Komprese apod. v Audacity

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod hápéčko 13. 3. 2023 22:47

Ahoj. Moc jsem nepochopil v praxi funkci normalizace hlasitosti a komprese. Při poslechu zkoumaných vzorků slyším zvýšení hlasitosti oproti originálu, nic víc. Třeba je to ušima. I když, na grafech se taky nic moc nemění. Tak to zase může být očima. Dík za vysvětlení.
hápéčko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 14. 3. 2023 02:07

Komprese i normalizace se funkcí částečně překrývají. Normalizace může být aplikována na jednu skladbu ale i na skupinu skladeb. V případě aplikace na více skladeb posuzuje průměrnou hlasitost dle celku. Komprese se standardně aplikuje jen na jednu konkrétní skladbu či její část.

Normalizace funguje tak, že najde v poskytnutých datech nejvyšší špičku a tu posune na 0 dB. Takto upraví všechny skladby, aby měly stejnou hlasitost. Nemění ale dynamický rozsah (rozdíl hlasitosti uvnitř skladby), jen zaručí, že na konkrétní nastavení hlasitosti reprodukce nedojde k situaci, kdy budete nucen u každé skladby sahat po ovladači.
Pokud jsou ovšem celkové rozdíly mezi skladbami extrémní (v jedné bude tichá recitace a v druhé rockový koncert), pak se bude snažit v rámci tolerancí a možností (aniž by došlo ke kompresi) hlasitosti přiblížit. Je možné, že neúspěšně - pak sáhnete ke kompresi.

Komprese funguje podobně, ale mění dynamický rozsah skladby (či její části) tím, že sníží rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou amplitudy. Skladbu pak lze následně více zesílit směrem k 0 dB. Na rozdíl od normalizace ovšem dochází ke změně charakteru zvuku i podání. Je to podobné, jako kdyby jste editoval rodinou fotku a všechny postavy upravil na stejnou výšku - čím větší byl původní rozdíl, tím divnější bude výsledek :)

Jednoduše řešeno, normalizace je posun celku a ovlivňuje pouze hlasitost, komprese je mačkání/deformace křivky a kromě hlasitosti ovlivňuje i charakter.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hápéčko 14. 3. 2023 15:03

Jejej, děkuji. Musím to vstřebat. Chtěl jsem právě pokusničit s tím, srovnat tiché a hlasité pasáže blíže k sobě. Takže díky kompresi bude výsledek "divný". Jestli chápu správně, poslouchat hudbu s vysokým dynamickým rozsahem ve středně hlučném automobilu je nesmysl. ?
hápéčko
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků