Vaše nářečí a co byste změnili na CZ/SK pravopisu? :-)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Jersey II. 25. 2. 2009 23:33

S tím kolečkem? Nedělám. Nikdy bych tomu právě neřekl zahradní kolečko a upřímně ani nevím, že se to tak jmenuje. :-D
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanDave 25. 2. 2009 23:36

Pod názvem kolečko to znám obecně, že se tomu nadává zahradní/stavební kolečko, mně/mi :D řekl strejda google. :)
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 25. 2. 2009 23:37

Tak jako Pražák bych se chtěl zeptat co je to zahradní kolečko, to se liší nějak od klasického kolečka(používané na stavbách)?
Šmirgl beru jen jako brusný papír.

K tomu i/y, mě/mně to je stejně jen otázka zvyku.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanDave 26. 2. 2009 00:30

Ty kotouče nejspíš budou stejný, aspoň co jsem našel přes google.
Jenom tady je nějaký speciální skládací http://www.tv-products.cz/skladaci-zahr ... lecko.html.

Morlith píše:predlozky s/z podla pocutia (lebo ich furt pisem zle :p)

co sa tyka cistoty jazyka, volam to evolucia, byt za kazdu cenu konzervativny... aj tak to neprejde, jazyk sa vyvija, tak ako svet, prisposobuje sa jeho potrebam....
smirgel je bdu brusny papier alebo pilnik na drevo nie ?


:-D

Asi tak, hovorový jazyk se vyvíjí a neřídí se podle pravidel, co vymysleli lingvisti. :-)
Naposledy upravil vanDave dne 26. 2. 2009 01:14, celkově upraveno 1
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 26. 2. 2009 00:56

ja pozerám, o akom kolečku to tu točíte... 8-D A ono je to fúrik. Kolečko je u nás kolečko resp. koliesko, a neviem, prečo by som fúrik mal volať že "záhradné či stavebné koliesko", keď koliesko je akurát tak časť fúrika. 8-) He? ^^

Ináč, mám pocit, že u nás v slovenčine máme poriadok, prakticky všetko je pevne a pomerne logicky dané... trebárs "z" je pre genitív (z koho, z čoho), "s" je pre inštrumentál (s kým, s čím). Akurát mi nedáva zmysel, prečo sa hovorí/píše sprava a zľava (vo význame "auto ide sprava/zľava"), keď to pochádza vlastne z genitívu: Z čoho ide auto? Ide z prava resp. z ľava. Teda ak berieme, že existuje pomyselné pravo a ľavo. :hm
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanDave 26. 2. 2009 01:22

Přesně to jsem si taky říkal, na druhou stranu kolu se říká kolo (u vás myslím bicykel).

Ty předložky určujeme stejně. Když užs tady zmínil ty pády - jak se u vás učí to skloňování? První pád, druhý pád atd. nebo jako nominativ, genitiv...?

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk% ... lo%C5%BEky
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 26. 2. 2009 09:08

tie pady asi tak isto, ako u vas, az na to, ze nam ich stacilo sest*:

1. pad - nominativ - kto? co?
2. pad - genitiv - koho? coho?
3. pad - dativ - komu? comu?
4. pad - akuzativ - koho? co?
5. pad - lokal - o kom? o com?
6. pad - instrumental - (s) kym? (s) cim?

a tie predlozky, na ktore si dal link, sedia viacmenej aj pre slovencinu (teda ich slovenske ekvivalenty) :oops:

* co sa tyka vokativu v slovencine, viac info tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Vokat%C3%ADv
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cumel30 26. 2. 2009 09:35

vanDave píše:No obecně mně přijde, že Slováci používají víc anglických výrazů.

Fak jú :potichu :-P :love: :-* 8-)
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 26. 2. 2009 09:56

THeBaNDiT píše:ja pozerám, o akom kolečku to tu točíte... 8-D A ono je to fúrik. Kolečko je u nás kolečko resp. koliesko, a neviem, prečo by som fúrik mal volať že "záhradné či stavebné koliesko", keď koliesko je akurát tak časť fúrika. 8-) He? ^^

Taky nevím, o jakém kolečku tady někteří píší, u nás to jsou točky. ;-) Holt Slezsko :D
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jersey II. 26. 2. 2009 10:15

Tak schválně, vy, kdo nejste z Čech. Víte co je to fanka? To asi budete vědět, ale špajz?
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 26. 2. 2009 10:20

Smirgl - je bud ten smirkovy papir, a myslim, ze v hantecu salina (tramvajka)...?

Spajz - je mistnost na odkladani veci. Napr. v kuchyni spajz - tam, kde se davaji treba zavareniny a pod.....(teda tak to znam alespon ja)...
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cumel30 26. 2. 2009 10:36

A viete český bratia čo je "pitvor"???????
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod esc7 26. 2. 2009 11:29

cožeeeee??? fanka je zednickej šufan?? odkdy?? teda aspoň mě to vyplivnul stréda googluj :roll: :hm

a nevím jestli je to třeba jen lokální, nebo celorepublikový (popřípadě mezinárodní) víte co je to šlókváha??
největší emo je chleba.... má dvěpatky a řeže se...
esc7
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fatman 26. 2. 2009 11:45

Zrušení jednoho z i/y bych asi nepřežil, to by oči bolely, ale zjednodušil bych pravidlo pro psaní ú a ů - zkrátka na začátku slova vždy ú, uprostřed slova ů, napadá mě jediné slovo, které se liší jen tím diakritikem a to kúra (léčebná) a kůra (stromu). Úplné zrušení jednoho z ú/ů by asi taky neprošlo, představa že čtu větu "vúbec mi nevadí púl hodiny pozorovar múry" mne taky naplňuje děsem.
I když - počátkem 90. let se taky začlo prosazovat psaní kurz místo kurs, což mě vytáčelo do ruda, protože "kurz" je leda tak německy krátký. A vida, dnes mi to už ani nepřijde.
Naopak bych souhlasil s tím, že "výjimka" a "výhybka" jsou blbost a klidně bych sjednotil pravopis standard/standarta na tvar s "t", opět - kdy to potřebuju odlišit (leda "standardní standarta" :-D).

//edit: I když, jak na to teď koukám, ty "múry" bych taky přežil, pryč s "ů" :D
"Věřím v reinkarnaci, jakožto nutnou likvidaci materialisace lidské idealisace, bez vyloučení sensace!"
(J. Váchal, Krvavý román)
fatman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 26. 2. 2009 11:48

cumel30 píše:A viete český bratia čo je "pitvor"???????


To by melo byt neco, jako po nasemu predsin..?
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků