Laický mikrofonní dotaz

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 6. 1. 2021 17:50

Ahoj,

Ježíšek mi donesl novou základní desku, která má o dost lepší zvukový kodek (Realtek ALC1220, předchozí deska měla ALC887). Jsem na vozíku, takže je pro mě pohodlnější namlouvat zvukové zprávičky ve formátu MP3, a ty pak poslat mailem. Nahrávám přes DarkAudacity, jako mikrofon je webka Logitech C525. Novější zvukovka má čistší zvuk, méně šumí, ale v některých pasážích zním potišeji, jako by zvuk kolísal. Na předchozím kodeku jsem zněl stejnoměrněji:

https://uloz.to/file/icYMxrbJlakP/forum-mp3

6-7 vteřina, pak třeba 5:42 atd.

Dík moc
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 6. 1. 2021 19:55

Ahoj,

koukl bych na dostupnost ovladačů. Zda nejsou nějaké novější přímo od Realteku. A možná bych zkusil jiný externí mikrofon.

Pak ještě možná něco v nastavení... cosi ohledně potlačení zvuku na pozadí, redukce šumu, či automatického vyrovnání hlasitosti.

Jinak netuším.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 6. 1. 2021 20:09

Když jsem ten záznam poslouchal bez toho, že bych věděl kde jsou ty chyby, tak jsem si jich ani nevšimnul.
Každopádně je zvláštní, že záznam ovlivnila nová zvukovka, protože ta se při nahrávání neuplatňuje - webová kamera posílá zvuk jako digitální data přes USB. Spíš bych to viděl na ovlivnění celou novou základní deskou.

Takže bych možná nejdřív zkusil připojit tu web kameru na jiný USB vstup. Už se mi párkrát stalo u web kamery a USB satelitního přijímače, že v některých USB vstupech se obraz škubal.
Zvuk sice tak náročný není, ale pokud je na interním USB hubu navěšeno víc zařízení a je tam nějaký větší provoz, tak by to mohlo i ten zvuk ovlivnit. I když zeslabení není zrovna typický projev takové situace.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 6. 1. 2021 20:30

No kdyz jsem si to poslechnul, tak jsem si taky zadneho ubyvani hlasitosti nevsimnul, resp. nic co by nevybocovalo z kvalit takoveho nahravani. Kdyz jsem se pak zameril na ty zminene useky 6-7 vterina a 5:42, tak mi spis prijde, jako by ten hlas najednou na chvili ztratil na basove slozce a zustali jen stredy a vysky. To muze vyvolavat dojem, ze je tissi, dela to jakoby ten 'fade out' a ten hlas proste ztrati na tele. Zaroven take skrze celou nahravkou duni nejake nizsi, nebo nizsi stredove frekvence, ozveny, coz mi teda jako posluchaci vadi mnohem vic, nez nejake kratkodobe pomalu ani nepoznatelne snizeni hlasitosti hlasu.

Mozne ze uplne placam, ale kdyz dam tyhle dve veci dohromady, tak mi spis prijde, ze pricinou muze byt prave to duneni, ktere v urcitem momentu zesili na takovou uroven, ze ovladac/software/nevim co na chvili tu basovou slozku potlaci a pak to ma tento efekt. Zkusil bych tedy, jestli to nepujde nejak softwarove poresit. U mikrofonu u notebooku jde standardne zapnout nejake to potlaceni echa a podobne ruzne vychytavky. Webkamera bude predpokladam fungovat podobne, nebo bych hledal nejaky software na to. Pokud to nepomuze, nebo to proste nejde a je to blbost, zkusil bych jiny / lepsi mikrofon. Proste bych se zameril na odstraneni toho duneni v zaznamu, coz je dle meho pricina tveho problemu.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dockalacek 7. 1. 2021 10:37

Moc děkuji všem, tady jsem ještě vyhrabal starší nahrávku, pořízenou pro kamarádku. Ta nahrávka je taková osobní, proto jen malá část, omlouvám se. Všimněte si zvýšeného šumu, ale taky lepší srozumitelnosti po celou dobu:

https://uloz.to/file/FGmo3EXkfrkq/deni-mp3cut-net-mp3

Byla pořízená ještě na starém počítači, stejná webka, stejný operační systém, jiná deska, jiný kodek. A tady nahrávka ode mě:

https://uloz.to/file/6qFjsrY3R4jx/forum2-mp3

Pánové, díky, problém vyřešeno! Včera večer jsem instaloval neoficiální Realtek UAD a z Microsoft Storu Realtek Audio Console. Teď poslouchám tu dvacetiminutovou nahrávku a fade out je pryč. Dík moc.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 7. 1. 2021 11:53

Jen taková drobnost na okraj - pokud zaznamenáváte zvuk z webkamery, pak se ta chová jako samostatná externí zvuková karta. Záznam tedy není zpracováván integrovanou zvukovou kartou na desce. Pokud pomohly nové ovladače, je možné, že jste náhodou trefil i výrobce zvukového čipu v té wekameře.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 7. 1. 2021 11:56

Jo, a to kolísání zvuku bylo způsobeno zapnutím Ekvalizace hlasitosti v ovladačích, blbec, no...
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků