ROON, co to je a jak to používat ?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod milennium 22. 1. 2021 18:36

Ahoj.

Možná jsem to špatně napsal do nadpisu, ale zajímalo by mně, co je to vlastně ROON https://roonlabs.com/
Jak to funguje a jak to používat ?
Takže bych se chtěl zeptat tady někoho, kdo má osobní zkušenost a používá to.
Jde o to, že přístroj který jsem si pořídil to podporuje a tak, pokud by to mělo smysl, tak bych to vyzkoušel.
Děkuji.
milennium
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 1. 2021 21:49

Snad se mi povede to osvětlit nějak jednoduše.

Oficiální web zmiňuje, že Roon je "Music Player & Music Server Software", což je vlastně docela dobrý popis v jedné větě.
- Music Player v tom smyslu, že umožňuje přehrávání a správu digitální sbírky hudebních skladeb/alb.
- Music Server Software proto, že jednoduše řeší posílání hudby do různých audio zařízení v domě.

Oproti jiným podobným řešením (Jriver Media Center, Audirvana, ...) nabízí například tyto výhody:
- Moderní uživatelské rozhraní plně podporující ovládání dotykem.
- Dedikovaný síťový protokol umožňující z různých zařízení v domě snadno přehrávat nebo ovládat přehrávání.
- Přirozené prolnutí hudby na lokálním počítači s hudbou ze streamovacích služeb (Tidal, Qobuz) v jednu knihovnu.
- Obohacení knihovny o metadata z internetu, možnost se snadno proklikávat mezi relacemi interpretů, alb a dalších.
- Široká škála mechanismů, jak skrze streamovací služby objevovat a do své knihovny přidávat novou hudbu.
- Systém zón, který usnadňuje řízení přehrávání i aplikaci potřebných úprav digitálního signálu během přehrávání.
- "Roon Ready" program, umožňující uživatelům pořízení certifikovaného zařízení pro bezproblémový chod funkcí Roonu.

Je toho víc, ale to bych zbytečně zahlcoval informacemi.

A jak to zkusit používat? Nejjednodušší začátek je si Roon nainstalovat na nějaký počítač, připojit k němu všechna svá audio zařízení napřímo (typicky USB) nebo přes router (ethernet / wifi)... a začít objevovat nový svět. ;-) Ti, kteří by už zkraje nebyli spokojení s ovládáním Roonu z počítače, si mohou vzít do ruky mobil/tablet a stáhnout si na něj Roon appku.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milennium 23. 1. 2021 09:53

Díky za rychlé vysvětlení.
Možná vyzkouším, na měsíc bezplatně a pak se uvidí.
milennium
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 23. 1. 2021 13:44

Když už máme založeno vlákno na téma Roonu, zkusím popsat pár způsobů, jakým jej sám používám k přehrávání.

Můj domácí systém se skládá z následujících komponentů:
- Laptop
- Síťové zařízení (router s vestavěným modemem, switchem a wifi modulem)
- Stolní sluchátková sestava (DAC + zesilovač)
- Bluetooth USB vysílač
- Tablet s vestavěnými reproduktory
- Smartphone
- Stolní sluchátka
- Přenosná sluchátka

Roon core (aplikace pro centrální počítačové zařízení domácího systému) je nainstalován na laptop, Roon remote (aplikace pro ostatní počítačová zařízení v domácím systému) je nainstalován na smartphone a tablet. Veškeré své lokální audio soubory mám přímo na laptopu, který je dostatečně výkonný na to, aby mohl fungovat jako centrální jednotka systému. Ze všech tří zmíněných počítačových zařízení jsem schopen Roon skrze síťové zařízení kdykoliv ovládat, podmínkou je jen mít Roon core (a tedy laptop) zapnutý.

V rámci tohoto systému užívám tyto signálové cesty pro přehrávání:
1) Laptop ---USB kabel---> stolní sluchátková sestava ---sluchátkový kabel---> stolní sluchátka.
2) Laptop ---USB kabel---> bluetooth USB vysílač ---bluetooth---> přenosná sluchátka.
3) Laptop ---ethernet kabel---> síťové zařízení ---wifi---> tablet s vestavěnými reproduktory.

V případě, že si někdy pořídím nějaké "Roon Ready" zařízení a pokud Roon jednoho dne umožní přehrávání mimo domácí síť, nejspíš začnu používat i tyto dvě další signálové cesty:
4) Laptop ---ethernet kabel---> síťové zařízení ---ethernet kabel / wifi---> Roon Ready zařízení ...
5) Laptop ---ethernet kabel---> síťové zařízení ---internet---> smartphone ...

V praxi to všechno funguje tak jednoduše, že vezmu do ruky třeba smartphone a Roonu na pár kliků řeknu, že chci hudbu přehrávat přes reproduktory tabletu. A až mě po nějaké době omrzí poslech přes tablet, přesměruju si snadno přehrávání třeba do přenosných sluchátek.
Naposledy upravil MHOE dne 24. 1. 2021 11:39, celkově upraveno 1
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 23. 1. 2021 17:53

Pro me je obrovskou vyhodou ani ne tak Roon Ready program (protoze zadny Roon Ready device ani nemam), jako spis flexibilita i pro hardware co neni Roon Ready. Pokud neco neni Roon Ready, lze jednoduse a levne vyresit treba skrze RPi a nejaky HAT.

Ted mam uz konecne objednane Intel NUC 10 generace s i5 CPU, k tomu 8GB RAM a 256GB nvme ssd a to cele prendam do pasivne chlazene skrine Akasa Touring FX. Nahraju na to Roon OS a za nejakych 14 tisic budu mit v podstate Roon Nucleus co normalne stoji 1500 USD (akorat tedy jeste budu muset prikoupit nejake uloziste, coz odhaduji na dalsi 3-4 tisice). Budu tak mit vyreseny a vyladeny PC jako zdroj hudby, ktere pobezi v klidu a tichu 24/7, takze nebudu muset zapinat hlavni PC pro poslech a muj retezec pak bude vypadat takto:

Desktop: Roon Core (NUC) -> ethernet -> router -> WiFi -> hlavni PC -> desktop setup (Fiio K5 Pro + PC repro + sluchatka)
Hlavni stereo: Roon Core (NUC) -> ethernet -> router -> ethernet -> Rpi4 + Allo DigiOne (Roipeee OS) -> DAC -> zesilovac -> repro

Do budoucna pak planuji audio do loznice, k cemuz pouziju nejspise nejake aktivni repro a na Roon to pak napojim nejspise opet pres nejakou variantu s Rpi.

Obecne si myslim, ze pokud ma nekdo jenom klasicky desktopovy poslech (napr. PC -> USB DAC/amp + sluchatka a treba nejake to repro), tak bych rekl ze Roon je tak trochu kanon na vrabce. Resp. clovek to pak pouziva vlastne jenom jako prehravac, coz je pak skoda a za ty prachy to uplne neni prilis dobry pomer cena/vykon. To si samozrejme musi kazdy vyhodnotit sam, ja bych ale Roon doporucil pouze pokud k samotne prehravaci casti nekdo vyuzije i neco navic - prave ten ekosystem okolo Roon OS, pripadne multiroom funkcionality, DSP efekty, integraci s HQPlayerem, atd. Samozrejme nekdo muze byt natolik okouzlen samotnou aplikaci, ze i tak mu to za ty prachy muze stat. Je velmi dobra, ale neni to zase zadne zazracne zjeveni. Nektere veci jsou fakt super (UI, celkova organizace), neco je zase trochu krkolomne, nebo ne uplne dotazene (prace s playlisty, vyhledavani).
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kuko61 24. 1. 2021 03:25

Vysokú cenu Roonu sa podla mna oplatí zaplatit v specifickych situaciach:
- pokial ma clovek velku vlastnu digitalnu zbierku hudby a tiez predplatne Tidal alebo Qobuz.
V integracii vlastnej hudby na HDD a streamovania nema konkurenciu. Pri prehravani medzi nimi nerobi rozdiely, v diskografii jednotlivych umelcov sa objavia aj vase subory aj albumy zo streamovacej sluzby, lahko sa da vybrat verzia, ktoru si chcete prehrat.
Roon radio prehrava hudbu aj z HDD aj zo streamu, co je super. Tiez sa mi paci historia prehravania, takze sa viem lahko vratit ku skladbam, ktore som perhraval v minulosti.
- ak chcete vyuzit nejaku specialnu hardverovu konfiguraciu, ktoru podporuje Roon - pouzit Roon endpoint - napr. RPi, prepojit Roon s Roon ready zariadenim napr. cez ethernet, integrovat Roon do bezdrotoveho ekosystemu, ako napr. Sonos, a podobne.

Kedy sa podla mna Roon neoplati?
- ak neplanujete integraciu vlastnej hudobnej zbierky a streamovacej sluzby Tidal alebo Qobuz.
Ak pocuvate len Tidal alebo Qobuz, myslim ze si vystacite s originalnou aplikaciou.
Ak pocuvate len hudbu z HDD, su aj ine perhravace, ktore vas vyjdu v dlhodobejsom horizonte lacnejsie a za Roonom nezaostavaju. Napriklad Audirvana alebo JRiver Media Center.
Pokial si napriklad chcem prehrat nieco konkretne z HDD, pustim si to radsej cez JRiver.
Prostredie nie je take pekne, ako ma Roon, ale s kniznicou sa lahko robi, aj sa tam lahko vyhladava, lahko sa robia playlisty.
Tiez mam v Jriveri nastavene VST pluginy, ktore pouzivam - Crosfeed alebo parametricky equalizer. Roon VST pluginy nepodporuje.
Pre mna JRiver zvukovo za Roonom nezaostava. Ma tiez podporu zón so simultannym prehravanim vo viacerych zonach, ako Roon. Taktiez sa da nainstalovat na nejaky NUC, kde bude stale bezat a prehravanie sa da ovladat cez JRemote na telefone. Cez JRemote je podporovane aj prehravanie cez Chromecast.

Kazdy sa musi sam rozhodnut, ci mu Roon za tie peniaze stoji. Treba si vyskusat trial. Niektorych ludi odradzala nutnost zaplatit predplatne na rok dopredu, teraz je uz mozne platit aj mesacne. Aj ked to vychadza o nieco drahsie, vela ludom moze vyhovovat prave mesacna platba.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sarga 24. 1. 2021 10:27

Za ty peníze myslím, že by tomu slušela česká lokalizace. Že je tam polská, budiž, ale je tam maďarská, tak ta česká by snad počtem uživatelů byla na stejné úrovni. A možná by ani nevadila slovenským přátelům. Nevíte kolik stojí měsíční předplatné? Za mě tenkrát bylo možnost jen roční a celožívotní. (119-499 USD)
QP1R,MojoPoly,Tidal,Roon
sudekl@seznam.cz
sarga
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 24. 1. 2021 11:34

Roon rozhodně není levnou záležitostí a souhlasím, že v očích většiny začne jeho cena dávat smysl až ve chvíli, kdy Roon přestane považovat jen za "přehrávač" a pochopí, že se jedná spíš o platformu, na které lze postavit celý svůj domácí hudební systém.

Přesto musím jedním dechem dodat, že já za lifetime licenci těch 500 dolarů před necelými 4 letmi dal, přestože v té době plánoval Roon užívat jen z laptopu. Proč?

Jelikož mi v tomto vláknu chybí screenshoty z Roonu, tady jsou některé z důvodů v obrazech:

1) FOTOGRAFIE UMĚLCŮ:

Obrázek

Velké fotografie umělců mi u konkurenčních softwarů vždy chyběly. Roon je v tomto naopak fantastický, mnoho umělců navíc pokryje automaticky skrze metadata natahaná z cloudu. A co dostatečně pokrýt nezvládne, není problém doplnit manuální cestou.

Toto pro mě ostatně bylo hlavním motivátorem k nedávnému pořízení tabletu s vestavěným stojánkem, který mám většinu doby na svém domácím pracovním stole. Během práce tak trávím hodiny poslechem a civěním na to, koho a co to vlastně poslouchám. :-)) Je to boží!

Obrázek

2) ŽÁNRY:

Screenshoty níže ukazují, že žánry v Roonu jsou nejen vzájemně provázané v jednu mapu, mají k sobě zároveň i automaticky zahrnutá metadata z cloudu. Žánry se dají používat i na úrovni alb, já toto však pro výrazné zjednodušení a zefektivnění řeším jen na úrovni umělců.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

3) ALBUM CREDITS, HODNOCENÍ A DALŠÍ METADATA:

U tohoto bodu bych mohl strávit hodně času. Ve zkratce však Roon ke každému albu dodá širokou plejádu informací, kdy mnohé z nich nepředstavují jen statický text pro zajímavost, nýbrž se lze skrze hyperlinky proklikávat dál a tudíž objevovat nečekané souvislosti.

Kdo další krom Green Day interpretoval skladbu Holiday? Podílel se frontman kapely i na jiných skupinách/projektech než Green Day? Existují i jiné verze alba než mám já ve své sbírce? Toto a mnohé další Roon umožňuje snadno zjistit.

Obrázek

Btw - zmiňoval jsem už, že Roon téměř eliminuje potřebu své lokální soubory ručně tagovat? Metadata přece automaticky stahuje z internetu. ;-)

4) FUNKCE BOOKMARKS A FOCUS:

Pro ty, kteří se rádi noří do hloubek své knihovny, je tady skvělá funkce Focus. Na jednom ze screenshotů vidíte, že skrze Focus si lze například snadno zobrazit všechny soundtracky nahrané během 00' dekády, které mají hodnocení 3+ hvězdičky z pěti a přitom jsem je ještě během uplynulého týdne neposlouchal.

Obrázek

Pro ty výsledky hledání, které by si chtěl člověk permantně uložit, lze využít dynamickou funkci Bookmarks. Na druhém screenshotu vidíte, že mám dedikovanou Bookmark pro CZ/SK interprety, kterou mohu kdykoliv na jeden klik vyvolat. Tohoto lze využít jak pro exploraci své knihovny, tak i pro její případnou údržbu tak, aby veškerá data o vašich umělcích a albech byla konzistentní a kompletní.

Obrázek

5) PROLNUTÍ LOKÁLNÍ A STREAMOVANÉ HUDBY:

Nezáleží na tom, zda některá alba z vaší sbírky pochází ze streamovacích služeb a některá z disku osobního počítače. Roon je totiž považuje za rovnocenné, tudíž všechna alba dohromady organizuje do jednolité knihovny. A na všechna alba se zároveň vztahují veškeré funkcionality a výhody Roonu, včetně těch zmiňovaných v tomto příspěvku.

Obrázek
Obrázek

6) OBJEVOVÁNÍ NOVÉ HUDBY:

Roon implementuje krom doposud zmíněného i mnoho dalších způsobů, jak objevovat hudbu k poslechu.
- Roon Radio
- Live Radio
- Discover
- New Releases for You
- Recommended for you
- Similar To / Followed By / Influenced By

Níže pár screenshotů z těch mnou oblíbených...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 24. 1. 2021 12:35

sarga: ted je to bud 13 USD / mesic, nebo 120 USD / rok (10/mesic), nebo lifetime licence za 700 USD

MHOE: Za 500 jsi dobre koupil. To budes mit pristi rok zaplacene. Ja furt vaham, jestli kdyz to koupim za 700, jestli to za 7 let budu jeste pouzivat. Zatim se toho bojim a jedu rocni plan :-)

Ad lokalizace: Roon ma svuj lokalizacni program, kam se muze zapojit kazdy uzivatel, kdo s tim chce pomoct. Je to celkem promakane, prekladaji se jen terminy a useky textu, ruzne se to meni, nebo jenom kontrolujes preklad po nekom jinem, je to docela zabava. V minulosti jsem tam chvili prispival, ale ta dokoncenost ceskeho prekladu byla nekde snad pod 10%. Ted je to na 21%, takze to moc rychle nejde, ale dela se na tom. Vice na https://translations.roonlabs.net/
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 26. 1. 2021 16:23

Vie mi niekto prosim poradit?
Mam Roon 1.7, registrovany. Je instalovany priamo na notebook ako lokalny server. Mam importovanu kniznicu FLAC z harddisku aj z vlozenej SDkarty. Mam povolene zariadenie Lotoo Paw S1 (wasapi) s Exclusive mode.
1. Nejde mi prihlasit sa do Tidal, meno a heslo je urcite spravne, Roon hlasi, ze meno a heslo su nespravne.
2. Pri akomkolvek pokuse o prehratie skladby mi zahlasi program chybu Playback was interrupted because a track failed to load. Po slovensky - nenacital sa track. Skusal som aj System output (interna zvukovka Realtek). Niekedy sa mi to podari dostat do stavu (bez mojho pricinenia), ze napise Playing 1 song, preblikne prehravanie, ale hned aj skonci.
3. Import kniznice akoby stale pokracoval, kruti sa koliesko a text je Adding Music To Library, ale tento stav je uz niekolko hodin. Restart som skusal.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 26. 1. 2021 19:08

Asi by bylo lepší prohledat oficiální fórum, ale můžu zkusit aspoň něco málo poradit:

Ad 1)
Na Roon fóru se toto už vícekrát řešilo, příčiny mohou být různé. Myslím, že s výjimkou dočasných výpadků připojení k internetu se mi to nějak výrazněji stalo jen jednou a v mém konkrétním případě zabral reset Tidal hesla přímo přes Tidal.com.

No, ověřil bych si správnost uživatelského jména (možná zkusit i email adresu, pokud ji teda přímo nepoužíváš jako jméno) a hesla přes Tidal.com... a pak šel na Roon fórum pátrat dál.

Ad 2)
Potíž může být v nějakém konkrétním nastavení audio zařízení v Roonu nebo v operačním systému (Windows?). V operačním systému bych ověřil, že tvé audio zařízení má plně povolený "Exclusive mode". V Roonu bych ověřil to stejné (pokud v Device Setup lze "Exclusive mode" pro zařízení nastavit), k tomu bych si pohrál s "Buffer Size" (pokud je v Device Setup k dispozici). Můžeš zkusit i zapnout nebo vypnout "Enable Event Style" a "Work around devices that misreport capabilities".

Pokud nic nezabere, tak jaký přesně máš laptop? Kdy jsi na něm zhruba naposledy přeinstalovával OS? A mohl bys tady hodit screenshoty pro Roon Device Setup toho Paw S1 a System Outputu?

Ad 3)
Hmm, tak toto asi též může mít různé příčiny.

Omezil jsi na začátku rozsah, v rámci kterého má Roon hledat hudbu do knihovny (sekce "Storage" v nastavení Roonu)? Kolik alb/skladeb zhruba vlastníš, bavíme se o desetitisících nebo i více skladeb? Roon ti v rámci laptopu běží na SSD disku, nebo nějakém mechanickém HDD? Vidíš reálně (třeba v sekci "Overview"), že by průběžně narůstal počet Tracks loadnutých do Roonu?
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 27. 1. 2021 11:48

MHOE, moc dakujem za snahu a prispevok.
Samozrejme, ze som sa snazil v prvom rade najst odpoved na fore, som predsa uvedomely pouzivatel for :-)
Mam Windows 10 na 2rocnom NB DELL 5490. Podozrieval som, ze by pricinou mohla byt firemna VPNka, kde mi vsak klasicka appka Tidal v pohode ide. Na domacej sieti tie iste problemy.
Na tom SSD som mal v spristupnenych do kniznice cca 6000 suborov, flac alebo mp3. Skusil som dnes obmedzit na konkretny priecinok, kde boli len 2 albumy, nepomohlo (stale sa toci koliesko s nacitavanim obsahu aj po precisteni cache a dat kniznice).
Vyskusal som sa pohrat s tymi vecami, ktore si spominal, bez uspechu. Resp. po poslednych pokusoch uz nebola ta chybova hlaska, tvarilo sa, ze ide prehravat, ale po sekunde prehravanie skonci.
Nemam na to nejako chut dalej sa s tym trapit. Odinstaloval som, prinos Roonu vidim hlavne v tych dodatocnych informaciach a prehladoch o roznych verziach albumov. Nevadi, nadalej budu na informacie sluzit weby ako metal-archives, last.fm a discogs.com.
V kazdom pripade, este raz diky.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 27. 1. 2021 11:55

@MHOE: :tleskani
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 27. 1. 2021 17:58

zino333 píše:@MHOE: :tleskani

Děkuju za odezvu :-) O Roonu by se toho dalo napsat asi hodně a třeba ještě i něčím sám od sebe přispěju, v případě dotazů však určitě kdokoliv sem s nimi.

_daRK píše:MHOE, moc dakujem za snahu a prispevok.
Samozrejme, ze som sa snazil v prvom rade najst odpoved na fore, som predsa uvedomely pouzivatel for :-)
Mam Windows 10 na 2rocnom NB DELL 5490. Podozrieval som, ze by pricinou mohla byt firemna VPNka, kde mi vsak klasicka appka Tidal v pohode ide. Na domacej sieti tie iste problemy.
Na tom SSD som mal v spristupnenych do kniznice cca 6000 suborov, flac alebo mp3. Skusil som dnes obmedzit na konkretny priecinok, kde boli len 2 albumy, nepomohlo (stale sa toci koliesko s nacitavanim obsahu aj po precisteni cache a dat kniznice).
Vyskusal som sa pohrat s tymi vecami, ktore si spominal, bez uspechu. Resp. po poslednych pokusoch uz nebola ta chybova hlaska, tvarilo sa, ze ide prehravat, ale po sekunde prehravanie skonci.
Nemam na to nejako chut dalej sa s tym trapit. Odinstaloval som, prinos Roonu vidim hlavne v tych dodatocnych informaciach a prehladoch o roznych verziach albumov. Nevadi, nadalej budu na informacie sluzit weby ako metal-archives, last.fm a discogs.com.
V kazdom pripade, este raz diky.

Škoda těch potíží! Napadá mě jen někdy, až bude zase vůle, vyzkoušet jiný počítač/laptop. Ideálně s čerstvou instalací OS a s minimem instalovaného softwaru/ovladačů, s audio zařízením přímo připojeným přes USB kabel a routerem/"internetem" přímo připojeným přes ethernet kabel. Vyhnout se jakýmkoliv externím USB/ethernet hubům a ověřit, že nativní streamovací appka (e.g Tidal) na stejném laptopu funguje OK. Pokud to ani tak nebude fungovat přes System Output nebo nějaký běžně užívaný DAC, tak už bych se na to fakt vykašlal asi i já...

Má vlastní zkušenost:

Roon jsem za poslední roky instaloval na minimálně 5 laptopů různých značek (včetně pracovního Dell 5401) s Windows 10kami a vždycky mi to jelo. Občas si člověk musel pohrát s Device Setup (zrovna dnes jsem zjistil, že kombinace Creative BT-W3 bluetooth donglu a Drop THX Panda sluchátek jede bez obtíží jen při non-Event Style WASAPI s 500ms bufferem), ale to po letech s počítačovým audiem člověka asi nepřekvapí.

Co však překvapilo i mě jest to, jak náročný je RAAT (dedikovaný audio transport protokol Roonu) na synchronizaci signálu v rámci domácího systému. A tudíž jak náročné je se vyhnout problémům s lupanci/praskáním nebo úplným přerušováním přehrávání. Nahodilý počítačový proces, ovladač nebo neoptimalizace v domací síti může v tomto smyslu člověka hodně potrápit a na oficiálním fóru je na to nemálo stížností. Můj osobní názor je, že chyba není pouze na straně uživatelů, ale že i Roon má před sebou hodně práce s optimalizací.

Tím nechci říct, že je Roon plný problému s přehráváním. Je to však určité varování, že čím větší nároky na Roon budete mít, tím větší nároky bude mít Roon na vaše počítačové, síťové i audio komponenty.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 27. 1. 2021 18:26

Já jsem shodou okolností zkoušel Roon včera a musím se přiznat, že mě to až tak nenadchlo. Ano, to že dohledá metadata na netu je fajn. Ale vůbec nehrálo jedno zařízení přes wifi na kterém je Volumio, byť se tvářilo, že hraje. Zbylá zařízení ale našel bez problémů.
Ale nějak nevidím přínos proti Audirvaně, která má pro mě daleko lepší zvuk. Zkoušel jsem přímá porovnání.
Možná jsem úplně nepochopil filozofii toho systému. Prostě jsem na Macu zadal cestu ke své hudbě a nakonfiguroval Tidal. Kupodivu to některá byť dobře otagovaná alba nenašlo.
A co mě teda hodně vadilo, že to neumí cue soubory. Možná jsem to ale neměl správně nakonfigurované. Chvilku jsem si pohrával s myšlenkou, že roční předplatné vyzkouším, ale absence cue mě odradila.
Každopádně cena za doživotní licenci je hodně těžkej úlet. Zas tolik benefitů jsem tam neviděl. Hrát na vzdálená síťová zařízení umí i Audirvana.
Ale jak píšu, možná jsem to nepochopil, taky jsem měl možná špatně nakonfigurovaný zvuk, ale nepoužil jsem žádný EQ, crossfeed a podobně.
Zvuk byl ucházející, lupance a podobně se nekonaly, ale jak už jsem psal, Audirvana má daleko lepší zvuk, stejně tak prostředí.
Možná, jestli mě někdo dovysvětlí použití tomu dám ještě šanci a znovu nainstaluju.
Předem děkuji za rady.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků