ROON, co to je a jak to používat ?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 27. 1. 2021 19:48

Roon je oproti něčemu typu JRiver nebo i Audirvana uzavřenější, trochu víc "Apple-like". Aniž bych to myslel v pozitivním nebo v negativním, Roon tým má svoji vizi a Roon software svoji architekturu, což z principu musí znamenat i nějaká omezení (nebo vymezení se, chcete-li) vůči zbytku trhu.

Dám-li příklady, co Roon z důvodu výše řečeného nepodporuje:
- .ISO nebo .cue (vysvětlení)
- VST pluginy (vysvětlení)
- UPnP/DLNA streaming (vysvětlení)
- Folder browsing (vysvětlení)

Když jsem napoprvé (jakožto uživatel Jriveru) zkoušel Roon, nechápal jsem ho. Byl prostě příliš jiný než to, co jsem znal. HQplayer jsem musel v průběhu let testovat dokonce natřikrát, než jsem ho docenil - dříve zkrátka nebyla ta správná doba, musel jsem k tomu postupně "dozrát". Chci říct - někdy to chce prostě čas. Dát Roonu plné dva týdny zkoušení, pořádně si ho ošahat, možná zkusit i měsíční předplatné... a nebo se k němu zkrátka vrátit až za nějaký čas, kdy bude třeba lepší konstelace.

A pokud ani to nezabere, nevadí. Roon přece není perfektní a není pro každého. Myslím, že informace v tomto vlákně Roon vcelku slušně popisují, takže pokud to nevyznívá lákavě nebo je reálná zkušenost s ním pro vás jiná, asi není co řešit - Roon prostě v tuto chvíli nevyhovuje.

K některým dalším poznatkům od martas38:

1) Názory na kvalitu zvuku vs Audirvana se liší, nejlépe si udělat ten svůj. Dodám jen, že Roon doporučuje pro optimální přehrávání systém remote-core-endpoint, kdy remote zařízení (e.g. tablet) ovládá přehrávání, core zařízení (e.g. Nucleus server) zpracovává a posílá signál k přehrání, a endpoint (e.g. Roon Ready DAC) přehrává. Podle Roon týmu musí být, za předpokladu dodržení tohoto schématu, jakékoliv slyšitelné rozdíly mezi Roonem a jiným přehrávačem způsobené analogovou (a ne digitální) doménou. (E.g. míra elektro/elektromagnetického šumu přenášeného z core zařízení digitálním kabelem.)

2) Streamovat zvládne i Audirvana, lákadlo Roonu však má být lepší experience skrze dedikovaný RAAT protokol, Roon Ready program, UI, možnost snadno párovat přehrávací zóny nebo přesměrovávat přehrávání ze zóny do zóny, možnost customizovaného DSP per zóna apod. Jestli je ta zkušenost skutečně lepší nebo je naopak horší, to už musí posoudit každý sám.

3) Jestli má lepší uživatelské prostředí Audirvana nebo Roon je opět subjektivní. Objektivně vzato se UI obou programů hodně liší, více už je na potřebách a vkusu každého. Tady asi není jiná cesta než vyzkoušet a udělat si názor.

4) Cena za lifetime licenci je v tuto chvíli už velmi vysoká, na tom se asi shodne většina. Ono je i dost možný, že jednou cenu této licence ještě zvýší nebo rovnou lifetime úplně zruší, na dané téma i Roon tým interně vede diskuze celá léta. Pointa je, že pro Roon má dlouhodobě větší hodnotu měsíční a roční předplatné než mít všechny uživatele na celoživotní licenci, proto je ten lifetime tak drahý. A cena Roonu obecně je vyšší, protože se jedná vážně spíš o "systém" než jen "přehrávač". Nejde tedy jen o pokrytí cen za vývoj samotné appky. (Roon Ready program, hluboké integrace s Tidalem a Qobuzem, nákup a zpracování metadat z třetích stran a podobné aspekty Roonu zkrátka něco stojí.)

5) Krom automatické identifikace Roon nabízí možnost dodatečně provést identifikaci manuální cestou, na základě které pak už Roon sám aplikuje metadata jako obvykle. Někdy se zkrátka stane, že Roon to album nedokáže jednoznačně identifikovat, byť jej v databázi má... a je mu tedy třeba trochu pomoct.

Snad ta má odpověď má nějakou přidanou hodnotu... :-)
Naposledy upravil MHOE dne 27. 1. 2021 20:04, celkově upraveno 1
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 1. 2021 19:53

Mne to taky chvili trvalo, nez jsem si k tomu nasel cestu. Az mi zacal vadit HEOS na Marantzu a zacal to zkoumat vic. Jak jsem psal vyse, jenom jako prehravac to asi neni optimalni volba, resp. existuji ekonomictejsi a stejne dobre varianty (+/-), treba ta Audirvana. Je ale potreba to chapat jako platformu na ktere se stavi digitalni cast domaciho audia. Nevim o jinem reseni, ktere by mi umoznilo postavit si hudebni server, ktery jede na minimalizovanem a pro hudbu vyladenem OS, ktery kombinuje lokalni knihovnu a streaming sluzby a ktery to pak muze posilat na sirokou skalu endpointu ve 100% kvalite. Tahle vec zrovna pro me byla rozhodujici a diky tomu pochopil, o cem to cele je a proc o tom vsichni tak basni. Zvukove jsem s Roonem nikdy problem nemel. Ve srovnani s foobarem, ktery beru jako referenci, to bylo naprosto stejne, ve srovnani s Tidal aplikaci mi to prislo dokonce lepsi. Kdyz jsem to poslal do DigiOne s Volumiem, bylo to uplne nejhorsi, urcite nejak digitalne poznamenane a neco nebylo v poradku. Ale DigiOne na Ropieee bez problemu.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 27. 1. 2021 21:27

MHOE: k bodu jedna, zkoušel jsem jak jsem psal udělat core přímo na iMacu (můžu zkusit i NAS Synology, pokud to jde) a k iMacu připojený DAC Lotoo Paw S1 přes USB. Zvuk byl opravdu horší než ve stejném setupu na Audirvaně. Nejde o žádné rušení, žádné artefakty, jako šum, brum, pískání atd, ale Audirvana prostě hraje líp, s lepší dynamikou, s větším prostorem, s lepší separací nástrojů. Prostě je ten zvuk celkově o kus dál.
Co se týče hraní na další síťová zařízení, jsem doposud zvyklý přímo z Audirvany poslat zvuk do receiveru Pioneer a nebo do maliny s Volumiem (ta s Roon ale nefungovala, byť se Roon tvářil, že hraje a je vše ok), ještě to jde do MMC s Kodi, či přímo do TV. Zatím jsem neměl potřebu přistupovat k hudbě z jiného zařízení (myslím opačný směr z Kodi na NAS s hudbou, přijde mně pohodlnější to poslat z PC, které beztak jede pořád), snad jen u Pioneera přímo hrát z Tidalu pomocí app v telefonu. Snad to píšu srozumitelně.
Stále nejsem přesvědčený, jestli je Roon pro mě vhodný.

Yiakubou: mám pocit, že to mně právě poskytuje Audirvana přes Airplay. Můžu z ní poslat zvuk na jakékoliv zařízení, kombinuje lokální knihovnu se streamovacími službami, v kvalitě nevidím (neslyším) problém, pravda co se týče nastavení zvuku, pamatuje si jen nastavení hlasitosti u každého zařízení, ale já stejně nic jiného nepoužívám (myslím korekce, EQ atd.)
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 1. 2021 23:10

S Airplay nemam dobrou zkusenost, ale nijak dlouhou. Kdyz jsem prave s Roonem zacinal, tak jsem to streamoval primo do toho myho PM7000N, ktery neni Roon ready, ale jenom roon tested - tzn. kompatibilni, ale ne uplna integrace. No ale to pak Roon streamoval jenom pres Airplay a byla to dost spatna kvalita, to se nechytalo ani na stream z NAS primo pres PM7000N a HEOS. Dal uz jsem to nezkousel a proto jsem si pak k tomu poridil Allo DigiOne, coz taky neni oficialne Roon tested, ale s Ropieee OS to tak funguje a pouziva to naplno ten Roon RAAT protokol a to je beze ztraty kvetinky.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 27. 1. 2021 23:46

Já jsem zkoušel streamovat přes Airplay Tidal do Pioneera jak z Audirvany, tak z Roonu a nebo pustit Tidal přímo z Pioneera a rozdíl jsem neslyšel. Ale je možný, že mám špatný uši, nebo spíš není moje velká sestava až tak, stejně je to z 90% na filmy, hudba je jen jako kulisa. Každopádně mě to nijak nepřesvědčuje, navíc to všechno provozuju ve dvoupokojovém bytě, takže hraje vždy jen jedno zařízení, který je prakticky slyšet všude. Stejně trvám na tom, že zvuk z USB z iMacu do sluchátek je lepší z Audirvany, než z Roonu.
Ropieee můžu vyzkoušet na malině, ale tam je to rovněž s bedýnkama Creative T20 používáno jako "bezdrátový reproduktor" v kuchyni, kde asi nebudou jemné nuance postřehnutelné.
Zatím mě nic k roční ceně Roonu, která je takřka na úrovni ceny neomezené licence Audirvany (i když mě stála Audirvana před dvěma a půl roky cca 1500Kč komplet) nepřesvědčuje. Vzhledem ke stavu své sbírky považuju absenci podpory cue jako těžký nedostatek. Ale bez toho bych se obešel. Prostě tam pořád nevidím za ty prachy žádný benefit. Pro mě horší zvuk, horší prostředí, vyšší náročnost na HW. "Multiroom" jestli to tak u mě jde nazvat provozuju úplně stejně s Audirvanou, pravda ta neumí hrát do každé místnosti něco jiného současně, nevím, jestli to Roon zvládá.
Ale když čtu všude ty oslavné komentáře, mám chuť tomu dát ještě druhou šanci. Je ještě něco, co by mě mělo na Roon zaujmout? Hlavně bych přivítal zlepšení zvuku.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 1. 2021 00:04

No ten horsi zvuk Roonu mi prijde zvlastni. Nevim o nikom, kdo by si na to stezoval a kdyz je nekde neco na forech, tak je vetsinou problem v nastaveni nebo nekde jinde.

Kazdopadne co se tyce vylepseni zvuku, tak pokud ti Audirvana hraje tak jak ma, Roon by nemel byt nijak rozdilny v default nastaveni. Za zminku ale stoji dost vyspela DSP sekce. Ekvalizery, upsampling, ruzne nastroje co pomuzou s akustikou, treba convolution - takova pracnejsi alternativa room correction (Dirac, atd.), to se v budoucnu urcite chystam prozkoumat. Pomoci software (treba REW) a mericiho mikrofonu udelas mereni a vytvoris konfiguracni soubor ktery pak jen nahrajes do Roonu a ten pak automaticky ekvalizuje dle namerenych hodnot.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 28. 1. 2021 07:22

Možná jsem se špatně vyjádřil. Roon neměl špatný zvuk, ale Audirvana ho má lepší. U obojího žádný ekvalizér, ani upsampling apod.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 28. 1. 2021 07:36

Já tedy rozdíl ve zvuku mezi Audirvanou a Roonem taky slyším a souhlasím s martasem38. Audirvana je lepší, ale nemyslím si, že je to nějaký zásadní rozdíl. Podle mě je tonálně víc neutrální, zvuk je trochu čistší a dozvuky v prostoru jsou zřetelnější.
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 28. 1. 2021 08:05

martas38 píše:MHOE: k bodu jedna, zkoušel jsem jak jsem psal udělat core přímo na iMacu (můžu zkusit i NAS Synology, pokud to jde) a k iMacu připojený DAC Lotoo Paw S1 přes USB. Zvuk byl opravdu horší než ve stejném setupu na Audirvaně. Nejde o žádné rušení, žádné artefakty, jako šum, brum, pískání atd, ale Audirvana prostě hraje líp, s lepší dynamikou, s větším prostorem, s lepší separací nástrojů. Prostě je ten zvuk celkově o kus dál.

Já nehovořil o jasně slyšitelném rušení nebo artefaktech. Má pointa byla v tom, že Roon UI je oproti konkurenčním produktům náročnější, tudíž core zařízení více zatěžuje a to tedy intenzivněji "pracuje", což by mohlo mít negativní vliv na audio. Tento faktor je dle názoru některých důležitý a je to třeba důvod, proč se softwary typu xxHighEnd nebo Jplay pokouší o minimalizaci UI a jeho vlivu na audio kvalitu. Znovu zdůrazním, že jen interpretuju myšlenky jiných, abych do diskuze nabídl alternativní úhel pohledu.

Mé subjektivní pozorování Roonu mi ukázalo, že RoonServer (non-UI verze Roonu pro core zařízení s Windows) "zní" lépe než klasický Roon s UI. I proto jsem ve svém předchozím příspěvku zdůrazňoval ten remote-core-endpoint setup, kdy se doporučuje mít core zařízení dedikované jen pro audio (ideálně na něm mít Roon OS).

Tím se nesnažím rozporovat názor některých, že Audirvana "zní" líp. (V některých konkrétních systémech/konfiguracích nebo za každé situace.) Byť na toto téma svůj názor mám, je podle mě naprosto zbytečný toto vlákno dedikované Roonu měnit na debatu Audirvana vs Roon z pohledu audio kvality, protože to nikam nepovede. (Stejně jako debaty na dané téma kdekoliv jinde na internetu.)

Pokračujte... ;-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 28. 1. 2021 09:47

Ja by som sa zase tej diskusii roon vs. audirvana nebal, forum je uz dlhsie utlmene, tak akakolvek prinosna diskusia potesi.

Vcera som skusal Audirvanu a podarilo sa mi ju (na pocudovanie pri skusenostiach s Roon) bez problemov rozchodit. Rozdiel vo zvuku bohuzial posudit neviem, Roon nefungoval a HQ Player siel z PC uz davno prec - chlapci sa tolko sustredili na kvalitu zvuku, ze zabudli na ostatne, co robi softver softverom. Co mi na oboch systemoch vadi, ze tam nie je pohlad na foldre. V linku, co posielal MHOE s vysvetlenim zo strany Roon, to zase nevysvetlili tak, aby som si povedal "OK, pravdu maju chlapci". Kazdy sme zvyknuty na nieco ine, mame ine preferencie a pohlady na vec.

Poskusam teda este Audirvanu a uvidim. Tiez tam nie je folder view, chybaju tam tie kvanta doplnujucich informacii ala Roon, ale nic nie je dokonale, hlavne nech je to funkcne. Keby foobar umoznoval rozumne prehravat Tidal, tak nemam ani dovod sahat inde.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 3. 2. 2021 01:02

Hmmm, toto vypada dobre. Pojd mi hop!

Roon 1.8:
https://land.roonlabs.com/introducing-1-8
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 9. 2. 2021 20:49

Sice se jim pod tihou nedockavcu hrouti servery, ja vsak stihl vcas updatovat laptop na 1.8 + z webu stahnout 1.8 remote appku na tablet (na Google Play jeste nebyla). Tudiz uz bezim na nove verzi!

Vice dojmu v dalsich dnech, zatim to vsak vypada hodne nadejne :twisted:
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 10. 2. 2021 10:56

Ja už fungujem na novej verzii a musím povedať, že prvé dojmy sú veľmi dobré. Včera som bol vyslovene nadšený, ale nebudem hneď hodnotiť. Treba tomu dať viac času. Takže než poviem k tomu viac, nechám si nejaký čas ešte.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 10. 5. 2021 21:29

Audirvana tu nema vlastne vlakno, tak pre zaujemcov davam odkaz na video - predstavenie Audirvana Studio. Da sa pozriet aj bez registracie na FB.
https://www.facebook.com/Audirvana/vide ... 376421228/

Vyzera to na priamu konkurenciu pre Roon. Funkcie budu podobne ale presne sa uvidi asi az pri testovani, nakolko a v com sa budu lisit.
Bude sa platit predplatne, ma byt lacnejsie ako Roon.
Ja Roon pouzivam hlavne koli integracii lokalnej kniznice a Tidalu a Roon radiu s vybornym navrhom dalsich skladieb. Ak budu v tomto fungovat podobne + Audirvana ma podporu VST pluginov, asi by som aj uvazoval o prechode.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 10. 5. 2021 21:56

No nevim. Audirvana je pro me porad primarne prehravac pro zarizeni pripojene primo k PC. Uvidime, jak na tom bude ten jejich kernel streaming, ale Roon ma tuhle stranku dle meho mnohem robustnejsi, vc. ROCK, atd. Nejak nevidim, co by Audirvana Studio delala lepe, nez Roon, snad jen, ze podporuje jednu streaming sluzbu navic.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků