku, nalepí se na ni to samí množství prachu co na ni bylo :-) Ale jiní to vyvracejí.. a taky záleží jak hodně špinavá deska před tím byla, jestli se to vyplatí.
V práci máme spíš něco jako toto:
https://www.ultrasonicleaning.com/produ ... timer-22l/
+ průmyslovej saponát..
Mohl bych to testnout na nějaký pro mě méně cenný desce...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 12. 2016 21:01

Ty průmyslový saponáty jsou na desky lepší - dají se víc ředit, protože obsahujou větší % účinnejch látek - a naopak neobsadhujou pro tenhle účel nežádoucí přísady jako "balzám na pokožku", "výtažek z jablečného octa", nejrůznější parfémy a podobný sra.čky. Taky neobsahujou silikonový přísady. To všecko nemá na deskách co dělat ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 19. 12. 2016 21:05

jj, právě...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.U.K. 19. 12. 2016 22:00

Tys asi ještě moc špinavejch vinylů neviděl, co? :mrgreen: Co tvrdí někdo jinej je mi jedno, už jsem na tejhle obyčejnej pračce vypral pár vinylů, tak vim jakej je výsledek.
Spousta desek co se mi dostala do rukou je tak zaneřáděná, že je ten prach na ní vidět doslova i z pěti metrů. Po vyprání se mi nikdy na žádnou desku nenachytal ani zlomeček takovýho viditelnýho množství prachu.
Desky, který se mi zdaj po koupení od pohledu čisťounký jak dětská prdýlka a který jsem si schválně poslechnul jěště před vypráním abych měl srovnání, kolikrát praskaj a lupou a po vyprání je to pryč. Samozřejmě jsou i desky který praskaj i po vyprání, jen o něco míň a taky takový, kterejm vyprání nepomůže vůbec.
Já vím, že tahle levná pračka neni ani zdaleka ideální a že s lepší pračkou bych nejspíš dosáhl lepších výsledků a proto se taky chci posunout na lepší pračku, ale víc jak řekněme 15 000,- za to nejsem ochotnej dát.

misakq píše:NO někdo tvrdí, že než ta deska uschne v obyváku, nalepí se na ni to samí množství prachu co na ni bylo :-) Ale jiní to vyvracejí

Ono taky musíš informace z internetu filtrovat, takovýhle rady píšou často nadšenci co už ztrácí soudnost a vinyly čistí v bezprašnej komoře a antiradiačním obleku :-D Kolikrát se i tady na fóru dočteš, že za 20 000,- je naprosto nemožný koupit novou sestavu stereo zesík + bedny a máš si připlatit, že jinak se to nebude dát poslouchat, protože údajně cokoli co za tuhle cenu koupíš je sr...a. A přitom spoustě lidí ta sestava za 20 000,- bude stačit a budou si pochvalovat jak jim to hraje. Většina takovejch lidí tu chce prostě jen poradit slušnou sestavu, kterou nejspíš budou spokojeně poslouchat několik dlouhejch let, protože do tý doby neslyšeli nic jinýho než repráčky Genius za tři stovky a upgradovat sestavu každejch půl roku (jako někteří tady) nebudou, protože chtěj prostě jen poslouchat. Každýho kdo si sem přijde pro informace, přece muzika nemusí brát natolik aby si kupoval stereo za 80 000,- a víc. Takže jak říkám, chce to informace z netu a od nadšenců co to maj jako koníček a doslova to žerou, brát často se značnou rezervou a filtrovat je. No a teď to zas slíznu, co že jsem si to dovolil :mrgreen:

No na průmyslový saponáty mám jinej pohled a netvrdím, že mě musíš poslouchat, ostatně je každýho věc co dělá. Ale podle mě, testuj ten saponát vážně jen na desce, která je pro tebe bezcenná. Průmyslovej saponát bych já na svoje (některý i dost drahý a vzácný) desky nepoužil snad ani v nouzi, protože nevíš co to s deskou udělá i když EKKAR píše, že je to z různejch důvodů lepší (a možná má pravdu, nejsem chemik, nebo tak něco) já bych to ale na svoje desky neriskoval, na to je mám moc rád :-D

Až ten konkrétní (zdůrazňuju konkrétní, protože každej "průmyslovej saponát" bude mít trochu jiný složení) přípravek vyzkouší větší počet lidí za mě a s kladnejma výsledkama a budu mít jistotu že je to OK, pak to možná použiju. Takže můžeš bejt průkopník :-))
Stejně si ale i tak nejspíš radši koupím něco, co se prodává přímo na čištění desek (je mi jasný že s tímhle zas budou mít někteří problém, že je to zbytečně moc drahý a že jsem naletěl na reklamu a na nápis "na vinyly" a že taky nevím co v tom je a že výrobce vezme bůhví co a kydne na to nálepku "na vinyly" a prodává to za ohromný prachy a že tohle a tamto je lepší).
Pokud vím existují taky koncentráty na čištění vinylů, který se ředí destilovanou vodou, takže se cena vlastně sníží, protože se ten přípravek rozředí do X litrů destilovaný vody (jo i ta něco stojí). Někde jsem dokonce čet, že lidi používaj i jen samotnou destilovanou vodu, nebo isopropylalkohol, ale tohle jsem zatím víc nezjišťoval.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 12. 2016 23:22

Máš recht v tom, že je potřeba si ohlídat složení toho průmyslovýho saponátu - aby v tom nebyly jako odmašťující látky přimíchaný nějaký organický rozpouštědla, ale opravdu jen a jen ty ionogenní a neionogenní tenzidy = hlavní složka všech saponátů, i těch pro domácnost. Ty domácí se od průmyslovejch liší právě tím, že kvůli bezpečnosti v domácím použití mají menší obsah těch účinnejch látek a kvůli "voňavosti" obsahujou další přidaný látky, který v průmyslu potřeba nejsou a do těch domácích směsí se dávají opravdu jen a jen pro vizuální případně další smyslový efekty. Hodně blízkej průmyslovýmu provedení je sortiment firmy Amway - tím jim nechci dělat reklamu, ten jejich multilevel je šílenost, navíc podvádějí v tom, že jejich výrobky jsou podle jejich tvrzení ekologický - samy finální výrobky už ekologický jsou, bohužel jejich příprava zrovna ekologická není, proto ji Amway neprovádí ve vyspělejších zemích, kde by mu to ani státní kontrola nedovolila, ale v rozvojovejch státech, kde se kontrola žádná reálně nekoná a kde se takový aktivity dají schovat pod ekonomickou pomoc a rozvoj tamního průmyslu. Ale oni jako skoro jediní producenti prostředků pro domácnost nedávají do základních čistidel nic zbytečnýho - ZATÍM nedávají.
Další možností je přípravek STAR-50 - jo, ten s mývalem. Ani ten neobsahuje žádný NEPOLÁRNÍ rozpouštědla (to jsou benzín, toluen, aceton, benzen a podobný látky), ale jen látky POLÁRNÍHO charakteru (voda, amoniak, líh - obecně jde skoro vždycky o lehce alkalický látky, patří sem například i klasický jádrový mýdlo...). Obecný rozlišení se dá popsat jako jestli daná látka "udělá nebo neudělá na vodě mastnej flek". Co plave a dělá "mastnej flek", je nepolární rozpouštědlo a může škodit plastům. Patří sem bohužel i aceton, kterej ale výrazně voní až páchne (jak komu) a dá se snadno zjistit. Všecko ostatní co na vodě neplave, ale bez výrazný změny vzhledu se ve vodě rozmíchá a rozpustí se dá použít v koncentracích, který běžně nepoškodí lidskou kůži i na desky. Obecně se na vinyly dá použít všecko, co po nanesení nepoškozuje ani nezmatňuje normální plasty.
Prostředky na čištění šelaku musejí bejt ještě líp vybíraný, nesmějí obsahovat v podstatě ani alkohol a ani by neměly obsahovat glycerín. Na to se používají roztoky základního jádrovýho mýdla, aktivovaný malým % amoniaku (několik kapek čpavkový vody do deci roztoku) - na izopropanol rovnou radši zapomeň.

Ale je potřeba pamatovat na jedno. Průmyslový prostředky mají v drtivý většině nějakej průvodní návod, předpis k použití a o jejich aplikaci se provádí bezpečnostní školení, kde se přímo lidi přicházející s látkou do styku dovědí, jaký koncentrace jsou bezpečný a čemu hrozí jaký nebezpečí, když se přípravek použije nesprávně. Obecně se dodávají v koncentrovaný podobě a pro použití je předepisovaný určitý ředění, v nezředěný podobě se můžou použít třeba jen jako doplnění dávky už naředěnýho roztoku v nějaký lázni resp. pro úpravu koncentrace roztoku. Aplikovat neředěnej koncentrát se většinou vysloveně zakazuje a pokud se to při nějaký kontrole prokáže, bere se to jako porušení pracovní kázně, nerespektování bezpečnostních předpisů ochrany zdraví připráci atd - je to do jistý míry trestatelný. Naproti tomu prostředky pro domácnost se musejí podle norem vyrábět v takový koncentraci, aby ani dál neředěný nedokázaly způsobit nějakou škodu - proto se doplňujou látkama neutrální povahy, který "naženou objem" - jedlá sůl, jedlá soda, mletá křída, kaolín. Například šampón na vlasy obsahuje obvykle míň než 1-2% skutečně čistících látek - a přitom je v něm přibližně 1/3 hmotnosti obyčejný jedlý soli, další 1/3 je voda prohnaná iontoměničem (destilace je moc energeticky náročná a tudíž drahá, chemická demineralizace je levnější) - a zbytek jsou ztužovadla do gelovitý podoby (určitý varianty glycerolu a jeho derivátů), barviva, perleti, vůně, stabilizátory, kondicionéry - a pak nakonec pár kapek těch čistidel ... Přitom na umytí jedný hlavy se použije dejme tomu jedna až dvě polívkový lžíce takovýho šampónu. Skutečněj obsah čistidel v takový dávce je asi 4-5 kapek - stejně velkejch, jaký si dáváte proti kašli ... Stejný čistící látky jsou například v prostředku na čištění kožešin nebo na průmyslový praní ostříhaný ovčí vlny před zpracováním. Ten průmyslovej čistič přitom obsahuje minimálně 30-40, ale často i víc než 60% aktivní látky. Jenže ta látka je v takový koncentraci minimálně škodlivá pro kůži, často ji dokonce leptá - proto se v průmyslu musejí používat minimálně gumový chemiivzdorný rukavice všude, kam se člověk podívá. Ale příslušně naředěná látka je stejná, jakou si koupíte v Tetě nebo v DM pro sebe na doma. Z tohohle srovnání je vidět rozdíl v koncentraci domácí a průmyslový čisticí chemie.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 20. 12. 2016 10:48

Ekkare nejseš Ty taky tak trochu chemik? :-)
Já to v práci řešil právě s našim technologem/chemikem a on bude vědět, jakej saponát z jeho laboratoře Edwarda Kellyho bude vhodnej. Dneska teda vyberu nějaký adepty a když na mě bude mít Kelly zítra čas, zkusíme je tím protáhnout ;-)

-- 20. 12. 2016 10:50 --

Sakryš.. ted mi jenom došlo. To by chtělo vyrobit nějaký kovový kolečka s těsněním nebo tak něco, který by se stáhly kolem etikety... Protože ta to skoro určitě bez újmy nevydrží...
Čím bych to tak... hmmm...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 12. 2016 16:23

Kolečka z plechu, ale podložený gumou - kolečka přimáčknou gumu k desce a pak pod ně kapalina tuplem nezateče. Stažení zvládneš šroubkem a matičkou - u LP stačí M6 (větší nedostaneš do středový díry bez poškození desky), u singlu můžeš dát v podstatě jakejkoliv šroub ...
No a k tý chemii - kterej kluk by si nikdy nechtěl postavit raketu nebo udělat bouchací kuličky? Hodně lidí o tom sní, určitej díl to i zkusí. No a já to taky zkoušel ... Nezůstal jsem mu toho, ale spoustu věcí jsem se u toho naučil. Tož asi tak.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 20. 12. 2016 19:17

misakq píše:Na svém NC450 mám origo gumovou a přemýšlím, jestli nebude lepší filcová nebo nějaká jiná?
Jaké jsou vaše zkušenosti?...

Na začátek alespoň jednu kvalitní LP a přenosku. Téměř vždy je NEJdůležitější rozpočet, který dost napoví.
Jaký máš phono předzesilovač ?

Upraveno - odstraněn nicneříkající off-topic obsah příspěvku.

Ekkar
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC MagicPlus●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●DIY & Tesla●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.U.K. 20. 12. 2016 20:22

Podobnou reakci jsem přesně čekal, alespoň jeden nezklamal. :-D
Ale já tě zklamu - jako dokonalej OT jsem celou provokaci smazal.
Pro oba (i případný další následovníky) - držte se laskavě tématu! Kdo bude provokovat, poletí bez milosti do Koše!!!!

Ekkar

Docela jsme odbočily (zásahem moderátora téma vráceno zpět na původní kurs :mrgreen: :mrgreen: ), teď mě ale napadlo, když už jde v tomhle vláknu o příslušenství ke gramofonům, který z těchhle dvou kartáčú na desky byste zvolili:
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... brush.html
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... brush.html
Používám ten první akorát od jiného výrobce. Někde jsem myslím četl názor, že ten z druhého odkazu jakoby zadře nečistoty víc do drážek desky, ale nikdy jsem tenhle typ ani nedržel v ruce. Co vy na to?
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 12. 2016 21:03

Do drážek zatlačujou nečistotu oba dva, dá se říct že mezi nima není výraznej rozdíl. Já jsem zkoušel na prach na povrchu desek nasadit ionizátor, kdy jsem použil násobič napětí, vygeneroval jsem jím vysoký napětí přibližně 7-8kV a pokusil jsem se jím před přehráváním nabít povrch desky, aby se od něj odpudily zrnka prachu (dokud jsou v kontaktu s deskou, naberou na sebe stejnej náboj jako povrch desky a jak známo z elementární fyziky, stejný náboje se odpuzujou) - jenže po dosednutí přenosky na takhle nabitej povrch desky to LUPLO a měl jsem po preampu ... jak se vybil zbytkovej náboj z desky do přenosky, tak se to napětí svedlo do vstupu preampu a ten přeci jenom není odolnej proti nábojům s napětím v řádu kV ...

Holt chybama se člověk učí, ale jen pitomec těma svejma, že jo. Tady je vidno, že pitomostem se někdy nevyhne ani moderátor, neřkuli bastlíř. Preamp už je samozřejmě opravenej, akorát na tu statiku si dávám bacha ještě víc než předtím :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 20. 12. 2016 22:19

Proč provokace? Tak to myšlený nebylo, spíš taková úvaha, tys taky napsal slohovku z chemie ve kterej ses velkou částí toho příspěvku odklonil od tématu.

Jinak ty kartáčky jsem myslel z pohledu porovnání mezi sebou, že ten druhej víc zadírá nečistoty do drážek. Mě to právě zajímá, protože ten co tu mám, by pomalu asi potřeboval vyměnit, tak přemýšlím že bych zkusil ten druhej typ.
Ale to zas neberu tak absolutně, abych si řek že všechny kartáčky jsou na pytel a snažil se hledat jiný řešení. Jako třeba nabít desku vysokým napětím :-)) Já radši zůstanu u kartáčku. Tohle je vlastně to co jsem říkal v souvislosti s tím průmyslovým čističem, experimenty se nemusí vyplatit, proto je radši nechám na jinech :mrgreen: a nemusí to odnést vždycky jen deska že jo, ale třeba taky hrot přenosky (kterej když používáš dražší přenosku taky neni zrovna levnej, že jo), no anebo preamp i když až do dneška by mě nenapadlo, že to preamp taky může odnést.
Jakej preamp to odnesl jestli se můžu zeptat. Jak tě znám, tak to bylo asi něco jako Actidamp MKII jestli se nepletu.

Jo a na statickej náboj na deskách se prodávaj různý pistolky:
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... tat-3.html
Na ebay jsem myslím kdysi viděl i levnější typy. I když jak by si to poradilo s takovým nábojem cos na desce vytvořil to nevím :-D
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 12. 2016 22:56

Ta provokace byla od Dinosaura - a protože byla OT a stejně OT byla i ta tvoje odpověď, nastala nutnost DELETE. Držme se doplňků ke gramcům a deskám a bude to OK. Moje úvaha z chemie byla částečnou odpovědí i na tvoje stesky, že nevíš respektive nejseš si jistej, čím a jak čistit a naopak co na desky nebrat = nebyla OT, protože ty zmiňovaný prostředky si může ledaskdo opatřit buď přímo ve svým zaměstnání, nebo přes svoje známý. Některý jdou dokonce v plný koncentraci i koupit přes í-šopy - a v malým balení k tomu. Upozornění na potřebu manipulovat s takovýma dryjákama opatrně a dostatečně je ředit si myslím není na škodu - líp poradit o chemii v tomhle vláknu, než aby si to někdo opatřil a nekontrolovatelně a hlavně nenapravitelně si poničil diskotéku. Vzájemný napadání ale už OT je víc než dost.

Ten vysokým statickým napětím vyčuzenej preamp nebyl naštěstí Actidamp, ale jinej, s diskrétníma tranzistorama a s j-FET vstupem TESLA KS4393 (pokus o náhradu dovozovýho TOSHIBA 2SK140 tuzemským typem, sice deklarovaným jako spínací, ale výběr se dal velice dobře použít i pro nf aplikace). Po výměně vstupních j-FETů za funkční kusy a po kontrole funkce nicméně hraje dál - u dalšího majitele, protože si doma dost dobře nemůžu furt nechávat všecko, co ubastlím, to bych se brzo nevešel ...

A ta "jiskřicí pistolka" je docela prča - vsadím vlastní klobouk, že to má střeva identický s nějakým piezoelektrickým zapalovačem na plyn, tudíž to jen umí vygenerovat leda tak jiskru a ne někam odvádět usazenej statickej náboj... No, lidi kupujou i větší blbosti, stačí zmínit filtry atomový elektriky nebo "síťový pračky" obsahující jeden svitkovej kondenzátor a dvě doutnavky a podobný zhůvěřilosti ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 21. 12. 2016 00:13

Já si nestěžoval že nevim co použít na čištění desek. Spíš naopak jsem řek, že jsem si jistej, že já osobně zůstanu u těch přípravků co jsou přímo prodávaný na praní desek a experimentovat nebudu, to nechám na jinejch. Maximálně tak vyzkouším ten jinej kartáček.

A jo já vím že ta slohovka s chemie byla částečně k tématu, jen říkám, že se často ve svých příspěvcích dostaneš až k OT, protože rozpitváváš danou věc až dle mýho názoru do zbytečnjch detailů a nakonec se propracuješ od praní desek až k tomu, kolik kapek čistidla je v šampónu na vlasy :-D
Na střední jsme měli učitele, co se dokázal během hodiny propracovat od výkladu Bitvy na Bílej hoře až k tomu, kolik koření dává do omáčky na špagety (to myslím naprosto vážně). Tak jsem si na něj vzpoměl, když jsem čet to tvoje pojednání o chemii :mrgreen:

No a mám pocit že píšou že uvnitř tý Milty pistolky je právě jen piezo krystal. Předražený to je no, ale pokud to funguje... ale jak říkám dá se sehnat i levnější varianta, dokonce jsem někde viděl návod jak si to vyrobit doma.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 12. 2016 01:14

Ten rozbor až po šampón měl spíš naznačit cestu - že je lepší použít sice to průmyslový čistidlo, protože v něm není tolik zbytečností, který ve finále ani na desky nepatří, ale v příslušně malý koncentraci, ve který ani jinak razantní chemikálie neuškodí.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 22. 12. 2016 14:26

Jo, podle mě to bylo účelné. Doplnilo to celkový obraz o tom jak s těmi saponáty a podobnými přípravky je.
Nevíte někdo náhodou kde sehnat protizávaží raménka od NC500? Přemýšlím nad výměnou závaží... To co je na 450 mi nevyhovuje aretacemi po půl gramu...
Možná zase pan Zatloukal by mohl mít...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 12. 2016 17:44

Víš co - tobě to účelný přijde, L.U.K.ovi ne - protože on už svoje řešení má a na jiný kašle. Fajn - ale ten, kdo našel doma (u babky na půdě...) starý vinyly a chce se je po 30 letech uplynulejch od vyhození posledního gramce v rodině znovu naučit ošetřovat a používat, tomu to nějakej užitek přinýst může....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 22. 12. 2016 19:51

Nebudu se s váma přít, jestli je to účelný nebo ne. Mě to tak nepřijde, vám dvěma zas jo. Nechme to tak.

A ano mám svoje řešení, ale říkám snad, že na všechny jiný kašlu? To tvoje řešení s průmyslovým saponátem se mi nelíbí (důvody proč, jsem už jednou napsal), snad mám ještě právo s tebou nesouhlasit, ne? Ale netvrdím, že to nemůže fungovat.
Až mi tu napíše víc lídí (a tím nemyslím dva nebo tři), že mají odzkoušený konkrétní přípravek (a ne jen "nějakej průmyslovej saponát") a řeknou s čím a v jakém konkrétním poměru to naředit, tak nad tím budu přemejšlet. Když přijdeš s nějaký určitým řešením a nebude tam riziko, že mi to desky, přenosku nebo obojí poškodí, tak nemám důvod proč neuvažovat nad tím jestli svůj názor nezměnit. Neberu ti aby sis desky po dědovi čistil čím chceš, ale ten můj způsob na to funguje taky. Experimentovat na svejch deskách ale nebudu.

Omlouvám se, že mám svůj názor, kterej nikomu nevnucuju, jen jsem se tu o něj podělil. A do té doby, než se někomu povede mě přesvědčit abych svůj názor změnil, se budu radši držet toho, co mám osobně odzkoušený a co je přímo vyráběný na mytí vinylů. S novou pračkou kterou, jak jsem už psal, chci v nejbližší době pořizovat, budu pravděpodobně muset používat jiný přípravek, než který pouřívám teď. Takže budu hledat. Na rovinu ale říkám že jsi EKKARe ještě nenapsal nic, co by mě přesvědčilo, abych "nějakej" průmyslovej saponát zahrnul do výběru. Nejvíc se kloním k řešení s nějaký přípravkem konkrétně vyráběným na mytí vinylů (jěště nevím jakým) ředěným destilovanou vodou.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 12. 2016 20:54

Já jsem ti značky napsal (emvej a mývala) - ředění jako na nádobí, ne hustší. Samozřejmě výrobci "praček na desky" mají svoje přípravky, který si nechávají na zakázku míchat u libovolnejch firem, produkujících ze základních složek v podstatě libovolný saponáty (ve městě je firma produkující primárně šampóny na vlasy a nějakou další vlasovou kosmetiku - ale namíchat jsou schopní z daný "výchozí součástkový základny" = nějakýho předem danýho sortimentu chemikálií podle dodanýho receptu a naplnit do příslušný obalový techniky v podstatě cokoliv). Výchozí látky jsou pro všecky společný, konkrétní "značkovej" přípravek se od jinýho liší například jen barvou a přimíchaným aromatickým komponentem - a pak i obalem. Doporučovat jeden konkrétní pak už zavání reklamou.
Byla doba, kdy se na čištění desek používaly i jiný přípravky, resp. přípravky primárně určený na jiný použití - já jsem s úspěchem používal na desky přípravek FOMAPON, což bejvával tuzemskej saponát bez jakejchkoliv barev a vůní, určenej pro odstranění kapek z vyvolávanejch fotografickejch filmů při sušení. Bohužel doba je jiná a Fomapon už dostupnej není.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 22. 12. 2016 21:25

Proč by to mělo zavánět reklamou, řeší se tu co použít na mytí vinylů naopak říct konkrétní jméno výrobku je spíš žádoucí, udat jen značku nebo název výrobce kterej třeba vyrábí x druhů čistidel a saponátů není konkrétní (ty značky co si udal jsem nehledal to říkám rovnou, takže nevím co vyrábí). Když dopodučuješ reproduktory, taky neřekneš kup si Jamo - hnědý :-D

Ředit "jako na nádobí" to není zrovna přesnej poměr (já vim že to vypadá že rejpu, ale prostě pod výrazem "ředit jako na nádobí" si každej snadno představí úplně a naprosto jinej poměr). Proto pořád říkám že bych ocenil konkrétní doporučení toho co má víc lidí vyzkoušeno. A co jsem se někde dočet, tak hlavně nečistit vodou. Proto zmiňuju destilovanou vodu.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 12. 2016 21:53

Ředění "jako na nádobí" odvíjím od dávno platný koncentrace 1 polívkový lžíce přípravku = maximálně 4-5 mililitrů na 10 litrů vody (přibližně 1 střední kýbl). Někomu se to zdá slabý, ale na obvyklý omytí nádobí to stačí, mastnotu a povrchovou nečistotu to pomocí mechanickýho působení tlakový vody nebo ručního kartáčku odstraní naprosto dostatečně. Všecky prostředky v takový koncentraci ani nadměrně nepění. Nemluvím samozřejmě o "odleptávání" krust a připálenin politím koncentrovaným přípravkem na nádobí a ponecháním "to vožrat".

A co se týče vody, tak samotný mytí a čištění se může dělat i běžnou vodou z vodovodu - tam se nepředpokládá ponechání vody na desce až do vyschnutí. Finální oplach bych ale vodou z vodovodu nikomu dělat nedoporučoval, protože ponechaná kapka nechá po odpaření vys.ráženej vápenec a ten samozřejmě zasírá drážky krystalickým minerálem o tvrdosti č.3 podle Mohsovy stupnice tvrdosti (kalcit). Oplach před sušením se má dělat aspoň demineralizovanou pokud už ne rovnou destilovanou vodou - s přídavkem několika kapek saponátu bez parfémace do každýho litru lázně, aby se minimalizovalo povrchový napětí a kapky z povrchu rovnoměrně odtekly (to byla primární funkce právě toho vejš popsanýho Fomaponu).
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 23. 12. 2016 00:14

A je ti jasný, že nic jako "dávno platná koncentrace" neexistuje a dávno platí možná tak u vás doma. V životě jsem nic jako "dávno platná koncentrace" v souvislosti s mytím nádobí neslyšel a určitě nebudu sám. Věř mi že v každej rodině, vesnici nebo oblasti, bude "dávno platná koncentrace" znamenat naprosto odlišnej poměr. Nebylo by jednodušší a pochopitelný pro všechny, prostě napsat kup tenhle konkrétní přípravek a nařeď to 1:10, 1:20, mám to vyzkoušený, nebo tak nějak? A o tom celou dobu mluvím.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 12. 2016 01:31

Je vidět, že málo pamatuješ. Na nádobí v Československu se používal od dávnejch let přípravek JAR. Byl žlutej, nevoněl nijak moc příjemně a na etiketě měl návod, kde se popisovalo jeho ředění - "1 polévková lžíce na 10 litrů vody". Polívková lžíce má maximálně 5 mililitrů a 10 litrů je snad dost jasný množství. Nikdo to sice na nádobí nedodržoval, každej myl nádobí ve vyšší koncentraci, protože ta lžíce na kýbl stačila tak leda na sklenice a nánosy tuku třeba z pekáče nebo zaschlá omáčka z talířů takovou koncentraci toho detergentu v roztoku samozřejmě rychle vyčerpaly, lázeň přestala pěnit a tím i umejvat.
Ale na desky při omejvání štětcem a splachování demi-vodou nebo jiným typem destilky to aspoň MNĚ vždycky stačilo.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 23. 12. 2016 13:59

misakq píše:Ale mám možnost vrazit desku do ultrazvukové čističky v práci. Jen ji pak nechat oschnout někde v bezprašném prostředí... A možná by to bylo dobré...

Nebylo. Důležité je odsátí vlhkosti i se špínou do sucha. Pak by mělo následovat uložení LP v antistatickém obalu. Před přehráváním je dobré použít zerostat anebo kartáč s karbonovými vlákny (či jiný) Brus It. Ještě používám čistící štětec na LP při přehrávání, ten je vhodnější kde se více práší např. ve městě, rušnější ulice, starší nemo aj. Prach je sviňa.
http://www.graled.cz/p/452/milty-zerost ... love-desky
http://www.aq.cz/obchod/prislusenstvi-c ... 4192-1508/
http://www.aq.cz/obchod/prislusenstvi-c ... sh-it-405/
http://www.aq.cz/obchod/prislusenstvi-c ... 6072-1634/
Jinak na strašně širokou otázkou, spíše výzvu k diskusi, asi nelze očekávat konkrétní odpověď tj. z mé strany to nebyla provokace ^^ To moje povídání o celku, co admin bere za OT a smáznul mi, je pro gramofon ZÁKLAD.
Smáznul jsem ti akorát úvahy o lidskejch vlastnostech, který v příspěvku o zlepšování gramců jsou totálním OT, navíc ve formě, kdy vysloveně byly vztažený na protidiskutujícího. Zde se probírá téma techniky, čištění, přehrávání, zesilování a ničeho dalšího. O lidech si běž spekulovat na Pauzu.cz.
Ekkar


Co ten předzesilovač, jaký používáš ?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC MagicPlus●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●DIY & Tesla●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.U.K. 23. 12. 2016 17:14

EKKAR píše:Je vidět, že málo pamatuješ. Na nádobí v Československu se používal od dávnejch let přípravek JAR. Byl žlutej, nevoněl nijak moc příjemně a na etiketě měl návod, kde se popisovalo jeho ředění - "1 polévková lžíce na 10 litrů vody". Polívková lžíce má maximálně 5 mililitrů a 10 litrů je snad dost jasný množství. Nikdo to sice na nádobí nedodržoval, každej myl nádobí ve vyšší koncentraci, protože ta lžíce na kýbl stačila tak leda na sklenice a nánosy tuku třeba z pekáče nebo zaschlá omáčka z talířů takovou koncentraci toho detergentu v roztoku samozřejmě rychle vyčerpaly, lázeň přestala pěnit a tím i umejvat.
Ale na desky při omejvání štětcem a splachování demi-vodou nebo jiným typem destilky to aspoň MNĚ vždycky stačilo.

A to si jako myslíš, že si pamatuju každou ptákovinu kterou si kdejakej výrobce napíše na obal svýho výrobku, která se během let ještě ke všemu jistojistě bůhví kolikrát změnila (stejně jako samotný složení JARu) a kterou jsem před pár desítkama let možná čet a možná taky ne?
A i kdybych si to pamatoval tak to, že si výrobce napíše na etiketu doporučenej poměr ředění JARu, z toho danýho poměru v žádným případě nedělá "dávno platnou koncentraci" natož pak platnou na všechny ostatní prostředky na mytí nádobí (nebo vinylů :mrgreen:).
Mimochodem nejdřív píšeš o dávno platnej koncentraci a vzápětí to vlastně sám popřeš když napíšeš: "Nikdo to sice na nádobí nedodržoval, každej myl nádobí ve vyšší koncentraci..." Tak jak to může být dávno platný, když to nikdo nedodržuje. Dávno platná koncentrace není něco jako měrná jednotka ani zákon kterej prostě platí i když ho nikdo nedodržuje. Neni mi jasný jak jsi se dobral k tomu, že ten poměr na JARu je dávno platná koncentrace. To fakt nechápu :-D

Jinak já vodu nepoužívám na mytí desek vůbec. Můj pohled na věc je takovej, že když může voda na deskách zanechat stopy, tak proč bych jí používal? Snažím se desku přece vyčistit, proč bych měl nahrazovat jeden bordel jiným, když můžu rovnou použít přípravek kterej žádný stopy nezanechá? Jo já vím vodu pak opláchneš třeba tou destilkou, ale i kdyby nic jinýho, tak je to další "operace" navíc a když chci vyčistit víc desek najednou, tak čím víc úkonů s každou jednotlivou deskou, tím dýl mi to bude trvat.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod misakq 24. 12. 2016 09:44

DinosaurJr:
Zatím jsem se k tomu vůbec nedostal, protože zatím nebyl čas vymyslet ty "kryty etiket" .
Vysušení je taky ještě nedořešený problém. Pokud je deska ovšem hodně špinavá, tak její oschnutí od roztoku ve kterém se špína rozpustila (koncentrace špíny dost malá) rozhodně povede k lepšímu výsledku než byl předtím. Jinak mě napadají 2 možnosti. Přes nějaký, například mikrovláknový hadřík odsát vysavačem, nebo naostro zbytky roztoku odfouknout kompresorem ze vzduchovým filtrem.

Předzes zatím používám integrovaný v HK 675, ale začínám stavět actidamp Mk II.

Ani nevím přesně co si tam psal... jsem to jen tak prolít a pak už to bylo fuč..
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 12. 2016 13:23

2 L.U.K. - biblický starozákonní Desatero taky o sobě tvrdí, že platí tisíce let - a že by se někdo obtěžoval jeho 100%ním dodržováním po celý ty věky, to mohlo skutečně mít význam možná tak pro Matku Terezu a nebo Karola Wojtylu ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 24. 12. 2016 14:43

EKKAR: Aha, takže teď už je každej praštěnej nápis na etiketě kdejakýho výrobku, nějaký biblický Desatero. No když to bereš takhle, nemá smysl se o tom s tebou dál bavit. Stejně už mě to nebaví.

misakq: ono by to taky chtělo nejen desku namočit a nechat špínu rozpustit, ale použít nějakej kartáč na čištení namokro. Třeba v tomhle videu jsou vidět dva kartáče uvnitř obyčejný pračky (v čase 6:10 je ukazuje) jenom bych teda desku neotíral hadrem jako to dělá on:
https://www.youtube.com/watch?v=WSCgV5eUGL4
nebo třeba tady používá na čištění taky kartáč:
https://www.youtube.com/watch?v=u2uX8Wmnc7s
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 12. 2016 19:42

Proč překrucuješ co jsem napsal? Já jsem napsal, že Desatero O SOBĚ TVRDÍ, ŽE JE PLATNÝ - ale že s jeho dodržováním se celý ty tisíce let nikdo moc neobtěžoval, tak že stejně tak může leckdo pohlížet i na nějaký návody a receptury a JÁ S TÍM NIC NENADĚLÁM, protože to je každýho věc - a ty to postavíš jako že já po každým vyžaduju dodržování nějakýho návodu jako Evangelia. Nejdřív chceš doporučení konkrétní značky a používanejch poměrů a když ti něco popíšu, najednou je to špatně? OK, myslím si svoje ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 25. 12. 2016 01:01

To já si myslím už nějakou dobu.
Ano chci dopuručení, ale už jsem ti několikrát psal, že bych rád doporučení konkrétního výrobku, ne jenom značky.

A co se týče poměrů píšu snad že je to špatně? Leda tak to, že vydolovat z tebe ten poměr je fuška alespoň na tři šichty. Nejdřív z tebe vypadne poměr "jako na nádobí", když chci vědět co to jako znamená, tak se dozvím že tím "jako na nádobí" je tedy myšlená nějaká "dávno platná koncentrace", což je prej 4-5ml na 10l. Pozdějc se dozvíme, že "dávo platná kocentrace" bejvala někdy kdysi dávno napsaná na JARu, ale že jí stejně nikdo nedodržoval, takže vlastně dávno platná koncentrace, dávno neplatí. Když tedy neplatí, tak kolik je tedy vlastně ten poměr "jako na nádobí"?

Já něco překrucuju? A co dělaš ty? Říkáš, že to co jsi napsal jsem postavil jako že po každým vyžaduješ dodržování nějakýho návodu jako Evangelia. Jak si můžeš snadno ověřit, nic takovýho jsem nenapsal. Divil jsem se tomu že přirovnáváš tu svou vymyšlenou "dávno platnou koncentraci" k desateru, který sice málokdo dodržuje, ale spousta lidí, ve spoustě zemí světa a už po hezkejch pár let alespoň ví, že něco takovýho existuje, což se o tej tvej dávno platnej koncentraci tvrdit rozhodně nedá. Tys to podal tak, že to vyznívá jako bys říkal, že stejně jako tvou "dávno platnou koncentraci" i desatero všichni znaj i když ho nedodržujou a jako bys přikládal oběma stejnou váhu. Tomu jsem se divil.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 12. 2016 02:52

Já jsem ti doporučil konkrétní výrobky - jsou napsaný o stránku nebo dvě blíž k začátku vlákna, v dalším příspěvku je na ně dopsaná připomínka, opakovat je tady nebudu, nemůžu za to, že čteš jen něco. Pod tím názvem nic jinýho nikdo neprodává - aby ses mi nepokoušel tvrdit, že to co jsem napsal je jen firma.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 25. 12. 2016 12:12

L.U.K. píše:misakq: ono by to taky chtělo nejen desku namočit a nechat špínu rozpustit, ale použít nějakej kartáč na čištení namokro.


Ale prosím Tě, na to je ten ultrazvuk ;-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.U.K. 25. 12. 2016 12:51

EKKAR:
Já netvrdím žes nedoporučil STAR 50, reagoval jsem na tohle z tvého posledního příspěvku.
EKKAR píše:Nejdřív chceš doporučení konkrétní značky a používanejch poměrů...

To ty mi pořád tvrdíš, že chci doporučení "konkrétní značky", ale já jsem po tobě nikdy značku nechtěl, chtěl jsem konkrétní vyrobek. Proto tahle věta z mýho předchozího příspěvku:
L.U.K. píše:Ano chci dopuručení, ale už jsem ti několikrát psal, že bych rád doporučení konkrétního výrobku, ne jenom značky.

Tak tu zas nevyskakuj, že nečtu nebo překrucuju co napíšeš, když ty děláš to samý.

Mimochodem mimo STAR 50 jsi taky doporučoval sortiment firmy Amway (což není konkrétní vyrobek ale firma, pokud vím) a pod tímhle názvem se prodává přinejmenším několik výrobků. Ale ten STAR 50 ti NIKDE NIJAK NEBERU.

misakq:
všimni se že i v tej ultrazkukovej čističce za zhruba 100 000,- na kterou jsem už jednou dával odkaz na video:
https://www.youtube.com/watch?v=kn2huJNcaqY
jsou zhruba okolo času 1:00 vidět kartáčky a to co desku roztáčí jí taky trochu čistí.
Já to vidím tak, že když můžeš použít kartáč, tak proč to neudělat. Když už tu špínu na desce rozpustíš tak by jí to podle mě chtělo taky nějak setřít, ne?
Je mi jasný že zas někdo může říct, že zadíráš špínu do drážky, ale já bych desku bez kartáče nečistil i kdybych ji čistil ultrazvukem.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod platprd 25. 12. 2016 13:35

Sem si taky chtěl pořídit gramofon, ael když tady čtu, jaká to je práce, to aby si člověk vyhradil půl času na poslech čištění vinylů, tak se na to asi vykašlu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dkdkdk 25. 12. 2016 13:42

Nenech se odradit! V téhle problematice tu očividně chybí nějaký odborník.
dkdkdk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 12. 2016 14:58

L.U.K. píše:EKKAR:
....
Tak tu zas nevyskakuj, že nečtu nebo překrucuju co napíšeš, když ty děláš to samý.

Mimochodem mimo STAR 50 jsi taky doporučoval sortiment firmy Amway (což není konkrétní vyrobek ale firma, pokud vím) a pod tímhle názvem se prodává přinejmenším několik výrobků. ...
No, sice to je firma, ale všecky svoje výrobky prodává pod jedním pojmenováním = pod jménem firmy, doplněným přívlastkem "na co to je". Přitom "na nádobí" prodává jen jeden přípravek ... Pak má ještě jeden přípravek, "čistič na silně znečištěný povrchy" (s mechanickou pumpičkou a s rozprašovačem), kterej podle jejich propagace rozpouští i šmír a průmyslový nečistoty, ten bych ale na gramodesky nepoužíval právě z důvodu možný chemický agresivity ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod L.U.K. 25. 12. 2016 17:55

EKKAR píše:Já jsem ti doporučil konkrétní výrobky - jsou napsaný o stránku nebo dvě blíž k začátku vlákna...
...blízkej průmyslovýmu provedení je sortiment firmy Amway...
...všecky svoje výrobky prodává pod jedním pojmenováním = pod jménem firmy, doplněným přívlastkem "na co to je". Přitom "na nádobí" prodává jen jeden přípravek...

Celý příspěvky citovat nebudu, to si můžeš dohledat, ale tys původně firmu Amway zmiňovla v souvislosti s průmyslovejma saponátama. O tom že máš na mysli jejich přípravek na mytí nádobí, nepadlo ani slovo, to až teď. Já nejsem vědma, nemůžu čuchat že píšeš "levá" ale myslíš tím "pravá".
A přípravek STAR 50, pokud dobře čtu, je určený na koberce, interiéry vozů, čalounění, textil a plasty, takže ten "na nádobí" taky asi nebude, co? Jak jsem se měl jako dobrat k tomu že mluvíš o přípravcích na nádobí?
platprd píše:Sem si taky chtěl pořídit gramofon, ael když tady čtu, jaká to je práce, to aby si člověk vyhradil půl času na poslech čištění vinylů, tak se na to asi vykašlu.

Práce je to jen pro toho, kdo v tom hledá něco, co v tom neni. I na tej obyčejnej, manuální pračce co mám doma, umeju dvacet desek za hodinku a to se vším všudy i s tím že musím čekat 10-15min. až úplně uschnou, a s úklidem a nandáním desek do čistejch obalů. Až budu mít automatickou pračku s odsáváním bude to ještě rychlejší. Ta už ale taky něco stojí. To že u poslechu vinylů si nehodíš nohy na stůl, nepřepínáš tracky na CD, nebo neklikáš myší a nepouštíš si co tě napadne, všichni víme. Některým z nás se dokonce ta péče kterou musíš gramofonu a vinylům dát líbí. 8-) Jestli ti to vadí, tak budeš muset buď poslouchat zaflákaný desky, nebo se na gramofon vyprdnout.
dkdkdk píše:Nenech se odradit! V téhle problematice tu očividně chybí nějaký odborník.

Tak nás pouč, ať víme co děláme špatně. Mě tohle skutečně zajímá, ale pokud vím, zatím tu nepadlo nic jinýho, než co dělám já a mluvilo se tu o ultrazvukovej pračce, ale to je dost nákladný řešení, ani žádnou podobnou ultrazvukovou čističku nemáme v práci nebo tak něco. A probíraj se čistící prostředky. Jestli máš nějakej způsob kterej tu nepadl, máš neco osobně vyzkoušeno a tak, tak se poděl o poznatky. Jak čistíš doma vinyly ty?

Jestli už je ale i prachobyčejný omytí vinylový desky věc tak složitá, že je k ní potřeba "odborník" tak já to vzdávám. To, že někteří tu z toho dělají problém na jehož řešení je potřeba přinejmenším střední chemická, neznamená že to s uspokojujícím výsledkem nezvládne každej kdo nemá obě ruce vysloveně levý.
Na omytí desek úplně stačí koupit obyčejnou pračku typu:
http://www.graled.cz/p/450/cisticka-kno ... o-antistat
http://www.hifi-audio.cz/rucni-pracka-l ... mkii-p349/
pokud si to chceš zjednodušit a chceš něco lepšího stačí pohledat:
http://www.audiofriend.cz/analog/pracky ... black.html
http://www.audiofriend.cz/analog/pracky ... eaner.html
Ano je to drahý s trochou šikovnosti se ale dá pračka jistě vyrobit i doma (na youtube jsem už viděl několik videí podomácku vyrobenejch praček). K čištění stačí podle toho co jsem se dočet i třeba jen samotná destilovaná voda (nezloušel jsem), nebo destilka s přidanou trochou čistícího prostředku na desky. Použít můžeš jeden z přípravků co se prodávaj na netu:
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... i-rcf.html
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... sh-it.html
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... niger.html
Tahle kapalina se ani nemusí ředit destilkou jestli jsem to dobře pochopil.
http://www.audiofriend.cz/analog/prislu ... litru.html
Nebo můžeš experimentovat a zkoušet přípravky na nádobí a průmyslový saponáty.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod misakq 19. 1. 2017 10:16

Ekkare, chemiku náš zdejší. Přímo vedle té naší pračky se válí kanystr s roztokem na praní PCB. Nevím, je to vhodné i na vinyl?
http://www.inventec.dehon.com/en/assemb ... f/446.html
Popřípadě můžu sehnat ten saponát, tohle jen že by bylo bez jakéhokoliv shánění :-)
A ty "pokličky" na etikety zatím taky nemám, takže jen tak do budoucna.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 1. 2017 14:04

Podle "pdf datasheetu" je ta kapalina skoro čistej butanol čili butyl-alkohol. Muselo by se to nejdřív vyzkoušet, ale agresivitou je ještě níž než propanol (nejagresívnější nasycenej alkohol je metylalkohol, po něm je etyl- , následuje propyl - a hned další je butylalkohol). Sám s touhle kapalinou přímou zkušenost nemám, takže jediná rada je zkusit to na nějaký obětovatelný desce.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 19. 1. 2017 14:26

Jo, jednu takovou bych asi měl :-)
Seroka... http://www.cdzababku.com/www-cdzababku- ... roka-88-LP
Jeden borec mi to poslal omylem s PinkFloydama .. nebo to možná mělo dělat ochranu floydům :-D Omlouvám se případným fanouškům, ale obal odpovídá i tom jak to zní :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 1. 2017 14:32

No - on ty jeho cajdáky česky zpíval Michal Penk, jestli si pamatuješ kdo to byl ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 19. 1. 2017 15:05

Tak jménem ne, ale ty písničky od poslechu ano... a je to pro mě lepší než originál... já jak slyším italsky zpívat chlapa a ještě cajdák, ježej se mi chlupy až na pr.deli.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek44 17. 11. 2019 16:23

Dobrý den,
nechci zakládat nový vlákno a proto se zeptám zde:
Nenašel by se zde někdo z okolí Plzně, kdo by vypral na pračce asi 5 Ks PL?
Děkuji.
Marek44
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků