Rozpoznáte kvalitu nahrávky?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 27. 7. 2020 14:05

Na adrese https://www.npr.org/sections/therecord/ ... 5849896820 je slepý poslechový test, který vám umožní na ukázkách ze šesti skladeb zjistit, zda poznáte rozdíl mezi MP3 128kbps, 320kbps a nekomprimovaným WAV souborem. Jak jste na tom? Upozornil mě na něj jeden účastník tohoto fóra, on prý hravě rozezná ty rozdíly a šmahem dává šest ze šesti správných odpovědí. Musím říct, že já zdaleka tak dobrý nejsem. A jak už jsem psal, jde o slepý test - nejenom, že pokud byste test chtěli absolvovat vícekrát, jsou skladby pokaždé v jiném pořadí, ale neopakuje se ani pořadí v rámci dané skladby. Odtud plyne, že vaše šance test vyplnit správně náhodou je 1/(3*3*3*3*3*3) = 1/729 = cca 1,4 promile.

Domníváte se, že test má nějaký smysl? Domníváte se, že ukázky byly vybrány správně? Měnili jste v rámci testu mezi jednotlivými šesti skladbami hlasitost? Je někdo schopen zjistit, jak velké odchylky vlastně mezi jednotlivými ukázkami jsou? Nemůže být test ovlivněn technickým provedením (webový prohlížeč, ...)?

V testu nahoře je odkaz na výsledky, které kopírují standardní statistické rozdělení (The Results).
introvert
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 27. 7. 2020 15:41

Podle mě záleží na aparatuře nebo na čem to posloucháš, pak na zkušenosti - co v tý který nahrávce hledat za detaily a pak teprve na uších. Případně ještě na kvalitě nahrávky jako takový, nemyslím jen datový tok nebo kodek, ale celkově na mixu, DR apod. Já osobně na BT sluchátkách za pár stovek poznal kulový, ale třeba Coldplay je podle mě neposlouchatelný všechny 3 varianty. Zkusím ještě doma na repro a jiných sluchátkách jestli to bude líp poznat.
RIHA Basic Nano S, REGA Mira, REGA Maia, SMSL Sanskrit 6th
vencaxxx
Mírně pokročilý