Pomoc s vyberem vhodneho napaj.zdroje.

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod icotech852 30. 12. 2012 10:07

ekkar píše:Snad 20x jsem to rozpojil, přeměřil

ja len nechapem co si tam potom meral,ked si nezistil ze nemas napatie za 78LXX
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 30. 12. 2012 12:32

icotech852 píše:ja len nechapem co si tam potom meral,ked si nezistil ze nemas napatie za 78LXX

Zcela zjevně nechápeš víc věcí, ale to je jedno - pro ty nechápavý a Icotecha hlavně to vysvětlím polopatisticky = HLEDAL jsem příčinu PROČ se po vzájemným spojení desky zdroje s deskami preampu A ZAPNUTÍ neobjeví napájecí napětí za stabilizátorama, když při odpojených preampech ty stábly normálně chodí - a zároveň preampy při napájení laboratorním zdrojem taky nevykazují nadměrný odběr. Na rozdíl od někoho já nepřipojuju k sobě destičky pod napětím - napájení připojuju vždycky až nakonec a před rozpojováním ho odpojuju jako první. Nevím, jestli jsem to měřil "jen" 10x nebo skutečně 20x, ale postupně jsem zjišťoval jestli není zkrat v jednotlivých drátových spojích, na destičkách L i P kanálu atd - takže to nakonec těch 20 měření dát mohlo. Je to obvyklý postup a pokud to není u naprosto rutinní práce, která se po X-té opakuje, je to zcela normální, pokud člověk není bezmozek a nehodlá hned všecko odpálit, že si věci radši 10x oměří. To že mi tam nejde potřebných ±18V jsem zjistil skoro hned, tu popisovanou dobu mi ale trvalo zjištění PROČ tam ty kýžené voltíky jednou mám a podruhý nemám, když zdroje jsou zjevně v pořádku - dokonce jsem je zkoušel zatížit 220ohmovým odporem, jestli náhodou nedávají správnou hodnotu jen naprázdno - a šlapaly. Tobě by se to samozřejmě nikdy stát nemohlo...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod icotech852 30. 12. 2012 13:25

njn,tak nabuduce budes vediet ze vysokopacitne kondenzatory sa napajaju hned za usmernovacie diody a za stabilizator zvacsa staci 100nF kondenzator .Aspon my sme to tak vzdy zapajali.

Osobne ked sa pozriem do niektorych Dacov a vidim tam niekolko kondenzatorov priblizujuc sa kapacite v niekolkych desiatkach mF tak kebyze vypnem zdroj od siete je ochotny "hrat" este minutu.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 30. 12. 2012 14:11

Nabudúce si radši pečlivě přečti, co jiní píšou dřív než začneš odpovídat - a laskavě odpovídej K VĚCI.

Celá ta tvoje argumentace totiž přímo křičí, že nečteš cizí příspěvky až na konec a bezhlavě reaguješ na první větu.

Napsal jsem, že zdroj jsem kvůli prostorovýmu oddělení musel dát skoro půl metru daleko od destiček s preampem a že jsem proto podle doporučení autora posílil kondíky k "filtraci na desce" = původní autorem navrženou kapacitu 100uF/25V jsem zdvihnul na 220uF/25V, přesně jak to on sám doporučil. O keramickém kondíku 100nF za stabilizátorem nikde nepadlo ani slovo, protože to není filtrační kondík, ale slouží k blokování samotnýho stabilizátoru proti zakmitávání - druhý stejně velký patří těsně před vstup stabilíku. Ty jsem tam samozřejmě měl, dávám je ke stabcům 78xx/79xx vždycky. Stejně tak jsem nikde nenapsal nic o vysokokapacitních kondících, jen jsem napsal, že před stabce jsem dával můstek z obyčejných diod a kondíky 1000uF/50V - což opět zcela zjevně uniklo tvé pozornosti. Chceš se prostě hádat a hledáš si téma, na kterým by se dalo rajtovat.

Takže dost OT a zpátky k tématu - je vhodné napájet audiopřístroje z laboratorních zdrojů?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Casial 30. 12. 2012 14:32

Tak podle všeho není :)
I když bych zabezpečil zdroj proti něchtěné manipulaci s voličem výstupního napětí (Spofacryl FTW!), tak pokud má na výstupu "bordel", dle Hergarokova tvrzení, je to dostatečný důvod ho nepoužít (já jsem se právě domníval, že výstup z laboratorního zdroje bude čistý, jasný oslí můstek laboratoř=čistota).

Hergarok píše:On je snad problém vzít trafo, usměrnit a použít tří-svorkový stabilizátor, nebo rovnou udělat nějaký pořádný zdroj?

No pro nás, co jsme navzdory svému nejlepšímu niternému přesvědčení nevystudovali elektro, pročež jsme zatím u Voltíka II, celkem ano :hm
OnePlus 8T@Odorik&Allrisk
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Xduoo XA-10•Sennheiser HD800•AKG K702•Behringer Truth B2031P•
Casial
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 30. 12. 2012 15:03

staci povedat,naco dobry zdroj potrebujes a su tu ludia ktory ti s tym pomozu.

-- 30. 12. 2012 15:08 --

blokova schema
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _zdroj.png

zapojenie
http://pandatron.cz/user/upload/host_0_ ... _zdroj.jpg
(tym trimrom si mozes nastavit napatie ake potrebujes)
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 30. 12. 2012 15:08

Ono ten "laboratorní zdroj" cos na to chtěl použít je asi tak laboratorní, jako každej běžnej PC-zdroj, protože používá stejnou obvodovou techniku.

Prostě usměrní síť, nabije tím relativně velkokapacitní kondík (napětí přibližně 350V, kapacita řádově stovky uF) a toto relativně stálé napětí potom rozseká spínacím tranzistorem (nebo dvěma tranzistory - podle koncepce měniče) na impulsy s poměrně vysokou opakovací frekvencí a přetransformuje je pomocí transformátoru s feritovým jádrem "dolů" na nižší napětí, které pak znovu usměrní, jakž-takž vyfiltruje od zbytků spínacího kmitočtu a vyvede na výstup. Díky tomu, že spínací frekvence se pohybuje v pásmu desítek až stovek kHz, není potřeba k transformaci velké trafo s těžkým železovým jádrem, ale stačí malé a lehké "na feritu" - stejně tak filtrace je snadnější, kmitočty desítek až stovek khz se filtrují snáz než běžný síťový kmitočet 50Hz. Zdroj o výkonu 500VA tak už nemusí vážit 5kg, jak jsme byli "odedávna" zvyklí u zdrojů s obyčejným trafem, ale váží přibližně kilogram.

Bohužel, v honbě za mamonem Západu se "soudruzi z Číny" začali pouštět do čím dál tím většího šizení výrobků. Začali zmenšováním počtu součástek, zmenšováním jejich rozměrů, váhy a zatížitelnosti, takže poznenáhlu se jejich výrobky dostaly na spodní hranici parametrů, uznatelných pro danou kategorii. Laboratorní zdroj má podle obvyklých zvyklostí stabilitu udávanou v mV/h a trvalé výstupní zvlnění v uV - ty čínský škatulky mají stabilitu obvykle kolem půl voltu za hodinu a výstupní zvlnění v milivoltech, což je ještě tak uznatelný pro DÍLENSKÝ zdroj, ale rozhodně ne pro LABORATORNÍ...

Takže Honzo, osvědčil jsi účinnost jejich reklamy - označit dílenský zdroj přívlastkem laboratorní je obvyklá obchodní klička, dá se říct až podvod. Můžou si za něj pak říct minimálně o 50% vyšší cenu. I to slovo "laboratorní" zabralo tak, jak to chtěli - předpokládal jsi u zmíněnýho zdroje "laboratorní" čistotu výstupního proudu a byl bys nepříjemně překvapenej, kolik "bordelu" (jak trefně napsal Hergarok) z takových zdrojů leze ven - a to na obě strany! Zbytky spínacího kmitočtu pronikající skrz málo účinný výstupní filtry, impulsní rušení ze sítě neodstraněný žádným filtrem na vstupu a prolezlý díky absenci stínicích přepážek a dalších prostředků až na výstup a naopak impulsní rušení samotným spínáním šířící se do sítě...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xmarek 30. 12. 2012 15:13

@EKKAR: Já takové rady typu "příště budeš vědět..." raději přehlížím. Mě by to osobně taky nenapadlo a byl bych přesvědčen o tom, že je těch 100 milíků dost. Ono stačí v obvodu přehlédnout drobnost a vůbec to nemusí souviset s tím co tady popisuješ. Takže já bych byl na tvém místě taky nahraný.
Nedávno jsem rozcházel DACa a jelikož jsem to celé mastil na koleně a navíc bez zkušenosti s Eaglem, značení součástek a jejich rozměrů tak jsem všechny věci pro jistotu kontroloval 100x. Pochopitelně jsem měl největší strach s 79M15 a LE33CD, LE50CD. Každý mi řekne vždyť na tom nic není, ale ať si někdo zkusí zkusí navrhnout desku s těmito notoricky známými blbostma. Hotové knihovny jsem neměl a vytvářet je podle katalogu (navíc s nulovou praxí) byl opravdu zážitek. Co informace to něco jiného. Takže první co jsem musel udělat je připájet napájecí část a ostatní věci udělat až poté co rozchodím zdrojovou část. LE fungovaly díky zázraku a mé pečlivosti bez problémů. Ale 79Mxx a 78Mxx se tvářily jako by byly ve zkratu. Tak dlouho jsem s nimi blbnul až jsem si zrušil LMko na jedné větvi mého provizorního zdroje. Pořád jsem nemohl přijít na to co je tam blbě. Nakonec jsem odpájel všechny kondenzátory a nechal tam jen ty stabilizátory a ehjle celé to jelo. Postupně jsem tam pájel kondenzátory zpět (vše v SM provedení), nejprve elyty, pak blokovací kondíky (100nF) a vše bez problémů a pak došlo na 47uF tantaly (SMD) a najednou zase zkrat. Nakonec jsem na to přišel. Nějak mám zafixované, že ta černá čára znamená u kondenzátorů mínus. Bohužel to neplatí pro tantaly. :-[ To jsou přesně ty situace kdy se takový laboratorní zdroj šikne. Předpokládám, že bych pak nemusel řešit to jak opravit zničený zdroj. Takových i horších situací jsem zažil víc a mnohdy to končilo tím, že jsem přepájel půl desky. Ano po bitvě byl každý generál, ale když jsem se těch dotyčných ptal čím to může být nikdo mi neodpověděl. :'(

A abych se trošku vrátil k dotazu. Tak ho zkusím trošku otočit. Potřebuji nějaký dobrý laboratorní zdroj pro tyto příležitosti s tím, že musí umět napájet i věci typu 2xněco tj. aby měl společnou zem. A uvítal bych kdyby měl těch větví víc než 2. Podotýkám, že žádnou spínanou ludru doma nechci.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 30. 12. 2012 15:38

Casial: laboratorní zdroj, který by měl výstup dostatečně "čistý" bude vůči pořádnému jednoúčelovému zdroji značně dražší a taky větší. Elektro jsem taky nevystudoval a nedělá mi problém vzít trafo, usměrnit a stabilizovat - je to spíš o čase a chuti než o škole.
A jaké napětí (a proud) vlastně pro ten DAC potřebuješ?
xmarek: proč nechceš laboratorní zdroj se spínaným zdrojem? Já ho mám a nevidím žádnou nevýhodu proti trafu. Stejně tak jsem dodnes nepochopil k čemu jsou dobré zdroje s několika nezávislými výstupy. Já mám jeden výstup a k němu "umělou zem" a ani tu skoro nepoužívám.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 30. 12. 2012 16:00

@Hergarok: Potřebuji ten zdroj pro účely testování těch mojich bazmeků tj DACů, zesilovačů apod. Mám sice pro ty účely postavený nějaký lepší zdroj, ale za 1) není extra výkonný a 2) už se mi ho podařilo několikrát oddělat. Proč víc větví a společnou zem? Protože ty moje věci mají vesměs každý kanál napájený zvlášť např. 2x15V (OPAMPy) a další větev k DACu (5V). Proč ne spínaný? Důvodem je to, že vím jak se to svinsvo projeví na výstupu a bohužel je zatraceně slyšet. Pochopitelně to jde např. za návrhem té činé konkrétní věci, ale mám pár hotových modulků (DACů) a předělat je jednoduše nejde. :-( A navíc jsem je ani nevyrobil.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 30. 12. 2012 16:11

Takže xmarku, jak to tak vidím, Ty bys spíš potřeboval něco podobnýho PC zdroji, kde jsou výstupy ±5V i ±15V, samozřejmě s proudovou zatížitelností tak do 1-2A, aby to nemuselo vážit "tunu" ?
A chtěl bys to s pevným, nebo proměnným výstupním napětím - hlavně u těch ±15V (například v rozmezí ±5 až ±18V), logika a DACy přece jen mají těch 5V pevně daných...

xmarek píše:@EKKAR: Já takové rady typu "příště budeš vědět..." raději přehlížím. Mě by to osobně taky nenapadlo a byl bych přesvědčen o tom, že je těch 100 milíků dost. Ono stačí v obvodu přehlédnout drobnost a vůbec to nemusí souviset s tím co tady popisuješ. Takže já bych byl na tvém místě taky nahraný.
...
Na echt bastlířským fóru bych takový připomínky typu "příště už budeš vědět..." nechal bez odpovědi, protože za to opravdu nestojí, zatímco tady opravou zabráním nesprávný interpretaci, kterou by si někdo ještě méně obeznámený s problémem mohl později vzít za pravdu a nalítnout. Žádnej učenej bohužel z nebe nespadnul, zato pitomce jako by někdo furt shazoval...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod icotech852 30. 12. 2012 19:52

ok,nebudem uz rypat.Pracujte,navrhujte v Eagle,zapajajte plosne dosky.O chvilu to bude cakat aj mna tak potom sa budete mat moznost do mna navazat :mrgreen: ;-)
ale kazdopadne ma moja lenivost donuti vytiahnut maximalne univerzalny plosny spoj :potichu
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 30. 12. 2012 22:50

@icotech852: V případě, že jsi nikdy v eagle-u nedělat a rozumíš trošku polsky tak doporučuji tyto tutoriály: http://www.youtube.com/watch?v=5CF0Q81nGzY http://www.youtube.com/watch?v=tTPnptX5vvM atd. Upřímně nejlepší tutoriály co jsem kdy viděl. Sice tam chybí slibovaná část (možná už ne) o knihovnách, ale i tak opravdu vynikající tutoriál, který případného zájemce uvede v obraz. Ukazuje tam různé věci a vysvětluje chyby, kterých se lidé pracující s tímto toolem nejvíce dopouštějí. Mě to posunulo neuvěřitelně dopředu a bez toho bych svoje demo DACu ještě neměl.

@EKKAR: Přesně tak. Může to být s proměnlivým nastavením nejraději od 2V páč jsou věci co potřebují toto napětí (Logika atd.). Rozhodující aby to nebyl spínaný křáp, hmotnost přežiji. V práci jsem zahlídl nějaké zdroje které vážily podezřele dost tak se na ně zkusím optat kluků co s tím dělají. Cena taky nehraje moc roli. Nepotřebuji extra featury, ale kvalitu bych taky uvítal. Takže nějakou střední třídu. :oboze
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 30. 12. 2012 23:34

Xmarek: čudoval by si sa,ale ja už mam časy eagle dávno za sebou.Navrhoval som si dosky,ktoré som si dával leptat aj do Pokroku v Žiline.Bola to pekná pocinovana práca.Časy leptania v kyseline či v chloride zelezitom mam už pokrk.Poznám aj dane tantaly s ktorými som sa tiež obabral ako ty.
Raz sa mi stal jeden incident ktorý našťastie dopadol dobre.Takže ja už si radšej vec kupim.Nemám už nato náladu.

-- 30. 12. 2012 23:37 --

Spravím iba ten zdroj na dac a upravím filter a končím - mam vymalovano
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 30. 12. 2012 23:51

0.K. ;-)
V minulosti jsem si taky leptal věci doma a dnes už to nedělám. Raději si desku navrhnu v Eaglu a dám ji někomu vyrobit. Je v tom jisté pohodlí a já se můžu v klidu věnovat tomu co potřebuji a to je tvorbou softwaru. Výhoda dnešní doby je v tom, že se dá koupit spousta hotových modulků a člověk tak neztrácí čas a testování nad něčím co už někdo vyrobil. Paradoxně to u mě funguje jak v automatizaci (moje původní profese). Vezmu už hotové bloky, spojím je dohromady a napíšu software. Takto jsem se vlastně dostal k tvoření toho svého DAC DIY.
Co se týče toho tvého zdroje tak na tvém místě bych se mrkl po něčem takovým jako je sigma11/22. Tady dokonce někdo z toho vycházel a zveřejnil i soubory pro Eagle: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16851&p=16 Rozhodně je to lepší než zdroj postavený pouze na nějaké LMku.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků