DAC převodník pro Presonus Eris e4.5

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kamasu 7. 5. 2024 20:59

jarešek píše:Abych to nějak rozumně ukončil, Kamasu mně opravdu nejde o to, jestli je nebo není něco lepší než ten můj DAC. Ten mi je u perdele, napsal jsem jen svůj pohled na věc a vidím, že tady jsou ortodoxní hi-fi maniaci, takže jsem to měl asi formulovat jinak. Tímto to z mé strany ukončuji.

Nejde ti o to jestli je něco lepší, ale neunesl jsi, když ti někdo řekl, že je a že to co sis vybral ty a vsugeroval sis o tom, že "je to v té ceně asi nejlepší krabička." Napsal jsi jen svůj pohled na věc, ale neunesl jsi, když to samé udělali i jiní (kteří ale evidentně o problematice vědí o dost víc než ty).
V tejhle diskusi o levnejch základních stroječcích fakt nejde o žádný nějaký tvý "ortodoxní hifi" to vypadá úplně jinak. Jde o to, že tu tvrdíš, že to co máš ty je nejlepší a nedokážeš unést, když ti někdo řekne, že to není pravda (což je pravda) a ty v reakci na to hned začneš prskat, shazovat protistranu v diskusi a snažíš se protlačit svou pravdu za pomocí argumentů, který jsou silně subjektivní a k tomu ne zrovna logický.
Kamasu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod still_wolf 9. 5. 2024 14:07

Mockrát děkuji za rady týkající se ohledně výběru DAC :-) Ten Topping D10 Balanced vypadá pěkně a pokusím si počkat na nějakou zajímavou akci (zrovna 5.5. mi utekla za 2,7 tis. :-D)

Mohl bych se ještě zeptat? Existuje nějaká levnější varianta a případně jak velký rozdíl by to byl (jen pro případ, že by Topping D10 Balanced do 1/2 roku nezlevnila)?
still_wolf
Junior

Odeslat příspěvekod encroft 9. 5. 2024 14:58

still_wolf píše:Mohl bych se ještě zeptat? Existuje nějaká levnější varianta a případně jak velký rozdíl by to byl (jen pro případ, že by Topping D10 Balanced do 1/2 roku nezlevnila)?

Za nižší cenu s vyváženými výstupy už téměř nic není. Jetli by nevadil použitý, zkus bazar, kde se dá narazit i na vyšší model za podobnou cenu. Za nižší cenu, ale jen s rca by stál za zvážení SMSL SU-1. Používá sice jiný čip, než Topping, ale zvukově mezi nimi bude min. rozdíl.
encroft
Junior

Odeslat příspěvekod still_wolf 15. 5. 2024 18:28

Mockrát Vám děkuji. Podařilo se mi před chvílí objednat jeden vrácený za cca 2 tis. (tipuji si, že se neohřál ani vteřinu :-D)
Jen mě tak napadla jedna teoretická věc. V čem je lepší DAC s USB input oproti DAC s S/PDIF (docela mě to překvapilo, že D10 má S/PDIF output, ne input?

Děkuji
still_wolf
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 16. 5. 2024 12:43

V principu je to zařízení primárně pro PC. Tam je USB častější, než přítomnost S/PDIF. USB je také robustnější rozhraní a méně trpí na jitter, než optický kabel.
S/PDIF output pak slouží pro připojení jiného digitálního zařízení. Například můžete mít starší kvalitní (a velmi drahý) zesilovač s výborným DAC, ale bez vstupu USB. Tento levný Topping pak bude sloužit ne jako DAC, ale jako konvertor USB>S/PDIF (tedy DDC).
Dalším využitím je možnost řetězení DAC pro více analogových výstupů při jednom stejném zdroji a přenos signálu na velkou vzdálenost - to je optikou lepší, než metalicky.
Emil Pastelka
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kamasu 16. 5. 2024 16:35

Výhoda SPDIF optiky je taky galvanický oddělení, to se může někdy hodit. Nicméně USB přenese vyšší rozlišení i různý kodování, SPDIF optika u většiny zažízení přenese max 24/192 PCM (a zejména u levnějších přístrojů dokonce i jen max 24/96) a DSD nepřenese optika vůbec.
Kamasu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod muchacho 16. 5. 2024 18:30

Nevím, ale konkrétně u TOPPINGu D10s i Ballanced píšou u optického i coax výstupu kromě PCM i DSD64 (DoP). Nepřenese DSD native...
muchacho
Junior

Odeslat příspěvekod Kamasu 16. 5. 2024 18:49

DoP - DSD over PCM, neboli DSD zabalený/převedený do PCM (což se neobejde beze ztrát). Jak jsem řekl, optika DSD nepřenese.
Naposledy upravil Kamasu dne 16. 5. 2024 20:46, celkově upraveno 1
Kamasu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod muchacho 16. 5. 2024 19:15

JO, ale DoP NENÍ!!! převedení na PCM! Je to DSD s PCM rámci.

DoP jednoduše používá PCM rámce jako nosič pro nativní data DSD, takže po úspěšném přijetí a rozbalení by výsledná data DSD měla být bit po bit identická s původními nativními daty DSD. Jakýkoli rozdíl v kvalitě přehrávání mezi nativním DSD a DoP by pak byl způsoben dodatečnou zátěží zpracování vyžadovanou DoP k rozbalení dat, což může způsobit některé nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly vyvolat další šum nebo jitter.
muchacho
Junior

Odeslat příspěvekod Kamasu 17. 5. 2024 11:54

Proto neříkám, že je to DSD převedný do PCM, ale že je to DSD zabalený/převedený do PCM. Taky můžeme použít výrazy jako zakódovaní/překódování, protože DSD i PCM nejsou formáty, ale obojí jsou způsoby kódování zvuku do digitální podoby. DoP zkrátka znamená, že se DSD zabalí/převede/zakóduje/překóduje do PCM a tím se z toho stane signál v PCM, teprve pak se může ten signál v tom PCM přenést přes optiku, protože ta DSD nepřesnese, a po přenesení přes tu optiku se to zase rozbalí/převede/rozkóduje/překóduje zpět na DSD.
A ztráty při kódování/zakódování/překódování DSD do PCM jsou sice malý a v podstatě tudíž nepodstatný, ale jsou.
Kamasu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 17. 5. 2024 20:31

Kamasu píše:optika DSD nepřenese

Zde pozor, optika přenese cokoliv. Zásadní omezení je dané rozhraním a normou z roku 1983. Pokud se bavíme o S/PDIF (TOSLINK), pak je řeč o PCM čistě jen kvůli výkonu koncových čipů.

Převod mezi PCM a DSD (jedno jakým směrem) vytváří tzv. kvantizační chyby a šum - čím vyšší frekvence, tím víc chyb. Nejedná se tedy o převod 1:1, nedochází ani tak ke ztrátě, jako spíše k "znepřesnění" původní PCM informace, kterou následně mohu v DSD interpretovat ve vyšší kvalitě. Pokud jdu druhým směrem, pak zase není znám původ signálu DSD, proto se ke konverzi do PCM používá průměrná nejčastější hodnota a nastavení prahových filtrů šumu.
DSD je taková černá skřínka, protože není znám zdroj. Většina DSD záznamů vznikla konverzí z PCM. Jako nejvíc "nebezpečné" se pak jeví DSD se vzorkovací frekvencí 96 nebo 192 kHz (místo 88.2 a 176.4 kHz). Kompletní záznamy v DSD bez konverze pak prakticky neexistují, protože v DSD zvuk nikdo needituje. Respektive první vlaštovky jsou někdy z doby před dvěma lety, ale jen "garážová" studia.

No a nakonec asi největší vtip je, že většina dnešních DAC (mezi nimi i D10s) používá nativně modulaci sigma-delta (místo původních R/2R). Cokoliv do nich pošlete, tak nejprve převedou do DSD a pak s tím dále pracují. Je to velmi univerzální řešení, nicméně vždy ovlivní průchozí signál.
Emil Pastelka
Pokročilý

Odeslat příspěvekod muchacho 18. 5. 2024 17:31

Děkuji za objasnění a vysvětlrní...! ;-)
Audirvana->RME ADI-2 DAC->Neumann 2*KH150+1*KH750/NDH30 BE
Audirvana->TOPPING E30->iLoud Micro Monitor
UAPP->TOPPING D10s->EUFONIKA H5M->Senn HD660S2
UAPP->TOPPING DX3 Pro->xDuoo TA-26->Senn HD650
xDuoo TA-10R->Senn HD600
muchacho
Junior

Předchozí stránka