Chystáme nový layout a design AVmanie

Rady, náměty, připomínky, ...

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 22. 10. 2010 14:07

Na AVmanii se chystáme upravit layout (rozložení prvků na stránce) a design. Vím, každá změna je z pohledu lidí, kteří jsou na něco zvyklí, k horšímu, ale už je v tomto případě potřeba a jsem rád, že jsme k tomu od Mladé fronty získali prostor.

Layout současné AVmanie není tak pružný, jak bychom potřebovali. Když se objeví požadavek na drobnou změnu, musíme často předělat celou stránku a výsledek stejně vypadá divně. Viz například nedávná změna inzertního formátu 250 x 250 na 300 x 300. To je mimochodem jeden z důvodů, proč děláme web znovu - Mladá fronta používá jiné inzertní formáty, než jsme měli dříve my v CPress Media.

K tomu AVmania dostane nejnovější verzi redakčního systému, nové diskuze, možnost používat štítky místo kategorií apod. Po mnoha letech je už změna potřeba.

------------

To byl úvod, teď k věci. V uplynulých týdnech jsme pomocí tzv. heatmapy zjišťovali, co čtenáře na AVmanii nejvíc zajímá, kam na stránce klikají a kam ne. Jednoznačně vyhrálo diskuzní fórum, proto jim ho na novém webu chceme dát hned na oči.

Tak se podívejte, co jsme vymysleli s horní částí webu. Vlevo nahoře je obrázek hlavního článku, pod ním na stejnou šířku box s fórem. Články jsou uprostřed v průběžném sloupci shora až dolů.

Obrázek

Ano, fórum je hned nalevo na stránce, na nejdůležitějším místě. Sami jsme se lekli, jestli jsme to s revolucí až nepřehnali. Nakreslili jsme si proto i variantu, kdy jsou vlevo články a vpravo fórum. Jenže na ní se nám vůbec nelíbí zub mezi hlavním článkem a dalšími články.

Obrázek

Všimli jste si, že články i bleskovky mícháme dohromady. Osvědčilo se nám to na Živě i MobilManii a na webu, kde se velké články neobjevují každý den, to má ještě větší smysl.

Co další varianty? Zvažovali jsme i současnou podobu, kdy hlavní sloupec rozdělíme na dvě části, vlevo budou články a vpravo bleskovky. Jenže chceme použít větší písmo, než máme dnes, a s ním se do určeného prostoru nevejdeme.

Navíc kam by potom přišel box s fórem, u něhož chceme, aby byl hned vidět? Mohl by přijít do pravého horního rohu - tam se ale lidé nedívají tak moc jako doleva. Skutečně, doprava se tolik nekliká. Nebo bude až na druhé stránce, stejně jako dnes, a to nechceme.

Další varianta vypadá stejně jako ŽIvě. Celý sloupec zabírají články a bleskovky pod sebou. Problém s diskuzí trvá a navíc je to plýtvání místem. Na AV bude sloupec trochu širší než na Živě.

Nejsme zatím rozhodnutí, proto vám ukazujeme, nad čím přemýšlíme. Možná nás posunete správným směrem, společně přijdeme na jiné rozložení prvků na stránce.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 10. 2010 15:08

Nedokážu odpovědět, protože modrá a šedá políčka ve mně nic nevzbudí - musel bych to vidět s reálnými články. Webdesign je dost vošajstlich disciplína, každýmu se bude stejně zamlouvat něco jinýho... Já osobně bych se asi přiklonil ke statistice a velikost plochy + umístění na titulce bych rozdělil podle počtu přístupů - a to prosím pěkně VŠECH přístupů, ne jen podle těch, které třeba do diskuse jdou přes titulku - ale i těch, které jdou do diskuse přímo bez okliky přes rozcestník. Ty nejvíc navštěvované by dostaly největší plochu na místě s největším "pokrytím očima" atd. Samozřejmě marketing bude chtít, aby se v těch nejlukrativnějších místech objevovala výdělečná témata, tedy reklama... Ve výsledku je pak mínění nás čtenářů stejně na chvostu, protože prachy budou vždycky až na tom prvním místě, které bude na stupnici rozhodovacích argumentů - a pokud se vedení rozhodne, že chce nějakou sekci zviditelnit, na lukrativní místo ji bez ohledu na další názory jednoduše posune - a pak buď nechá, nebo stáhne a zase do popředí vystrčí jinou. Jediné, co bude určující, je počet kliknutí a možný finanční zisk z toho plynoucí - tohle je tvrdý reklamou živený trh a ne nějaká filantropická selanka...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 22. 10. 2010 15:16

Takhle se to zhruba snažíme dělat. Bloky rozdělujeme podle skutečného zájmu čtenářů, podle našeho redakčního zájmu (chceme třeba, aby výrobně drahé testy byly vidět delší dobu) a také podle obchodního zájmu.

Obchodní zájmy ale nepřeceňujte. Obchodní oddělení totiž prodává návštěvnost a kolegům je jasné, že čtenáři na web primárně nechodí za reklamou. Musí to být vždy kompromis.

Jak bude vypadat design, to zatím neví vůbec nikdo. Teď ještě pořád skládáme čtverečky.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 22. 10. 2010 16:55

Asi to musí být-doba je taková. :-\
Já bych nechal vše jak je. :oboze
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 22. 10. 2010 17:00

Je to jasné, zrušit AVmania jako takové a nechat jen fórum. Už jsem na to upozorňoval v diskusi. V tu ještě trochu je, ale A už rozhodně ne. Změnou layoutu ten nezájem o "hlavní" články ještě více opadne. A pokud vrazíte reklamu přímo do fóra, tak se část členů odporoučí. Chce to testy a odborné články a ne jen recenze filmů. Berte to, prosím, jako konstruktivní kritiku, ne jako rýpání.
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 22. 10. 2010 20:23

O reklamě do fóra jsem nic nepsal. Už tady je, měnit se pravděpodobně nebude, pokud tedy nepočítám třeba nahrazení formátu 250 x 250, co je dole na stránce, formátem 300 x 300.

Víme, co to chce. K tomu, co píšete, bychom mohli vyjmenovat desítky dalších formátů a inovací. Jen to někdo musí zaplatit a web typu AVmanie je bohužel příliš specializovaný na to, aby tohle všechno zvládli inzerenti. Náklady na recenzi filmu jsou jiné než třeba na test televizoru a úplně bez kultury nechceme být.

Musíme žít s tím, co je, a jsme velmi rádi, že se toto fórum tak rozběhlo. Pomůže přežít špatnou dobu. Ale uznávám, že myšlenka nechat fórum vlevo, je velmi radikální, stále váháme.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 10. 2010 21:11

Nj, Kubík si zase otevřel chlebárnu... Radši se drž toho, co umíš a nekecej o věcech, kterým rozumíš jako koza náklaďáku. Tady jednoduše musí být reklama, jinak si tohle fórum tady můžeme platit sami podobně jako to platí hlavní sponzor Alovka + nás pár skalních přispívajících na Bastlírně. Recenze filmů nesou prachy od filmových distribucí stejně jako reklama nebo recenze na přístroje od výrobců/dovozců. Pokud Ti tohle vadí, můžeš přispívat jinde. Já už jsem si toho přestal všímat stejně jako billboardů u silnice. Pro reklamu jsem vysoce nevděčný cílový element - přehlížím ji jako širý rodný lány...
Nemám k dispozici statistiku návštěvnosti, ale určitě nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že na diskusní fórum přijde víc lidí kvůli tomu, že si na něj kliknou na titulce, kam si přišli přečíst článek/recenzi (myšleno nových lidí), než takových, kteří přijdou jinými cestami (přes jiné vyhledávače). Ti, které sem "naženeme" pomocí odkazu na nějakém jiném fóru bych řekl jsou v menšině... Marek by tohle mohl vědět - Marku, máš tu statistiku nějak lidsky přístupně zpracovanou k dispozici?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 22. 10. 2010 22:01

Přijde mi dobrá varianta, jak jsem zvyklý na živě. Články nalevo a zbytek je vždycky napravo. Fórum si uživatelé stejně najdou.
Byl by celkově dost škoda přistoupit na hru: fórum funguje, stránka ne.

Je to tedy absolutně mimo, ale Kuba má fakt pravdu. Článků se na AVmanii objevuje snad čím dál méně.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 10. 2010 22:36

Může nějakej zkusit napsat a přestat rejpat.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod creat 23. 10. 2010 08:15

xxxdvorixxx píše:Článků se na AVmanii objevuje snad čím dál méně.


Súhlasim. V poslednom čase absentuju testy a recenzie. AVforum sa dostalo do obdobia akejsi stagnácie. Potrebuje nový impulz, aby sa prebralo.
Tričko AVmánie :lol:

"Ovocné víno každý den, tvůj život se změní ve zlý sen."
creat
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 23. 10. 2010 10:52

Ja som AVmaniu prestal citat uplne - chodim len na forum. Ale to je do urcitej miery aj tym, ze bezna spotrebna elektronika ma nezaujima a recenzie a nazory na filmy si pozriem na CSFD.

Co sa tyka reklamy - respektujem, server musi z niecoho zit. Kto ma v hlave a zaujem - do browsera si nainstaluje doplnok, ktorym tie reklamy odfiltruje a hotovo.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Nolwendil 23. 10. 2010 11:39

Já si na AV Mánii občas něco přečtu, ale hlavně díky tomu, že tu na fóru dáváte upoutávky na články z AV Mánie, takže to určitě dělejte dál, považuji to za plus, protože přímo na titulní stránku AV Mánie nechodím. Takže zajistit si návštěvnost AV Mánie lidmi z fóra je dobrý směr, klidně to můžete ještě rozšířit.

Ale nevím, jestli to půjde i naopak, tedy z hlavní stránky AV Mánie přilákat víc lidí na fórum, a tím si zajistit více stálých návštěvníků na AV Mánii jako celku. Více vybraných témat z AV fóra na hlavní stránce AV Mánie ano, ale zase z toho nedělejte hlavní prvek celé stránky, jelikož obsahově by témata z fóra určitě neměly být tím hlavním, co AV Mánie nabízí.

Pokud jde o reklamy na fóru, tak mi nevadí. Když mě něco zaujme, tak na ni i kliknu, abych zjistil víc. Ale přiznám se, že reklamy vidím když se připojuji ze všech míst, jen ne z domu. Moje PC už totiž není žádný mladík, a při počtu stránek, které mám běžně otevřené, by se z toho flashe zbláznil, takže mám flash defaultně blokovaný, a pouštím si jen ty elementy, které zrovna potřebuji (např. video na youtube, atd...).

Pokud jde o články, tak ono se stačí podívat, na jaké základní věci se tu lidi nejčastěji ptají, a některé z nich zpracovat do článků. Takových menších "návodů" už je tu na fóru několik. Už mě několikrát napadlo, že bych něco zpracoval do článku, a zkusil vám to poslat na AV Mánii, ale zatím jsem se k tomu nedokopal ;-)
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 24. 10. 2010 19:12

Chápu, že na můj pokus trochu rozjet audio na tomto webu se dávno zapomnělo. Ale i tak by mně mohl nechat Ekkar na pokoji. Jirka se taky už dost stáhl a Jarda to občasným testíkem PC bedýnek nezachrání. Neřešte layouty, řešte lidi!
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 24. 10. 2010 19:25

Diskuzi o AVmanii a jejím dalším směřováním můžeme rozjet jinde. Je určitě důležitá.

Teď mi jde ale opravdu hlavně o layout, který musím dokončit a předat grafikovi, ať se potom může začít programovat.

Sám ještě nejsem úplně rozhodnutý, možná nakonec připravíme obě varianty a uděláme test, která bude víc fungovat.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.David 24. 10. 2010 22:07

Co třeba spustit anketu?

Jinak za mě.Líbí se mi moc druhý layout,tak si to dokážu představit.
První layout se mi nelíbí,sice si to nedokážu přesně představit se články ale působí to na mě zastarale,ale to je jen můj dojem.

Takže za mě avlayout2

edit:Jinak co se týče obsahu na avmania.cz,nestěžuju si.Články se objevují,sice ne tak často jako na živě ale to mě nijak neodrazuje,v téhle sekci nečekám články denně.A s jejich obsahem jsem spokojený.
Je ale pravda že nepatřím mezi zkušené avmaniaky,takže to možná nedokážu správně posoudit :-)
Mr.David
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků