Gramofon Tesla vzit????

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eraser_svk 9. 3. 2007 22:18

diky moc... ja aj rozmyslam nad bezstratovym formatom na DVD-cka... no kazdopadne uvidime...

btw, nesiel by nejak "odstavit" obvod zosilnovaca ? kedze ajtak sa bude gramofon zapajat na PC a na posluch hudby mame ine zariadenia...
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 3. 2007 22:25

Pokud se dobře pamatuju, tyhle gramce i se zesilovačema měly zvlášť vyvedený výstup z přenosky, musel by se jen udělat samostatný RIAA předzesilovač. Obhlídni zadní panel, jaké tam jsou konektory a jak jsou označené. Klidně to i detailněji nafoť. Pak uvidíme.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eraser_svk 9. 3. 2007 22:41

no fotak velmi nemam po ruke, iba z mobilu, pokusim sa to zajtra vyfotit,... zatial diky !
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ramik 9. 3. 2007 22:52

Tenhle gramec žádný zesilovač nemá, má vývod přímo z přenosky na klasickou DIN 5-ti kolíkovou zdířku. Propojuje se to se zesilovačem, který musí mít předzesik na magnetodynamickou přenosku. Pokud zesilovač předzesik neobsahuje, vkládá se samostatně do propojovací cesty tak, jak je to na obrázku. Má zkušenost s tímto gramcem je taková, že hluk od motorku se slyšitelně přenáší do snímaného zvuku, ač je motorek odpružen a talíř poháněn gumovým řemínkem. Měl jsem možnost poslechu více těchto gramců (úplně nových) a u všech ten hluk byl slyšet.
Ramik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eraser_svk 10. 3. 2007 16:41

Obrázek
Obrázek

//Jersey II.: Odkazy nefungují, zkus dát ty fotky třeba na http://www.ukazto.com


//eraser_svk : uz funguju... ach tie case sensitive servery... :)


tento model obsahuje zosilnovac... 2x20W

co sa tyka vystupov/vstupov v zadu, vsetky som skusal, ako aj line in, tak aj mic in, ale mrtve...
po zapojeni sluchadloveho vystupu na line in sa prejavovalo klasicke vrcanie...
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 3. 2007 19:51

Horní fotka z těch dvou posledních, ten plastový špunt, co je narvaný do DIN-5 zásuvky pod značkou, která vypadá jako 4 překrývající se kroužky. Zásuvka je výstup z přenosky pro externí zesilovač a zároveň vstup vestavěného nf řetězce, ten špunt je jen propojka. Pokud ho vyndáš, má 4 nohy, vždy 2 a 2 jsou propojeny, označ si jak tam byl zasunutý a máš i polohu vývodů L a R kanálu. Který je výstup přenosky a který je vstup zesilovače RIAA zjistíš nejjednodušeji dotekem kovovým předmětem na dutinku - začne to hučet z odpovídajícího repra, pokud se trefíš na vstup. Výstup přenosky neudělá nic, vývod č.2 (ten uprostřed obloučku) je společná zem. Budeš muset použít vnější RIAA zesilovač s linkovým výstupem, máš to na fotce u NC440, je to ta malá černá krabička s CINCH konektory a napájením z trafa do zdi, teda pokud si nepostavíš svůj vlastní, samozřejmě. Použít by měl jít i výstupní konektor pro stereo magnetofon, je to zase DIN-5, ten úplně nalevo na zadní stěně, ale protože je na něm signál až za předzesilovačem, nevím, jestli to nebude hučet i tam, ale nemělo by, pokud jak píšeš intenzita brumu je neovlivnitelná regulátorem hlasitosti, to by znamenalo, že závada je až za ním v nf zesilovači čili tento výstup (pro mgf) by nemusel být zasažen a ušetřil by Ti RIAA preamplík, na něm by měla být úroveň LINE. Dej pozor, TESLA ráda šetřila a tento konektor nebude výjimkou, určitě je na něm i vstup do nf zesilovače gramofonu, aby šel použít pro vnější signál, třeba jako zesilovač ke kotoučovému decku. Vnitřní schéma bohužel nemám, budeš ho muset kuchnout a podívat se na to sám vlastníma očima, ale je to jednoduchá skládačka, žádný SMDéčka...Ještě mne napadlo, jestli není špatně propojené stínění - zem od těch konektorů, potencáků na panelu a desek, to byla velmi zákeřná závada, tam musí být dokonalý spoj, studeňák způsobí tok zpětného signálového proudu všude jinde a vznikne těžko odhalitelná signálová smyčka se všemi důsledky tohoto jevu. Chce to vzít páječku a opatrně všechny zemnicí spoje, co tam jsou, propájet. Třeba najdeš i některý utržený. Tam kde nejsou, je ale nedělej, tím bys to ještě zhoršil!!! No, pohraj si, námětů máš na týden.


Pro Ramika: nepleť si POJEM a PRŮJEM, eraser_svk se sice na začátku ptal na NC440, což je šasi ve skříni bez jakéhokoliv zesilování, ale jeho předpředposlední příspěvek je otázka na NZC421, a tam zesík je, co by jinak bylo to Z v označení typu?
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mungo 10. 3. 2007 20:16

EKKAR píše:Horní fotka z těch dvou posledních, ten plastový špunt, co je narvaný do DIN-5 zásuvky pod značkou, která vypadá jako 4 překrývající se kroužky. Zásuvka je výstup z přenosky pro externí zesilovač a zároveň vstup vestavěného nf řetězce, ten špunt je jen propojka...n/quote]

Ano plastový špunt je propojka, ale mám takový dojem, že původně byl určen pro kvadrofonní provoz, který se nakonec stejně neujal.
P.S.
Taky jsem tu propojku použil pro jiné účely, než kvadrofonní ...
mungo
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 10. 3. 2007 20:31

2 EKKAR - diky moc za cenne rady, ked bude cas, pohram sa s tym a dam vediet...

ten vystup zakryty tym spuntom ma skutocne 2 a 2 koliky... avsak otec tvrdi to iste co mungo, ze islo o pseudo-quadro... no asi to chce testnut

//edit : ten vystup ktory patri do zosilnovaca, povedzme vystup z prenosky, nestaci ho zapojit do zvukovej karty - MIC vstup kedze mikrofonovy vstup tam pusta nejake napatie,... ?
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yarda 10. 3. 2007 21:05

NZC 421 mám - odložil jsem jej do kůlny, přece je už trochu překážel tak nevím v jakém je teď stavu - kdyby jej ode mne nějaký zájemce chtěl koupit. Ale pořídil jsem si k němu servisní dokumentaci i se schematy, tak bych se třeba mohl pokusit překonat svou vrozenou lenost a něco z toho prohnat skenerem.
Pseudokvadro byla IMHO věc speciálního zesilovače - na vstup se připojil dvoukanálový signál (možná že z nějaké speciálně nahrané desky, už nevím) v tom zesilovači se zmršil a šel do čtyř výkonových stupňů. Ten špunt IMHO propojoval stereovýstup z předzesilovače přenosky a stereovstup výkonového zesilovače. Pokud si někdo pořídil pseudokvadrovehement tak se ten špunt vyndal, výstup z přenosky se propojil se pseudokvadrovehementem, ten měl dva výkonové stupně a dva signály vracel k zesílení do výkonových zesilovačů v gramofonu.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 10. 3. 2007 21:34

a som o nieco mudrejsi... diky...

ak sa ti bude chciet, ta servisna dokumentacia by velmi pomohla....
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yarda 10. 3. 2007 22:37

Dokumentaci jsem našel ale momentálně nemám po ruce skener. Zkus nejdříve pohledat na webu, když tak se ozvi třeba na yarda@zoznam.sk
Yarda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 3. 2007 19:27

Vidím, že už je nám všem objasněno, co to to pseudokvadro bylo - šlo skutečně o speciálně nahrané desky, kde v levém kanálu byl úplně stejně, jako se to dělá u FM stereo rádia, tedy metodou součtu a rozdílu a frequency-shiftem toho rozdílového kanálu o nějakých pár kHZ výš zaznamenán signál LEVÉHO PŘEDNÍHO I LEVÉHO ZADNÍHO repra. Totéž na pravé straně, takže normální přehrávání bralo jen oba součtové signály vpravo i vlevo - výsledkem je klasické stereo. Ten kvadrofonní adaptér musel být ještě před RIAA předzesilovačem, aby si vybral z každého kanálu oblast nad cca 15kHz, tu pomocí pomocné subnosné, nahrané v obou polovinách stereosignálu, dekódoval na zadní kanály. Výsledné signály všech 4 kanálů potom prohnal korekcí RIAA, aby dostal lineární průběh, jaký byl původně zaznamenán. No a následoval klasický nf řetězec, pouze musel mít vše 4x.
Speciálně pro ERASERA: do mikrofonního vstupu žádný signál z přenosky nepouštěj. Sice bys asi ani přenosce, ani vstupu neublížil, napěťové úrovně jsou tam podobné, ale nedalo by se to poslouchat. Problém je právě v oné RIAA korekci. Doufám, že mi to čtenáři fóra prominou, je to delší vysvětlování, ale pro dnešní bastlíře a posluchače mp3 naprosto španělská vesnice, musím proto začít od ADAMA. Kdo to zná, ať klidně následující příspěvek přeskočí.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 3. 2007 20:31

Takže trocha teorie: gramofon má mechanický záznam. Zvuk je fyzikální jev, při němž dochází k mechanickému kmitání prostředí, čímž se zvuk šíří zcela specifickou rychlostí, která závisí na teplotě a hustotě onoho prostředí.
Malé odbočení. Tato rychlost je mimochodem označována jako MACH 1 podle německého fyzika Ernesta Macha, který v 1. polovině minulého století tyto teorie vypracoval při své práci na německé části Karlovy Univerzity v Praze a Machovo číslo je poměr rychlosti tělesa k rychlosti zvuku platné pro prostředí, momentálně obklopující ono pohybující se těleso. Konec odbočky.
Zvuk se vyznačuje dvěma základními parametry - frekvencí (neboli výškou tónu - v hudbě) a amplitudou (silou tónu). Bohužel pro gramofon, lidský sluch nevnímá zvuky o různých kmitočtech a stejné amplitudě jako stejně hlasité. Pokud bychom chtěli zaznamenat zvuky s různými kmitočty jako stejně hlasité, museli bychom měnit amplitudu výchylky drážky měnit s opačnou charakteristikou, než má lidký sluch. Při tomto průběhu by navíc došlo k tomu, že nízké kmitočty by měly extrémně velké výchylky, takže jejich záznam by vyžadoval velkou rozteč drážek - na desku by se vešlo méně záznamu. Naopak vysoké kmitočty by při stálé rychlosti otáčení a při stálé hlasitosti měly tak malé výchylky, že hrot by je prostě nenašel - jejich rozměry by hraničily s rozměrem molekuly vinylu. Proto už v začátcích výroby gramodesek byla určena korekční křivka, nazvaná podle Asociace amerických gramofonových producentů - Record Industry Asociation of America - "křivkou RIAA". Podle této křivky jsou při záznamu zvuku jeho nízké kmitočty zeslabovány a naopak vysoké kmitočty jsou zesilovány. Je tak získána relativně vyrovnaná šířka záznamové drážky, ale signál je pro přímý poslech nevhodný, pro snímání je proto třeba do cesty signálu zařadit opačně orientovanou verzi výše zmíněné charakteristiky - jednoduše řečeno basy zesílit, výšky zeslabit. Sekundárním (i když vítaným) efektem je i potlačení šumových složek signálů, které se rozkládají převážně ve vysokých kmitočtech. Průběh RIAA charakteristiky je normalizován, jeho hodnoty bych jistě někde našel, kdyby se mi chtělo, zde může pomoci aktivita někoho jiného. Faktem zůstane, že tzv. KRYSTALOVÉ neboli PIEZOELEKTRICKÉ přenosky (VK 42xx, VK 43xx, CS29 a pod)byly vyráběny tak, aby jejich mechanická konstrukce tlumila kmitání a naopak rezonovala tak, že výsledný průběh jejich signálového napětí byl téměř lineární. Tyto přenosky potřebují signál pouze zesílit zesilovačem o vysoké vstupní impedanci, ideální pro ně byly elektronkové zasilovače s vstupní impedancí řádově megaOhmy. Naproti tomu mnohem kvalitnější magnetodynamické přenosky mají lineární výstupní charakteristiku a velmi malé výstupní napětí. Potřebují proto nejen signál více zesílit, ale hlavně korigovat. K tomu slouží zde i jinde mnohokrát okecávané KOREKČNÍ PŘEDZESILOVAČE PRO MAGNETODYNAMICKOU PŘENOSKU. Mají normovanou impedanci vstupu 47kOhm a musejí signál korigovat podle snímaci varianty křivky RIAA. Největšími odlišnostmi jednotlivých typů těchto předzesilovačů je jejich šum - měl by být co nejnižší, pokud už ne nulový- a velikost odchylek jejich charakteristiky od ideálního normou daného průběhu RIAA - čím menší, tím je předzesilovač kvalitnější, samozřejmě.
Tímto předlouhým textem bych tedy chtěl kohokoliv odradit od zkoušky, předem odsouzené k nezdaru - tedy pokoušet se připojit ma mikrofonní vstup zvukové karty PC výstup gramofonové přenosky bez dalších úprav signálu. Pokud bude mít někdo zájem o schémata těchto zesilovačů, mohu se pokusit protáhnout skenerem něco ze svého archivu a pak bych to poslal jako přílohu adminovi, aby to tady pověsil, nebo se podívejte na obdobné fórum ELEKTROBASTLÍRNA, tam jsou k nalezení i plánky a obrázky.

//Jersey II.: Díky za velmi přínosné příspěvky, také jsem se rád dozvěděl něco z teorie analogu, jen tak dále! :wink:
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eraser_svk 12. 3. 2007 20:36

diky za velmi uzitocne informacie !

takze na mikrofonovom vstupe by bol zvuk nanic, alebo by nesiel vobec ?

rozmyslam nad kupou samostatneho RIAA predzosilnovaca a jeho zapojenim do zadnej casti gramca...
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 3. 2007 21:09

Hrálo by to, to ano - ale asi bys od toho rychle utekl nejen Ty - ale i celá rodina, zvířectvo a nakonec i myši ze sklepa...
RIAA jde, jak už jsem tu napsal, koupit jako stavebnice i hotový anebo můžeš bastlit...
EKKAR
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků