Zapojení gramofonu Omnitronic DD-2250

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EmKaape 10. 11. 2020 14:34

Dobrý den,
mám jeden starší gramofon Omnitronic DD-2250 a dlouho jsem jej nepoužíval.

Chtěl bych jej zprovoznit.
Dříve byl připojen přes krabičku do Hi-Fi věže (15 let zpět) = foto.
Hi-Fi věž už nemám. Reproduktory nemám.
Gramofon bude používán jen pro obyčejné poslouchání starých vinylových desek z půdy.

Jak jej lze co nejlevněji a nejpohodlněji zprovoznit? Zesilovač a reproduktory? Jaké?
Děkuji za rady a tipy.


IMG_20201031_120206.jpg


IMG_20201031_120018.jpg
Přílohy
IMG_20201031_120223.jpg
IMG_20201031_120212.jpg
IMG_20201031_120146.jpg
EmKaape
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 11. 2020 04:22

Máte stále ten předzesilovač AQ MM 1, nebo už jen samotný gramofon?
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EmKaape 11. 11. 2020 07:24

Dobrý den, krabičku, trafo i gramofon stále mám.

Mám ale obavu, zda ta krabička a trafo jsou vůbec funkční. Nebo, zda už nejsou životu nebezpečné = probijeni, skrat atd.

Děkuji.

-- 11. 11. 2020 07:29 --

Stačil by tento předzesilovač?

https://www.gear4music.cz/cs/Nahravani- ... y-New/2D8W
EmKaape
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EmKaape 17. 11. 2020 09:26

Nový předzesilovač a reproduktory?
EmKaape
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 18. 11. 2020 12:06

Ano, stavil by ten uvedený. K tomu pak připojíte zesilovač nebo rovnou aktivní reprobedny. Předzesilovač neslouží k zesilování výstupu, zesiluje vstup před zesilovačem - proto to jméno.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EmKaape 18. 11. 2020 18:28

Děkuji za reakci.

Aha, já myslel, že předzesilovač nahradí zesilovač.

1) To znamená, že musím koupit předzesilovač + zesilovač + reprobedny.
Sakra, to bude asi hodně drahé, že? Mohli byste mi dát nějaký cenový nástřel?


2) Má to vůbec cenu kupovat? Nebude levnější koupit nový gramofon, jako tento Sencor?

https://www.mall.cz/gramofony/sencor-st ... ab=reviews

Ale pak je otázka, zda k tomu Sencoru stačí jen reprobedny nebo také musí mít předzesilovač a zesilovač?


Ptám se matérsky, ale já to neznám.
Děkuji.
EmKaape
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 18. 11. 2020 20:49

Záleží na stavu v jakém je ten původní gramofon. Dobrý nebyla ni jako nový a pokud několik let jen někde ležel, bude pravděpodobně v nepořádku i mechanicky (vliv na rychlost otáčení desky = nesprávné přehrávání).
Když hovoříte o reprobednách, pak jsou dva základní druhy:
1) pasivní - vždy vyžadují zesilovač
2) aktivní - mají vlastní zesilovač v sobě

S ohledem na zmíněný Sencor hádám, že lovíte v nejnižších cenových vodách. A ano, je velká šance, že i takto levný/mizerný gramofon bude hrát lépe, než ten Omnitronic.
Pokud není gramofon integrován do nějaké retro krabice společně se zesilovačem a bednami (například Roadstar HIF-1899TUMPK případně Ricatech RTT20), vždy počítá s připojením dalších prvků (zesilovače a bedny).
Gramofony, se kterými se dnes setkáte, již většinou obsahují předzesilovač, ale není to pravidlem. Mezi takové základní patří třeba Lenco L-30 (cca 2200 Kč).
Ke gramofonu, který obsahuje předzesilovač lze připojit jakýkoliv zesilovač případně jakékoliv aktivní bedny. A právě cestou aktivních beden bych se vydal, protože je to nejlevnější řešení. Podívejte se na EDIFIER R1280T (cca 2600 Kč), které by k tomu L-30 byly adekvátní.
Levný gramofon se od toho drahého liší v mnoha věcech, ale ta hlavní je síla přítlaku potřebná k zisku kvalitního signálu z desky. Čím levnější, tím vyšší přítlak na desku vyvíjí. A vzhledem k tomu, že jehla gramofonu desku každým přehráním trochu poškodí, to znamená kratší životnost média.
Pokud chcete gramofon na občasné blbnutí a přehrávání již starých ohraných desek nižší hodnoty, udělá Vám radost i ten levný.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Houbičkar 19. 11. 2020 08:48

Emkaape
To, že jsi amatér a nerozumíš tomu, jak píšeš, urcite neznamena, ze když jsi sem postnul ten Sencor, nemohl sis alespoň přečíst to, co k němu uvádějí v popisu. Jasně tam stojí, že obsahuje i repro 2x5w, což na základní přehrávání desek a jejich nenáročný poslech naprosto dostačuje. Když něco hraje (má repro a v tomto pripade dokonce i dalkove ovladani hlasitosti), znamená to, ze ma i zesík a předzesík. K čemu by tam asi jinak ty repráky byly, že? Nebýt lenivý a číst popis, to je celé.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EmKaape 26. 11. 2020 17:41

Emil Pastelka = Moc děkuji za vysvětlení a zasvěcení.

Musím si rozmyslet, kolik chci investovat.
Ten Sencor je ta levná varianta, protože je tedy all in řešení, akorát škoda, že to nejde rošířit o další reproduktory
EmKaape
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jardafiala 18. 3. 2021 19:57

Zdar

už jsi to vyřešil? Protože to co vidím na fotkách je ten tvúj gramofono dost lepší než ta shitka co jsi zamýšlel koupit. Jediné co vypadá příšerně je napájecí zdroj pro předzesilovač, ten by to asi chtělo nový. Stavebnice koncového zesilovače kterou k tomu budeš potřebovat je k mání za pár stokorun a pak jen vybrat repro podle vlastní úvahy. Za těch 1500 co by stála ta shitka to pořídíš v pohodě. No a pak by mohlo být zajímavé (a VELICE) poučné porovnat zvuk obou zařízení. Pokud to ještě řešíš poradím podrobně mailem. kdyžtak jardafialazavináčatlascz
jardafiala
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků