svet ako ho pozname i co sme nemali moznost poznat

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 10. 2014 13:24

Fuj !...nějakej šmejd z vesmíru...eště toho trochu :-!
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod icotech852 20. 10. 2014 19:23

bogino : ohladne tej rychlosti svetla suhlas,rovnako suhlas i s obtiaznym cestovanim po vesmire.Na zemi je nam najlepsie a inak to asi ani nebude.

bogino píše:Trufam si napisat, ze ich nabozenstva sem vplyv nemaju. :D

Vo vesmire je viac zahad ako si myslime,momentalne len skumame temnu hmotu.Pravdu povediac o vesmire vieme len to,co vidime (pozorovatelny vesmir).Pokial by sa mimozemstankovia modlili v ich panovnika,alebo v ich stvoritela tak by to na nas vplyv nemalo.Ja som vsak opacneho nazoru - rozpisovat sa tu radsej ani nejdem :-l kolko rokov chodi clovek po zemi? miliony rokov.Ludstvo spravilo za posledne storocie enormny technologicky pokrok...
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 20. 10. 2014 21:27

icotech852 píše:ja som vsak opacneho nazoru - rozpisovat sa tu radsej ani nejdem :-l kolko rokov chodi clovek po zemi? miliony rokov.Ludstvo spravilo za posledne storocie enormny technologicky pokrok...

Zeby technologicky pokrok v buducnosti umoznil rychlejsiu komunikaciu, nez rychlostou svetla? ;-) Fantazirovat dokazes ... skus ale troska rozmyslat v medziach znamej fyziky.

Hypoteticka castica, pohybujuca sa rychlejsie nez svetlo, je spravou z buducnosti, leti niekam do minulosti. Je to ako telefonat o tom, co sa stane, od niekoho, kto to videl. Informacia, sprostredkovana svetlom (cize rychlostou svetla), nas informuje o sucasnom diani na inom mieste vesmiru. Ked posles postovy balik, bude niekam doruceny az v buducnosti, cize je informaciou z minulosti. Cim pomalsia posta (pomalsi pohyb v priestorovych suradniciach), tym v neskorsej buducnosti bude balik prijaty, cize tym z hlbsej minulosti ho prijemca dostane. Cize: Aj keby nam niekto z buducnosti poslal spravu rychlejsie, nez rychlostou svetla, mali by sme problem mu "rychlo" do buducnosti odpovedat. Paradoxne, najrychlejsie do buducnosti "cestuje" postova zasielka, ktora sa v priestorovych suradniciach vztaznej sustavy vobec nepohybuje. Rychlejsia cesta do buducnosti, nez je samo plynutie casu, neexistuje. Vsetky telesa sa vo vesmire "pohybuju" rychlostou svetla, ak aj plynutie casu povazujeme za pohyb. Aj ked "len" starnes, aj to je pohyb, a to ku*evsky rychly, vlastne najrychlejsi, akeho si schopny, starnes rychlostou svetla.

-- 20. 10. 2014 21:30 --

icotech852 píše:o vesmire vieme len to,co vidime (pozorovatelny vesmir).

To je velmi nepresne tvrdenie. Nevidime vela toho, co dokazeme namerat alebo vypocitat. Vidime len prostrednictvom fotonov obmedzeneho rozsahu vlnovych dlzok (tzv. svetlo). Vidime zdroje svetla a aj objekty, od ktorych sa svetlo odraza (od vsetkych sa neodraza). Zdaleka nie vsetko ziarenie sa "odohrava" vo viditelnej casti spektra. Nie vsetky makroskopicke objekty ziaria, alebo odrazaju svetlo (cierne diery, cierny trpazlik). Volne castice, ktore sa "nekondenzuju" do makroskopickych struktur, tiez nevidime. Magneticke pole zeme nas pred nabitymi casticami chrani, ine prelietavaju nami a aj Zemou "bez povsimnutia".
Z roznych pozorovani a ich spracovania, napr. analyzy ziarenia kozmickeho pozadia, sa dozvedame viac, nez len o nami pozorovatelnej casti vesmiru. Vedci napr. zo ziarenia kozmickeho pozadia dokazali urcit vek vesmiru, jeho velkost, pocty castic roznych druhov, podiel roznych kategorii hmoty a ziarenia. Ziarenie kozmickeho pozadia tiez dokazuje, ze vesmir je homogenny a izotropny, z toho vyplyva, ze nami nepozorovana cast vesmiru je rovnaka ako ta, ktoru dokazeme pozorovat.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 21. 10. 2014 04:13

Fantazirovat dokazes ... skus ale troska rozmyslat v medziach znamej fyziky.

ved prave - znamej fyziky :-) ,ty si sa sustredis iba na svet v ktorom momentalne zijeme a ktory pozname,to znamena treti rozmer - XYZ+cas.Pokial sa o danu temu zacnes zaujimat viac,tak zistis ze rozmerov je viac a je to vedecky potvrdene (teoria strun atd...).Momentalne zijes v materialnom svete,ale nikdy nevies co bude po smrti ;-)
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 21. 10. 2014 06:16

Dobre, tak mi teraz vysvetli, ako makroskopicky nerozvinute dimenzie casopriestoru pouzijes na cestovanie priestorom a casom rychlejsie, nez rychlostou svetla.

"Vedecky potvrdene" je prisilne tvrdenie, pretoze teoria strun je cela rodina teorii, ktore vychadzaju z nejakych predpokladov (napr. poctu dodatocnych rozmerov, geometrickeho tvaru a vlastnosti "strun"). Akosi nie je mozne, aby boli "pravdive" vsetky sucasne. Ide o nahradu jedneho nedokonaleho modelu (Bohrov model atomu) inym modelom, nahradu bezrozmernych castic niecim viacrozmernym (struny, brany, ...) s viacerymi kvantifikovatelnymi vlastnostami. Model namiesto modelu.

Tebe staci povedat, ze "teoria strun a technologicky pokrok to vyriesi" a mozes snivat o hocicom ... aj o tom, co s nasimi pozorovaniami a znamymi prirodnymi zakonmi nijako nesedi. :)
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krmelec 21. 10. 2014 08:00

Třeba hoši z CERNu na něco přijdou :-)
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 21. 10. 2014 16:32

bogino: nikdy nehovor nikdy ;) a dik za pokec
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků