Ekvalizér+ prepojenie zo Streamerom+CD playerom

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavlicko 16. 6. 2021 13:38

Nick Cave píše:Pre out nestačí, musí být i Main in jako to má třeba NAD C 326BEE nebo dražší NAD C 375BEE

Ešte ma napadá , či existuje nejaký solídny DAC ako napr. Topping E30, ale s možnosťou korekcíí zvuku, za neveľké peniaze?
pavlicko
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 16. 6. 2021 15:34

Já se v tomto případě stavím na stranu Hifisty. Dobrá nahrávka na dobrých bednách ekvalizaci nepotřebuje.
Bedny by měly odpovídat svou směrovostí vlastnostem místnosti. Ekvalizace netlumených odrazů je vytloukání klínu klínem. Jeden problém potlačí, dva jiné nadělá. Stejně jako ekvalizace špatně namíchané nahrávky nebo kostrbatých beden. S modálním pásmem se dá při extrémních nárocích pohrát pomocí DSP a několika subwooferů. Ale je to záležitost víc vzájemného časování než hejbání s úrovní.
V normální obytné místnosti se vhodnými a dobře udělanými bednami není co ekvalizovat. Široká rovnoměrná směrovost do hodně zabydlené místnosti, úzká kontrolovaná směrovost do prázdné místnosti.

Pavlickovi navrhuji: Připoj si k zesilovači výstup zvukovky. Pro nástřel není nutné, aby byla kdovíjak kvalitní, na pokus to nebude mít vliv. Pusť si několik skladeb, které chceš ekvalizovat, v nějakém sofrwarovém přehrávači, který má ve výbavě grafický ekvalizér dělený po oktávě, protože jeho účinek bude komponentovému ekvalizéru podobný. A zkus si, jaký to bude mít pro tebe přínos.
Oktávový ekvalizér má střední frekvence sousedních pásem poloviční/dvojnásobné, například 31,5-63-125-250-500Hz atd. Je to nejčastější ladění osmi- až jedenáctipásmových grafických ekvalizérů.
Naposledy upravil reproman dne 16. 6. 2021 16:03, celkově upraveno 2
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod pavlicko 16. 6. 2021 15:48

nechcem upravovať korekciami všetky albumy. Len niektoré, ktoré sa mi zdajú slabšie vyprodukované pre môj subjektívny pocit...
pavlicko
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 6. 2021 16:28

OT:
reproman píše:Metalové nahrávky byly na spoustu způsobů mizerné asi tak do přelomu 80. a 90. let, než se muzikanti, zvukaři a vydavytelství nějak zvukově našli. Některé nahrávky z osmdesátek jsou zvukové příšernosti, nevyjímaje ani některé legendy.
No a někdy kolem roku 2000 našli zvukaři konečně způsob, jak nahrávky metalu mršit jednotně, na takový ten standardizovaný zvukový chuchel. Takže kromě krátkého období cca 1990 až 2000 (a některých vzácných výjimek před a po) se metal nedá na normálním aparátu poslouchat.

Hiffista píše:Konkrétně u toho metalu je snad nejhorší celková dynamická komprese (i když výjimky se najdou).

Obě tyhle teze jsou celkem uzký a zkreslený pohledy na metal. Ale taky jsou to zcela klasický stereotypní předpoklady, to je fakt.

Ani v nejmenším to není jen o výjimkách, najdou se spousty kvalitních nahrávek metalu. Je potřeba si totiž uvědomit, že není metal jako metal. Metal je širokej pojem a má spousty odnoží a podžánrů a proto se taky najdou spousty nahrávek metalu (zejména, i když ne výhradně, z doby před Loudness War a v podobě vydání z tý doby před LW), který jsou nahraný skvěle. Takovej ten stereotypní předpoklad, že pokud hifista chce poslouchat metal kvalitně, tak je velmi složitý až skoro nemožný toho dosáhnout, protože nahrávky metalu stojí většinou za pendrek, má k pravdě velmi daleko.
anonymni

Odeslat příspěvekod Nick Cave 16. 6. 2021 16:44

pavlicko píše:nechcem upravovať korekciami všetky albumy. Len niektoré, ktoré sa mi zdajú slabšie vyprodukované pre môj subjektívny pocit...

kup starší zesilovač Yamahu nebo Marantz, který má vstup pro EQ a některý el. equalizer a když ty pásma citlivě nastavíš, tak zaznamenáš jednoznačně posun k lepšímu
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reproman 16. 6. 2021 17:50

l.U.K:
Jistě, některé nahrávky některých metalových kapel ze své sbírky můžu klidně používat jako obecné etalony kvality na audiofilských srazech. Jon Oliva, Soen, Tourniquet, Primus, P.O.D., InFlames... Ale pod všeobecným a tudíž nic neříkajícím označením METAL si myslím každý vybaví v první řadě ty nejpopulárnější, obecně známé kapely a alba, pro které tohle zobecnění platí myslím bezezbytku. Nemusím, doufám, jmenovat. Nepovažuju se zrovna za znalce, nicméně poslouchám to od začátku osmdesátých let. Spolu s další kavalkádou žánrů.
Nakonec - mohl bys pro inspiraci nějaké tipy nadhodit.
Naposledy upravil reproman dne 16. 6. 2021 18:06, celkově upraveno 4
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod pavlicko 16. 6. 2021 17:57

Nick Cave píše:
pavlicko píše:nechcem upravovať korekciami všetky albumy. Len niektoré, ktoré sa mi zdajú slabšie vyprodukované pre môj subjektívny pocit...

kup starší zesilovač Yamahu nebo Marantz, který má vstup pro EQ a některý el. equalizer a když ty pásma citlivě nastavíš, tak zaznamenáš jednoznačně posun k lepšímu

No nechcem ísť do ďalšieho zosiku....Arcam mám 2 mesiace,fakt uvažujem nad nejakým DAC s korekciami, ak taký je, ktorý by mal kvalitu a funkcionalitu prepojenia ako napr.Topping E30...

-- 16. 6. 2021 19:01 --

reproman píše:l.U.K:
Jistě, některé nahrávky některých metalových kapel ze své sbírky můžu klidně používat jako obecné etalony kvality na audiofilských srazech. Opeth, Tourniquet, Primus, P.O.D., InFlames... Ale pod všeobecným a tudíž nic neříkajícím označením METAL si myslím každý vybaví v první řadě ty nejpopulárnější, obecně známé kapely a alba, pro které tohle zobecnění platí myslím bezezbytku. Nemusím, doufám, jmenovat...


Áno aj dnes sa nájde v metale zvukovo podarených nahrávok...napr.kapela Evergrey...na Arcame bez korekcií jedna báseň...ja ako veľký fanda Helloween, každým albumom trpnem, co zasa za "produkciu" vypotia.Vid cerstvo nový eponymný album.
pavlicko
Junior

Odeslat příspěvekod Yiakubou 16. 6. 2021 18:19

Evergrey, jo? A ktery album / vydani? V DR databazi neni jediny album, ktery by melo DR vyssi nez 8, tak to by me zajimalo teda... Zato Helloween ma starsi vydani, ktery vypadaji o dost lip, tak ja jen jestli to neni presne naopak.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reproman 16. 6. 2021 18:24

Ono když to není blbě nasnímaný a namíchaný, tak nízký DR nemusí výsledek zazdít úplně. Už jsem měl k poslechnutí alba, kde jsem podle DR 8 čekal průser, který se nedostavil.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod pavlicko 16. 6. 2021 18:43

Yiakubou píše:Evergrey, jo? A ktery album / vydani? V DR databazi neni jediny album, ktery by melo DR vyssi nez 8, tak to by me zajimalo teda... Zato Helloween ma starsi vydani, ktery vypadaji o dost lip, tak ja jen jestli to neni presne naopak.

Od albumu Hymns for the Broken 2014 po posledný našli podľa mňa ideálny zvuk na metalovú hudbu....hutnosť, zároveň detailnosť, skvelé výšky. Helloween má zvukovo uchádajúci akurát Dark Ride produkovaný Royom Z
pavlicko
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 6. 2021 18:46

Měsíčně mi prochází náslechem a náhledem na obalovou křivku 50 novinkových metalových alb. 2/3 jsou zvukovové děsy. Jen 1-2 kousky obstojí beze ztráty květinky. Psal jsem o tomto problému do Sparku již před deset lety: https://jaromirmerhaut.blogspot.com/202 ... hudby.html
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod reproman 16. 6. 2021 18:58

Tak tady bych zase otočil, protože dobrá nahrávka není jen o basech a výškách. Bez dynamiky nemá gule. Dojem detailnosti se vyvolá právě potlačením dynamiky: Všecko co je slabé, se vytáhne. Jenomže poslouchat to dlouho nahlas je často dost otravné. Detail je detailem, právě proto, že je drobný. Pokud je všechno stejně silné, není tam detail žádný.
Pro srandu jsem si stáhnul diskografii Evergrey ve Flacu a pouštím si zrovna 2016 The Storm Within. Zvukově je to fakt bída. Bicí slité do souvislého dunění, údery nikde. Jednolitá zvuková stěna. Takhle fakt ne.

Takže pokud se ti tohle líbí, pak jsou asi odborné rady pro tebe bezcenné a ekvalizuj podle chuti.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod pavlicko 16. 6. 2021 19:15

Nemyslím si že je to také zlé ako vykresľuješ...ja netvrdím ze na tvojej zostave to musí hrať resp. hrá dobre....mne to hrá tak, ako si predstavujem...áno mám rád korekcie od 10tich rokov...fakt som bral ako výzvu kupit zosik bez korekcií...myslím ze Arcam je uz nejaký Middle level....a hrá pekne...bez korekcii...dokonca hrá lepšie bez korekcii napr. Metallica Load ako moj druhy zosik Onkyo Integra A-8850 v spalni s korekciami.To som fakt nečakal.Takze sklamanie z Arcamu neprichádza...len niektoré nahravky...spomínaný Helloween by som si zo zvyku jemne upravil...to je všetko.
Naposledy upravil Nick Cave dne 16. 6. 2021 20:02, celkově upraveno 1
Důvod: předchozí příspěvek se necituje!
pavlicko
Junior

Odeslat příspěvekod Yiakubou 16. 6. 2021 19:22

reproman:

Presne tak. Ja netvrdim, ze DR je vsechno. Ale kdyz ma neco DR 12 a neco jinyho DR7, tak asi neznam pripad, kdy by to album s DR7 hralo lepe.

Opacnym prikladem pro me jsou treba remastery od S. Hoffmana / Audio Fidelity, ktere vetsinou maji o neco malo nizsi DR nez originalni mastery, ale zvukove jsou lepsi (alespon pro me to ma vetsinou takovy ten modernejsi, stavnatejsi zvuk, bez ztraty detailu, prilisne ztraty DR a pri zachovani ducha originalu)

pavlicko:

Vsadim se, ze takovy postoj mas proto, ze bud neslysis rozdil, o cemz pochybuji, nebo jsi proste zatim neslysel, jak zni skutecne kvalitni nahravka oproti modernim remasterum, nebo nahravkam zmrsenym loudness war. K tomu neni potreba nejaka draha vybava. Ten rozdil je slyset i na spuntech za par stovek pripojenych k ajfounu. A chce to i jistou davku posluchacske zkusenosti, abys vedel na jake aspekty a detaily dane nahravky je dobre se zamerit.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reproman 16. 6. 2021 20:06

Pavlicko:
Určitě ti nikdo nebude (a ani nesmí) nařizovat, co se ti má líbit a co ne. Já to tedy rozhodně dělat nebudu. Pokud máš z poslechu radost, nenechej si ji kazit. Nicméně na svém hodnocení trvám - je za tím přeci jen skoro čtyřicet roků aktivního poslechu. A věř, že mám co porovnávat, pokud se všemožné muziky týče.
Možná na to časem přijdeš, možná zůstaneš u toho svého. Jediný problém je, že ti asi nikdo nebude umět poradit tak, abys dosáhl požadovaného efektu. Protože to je myslím nereálné.

Kdysi dávno jsem měl takový zážitek u kamaráda, bylo mi asi tak sedmnáct: Hrála mu doma nějaká country. Muzika tenkrát nic pro mě, ale zaujalo mě, jaký to má říz a koule. Tak jsem se šel podívat, co s tím sakra provádí, že mu to hraje tak dobře. U nás doma se hrál na gramofonu bigbít s korekcemi nadoraz doprava, "aby to mělo basy a vejšky". U toho kamaráda jsem poprvé slyšel korekce na střed - a volume pořádně nahlas. Pro mě neskutečný objev. Tehdy na to stačil pouhý mizerný gramec a mizerné dvoupásmové budky, oboje od Tesly. Opravdu na to není nezbytný špičkový aparát za statisíce. Tvoje bedny nejsou sice žádný zázrak, ale horší asi nebudou. Zkus si někdy pustit nějakou dobrou nahrávku rocku nebo metalu (určitě tu někdo něco konkrétního poradí). Vypni korekce a osol to. Jenom na zkoušku. Jestli poznáš jak dokáže znít rána do bicích, úder na struny, rozdíl mezi šepotem a řevem, rozjezd od piánka do fortissima a zase zpátky. To dokáže rozproudit krev jako nic jiného. Ale je to o nahrávce, takže Evergrey ani spousta dalších kapel nemají jak to předvést.

Yiakubou:
Rozhodně nepolemizuju.
Hele, zajímavý a hodně dobrý remaster jsem měl jednou půjčený na DVD-Audio: Jethro Tull - Aqualung. Naprosto boží zvuk. Bylo to poprvé, co mě remaster nevylekal a naopak se s každým dalším poslechem líbil víc. Ale asi se shodneme, že je takových jen nepatrný podíl.
reproman
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků