Poslech starých LP, nic moc?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod trempik 9. 7. 2019 09:37

Ahoj. Mnoho let odpočívala elpíčka v krabici, tenkrát Panton a Supraphon, dost málo hraná na diamantových hrotech VM 2102. Vybalil jsem i gramofon NC 500, vyměnil vložku za základní typ Audiotechnica a zapojil do svého Yamaha AS 500. Přišlo velké zklamání. Řekl bych, že zvukový výstup odpovídá zvuku před těmi mnoha lety, kdy jsme byli vděční za jakýkoliv bas a přidání na výškách, MDA 2020 byl můj vrchol techniky. Reprobedny neřešme, těma to nebude, jsem si jist. (pozn: Chtěl jsem se zeptat na bastlířském Audiowebu, ale nemohu se kvůli cookies přihlásit)
Takže : 1. Desky jsou mizerně nahrané (jistě, ne každá hraje úplně hrozně) 2. Není seřízen gramofon (no, nevím...) 3. Předzesilovač MM v zesilovači je mizerný (tomu moc nevěřím, dnes jsou všude obvody NE 5532)
-----------------------------
Pokud to nepůjde zásadně a jednoduše vylepšit, s lehkým srdcem to vzdám.
Poslech CD je na stejných komponentech mám se základním přehrávačem výrazně brilantnější.

Díky za názory.

-- 9. 7. 2019 11:21 --

Zapomněl jsem přidat: Vložil jsem do gramce desku made in Poland. Zvuk absolutně v pořádku. Takže, jako všude, ach ty nahrávky!
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 7. 2019 13:40

Vtipné je, že spousta moderních LP je ryto z mixu pro CD. Vyloženě analog už dnes neexistuje. I ty nejlepší dnešní LP mají za sebou kvalitní, leč digitální studiový mix. Proto má dnes gramofon smysl pro původní staré desky, u těch novějších materiálů bych už preferoval bezztrátový studiový mix a vhodnou online službu.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 10. 7. 2019 14:39

Emil Pastelka píše:Vtipné je, že spousta moderních LP je ryto z mixu pro CD. Vyloženě analog už dnes neexistuje. I ty nejlepší dnešní LP mají za sebou kvalitní, leč digitální studiový mix. ...


Hlavne asi treba povedať, že dnes už asi neexistuje štúdiový analógový záznam, to boli tie široké pásy pohybujúce sa rýchlosťou 76 cm/s. a tie magnetofóny boli velké ako nábytkové skrinky na kolieskach
https://www.danielmcadam.com/AAD-ADD-DDD.html

Môj názor je, že vinyl má význam len asi v troch prípadoch, ak sa daná hudba nedá zohnať na CD nosiči, ak sa dá zohnať na CD nosiči ale iba v tzv. remaster vydaní, kde je potlačený dynamický rozsah pôvodnej nahrávky tzv. loudness war /http://www.audiodrom.net/cs/dynamika/ a za tretie keď má niekto radosť z platní, radosť z obsluhy gramofónu, má velkú zbierku platní, páči sa mu ten často nedokonalý zvuk sprevádzaný praskaním, proste proti gustu žiaden dišputát, ale tá dnešná móda gramofónov je podla mňa len šikovný marketingový ťah ...
Sorry, tu to máte ovela lepšie popísané: http://www.audiodrom.net/cs/jak-to-vidi ... vek-vinylu
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 7. 2019 15:12

Naprosto souhlasím. Jen mne u desek štve, že se relativně snadno poškodí. Ideálu se blíží stav, kdy desky převedete do digitální "studiové" kvality (192 kHz/24 bit). Samozřejmě to vyžaduje reprodukci přes vhodný DA převodník.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 10. 7. 2019 19:29

Už jsem pár ripů z desek do Flac 192/24 slyšel a zatím to vždy lupalo. A myslím si, že to bude praskat i když deska nikdy před tím nehrála. A z toho důvodu ten dynamický rozsah oželím a zůstanu věrný digitálním nosičům. Podle mě mají desky v dnešní době význam jen pro DJ, kde můžou snadno měnit rychlost, skratchovat, míchat dvě skladby dohromady atd. Jinak současná móda desek je taková hipsteřina.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 7. 2019 23:01

Bral jsem to tak, že mám na desce něco, co v digi neexistuje, nebo má mix horší kvalitu.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trempik 28. 2. 2020 19:22

Ukazovali v televizi tu naši CZ továrnu na výrobu LP dnes. Moderní stroje, vývoz do světa....Já tomu taky nefandím a jsem rád. To praskání mne vytáčí. I když, nechal jsem si z ebay poslat kartáč na LP.
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod lo-fi 28. 2. 2020 21:20

ono se to tak nějak vzájemně doplňuje, chvíli digitál, chvíli analog....když má člověk slušnou přenosku, preamp a desku, tak to za to stojí...
jeden můj kamarád má nezanedbatelnou zásluhu na tom , že fabrika v Loděnicích ještě funguje. Desku si může nechat vyrobit kdokoli, cena se odvíjí, mimo jiné, i od kvality záznamu. Není ojedinělým úkazem, že zadavatel nechá lisovat sérii z formátu Mp3..
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod trempik 17. 3. 2020 09:58

Tak tu máme epidemii a při zákazu pobíhání venku poněkud více volného času. Pochopil jsem, že mne LP nebaví. Chci tedy vyzkoušet napojit gramo do PC a všechno to převést do mp3. No jo, ale to bych musel jít ze sluchátkového výstupu zesiku, kvuli gramo vstupu . Jak to vidíte? Byl by to jen poslech do dílny z mp3 přehrávače na malé regálovky.
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 17. 3. 2020 11:59

Pokud máte dost času (analogový záznam probíhá v čase 1:1) a kvalitní zvukovou kartu (integrované se na nahrávání analogu vůbec nehodí), pak směle do toho. Nahrávat budete nejprve do nekomprimované podoby WAV (96 kHz / 24 Bit) a převádět do MP3 až následně. Vzhledem k časové náročnosti procesu doporučuji mimo ztrátové komprese udělat třeba i FLAC verzi nebo originální WAV zachovat, ale ten bude žrát hodně místa. U MP3 zvolte maximum formátu, tedy 320 kbps a 16 bitů.
Audacity je volně dostupný SW a plně vyhoví nárokům na převod.
Jste si jistý, že Váš zes. nemá line-out? Je-li starší - třeba pro kazetový přehrávač. Pokud ne, lze použít i sluchátkový, jen držte zesílení výstupu v rozumné úrovni.
Zvukovou kartu byste měl mít ideálně externí (na USB). Osobně bych Vám doporučil Behringer UFO202 (cca 500 Kč), která má solidní kvalitu vstupu a přímo předzesilovač pro gramofon, tedy byste obešel zesilovač a v cestě by bylo co nejméně komponent.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abre 17. 3. 2020 18:09

Panton ani Supraphon nebudou stat za moc.
Dnes uz sice Lodenice (GZ Vinyl) dokazi udelat velice dobrou desku, jen jsou bohuzel zavisli na tom co dostanou. Casto prave pouze digitalni nahravku. Ale urcite nemuzou pouzit master pro CD, to zase nejde.
Dnes uz nezbyva nez drazit stare Japonske vinyly ze 70-80 let. JVC, Toshiba, Pioneer. To byla naprosta spicka a vinyl tak kvalitni ze ani po tolika letech ty desky nesumi a nepraskaji, cemuz bohuzel odpovidaji i ceny.
Digitalizaci ma smysl delat az za lampovym predzesilovacem. Proste gramofon a lampy jsou soucasti zvuku stejne jako pasky a mikrofony ve studiu. Zacnete prackou, ... a koncite AD prevodnikem. Stoji to spoustu casu, jeste vic penez a hlavne vyzaduje naprostou posedlost timhle typem zvuku. Bezny spotrebitel nema vubec sanci, i kdy ten cas a prachy mel.
Spravedlnost pro pecha!
Abre
Junior

Odeslat příspěvekod calebcox 17. 3. 2020 20:29

Nelze nez souhlasit s okazovanym clankem na Audiodrom.net, je to proste jen takova docasna modni vlna a je to hlavne o nejake nostalgii a zalibeni do nedokonalosti toho zvuku... atd.
Kdyz do toho nekoho bavi sypat penize, proc ne...
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod lo-fi 17. 3. 2020 22:47

ty znáš dokonalý zvuk? Možná bys mi mohl poradit, který to je..
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod Abre 18. 3. 2020 10:22

Ten clanek sice celkem presne vystihuje beznou euro/US produkci, ale o tu opravdu nejde.
Kdyz chteli treba Floydi vydat svoji hudbu pro audifily, rozhodne nesli za zadnym Ludwigem ani nikym dalsim zodpovednym za mainstrem, ale oslovili JVC nebo Toshibu.
Prepisovat dnesni nahravky z digitalu na vinyl je taky blbost. Serie kalibrovanych odporu, nebude nikdy znit jako vlna obtiskla na pasek, zrovna jako sebelepsi tranzistor, nezni jako lampa. Merenim sice vyjde ze je lepsi, ale vybirat hudbu pro masinu, mi jako cloveku prijde uchylny.
Spravedlnost pro pecha!
Abre
Junior

Odeslat příspěvekod calebcox 18. 3. 2020 10:38

Tento a nejen tento clanek popisuje jak nedokonale zaznamove medium LP je. Me osobne vyhovuji streamovaci sluzby, jelikoz takovou knihovnu hudby si sam nikdny nevytvorim, o jednoduchosti pouziti nemluve. Netvrdim ze jsou dokonale, nejsou ale radsi posloucham, nez abych resil jestli posloucham spravne ;-)
calebcox
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků