Mohou být audiofilové někdy spokojení?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Nolwendil 11. 3. 2010 04:29

Přečtení této recenze na M2Tech HiFace mě přivedlo k zamyšlení, zda vůbec audiofilové můžou být někdy spokojení. Zvlášť, když je všude kolem nich taková masáž. Ano, nevybral jsem si zrovna ideální příklad, jelikož zrovna třeba na tom webu 6moons, nebo na uznávaném Stereophile by se dala najít spousta mnohem lepších, ale toto byla taková pomyslná poslední kapka.
Mám pocit, že toho recenzenta někdo podplatil (tento pocit mám u více recenzí, hlavně u "renomovaných" a bohatě sponzorovaných plátků), aby rozhýbal ekonomiku a hlavně aby z té recenze náhodou někteří audiofilové nezískali pocit, že když půjdou touto počítačovou a vůbec digitální cestou, tak získají jistotu vyšší kvality oproti "tradiční" sestavě, nebo nedejbože ještě ušetří. Viz
While I did not have an outboard hard drive to house my music tracks—which I understand can offer superior sound quality—I did defrag my laptop hard drive and optimize Windows as much as possible via the msconfig utility program.

Over the course of this reviewed I was shocked to hear that everything from the make and model of computer, CPU, RAM, hard drive, operating system, music playback program, file format— FLAC, WAC—plus the myriads of system and program settings all affected the sound to some degree. I suspect that storing music files on an external hard drive or on one of the new SSD drives just hitting the market would have exerted their own further variables. If you are coming into this with the belief that bits are bits, prepare for an ice-old shower. Computer audio is just as tweaky and unpredictable as traditional hifi was.
Tak tady se strefil. Studená sprcha přišla, ale z těchto jeho prohlášení...
After going back and forth several times, I still preferred spinning discs in my CEC transport however. While the hiFace was quieter and perhaps more transparent, the CEC was a tad more fleshed out and vibrant. Granted, a more tricked-out computer with perhaps one of the new SSD drives might have swung the pendulum the other way.

Pokud měl recenzent opravdu tento pocit, tak se to dá vysvětlit jedině placebo efektem...
Toto stanovisko firmy M2Tech je taky dost zajímavé:
M2Tech states, "...we think we’re listening to the right sampling frequency but actually we’re listening to a different sampling frequency and all instruments are out of tune."

Že by skladby s vyšším jitterem zněly falešně? To už je trošku moc, ne?

Na druhou stranu zase musím ocenit, že se snaží propagovat počítač jako zdroj hudby, a to včetně propagace stahování nahrávek s vysokým rozlišením bez DRM. Při všech těch ostatních tvrzeních mě taky překvapilo, že nám stačí klasický USB kabel, a ne nějaký speciální. Za tohle má určitě plus body. Každopádně, jak už jsem napsal, dají se najít mnohem "lepší" příklady bezhlavé marketingové masáže, kdy je ten člověk buď PR, a nebo audiofil s naprosto pokřiveným vnímáním, kdy to, co popisuje, je už jen placebo efekt a nedokonalost lidského mozku si přesně uchovat vjem bez toho, aniž by je konfrontoval s vjemem aktuálním, a podle potřeby jej upravoval.
Potom takový recenzent k proměnným, které v řetězci opravdu mají nějaký vliv a význam, zanáší spoustu jiných, které zvuk ani trošku neovlivňují. (toto už platí obecně pro všecky podobné recenze) Jenže to by pak asi bylo moc jednoduché a levné, když by si člověk koupil ten libovolný nejlevnější notebook na trhu, připojil HiFace (i ten už je prakticky "overkill") k nějakému rozumnému převodníku (Cepheus), a tím by, spolu s CD převedenými v paranoidním módu v EAC, nahradil různé transporty a CD přehrávače v cenách několik set tisíc korun.
Předražené kabely všeho druhu (napájecí, repro, signálové), řeči o vlivu každé PC komponenty na zvuk, a vůbec předražené audiofilské komponenty s diskutabilním přínosem oproti těm "pouze Hi-Fi". Nemůžu si pomoct, ale tohle všechno je pro mě jen woo-doo, placebo efekt a kecy pro povzbuzení lidí k utrácení. Takový člověk, který pro pomoc ekonomice utratil šílenou sumu za libovolný komponent do sestavy pak zákonitě musí slyšet rozdíl. I když by tam ten rozdíl nebyl, tak mu ho mozek naservíruje. Jinak by se asi musel zbláznit, když by zjistil, kolik právě vyhodil "za nic".
Možná, že by audiofilové nebyli spokojeni, když by věděli, že mají za málo peněz vše vyřešené, a že nemusí utrácet desítky tisíc $ za High-End... Možná tuto masáž potřebují aby je utvrdila v tom, že se chovají správně. Možná, že už je víc zajímá cena jejich sestavy a vylepšení, které můžou udělat, než spokojenost s tím, co mají, a hlavně prožitek z hudby jako takové. Možná, že i bez těchto masáží by se chovali dál jako doposud. Ale to se asi nikdy nedozvíme...

Tak, a teď mě kamenujte :nenapadne Doufám, že to alespoň někdo dočte do konce, zase jsem se trošku rozepsal. Já to už snad ani jinak neumím...

Disclaimer: Toto píše chudý student informatiky s vystudovanou SPŠE, který ač neměl nikdy možnost si v klidu sednout do nějaké poslechovky vybavené zařízeními v astronomických výšinách, a usadit se k soustředěnému poslechu, se snaží si zachovat zdravý rozum a chladný odstup. A taky to psal ve čtyři ráno :-D
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod armaman 11. 3. 2010 12:12

Vieš mne to pripadá presne tak ako keď horolezec zdolá 8000-ku a stale mu to nestačí a chce ísť vyššie. Kamaráta mu strhne lavína poprípade spadne do ľadovej trhliny. Síce oň príde no i tak ho to dostatočne neodradí od ďalších "pokusov". Túžba ľudí spoznávať je asi väčšia ako ich schopnosti a možnosti.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Emokid 11. 3. 2010 12:47

Nolwendil: Já tvůj názor beru. Ono je to jen o prioritách, pokud je pro někoho priorita HiFi/Hajend/dobrý aparát, whatever, ať do toho investuje kolik uzná za vhodné. Jestli pak slyší změnu? Jasně po nějaké době jde slyšet všechno, hlavně když tě to baví věnuješ tomu čas a vůbec všechno pak jsi rád i za malé zlepšení ve zvuku třeba po výměně HDD. :-)

Nolwendil: Tvoje priorita teď bude třeba dodělat školu a tomu se musí podřídit všechno ostatní, to je úplně normální, někdo kdo už je ze školy venku a vydělává si v podstatě jen sám na sebe už to pak vidí třeba jinak. ;-)
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 11. 3. 2010 12:53

Ježiš, zase příspěvek co mě ruší od psaní diplomky :-D Nevim jestli ta "kritika" byla mířená tak trochu (nebo hodně) na mě, ale každopádně budu reagovat. Zmiňuješ několik postřehů z citované recenze týkající se rozdílných věcí, dojmů a pojmů a zároveň popisuješ své vlastní myšlenkové pochody. Takže popořadě:

-Autor vyjádřil myšlenku, že externí HDD je lepší než interní: Nevidím problém. Pochopil jsem to tak, že na externim HDD má pouze hudbu a počítač teda nemusí prohlédavat data na zabordelenym internim diku - méně hluku, větší rychlost čtení, menší pravděpodobnost lupanců díky zpoždění při prohledávání disku atd. Zároveň zmiňuje, že SSD disk je lepší než HDD a může být lepší než CD mechanika v transportu. Opět nevidím problém. SSD je absolutně tichá - co může být víc hifi? A je tišší než CD mechanika v přehrávači.

-Autor vyjádřil myšlenku, že počítače z hlediska přehrávání hudby jsou nepředvídatelné a jejich chování se liší na nastavení a úpravách. To je přeci pravda.

-Autorovi se zdá, že jeho špičkový CD transport je přecijen zvukově lepší než Hiface. Tak to je docela dobře možné, protože Hiface není ultra puristcký řešení, spíš skvělé v poměru cena/výkon a jsou tedy i lepší zařízení. Nadruhou stranu uznávám, tvrzení že použitím SSD disku by se výkony Hiface měly zlepšit je docela hloupost (pokud jsem to správně pochopil).

-Ad stanovisko M2Tech. Používají sice silná slova - falešně znějící hudba. Ale v principu mají pravdu. Hudební data postižená vyšším jitterem při přehrávání zní jinak. Zní slyšitelně hůř. Jestli to nazvat falešně znějící hudbou je už na povážení čtenáře.

-Ad signálové kabely. Propaguju je tu nejvíc tak že se radši nevyjadřuju ke tvým pochybám o jejich vlivu :-D

Disclaimer: Taky jsem kupodivu student. Všechny zkušenosti s odlišností zvukových vjemů při použití různých krámů se snažim podložit si v hlavě "vědecky". V drtivý většině případů to lze.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ScRyX 11. 3. 2010 17:54

Imho je možné poznatkom toho duševne chorého jedinca veriť, ale len do istej miery. Tvrdiť, že RAM, CPU alebo formát súboru pri lossless ovplyvní POČUTEĽNE zvuk, je trocha moc :).
Efektu káblov verím, aj to s tým externým HDD je možné, ale toto je už na mňa prílišné woodoo, súhlasím so zakladateľom topicu :).
Apple iPhone 4/Apple iPhone 3G 16GB Black / Sony Vaio F11ZE + Unique Melody Miracle
Sony VAIO VGN-TX2XP(Foobar2k) + Hifiman EF2 + AKG K701 (left at home)
Phonaky obcas akurat tak do mhd :)
ScRyX
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod thePrayer 14. 3. 2010 16:40

Doufám, že před poslechem zahořujete RAMky. To citělně zlepšuje 10Hz basy.
thePrayer
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karkar 15. 3. 2010 01:14

Ehm, ja s tim chlapikem prilis nesouhlasim ve smyslu jakm to vyklada, nicmene,
je pravdou ze napr. usb spojeni muze ovlivnit prehravani - napriklad kolisanim ci bordelem v napajeni (zcela urcite analogovy vystup u USB zvukovek), dokazu si predstavit ze to ovlivni i digitalni vystup.

CPU, RAM, prehravac - zajiste ovlivnuji do urcite miry prehravani - sveho casu byl problem prehravat na pc i velke mp3 bez toho aby se sekali. takze urcite vliv tam je.

Rovnez co se tyce prehravace - napriklad u me zni jinak vystup zvukovky z PC(notebook) s Foobarem, a jinak z linuxu a gmusicplayeru - oboje stejny FLAC, stejny upsampling.

Na druhou stranu osobne chystam reseni pomoci HAG USB modulu s HSDACem, kterym nahradim UA-25EX, uvidim jak bude vypadat rozdil mezi jednotlivymi prehravaci/systemy.
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 15. 3. 2010 07:13

No ono všetko suvisi so všetkym je len otazkou ako sa to prejavi v konečnom dôsledku na finalnom produkte. Takže tým som chcel povedať "nič nie je bez chyby" je len na nás ako to dokážeme eliminovať do prijatelnej úrovne.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod ShanDo 25. 3. 2010 12:19

To by sme sa mohli rozculovat nad tolkymi vecami... Evian - uchvatna voda z ladovca - povedzme 50 krat drahsia (mozno 100) ako voda z kohutikov, a aj tak sa najdu ludia co ju kupia vo viere, ze je optimalna.
Medikamenty co robia neviem co - to by sme mohli 3/4 farmeceutiky zavriet, lebo podla WHO je nevyhnutne potrebnych zakladnych 200 lieciv. Ale stale sa najdu ludia co si kupia "zlepsovacie" tablety na vsetko a dalsich x prikladov marketingu.
Highendisti ta vysmeju, povedia ze nemas dost napocuvane a nevies o com tocis. Kritici ti daju za pravdu a mnohi vychrlia grafy ako je to vsetko podvod.
Tak to mame vzdy, ludia co sa drzia neoblomnej pravdy a skeptici, oba tabory su potrebne.

Ja tiez uvazujem o hiface+karfik dac, za tie prachy sa mi to zda velmi dobry deal, viac nedam, to si radsej spravim vylet do filharmonie a uzijem si to nazivo.
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod VladoBA 25. 3. 2010 13:42

ShanDo, jj, presne ako vravis. Ja osobne sa citim niekde v strede medzi obomi extremami. A do filharmonie idem dnes vecer na Wagnera (casti z Tristana a Isoldy a Parsifala...) a Mahlera (Symfonia c. 5 cis mol)... ;-)
Yamaha RX-497 ♪ Pioneer DV-610AV ♪ DacMagic ♪ JBL L830 ♪ Yamaha YST SW45 ♫ Little Dot IV ♪ AKG K701
VladoBA
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bubaak 25. 3. 2010 15:10

mě klepne :mrgreen:
Jak může být extrní HDD lepší než interní? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
SSD je lepší než HDD (ano je rychlejší) takže Lplayer je lepší než jaýkoliv HDD přehravač 8-)
Tam je víc věcí, kde si autor neuvědomuje že je vygumovanej :mrgreen:
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo